Zavrieť

Porady

Peňažný denník?

Som szčo nemám reg. pokladňu, učtujem formou faktur (výroba nábytku) Musím viesť peňažný denník?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    ak si nebudes uplatnovat vydavky pausalom, tak ano. Cize ak vedies uctovnictvo, tak aj pen.dennik, knihu vyslych-doslych faktur atd

    andrea1 je offline (nepripojený) andrea1

    andrea1
    Je to na Tebe, či si uplatníš výdavky paušálom vo výške 25%, druhá možnosť viesť peň. denník, kde zahrňuješ všetky výdavky a príjmy, záleží čo sa Ti viac oplatí, treba si to prerátať

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    paul... keď vyrábaš nábytok, nakupuješ predpokladám aj nejaké to drevo a pod. suroviny, určite je to nemalá suma. Oplatí sa ti mať iba 25% výdavky???

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ak si budeš viesť peňažný denník, potom si budeš môcť uplatniť všetky výdavky a pri stolárskej firme je ich neúrekom. Takisto treba viesť aj vyšlé, došlé faktúry, a ak máš aj podnikateľský účet tak evidovať aj bankové výpisy (platby). Lenka

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    podla mna stolári nie
    hoci poznám zvárača ktorý počas roka fakturoval svoje práce ako zámočnícke práce /v živnosti zámočníctvi nemá /a chce si uplatniť 60 %

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Ma nestrašte, nie je to náhodou z remeselných živností SKUPINA 111- Výroba drevárska, výroba nábytku... pod číslom 18. je STOLÁRSTVO, tak ako ?

    Jednému stolárovi som už spravila predbežný výsledok, by ma asi priškrtil, keby zo 60% bolo zrazu 25% !

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Súhlsím s inge57, stolárstvo je rozhodne remeselná živnosť. Viem to na milión percent.

    paul je offline (nepripojený) paul

    paul
    inge57
    Áno patria tam stolári veď sú uvedení v prílohe Živnostenského zákona.
    Tak teraz chápem následovné: ak uplatnujem vsetky výdavky potrebujem pen. dennik a evidenciu faktur a vsetky bankove vypisy. A pausal je teda 25 alebo 60 percent???

    r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

    r.galovic
    Môžeš si určite uplatniť 60% paušálne výdavky a potom odrátať ešte zaplatené odvody a odpočitateľné položky. Účtovníctvo nemusíš vôbec viesť, len si niekde odkladaj faktúry, bankové výpisy, PPD, VPD ....

    Ach, čo by som za to dal aby som bol stolár !!!

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    r.galovic
    ......Účtovníctvo nemusíš vôbec viesť, len si niekde odkladaj faktúry, bankové výpisy, PPD, VPD ....

    Ach, čo by som za to dal aby som bol stolár !!!
    Musí viesť evidenciu príjmov....

    paul je offline (nepripojený) paul

    paul
    babenko1
    Musí viesť evidenciu príjmov....
    Predám titul stolár za najvyššiu ponuku. Dakujem za vyčerpavajuce info, len ma ešte zaujma či existuje nejaké tlačivko na evidenciu príjmov či stačí len vytlačit z JÚ alfa? Aešte ma napadlo že kam v danovom priznaní píšem výdavky resp. ako mam tie výdavky zapísat v DP ak si uplatnujem 60 percentné?
    Naposledy upravil paul : 09.02.05 at 17:16

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Treba spraviť krížik v oddieli XIII. pri príjmoch podľa paragrafu 6 zákona uplatňujem výdavky percentom.

    paul je offline (nepripojený) paul

    paul
    rene
    Treba spraviť krížik v oddieli XIII. pri príjmoch podľa paragrafu 6 zákona uplatňujem výdavky percentom.
    A do oddielu VI. riadok 2 výdavky zo živnosti mám uviesť 60 percent z príjmov toho istého riadku?

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Áno, ale pokiaľ ste platili aj poistné, tak k tým 60 % treba prirátať aj sumu zaplateného poistného.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.