Zavrieť

Porady

Priemer na PN

Mal bych 2 drobne dotazy k diskusii o PN:

1) Bol som na seminári pána Mihála v Žilině, no nezaregistroval som informáciu o zmene v rozhodnom obdobiu pro výpočet priemeru na PN, kedy sa berie obdobie ponovu od posledného prerušenia nem.poist.
Priklad: zam. v prac.pomere od 1.9.04, 3.1.05 neplatené volno, 1.-6.1.05 PN. Priemer na PN brať od 1.9.04-31.1.05 alebo od 7.1-31.1.05?

2) Trvanie PN od 20.12.04 do 12.1.05. . PN v januári 2005 bude platena stejnym priemerom ako v decembri 2004?

Pozn. zpracovavam mzdy aj podľa českej legislatívy, preto v niektorych rutinnych veciach si niesom zcela istý .

Vďaka za každú odpoveď.

Kaspi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Celkom som to nepochopila, mal neplatené voľno 3.1.2005 a PN od 1.1.2005 do 6.1.2005? To nejak nesedí.

    Inak v prípade, že je v jednom mesiaci prerušenie aj PN, tak by sa priemer mal počítať zo sumy za časť mesiaca od skončenia prerušenia do začiatku PN. Aspoň myslím.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    1. Napíšte presnejšie tie dátumy.
    2. Pri PN pokračujúcej z roka 2004 sa použije tá istá sadzba, teda DVZ, aký sa použil pri tejto PN v decembri.

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    Kaspi,
    kedze spracovávate mzdy aj podla českých predpisov, rada by som sa s Vami poradila.
    Ide o úrazove poistenie do Kooperativy.
    Pracovný pomer prvého zamestnanca vo firme vznikol 1.5.04.
    Podľa mňa úrazové postenie je treba po prvýkrát zaplatiť za II.Q 2004. Ale počula som uz aj ten názor, že úrazové poistenie sa platí za celý rok.( Teda aj za I.Q. 2004). Nech čítam ako chcem tú vyhlášku, mne to tak nevychádza.
    Ďakujem za radu.

    kaspi je offline (nepripojený) kaspi

    kaspi
    Zákonné poistenie za zamestnancov do Kooperativy sa v Česku plati z uhrnu vym.zakl. pro sociálne poistenie, preto nevidi dovod prečo platit za Q, kedy bol uhrn zakladov pre soc.poi. nulovy.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    kaspi - potom v príklade č.1 je rozh. obdobie 7.1.2005 až 31.1.2005.

    bsnicker je offline (nepripojený) bsnicker

    bsnicker
    Ďalšia otázka k PN...

    Zujíma ma, aký bude denný VZ na výpocet nemocenského, príp. náhrady príjmu zamestnanca, ktorý poziadal o neplatene voľno, jeden deň pracoval a následne na ďalší deň začal marodovať.
    V mesiaci su mu vyplatene odmeny, cize za jeden odpracovany den v mesiaci ma hruby prijem 3000.
    Existuje maximálny denný VZ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    maximálny denný VZ neexistuje. Existuje však maximálny mesačný VZ, aktuálne vo výške 23738 Sk a ten sa alikvótne znižuje v prípade, že zamestnanec neodpracoval všetky dni v mesiaci. Čiže od celkového počtu kal.dní sa odpočítajú dni tzv. vylúčiteľných dôb (§ 140) a dni prerušení (§ 26).
    Vo Vašom prípade od počtu dní 30 odpočítame povedzme 3 dni nepl.voľna a 26 dní PN, zostane nám 1 deň.

    Max. VZ potom je (23738/30) x 1 = 792 Sk.

    Zamestnanec síce dostane odmenu 3000 Sk, ale odvod na nem.poistenie je len z 792 Sk.

    Denný VZ je potom daný ako úhrn VZ za rozhodné obdobie deleno počet dní rozh.obdobia = 792/1 = 792 Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.