Zavrieť

Porady

Zahradne jazierko

azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .
Naposledy upravil kopretinka : 23.03.15 at 08:38
Usporiadat
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pekne ránko .. .
Tak ideme od začiatku .
Poradil by som Vám použiť Algorem
Ekologická, okamžitá pomoc proti zelenej vode. AlgoRem odstraňuje riasy behom niekoľko hodín. Dávkovanie: 250 ml na 5.000 litrov vody. Koncentrát rozrieďte s vodou z jazierka v nádobe a postupne rozlejte na hladine .Vodu môžete zamiešať napr.sieťkou .Po niekoľkých minut sa vytvoria kryštáliky ktoré vyplávajú na povrch . Nemusíte ich zbierať filter si poradí . Nesmiete zabudnúť na dostatočné okysličovanie ak nemáte motorček a okysličovací kamienok pomôžete si prúdom vody z vodovodu a dodáte do vody kyslík.UV lampu vypnete na 24 hodín
Další problém vidím v tom že nemáte funkčný bio filter . Na správne fungovanie nestačí len molitan .Vy potrebujete vytvoriť vhodné prostredie pre nitrifikačné bakterie aby správne pracovali a rozmnožovali sa .
CERAMO – základný filtračný materiál v procese biologickej filtrácie. Pórovitý, keramický ZEO – zeolit, špecifický minerál, ktorý absorbuje z vody nebezpečné zlúčeniny fosforu a dusíka.materiál. CARBO – špeciálne granulované aktívne uhlie vysokej kvality. FIBRO – filtračná vláknina, ktorá zabezpečuje mechanickú filtráciu. Zachytáva väčšie mechanické nečistoty, napr. lístie a tiež nitkovité riasy. / objednajte si po 3 náplne z každého druhu a postupne ich poukladajte do filtra na spodok ceramo ,zeolit,carbo,fibro,/Po naplnení filtra opakovane použite štartovacie baktérie a to rovnakým spôsobom ako algorem pomiešajte vo vode 30 % nalejete priamo do jazierka a 70% do filtra.
Ďalší postup Vám vysvetlím po vyriešení problému a to ako preventívne bojovať proti zakaleniu vody . I Tronik je naj drastickejší spôsob je určené na kúpacie jazierka a mení chémiu vody čo neprospieva ani rybačkám ani rastlinkám a voda naberie neprirodzenú mliečnú farbu síce na oko čistú , ale pre flóru a faunu nevhodnú.
Naposledy upravil azol : 01.06.10 at 05:07
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Mozem len suhlasit a pridavam na ukazku
P5300343.jpg  
0 0
Dentist Dentist

Dentist je offline (nepripojený) Dentist

Vrelá vďaka. Hneď objednám potrebné veci a idem na to.Keď sa voda odkalí tak sa ozvem. Len keby už prestalo pršať. Ak sa naučím posielať fotky tak Vám pošlem aj foto.
Pozdravujem Stano.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

To podotykam, ze nemam ani filter, ani lampu, ani okyslicovanie vody, jednoducho sme asi 2 roky skusali osadenie rastlin, ktore vyhovuju jazierku a ktorym jazierko vyhovuje, mame tam i rybicky.Jazierko mame cca 4000 l, mame tam strk, kamene, a teraz uz treti rok , tobime tak, ze na jar vycerpame vodu asi do 2/3 povyberame neporiadok po zime, preplachneme, zo 2 x, potom napustime vodu, ak sa zo zaciatku ked sa otepli zakali, pouzijeme vyssie menovaný prostriedok a mame pokoj az do jari.Podotykam ak niektore rastliny vymrznu, tak pri vymene vody ich vymenim za nove, nakolko ani tie nevyberam na zimu, i ked sa pise, ze by sa malo.Rastlinky som menila doteraz 2x a to praslicku, tej sa tam akosi nedari.A takto ma nase jazierko obdari leknami kazdy rok, zatial sa tlacia dalsie 4 kvety.
Prajem vela uspechov.
0 0
Dentist Dentist

Dentist je offline (nepripojený) Dentist

Dobrý večer.
Tak sa mi podarilo, v čo som už ani nedúfal. V piatok som dal do jazierka Algorem a do rána bola voda fakt číra, ani nepamätám, kedy taká naposledy bola. Väčšina rias sa rozpadla, len na veľkých skalách ešte ostali hnedé chuchvalce, ale tie sa tiež pomaly rozpadávajú. Netreba dno povysávať? Včera som zapojil aj bio filter, tak ako ste písali a nasadil štartovacie baktérie. Ak sa Vám bude chcieť, napíšte ako postupovať ďalej , aby voda ostala stále taká priezračná.
Ďakujem , pozdravujem Stano.
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Dobrý deň prajem . Som nesmierne rád že som aj Vám dokázal poradiť.
Teraz budete musieť vyčkať ,aby sa štartovacie baktérie usadili a rozmnožili. Ak máte možnosť môžete uhynuté riasy povysávať , ale ak nie nič sa nedeje filter si poradí ale musíte okysličovať jazierko silnejšie, nakoľko uhynuté riasy odobrali kyslík z vody. To že je voda číra je závidenie hodné , ale my musíme tu vodu zafarbiť do hneda alebo do modra , aby sa slnečné lúče nedostali hlboko pod hladinu , riasy by sa potom za pár dni mohli znova objaviť.
Použite teraz :
Algo Schutz dá vode aj tu správnu hnedú farbu .
Popis: Ekologický koncentrát v tekutom stave. Obsahuje výťažky rašeliny a slamy. Prirodzene zamedzuje tvorbe rias. Dávkovanie: 250 ml / 5000 litrov vody ,alebo použite
Bio-Blue Colorants • prípravok pre bezpečné prifarbenie jazier, okrasných rybníčkov, fontán a bazénov na modrý odtieň./ tento prípravok nemám odskúšaný /

Pokiaľ máte UV lampu a biofilter začne pracovať /cca 20 dní /nemusíte zasahovať do jazierka .Po 2 až 3 týždňoch môžete začať dávkovať prípravky ktoré slúžia na preventívny boj s nepríjemnými riasami stačí ak použijete raz za dva týždne niektorý prípravok zo širokej ponuky npr. Algae stop,Algae away , microbe lift Clean and clear, Algo Fin a pod.
S pozdravom Zolo
0 0
brtan brtan

brtan je offline (nepripojený) brtan

azol Pozri príspevok
Pekný deň prajem. Reagujem na Váš príspevok.
Som rád ak aj Vám môžem poradiť . Prajem Vám pevné nervy a veľa úspechov je dobre sa pred výstavbou poradiť prípadne naštudovať niečo ohľadom jazierka . Píšete že nemôžete vybudovať väčšie jazierko máte k dispozícii len 2 metrový priemer . Ak zoberieme že jazierko bude mať oblé tvary a hlboké bude 1,50 metrov / ideálna hlbka ak chcete prezimovať rybky a rastlinky, v metrovej hlbke ma voda najlepšiu kvalitu a 4 stupňovú vodu v zime / možno že bude mať cca 3 m 3 . Ideálne by bolo ak by ste vedeli vytvoriť jazierko z objemom minimálne 5 m3 . Jazierková chémia je balená na 5 tisíc litrov a tak by ste mali jednoduchšie dávkovanie . Nevýhodou malých jazierok je aj prehrievanie sa vody čo spôsobuje zakvitnutie vody / zelená voda / .
Na vybudovanie chcete použiť fóliu čo kvitujem , lebo má ideálne vlastnosti a dlhšiu životnosť. Pri zaobstaraní kvalitnej fólii FATRA z UV filtrom cena cca 5 € alebo štrkovou štruktúrou cca 8 € za m2 síce za investujete viac , ale nebudete to časom banovať. Po vykopaní jamy ostré hrany odsekáte nasypete jemný navlhčený piesok potom poukladáte hrubú geotextíliu a nato položíte fóliu .Na ukladanie fólie si zavolajte firmu ktorá vám na mieste podľa tvaru zlepí fóliu a nebudete mať škaredé záhyby a samozrejme ušetríte aj na množstve fólii . Ja osobne by som už na fóliu nebetónoval . Na dno sa posype štrk v hrúbke cca 10 cm potom poukladáte väčšie kamene a a postupne volne vyložíte s plochými kamienkami a zakryjete fóliu bez použitia lepidla alebo betónu . Na záver Vás ešte chcem upozorniť pri kúpe jazierkovej techniky si pamätajte na saciu výšku a zaobstarajte si výkone čerpadlo , S pozdravom Arvay Zoltán

