Zavrieť

Porady

Daňové výdavky - občerstvenie

Prosím Vás, môže si SZČO uplatniť do daňových nákladov výdavky za stravné a občerstvenie pri vedení školenia? V živnostenskom liste má uvedené: Školiaca a lektorská činnosť v rozsahu volnej živnosti, Technicko-organizačné zabezpečenie školení, kurzov, prednášok v rozsahu voľnej živnosti, .......
Ak áno, aké doklady musí doložiť? Bločky za zaplatenie stravného a občerstvenia má. Treba napr. prezenčnú listinu, alebo niečo iné?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Tánička Pozri príspevok
    Prosím Vás, môže si SZČO uplatniť do daňových nákladov výdavky za stravné a občerstvenie pri vedení školenia? V živnostenskom liste má uvedené: Školiaca a lektorská činnosť v rozsahu volnej živnosti, Technicko-organizačné zabezpečenie školení, kurzov, prednášok v rozsahu voľnej živnosti, .......

    Hlavne by malo byť z prihlášky na školenie zrejmé, že v cene je aj občerstvenie. Podpísaný zoznam účastníkov by mal stačiť na zadokladovanie oprávnených nákladov na občrstvenie.

    Ak áno, aké doklady musí doložiť? Bločky za zaplatenie stravného a občerstvenia má. Treba napr. prezenčnú listinu, alebo niečo iné?
    Ďakujem
    Áno.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tánička Pozri príspevok
    Prosím Vás, môže si SZČO uplatniť do daňových nákladov výdavky za stravné a občerstvenie pri vedení školenia? V živnostenskom liste má uvedené: Školiaca a lektorská činnosť v rozsahu volnej živnosti, Technicko-organizačné zabezpečenie školení, kurzov, prednášok v rozsahu voľnej živnosti, .......
    Ak áno, aké doklady musí doložiť? Bločky za zaplatenie stravného a občerstvenia má. Treba napr. prezenčnú listinu, alebo niečo iné?
    Ďakujem
    Môže, ak budú služby školenia fakturované, nevidím v tom problém.

    hemaja je offline (nepripojený) hemaja

    hemaja
    Pripojím sa k tejto téme, sme s.r.o., ktorá vykonáva školenia a má autoškolu. Začali sme organizovať dopravné súťaže pre školy, škôlky. Na tieto akcie kupujeme deťom džúsiky a keksíky. Ako to mám teraz zaúčtovať? Rozmýšľam nad 501 - spotreba materiálu, ale neviem, či to bude správne. Vopred ďakujem za rady.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    hemaja Pozri príspevok
    Pripojím sa k tejto téme, sme s.r.o., ktorá vykonáva školenia a má autoškolu. Začali sme organizovať dopravné súťaže pre školy, škôlky. Na tieto akcie kupujeme deťom džúsiky a keksíky. Ako to mám teraz zaúčtovať? Rozmýšľam nad 501 - spotreba materiálu, ale neviem, či to bude správne. Vopred ďakujem za rady.
    V tomto prípade by som to považovala za problematické, predpokladám, že to robíte zdarma, takže to sú skôr dary.

    hemaja je offline (nepripojený) hemaja

    hemaja
    JAJA11 Pozri príspevok
    V tomto prípade by som to považovala za problematické, predpokladám, že to robíte zdarma, takže to sú skôr dary.
    V podstate áno, robíme to zdarma. Ani sa mi tak nejedná o dph, ako skôr o náklad. Nie je žiadne riešenie?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    hemaja Pozri príspevok
    V podstate áno, robíme to zdarma. Ani sa mi tak nejedná o dph, ako skôr o náklad. Nie je žiadne riešenie?
    Jedine, že by sa to podarilo ušetriť pri bežných školeniach, ktoré máte platené. (Ťažko sa dokáže, kto koľko keksov zjedol, takže aspoň takto, lebo je to nespravodlivé, ak niekto chce robiť dobre deťom a nemôže si to ani dať do nákladov.)
    Monika Kováčová
    hemaja Pozri príspevok
    Pripojím sa k tejto téme, sme s.r.o., ktorá vykonáva školenia a má autoškolu. Začali sme organizovať dopravné súťaže pre školy, škôlky. Na tieto akcie kupujeme deťom džúsiky a keksíky. Ako to mám teraz zaúčtovať? Rozmýšľam nad 501 - spotreba materiálu, ale neviem, či to bude správne. Vopred ďakujem za rady.
    vieme ekopo, vieme....

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    ermon Pozri príspevok
    Je. 513 .
    Ale reprezentačné je pripočítateľná položka. (Okrem predmetov do 500,- Skk označené logom firmy, čo džúsiky a keksíky asi nie sú.)

    hemaja je offline (nepripojený) hemaja

    hemaja
    ekopo Pozri príspevok
    Ja len aby sa téma nerozvinula do PU.
    ospravedlňujem sa, nevšimla som si, že je to o JU, videla som zaujímavú tému, ktorú práve riešim, tak som napísala, nechcela som zakladať novú.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    hemaja Pozri príspevok
    ospravedlňujem sa, nevšimla som si, že je to o JU, videla som zaujímavú tému, ktorú práve riešim, tak som napísala, nechcela som zakladať novú.
    veď to je v poriadku
    Monika Kováčová
    JAJA11 Pozri príspevok
    Ale reprezentačné je pripočítateľná položka. (Okrem predmetov do 500,- Skk označené logom firmy, čo džúsiky a keksíky asi nie sú.)
    vieme JAJA11, vieme. ale dary to isto nie sú:

    JAJA11 Pozri príspevok
    V tomto prípade by som to považovala za problematické, predpokladám, že to robíte zdarma, takže to sú skôr dary.

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Tánička Pozri príspevok
    Prosím Vás, môže si SZČO uplatniť do daňových nákladov výdavky za stravné a občerstvenie pri vedení školenia? V živnostenskom liste má uvedené: Školiaca a lektorská činnosť v rozsahu volnej živnosti, Technicko-organizačné zabezpečenie školení, kurzov, prednášok v rozsahu voľnej živnosti, .......
    Ak áno, aké doklady musí doložiť? Bločky za zaplatenie stravného a občerstvenia má. Treba napr. prezenčnú listinu, alebo niečo iné?
    Ďakujem
    Ja by som poradila nasledovne:

    Keď organizujete školenie, iste máte urobenú predbežnú kalkuláciu ceny za školenie na jednotlivého účastníka školenia. A predpokladám, že tam máte uvedené aj občerstvenie, ktoré v rámci školenia poskytnete. Vzhľadom k tomu, že občerstvenie pre školených bude zahrnuté v cene školenia, čím bude dokazateľné, že výdavok za poskytnuté občerstvenie bude kryté príjmom za toto občerstvenie v rámci celkovej ceny školenia, potom je tento výdavok uznateľným daňovým výdavkom (réžia) a je možné odpočítať aj DPH z nákupu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.