Zavrieť

Porady

Zahradne jazierko

azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .
Naposledy upravil kopretinka : 23.03.15 at 08:38
Usporiadat
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pekný deň Vám prajem . Pokúsim sa odpovedať a hned na začiatok Vás upozorniť že som laik ak sa jedná o prírodnú jamu :-)
Tak ako opisujete to že teraz máte vodu 50 cm pod úrovňou pôdy ešte neznamená že to tak zostane ked sa to naruší po výkopových prácach . Nechcete použiť plast a ani fóliu a tu je podla mňa problém . Netvrdím že je to nemožné , lebo som už videl podobné umelo vytvorené jazierka. Záleží od toho aký ste náročný ,na čistú priezračnú vodu môžete zabudnúť . Budete mať hnedu vodu a to len z toho dôvodu že bahno a íl sa bude uvoľňovať stále do vody a pri tak zaťaženom jazierku Vám nepomôže ani gigantické čerpadlo. Nie je možné udržať ani ekosystém ./možno o 10 rokov ked sa to ustáli /
Ja by som mal pre Vás riešenie . Vytvorte menšie jazierko cca 5 až 10 m3 a použite fóliu na rozdiel od plastu , alebo betónu je jednoduchá manipulácia a nenáročná údržba. Potok ktorý ste spomenuli by som použil ako možný prísun vody do jazierka volným pádom prípadne pri použití čerpadla 2500 l za hodinu samozrejme cez filter. Zabezpečili by ste pravidelnú výmenu vody a ušetrili by ste na jazier. technike.
V každom prípade Vám prajem veľa úspechu a možno niekto moje slová vyvráti a ponúkne iné riešenie .
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Zistenie rozmeru fólie
. Pre výpočet veľkosti fólie použite nasledujúci vzorec: dĺžka rybníčku + 2 x hĺbka rybníčku + 60 cm = dĺžka fólie; šírka rybníčku + 2 x hĺbka rybníčku + 60 cm = šírka fólie.
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

Dakujem za odpoved. Mozno som dodal neuplne informacie... takze upresnim. Potok ako zdroj vody pouzit nemozeme, nachadza sa mimo nasho pozemku, jeho hladina je asi o meter nizsie ako hladina podzemnej vody v zahrade. V sobotu som tam bol a v studni bola hladina asi 20 cm pod urovnou terenu, v zahrade na mnohych miestach doslova stala voda, podotykam, ze nie povrchova z topenia snehu, pretoze ten u nas uz mesiac nieje. Druha dolezita vec je, ze nam nejde o okrasne jazierko s priezracnou vodou, ide cisto o rybnicek hlavne na ucely odvodnenia zostavajucej casti pozemku, pripadna okrasna funkcia by bola len ako bonus. Som si vedomy toho, ze hladina spodnej vody sa moze znizit. V pripade, ze by ostala na priblizne rovnakej urovni, rybnik by sa nevyuzival na kupanie, mozno by sme tam nasadili iba par odolnejsich tuzemskych ryb. Priamo ocakavame, ze voda bude hneda, po dazdi kalna
Viem, ze tu ideme uplne proti sucasnym trendom, kde moda diktuje mat vsetko na 100%, ale nemame tam moznost instalovat cerpadla a inu techniku - okolie nieje trvale obyvane, ale je velmi dobre dostupne. Nerobim si iluzie o tom, ze na slovensku by tam ta technika vydrzala dlhsie ako tyzden. V okoli tohto rybnicka budu vysadene stromy zhruba na obdobie 30 rokov.

Aj ked ich pravdepodobne nevyuzijem, este raz dakujem za vase rady a cas. Ak sa nam tento projekt podari zralizovat, s vysledkom sa urcite pochvalim.
1 0
Fred666 Fred666

Fred666 je offline (nepripojený) Fred666

Dobry den prajem. Volam sa Peter a velmi chcem pochvalit tuto diskusiu. je velmi inspirujuca. Aj ja patrim ku zaciatocnikom, ktori funguju systemom pokus omyl. Ak sa mi podari pridat fotky tak mozete si pozriet moju nedokoncenu skalku. Je to este velmi hruba stavba. Niesu tam ani ryby a zatial ani rastliny. Je to kaskadovite jazierko s malou fontankou a prietokom napojenym na cerpadlo. Chcel by som sa opytat ci mozem na foliu, ktoru neviem nijakym sposobom zakryt, lepit ploche kamene. Budu "drzat"? Neposkodi to foliu?
PS: Voda je spinava pretoze som cerstvo doplnal vodu, ktora mi unikla z fontany (striekala mimo)
Naposledy upravil Fred666 : 19.04.09 at 13:48
DSC00811.JPG  
DSC00812.jpg  
DSC00813.JPG  
DSC00814.JPG  
DSC00815.JPG  

DSC00816.jpg  
DSC00817.JPG  
DSC00818.JPG  
DSC00819.JPG  
1/1
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel


mrzí ma, že sa tu nedajú pridať body, lebo čo sa týka poradenstva - a táto stránka sa volá PORADA, tak azol tu odviedol nesmierny kus práce. Aj keď som jeho rady doteraz nevyužila, dávam klobúk dolu.
0 0
Fred666 Fred666

Fred666 je offline (nepripojený) Fred666

suhlasim na 100%. Tak fotky sa mi podarilo dat. Fakt to este nieje dokoncene mam co robit cele leto. Ale musim uznat ze som to trochu podcenil, celu vystavbu tej kaskady. Treba si uvedomit ze zahradne jazierko nieje iba o nejakej vykopanej jame A hlavne ked to robite kaskadovito vo svahu do vysky takmer 3m. Mam este jednu malu zahradu v zahradkarskej oblasti kde chodim cez vikedny, opekat, vypit a tak. Nieje tam ani voda a ani elektrika. Je tam akurat zahradny pristresok odkial steka voda. Chcel by som sa opytat na Vas nazor ci ma vyznam robit zahradne jazierko v takejto zahrade, alebo ako to vyriesit? Nechcem aby to dopadlo ako nejaka smradlava zumpa precital som si celu diskusiu a nejak som sa nedocital o problemoch, ktore moze sposobit dazdova voda stekajuca zo strechy rovno do jazierka? Dakujem pekne a prajem krasny den
0 0
leonka2 leonka2

leonka2 je offline (nepripojený) leonka2

Dobrý deň, prosím o radu čo spraviť s ropuchami v jazierku. Jazierko mám 2 rok a ropuchy sa mi tak premnožili, že je to už nechutné v okolí jazierka.Nosím ich vo vedre na vzdialenú priehradu, ale akoby mi ich tam niekdo na druhý deň znovu nanosil.Poraďte.Ďakujem
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pekný deň prajem Peter. Máte to pekné , ale tak ako Vám aj mne vadí že foliu je vidieť a je to dosť umelé . Riešenie by som videl použitím kamienkov ktoré by sa dali nalepiť pomocou lepidla . Potrebujete vypustiť vodu vysušiť fóliu naniesť lepidlo a posypať z kamienkami / skúste použiť flexi lepidlo mrazuvzdorné na dlažbu , nemám to odskúšané ale malo by to fungovať ./
Na Váš další príspevok odpoviem nie :-) Pokiaľ chodíte do záhrady , len na víkendy a sporadicky neviete zabezpečiť údržbu , odstránenie odumretých rastlín čistenie hladiny vody od napadnutého lístia z ovocných stromov ,ktoré Vám budú znečisťovať vodu ,nakoľko sa budú rozkladať organické látky vo vode ,ktorá bude stále zakalená . Zo striech by som nepoužíval daždovú vodu ktorá je znečistená od prachu a je neutrálna destilovaná ,nemá nič spoločné vodou vhodnou do jazierka. Narúša ekosystém a zamúti vodu na niekoľko dni a nakoľko vy tam nemáte elektriku a neviete použiť biofilter je veľká pravdepodobnosť že vo vode sa bude dariť rastlinkám a rybičkám , ale bude voda nepriehľadná ,veľa budete musieť vypiť či upiecť aby ste sa pochválili rybičkami kamarátom :-))))
Určite mi dajte vedieť ako ste sa rozhodli . Ak sa pustíte do výstavby rád pomôžem poradím . Neviem koľko tam máte miesta , ale potrebujete 20 m2 a minimálne 5 000 litrov vody aby nedochádzalo prehriatiu vody v letných mesiacoch, hlbka 1.5 metra kde je aj v zime 4 stupňová voda kde ryby môžu prezimovať . Prajem Vám veľa úspechov
Naposledy upravil azol : 21.04.09 at 09:17 Dôvod: oprava gramatiky
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pekný deň Leonka . Postupujete správne :-) ak sa Vám nasťahovali ropuchy je niekoľko riešení. Teraz už nič iné Vám nezostáva ako ručne pozbierať ropuchy a preniesť na iné miesto . Musíte byť pri tom trpezlivá a nesmie ani jeden zostať v jazierku ,hlasným kvakanim priláka partnera k vode.
Na žaby musíte myslieť stále na jar a odchytiť prvého návštevníka ktorý za noc vie prilákať niekoľko desiatok žiab. Ropuchy potrebujú vodu aby nakládli ikry a potom tak ako prišli aj odskáču . Ak ste šikovný a ikry pozbierate nebudete mať žubrienky a malé žabky celé leto , ale pokiaľ sa aj niečo nájde karasi ich z chutí požerú.
Dalšia možnosť je oplotiť jazierko aspoň počas jarných mesiacov a zabrániť ropuchám , aby sa dostali k vode .
Prajem vela úspechov a nerušený spánok bez žabacieho koncertu :-)
0 0
Fred666 Fred666

Fred666 je offline (nepripojený) Fred666

Dakujem Azol. Po dlhsiom uvazovani som sa rozhodol ze na zahrade sa jazierko nekona pretoze nestoji to za tu namahu a financie ak tam mam byt max. raz za 2 tyzdne Radsej poriadne dokoncim tu skalku na chate aby vyzerala prirodzenejsie. Az to bude (ratam koncom leta) poslem foto.
0 0
merilin963 merilin963

merilin963 je offline (nepripojený) merilin963

krasne jazierka,ja som sa o take nieco pokusila minuly rok prvy krat a tesila sa z neho ale na jesen mi male rybky pozrali dive kacky a lekno mi neprezimovalo...
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Veľmi sa mi páčia záhradné jazierka a obdivujem ľudí, ktorý sa tomu venujú a majú ho doma. Ja si to žiaľ nemôžem dovoliť, nakoľko pri vode je vždy lepšia klíma aj pre komárov. Ešte poriadne teplo ani nebolo a mňa už jeden komár našiel, poštípal a už mám ruku opuchnutú.
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
tutiola pekný večer . Píšeme o jazierku a nie o nádobe z teplou vodou na zalievanie záhradky :-) Mám jazierko už niekoľko rokov komáre okolo jazierka nemám . Komáre kladú larvy do teplej stojatej vody. V jazierku pokiaľ máte rybičky tie požierajú larvy . Pri jazierku sa objavia aj netopiere ,vtáctvo a žaby / nie ropuchy ktorých nemusíme :-) / a komáre zničia .
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Azol prajem pekný večer a ospravedlňujem sa, ak som sa ťa dotkla. Obdivujem záhradné jazierka, ale keďže som nadmieru alergická na uštipnutie komárom a ovadom, musím sa vyvarovať a odriecť si mať krásu, ktorá však hoci v malej miere ale predsa môže byť miestom ich výskytu. Navyše bývam v oblasti, kde posledné 3 roky po sebe sa vylieva rieka to predovšetkým je liaheň pre komáre.
0 0
alus.tom alus.tom

alus.tom je offline (nepripojený) alus.tom

Ako sa sadia lekná? Poradite?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
azol Pozri príspevok
velmi rád poradím ako vybudovať a ako na to aby bola čistá a zdrava voda ake rastlinky a ake a kolko rýb . Peknu nedelu som rád že sa páči.
Jazierko máš prenádherné položené do prekrásne spravenej scenérie.Syn si vybudoval jazierko, je pekné, má tam kopu rybičiek, má ho už 2 roky.Vedľa jazierka má takú fitračnú čističku a tuším tam montuje aj infratyčinku. Ale mne sa voda stále zdá moc zelená. Na pravej strane ho má hlbšie, tam rybičky aj zimujú a na ľavej plytšie.Hlbšia strana je asi 1,2 - 1,5 m, plytšia asi 70-80 cm.Čo robiť, aby bola voda čistejšia? Zabudla som napísať, že je to vyfóliované čiernou fóliou. Vzhľadom je pekné, s leknom, v okolí kamene, v strede vzadu kopa veľkých kameňov, cez ktoré tečie voda.Ďakujem pekne za odpoveď.
Naposledy upravil terezamaria : 27.06.09 at 19:12
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pekný deň prajem.
O zelenej vode sme už napísali niekolko riadkov ale opakovanie je matkou múdrosti :-) Musíte dbať na správnu rovnováhu , to znamená vodu nezaťažiť rybami a neprekrmovať . Krmivo ktoré nie je skonzumované hnije na spodku jazierka . Dostatočne otáčať vodu pomocou čerpadla , aby sa voda neprehriala okysličovať vodu a odumreté listy vodných rastlín odstraňovať. Okrem toho treba čistiť filter a vymieňať filtračné náplne používať UV lampu od UV nečakajte zázraky pokiaľ už je voda zafarbená / Ak už je voda zelená použite chémiu je ich viac druhov na trhu skúste /www.rworava.sk/ na zelenú vodu
Algo Rem okamžité vyčistenie ,nemusíte sa báť sú to odskúšané koncentráty a nepoškodí ani rastlinkám ani rybičkám pri správnom dávkovaný . Po použití pridajte do vody tekutú rašelinu aby sa voda zafarbila do hneda zabráni aby sa slnečné lúče dostali pod hladinu a tak sa riasy nebudú vytvárať tak intenzívne .
Voda v jazierku sa mení zo dňa na deň je to príroda po daždi číra na druhý deň mútna . Nemôžeme očakávať že bude voda ako v akváriu . Vela úspechov a krásne leto
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pekný deň aj tebe alus. Lekná sadíme do prepravky . Môžeš použiť originál na vodné rastlinky . Ja používam zeleninové prepravky vysteliem netkanou textíliou na spodok dám kamienky potom zeminu na lekná odstránim odumreté listy z lekna, posadím za sypem zeminou a na vrch dám väčšie kamienky .
Zeminu si môžeš aj sám namiešať ja radšej používam originálne balenie .
Návod na namiešanie určite nájdeš na nete . Lekná sadíme podľa druhu niektoré môžeš posadiť hlbšie .
0 0
dada1968 dada1968

dada1968 je offline (nepripojený) dada1968

dobrý deň, zakladáme malé jazierko, asi 4m2 ,chcela by somsa opýtať,koľko filtračných rastliniek budem potrebovať, či treba niečo položiť na foliu v jazierku, alebo stačia kamene a štrk. A čoje pravdy na tom, že proti riasam je dobrá ražná slama.Dakujem
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Dobrý deň prajem a krásne leto. Neuvádzate koľko bude mať jazierko m3 aby som vedel presne reagovať na Vašu otázku . Ak posadíte lekno na dno jazierka zakryje Vám polovicu vodnej plochy , zabránia preniknutie slnečných lúčov . Okrem lekna môžete zasadiť pálku, zaružie,iris a iné vodné rastlinky. Ak budete mať dosť miesta na krajoch môžete posadiť niekoľko druhou podľa vašej fantázie . Na dno jazierka by som odporúčil dať štrk riečny veľkosť 1 a viac cm ktoré bude slúžiť ako prírodný filter kde sa usídlia nitrifikačné baktérie ktoré prečistia vykali rýb./ podobný spôsob ako to funguje v akváriu / Na foliu môžete dať ploché kamene a zakryjete tak foliu a jazierko nevyzerá umelo .

Viem že sa používajú výťažky zo slamy jačmeňa v prípravkoch na úpravu vody , ale ja som ešte nepoužil slamu a ani by som nedoporučil nevie mi nikto zaručiť nezávadnosť a prípadné zbytky po umelom hnojive, by mohlo urobiť viac škody v jazierku .
Pekné leto dalšie príspevky až po dovolenke v strede augusta dakujem za pochopenie Arvay Z
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať