Zavrieť

Porady

Zamestnanec tajil, že poberá star. dôchodok

Potrebujem poradiť. Máme zamestnanca, ktorý nám až doposiaľ tajil, že poberá starobný dôchodok. Doteraz mi stále tajila, že poberá starobný dôchodok, až keď som jej to chcela dať podpísať, nech to mám aj písomne, tak mi poslala rozhodnutie zo sociálnej poisťovne o priznaní starobného dôchodku. Dôchodok jej bol priznaný rozhodnutím zo dňa 26.8.2005 spätne od 2.1.2004. A neviem ako mám dať dokopy odvody do sociálnej poisťovne, keby mi mohol niekto poradiť.
Keďže nárok na dôchodok dosiahla ešte v roku 2003 tak od 1/2004 do 5/2007 sa jej nezrážalo invalidné poistenie, ostatné odvody jej boli zo mzdy zrážané.
Viem, že si musí podať opravné daňové priznanie za roky 2005 a 2006, už som ju s tým oboznámila a vydám jej ročné zúčtovanie dane III. časť.
Ale ako je to s korekciou odvodov do sociálnej poisťovne, korekciu ktorých odvodov jej mám urobiť. RObím mzdárku chvíľu, viem že od 1.8.2006 jej musím urobiť korekciu odvodov poistenia v nezamestnanosti a nemocenského, ale neviem ako je to s odvodmi pred 1.8.2006.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    barborka7 Pozri príspevok
    Potrebujem poradiť. Máme zamestnanca, ktorý nám až doposiaľ tajil, že poberá starobný dôchodok. Doteraz mi stále tajila, že poberá starobný dôchodok, až keď som jej to chcela dať podpísať, nech to mám aj písomne, tak mi poslala rozhodnutie zo sociálnej poisťovne o priznaní starobného dôchodku. Dôchodok jej bol priznaný rozhodnutím zo dňa 26.8.2005 spätne od 2.1.2004. A neviem ako mám dať dokopy odvody do sociálnej poisťovne, keby mi mohol niekto poradiť.
    Keďže nárok na dôchodok dosiahla ešte v roku 2003 tak od 1/2004 do 5/2007 sa jej nezrážalo invalidné poistenie, ostatné odvody jej boli zo mzdy zrážané.
    Viem, že si musí podať opravné daňové priznanie za roky 2005 a 2006, už som ju s tým oboznámila a vydám jej ročné zúčtovanie dane III. časť.
    Ale ako je to s korekciou odvodov do sociálnej poisťovne, korekciu ktorých odvodov jej mám urobiť. RObím mzdárku chvíľu, viem že od 1.8.2006 jej musím urobiť korekciu odvodov poistenia v nezamestnanosti a nemocenského, ale neviem ako je to s odvodmi pred 1.8.2006.
    Ďakujem.
    Pred 1.8.2006 neplatili dôchodcovia invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Po 1.8.2006 pribudlo,ako píšeš, ešte nemocenské poistenie.
    Správne píšeš, že si musí podať dodatočné DP za roky 2005 a 2006. Asi bude dosť veľa doplácať, takže neviem aký to malo pre ňu význam tajiť to pred zamestnávateľom.
    Čo sa týka opravy odvodov do SP, skús sa informovať na Vašej pobočke. Lebo na porade už boli o tom diskusie a myslím, že sa tu spomínalo, že čo sa týka odvodov, opravuje iba aktuálny rok. Ale nie som si celkom istá.
    Za starobného dôchodcu za neodvádzajú tieito fondy: NP, IP, PvN. Opraviš to v najbližšej výplate, v programe by si mala mať možnosť zadať minusom uvedené odvody za mesiace, za ktoré sa odvody nemali platiť.
    Opravné mesačné výkazy sa už nepodávajú do SP, ale v danom mesiaci budeš mať v prílohe minusové hodnoty NP, IP a PvN a VZ pre SP a UP za daný mesiac. Dúfam, že som to napisala zrozumiteľne.

    barborka7 je offline (nepripojený) barborka7

    barborka7
    Ďakujem Vám za radu. Ešteže nemusím posielať elektronicky opravný výkaz za 3 roky. No aspoň sa nebudem nudiť, keď to budem dávať dokopy.
    Ešte raz ďakujem

    Zamestnanec tajil, že poberá star. dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.