Dobrý deň,
konečne sa mi podarilo začať s jazierkom. Vykopanú jamu som ešte podľa rád zväčšil koľko sa dalo, ale aj tak rátam, že objem bude max. 1,5m3... Keďže však boli hrany skál aj po osekaní veeeľmi ostré, vybetónoval som celé jazierko. Na to geotextília, 1mm fólia (ukladal som sám, vyšli len dva záhyby - takmer neviditeľné). Na jednu stranu teraz do betónu ukladám skaly, ktoré budú tvoriť vodopád. Nezabudol som na rúru "chráničku" do ktorej pôjde hadica čerpadla... Chcem sa poradiť, aké čerpadlo by som mal kúpiť ak berieme do úvahy, že je to tých cca 1,5m3 a výška od čerpadla po výtok je 2,6m, dĺžka hadice cca 6m. Chcel by som taký jemný potôčik Mám dať čerpadlo aj s filtrom? alebo filter samostatne?... ďakujem vopred za rady
14.jpg  
P5200127.jpg  
P5200131.jpg  
P5210148.jpg  
1/1
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pekný deň.
Ja by som volil filtračné čerpadlo výkon minimálne 4000 litrov za minútu , len pri kúpe neprehliadnite spotrebu, kvalitné a drahšie spotrebujú do 45 W a lacné 100 W a viac . Ked berieme do úvahy že pretáčame vodu od marca do novembra nonstop 24 hodin denne ,nakolko biofilter potrebuje stálu dodávku vody nie je spotreba zanedbateľná položka . Filter si vyberiete podla množstva vody a podla možnosti umiestnenia prietokové musíte umiestniť vyššie ako je hladina vody v jazierku voda sa vracia volným pádom , alebo tlakové ktoré ,môžete aj zakopať. Ponorné vo vašom prípade by som nedával nakoľko aj tak máte malé jazierko a zaberie Vám priestor ..

môj typ napr.

AQUAMAX Eco 4000 CWS Popis: Čerpadlá pre obsluhu filtrov. Výstup až 2“. Záruka 3+2 roky.
Hmax = 3,2 m, Qmax = 4000 l/hod., P = 50 W

Filter tlakový : Názov: DF 5000
Popis: Objem jazierka: 5000 l (bez rýb)
Dopravná .výdatnosť .čerpadla: 2000-7000 l/h
Prietokový filter typ 10000
Popis: Objem filtra: 50 litrov Pre jazierko do: 10000 litrov Dop.výkon čerpadla: 2000-4000 l/hod.
Bude sa Vám zdať že je filter predimenzovaný , ale máte velký výškový rozdieľ a bral som do úvahy kapacitu filtra , na škodu to nebude určite . Prajem šťastnú ruku pri výbere jazierkovej techniky
0 0
Hena 13 Hena 13

Hena 13 je offline (nepripojený) Hena 13

Chcela by som tiež založiť jazierko a chcela by som vediet ,či potrebujem čerpadlo ak v jazierku nechcem rybičky. dakujem
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Dobrý deň .Asi Vás sklamem , ale bez čerpadla a filtrovanie vody to nepôjde . Nepíšete aké máte predstavy a možnosti , pokiaľ sa jedná o umelo vytvorené jazierko a nemáte stály prívod a odvod vody / napr .miestny potok /musíte použiť jazierkovú techniku. Rozdiel je , len v tom že nemusíte predimenzovať čerpadlo a UV lampu nakoľko jazierko nebude zaťažené výkalmi . S Pozdravom Arvay Z.
0 0
Livka Livka

Livka je offline (nepripojený) Livka

Dobrý deň,
na fotkách som videla akú mate krásnu čistú vodu v jazierku. Ja mám jazierko a v ňom 25 rýb karasov a koi kaprov. Voda je zakalená. V jazierku mám iba fontánu a neviem ako sa mám zbaviť zakalenej vody. Budem Vám povďačná keď mi poradíte. Jazierko je hlboké 1,20 m a široké 2,5 m.

Lívia
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Na základe Vašich rád sa tešíme z jazierka už druhé leto, ale tento rok nám na jazierko sadá akosi viac ôs ako je únosné /vadí mi to, lebo mám 2 malé deti/, je to normálne? ako s tým bojovať?
Osie hniezdo v okolí nemáme...máme teóriu: jednoducho tam chodia piť vodu... dom z jazierkom je takmer v centre mesta, kde je minimum vodných hladín/ ale čo s tým robiť:
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Milá Lívka  budete musieť prečítať každý jeden príspevok a zistíte prečo máte mútnu či zakalenú vodu . Nechcem sa opakovať ,ale opakovanie je matka múdrosti  Potrebujete jazierkovú techniku : bio filter , okysličovač, UV lampu ,čerpadlo a štartovacie nitrifikačné baktérie . Jazierko si predstavte ako veľké akvárium kde sa tiež nezaobídete bez filtra , rastlín či umelého osvetlenia . Jazierko je umelo vybudovaná nádrž a ak chcete mať priehľadnú vodu musíte vytvoriť vhodne prostredie , aby sa vytvoril biotop ,bohužiaľ bez technológie to nepôjde. Netvrdím že z jedného dňa na druhý budete mať čistú vodu, musíte byť trpezlivý pokiaľ sa baktérie usadia a rozmnožia čo niekedy trvá aj mesiace . Niektorý nedočkavci menia často vodu v jazierku čo tiež neprospieva , voda má dozrieť ja mám 5 ročnú vodu a len odparenú vodu dopúšťam .
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Neviem Vám poradiť . K jazierku patria aj zvieratka ako mušky , komáre, žaby ,včely, osy
/ dolietajú aj niekoľko 100 metrov k vode sú to zásobovači vody pre včeliu rodinku / netopiere , a ostatné lietajúce plávajúce či plaziace tvory . Niektoré nám robia radosť a niektoré zas starosť , ale nakoľko ja som milovník prírody na drastickú likvidáciu musíte nájsť niekoho iného. Pekný deň s pozdravom Arvay Zoltán
2 0
Livka Livka

Livka je offline (nepripojený) Livka

Chcela by som sa ešte spýtať ako presne funguje rašelina do jazierka. Akú ma funkciu a ako ju mám aplikovať v jazierku? Ďakujem.
Lívia
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Algo Schutz 250 ml Ekologický koncentrát v tekutom stave. Obsahuje výťažky rašeliny a slamy. Prirodzene zamedzuje tvorbe rias. Dávkovanie: 250 ml / 5000 litrov vody.Okrem toho voda bude mať hnedý nádych a zabráni preniknutiu slnečných lúčov , a tak zabráni tvorbe rias.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

kde sa da najlacnejsie nakupit vsetko prislusenstvo k jazierku od folie, cez cerpadlo po rastlinky? mate nejaky tip? dakujem
0 0
vlado2k8 vlado2k8

vlado2k8 je offline (nepripojený) vlado2k8

Zdravim

musim povedat, ze som konecne docital vsetky podstranky a velmi pekne dakujem hlavne azol-ovi za rady. Vase jazierko vyzera naozaj skvele aj s okolim. My mame nase este len nejake 2 mesiace (prve zazimovanie nas len caka ). Fotky hadam dodam zajtra. Jazierkovu techniku som kupoval podla rad na internete (t.j. cerpadlo s prietokom cca 8m3/hod (mam jazierko 8m3), filter povodne som chcel minimalne 2x vacsi kvoli tomu, ze sme tam planovali rybicky a jazierko je aj plytsie (aj ked najhlbsie miesto by malo mat cca 1m), ale nakoniec som kupil filter pre 10m3 jazierko (25L + 24W UV) - obidve od anglickej firmy Blagdon). Napustil som vodu z vodovodu, dal startovacie bakterie a spustil filter a cerpadlo. Po prvotnych problemoch s UV lampou ktora bola od vyroby nejaka vadna (odisla po mesiaci) som daval novu. Mame momentalne velmi riedke osadenstvo (1 lekno + manzelka nieco nakupila na okraj jazierka ) + 4 rybicky (cca 10cm) + asi 4 rybicky (krpci cca 4cm). Jazierko je priehladne akurat problem su tie vlaknite riasy. Tie sa dost rozrastli hlavne po dazdoch. Mozno skusim niektory z tych pripravkov ale podla toho co pisal azol, mozno staci sa naucit s nimi zit . Mame aj kaskadu z bridlic a tie riasy tam vytvorili suvisle zelene vrstvy na kamenoch. Sused hovori, ze to vyzera ako v tatrach a nech to nedavam prec .
Naposledy upravil vlado2k8 : 18.08.10 at 20:45
0 0
vlado2k8 vlado2k8

vlado2k8 je offline (nepripojený) vlado2k8

prikladam fotky...
P1010623.JPG  
P1010625.JPG  
P1010626.JPG  
P1010627.JPG  
P1010628.JPG  

P1010629.JPG  
1/1
4 0
LUK7 LUK7

LUK7 je offline (nepripojený) LUK7

Zdravím všetkých! Prednedávnom som si spravil doma take malé jazierko. Mal som s ním dosť problémov ohľadom rias. Čistiacu techniku som nekupoval z dvoch dôvodov. Jedným bol ten, že odborníci mi radili aby som ju zbytočne nekupoval lebo jazierko je malé a druhým dôvodom bol ten, že som ešte študent a nemal som nato peňazí. Tak som to teda vyriešil rastlinami. Ale kal tam ostal. Takže raz za čas ho musím čistiť. V jazierku mam koi-kapre a karasy. Predvčerom som som ho vypúšťal a zistil som, že mam tam okrem nich ďalších asi 30 maličkých a neviem sa z kadiaľ sa tam nabrali. Je pravdou, že kamene so použil z neďalekého potoka ale predtým som ich vyčistil. Teraz neviem či ich mam vychytať a dať ich preč alebo ich tam mám nechať Chcem ešte pripomenúť rozmery jazierka približne 1,20 X 2,20 s hĺbkou 60 cm: pripájam aj fotografie.
DSC00469.jpg  
DSC00466.jpg  
DSC00514.jpg  
1/1
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať