Zavrieť

Porady

Odvody SZČO a súčasne zamestnanca pri prerušení a obnovení ŽO

Ahojte Poraďáci!

Hľadala som na poradách, ale mám takýto konkrétny prípad:
1) SZČO podnikala v predchádzajúcich rokoch. Za rok 2005 vykázala zisk viac ako 185 tis. Príjmy mala za rok 2005 viac ako 900 tis. V roku 2005 odvádzala ako SZČO poistné ako povinne poistená osoba na SP aj ZP mesačne z min.VZ (2288 a 910). V januári 2006 živnosť prerušila. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 17.1.2006. K 17.1.2006 sa odhlásil zo SP aj ZP ako SZČO. Od 18.1.2006 nastúpil do PP, zamestnávateľ ho prihlásil a odvádzal. Alikvótnu časť za 1-17.1.06 do ZP aj SP ako SZČO uhradil. 1.5.2006 mu vzniklo (obnovil) ŽO - mal to isté IČO ako predtým, len okruh činností sa rozšíril. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 10.5.2006. SZČO bola naďalej zamestnaná, ale do poisťovní sa neprihlásila a odvody neplatila. Som za to, že min. do SP sa mal prihlásiť a platiť z jeho pôvodného VZ (z min.mzdy)od 10.5.2006 počnúc, lebo prerušenie nepokračovalo do 1.7.2006 a teda dňa 1.7.06 bol SZČO. Mal predložiť výpis z DP za 2005 a platiť z VZ podľa Základu dane (185 tis.). On tak neurobil a mám za to, že teraz má riadny nedoplatok (tvrdil, že všetko platil (doklady nedal), ale nie. Na ZP sa takisto neprihlásil a neplatil preddavky, ale tam je možné vysporiadať nedoplatok vrámci RZ ZP za rok 2006. Uvažujem správne?

2) Iná SZČO prerušila ŽO v máji 2006. Dovtedy platila odvody z min.VZ. Ale k 18.4.2006 sa stal aj zamestnancom. Bol s dokladmi v poisťovniach a tam ho odhlásili ako SZČO k 17.4.06. Odvtedy na poistenie neplatil. Ale právoplatnosť o pozastavení bola v máji. Pýtam sa, či nemusel platiť, ak bol aj zamestnancom (za 2005 dosiahol stanovené sumy na platenie z min.VZ v roku 2006). V zdr.poisťovni vystavili predpisy platieb len do 17.4.06 a v SP tiež. V 9/06 živnosť úplne zrušil. Postupovala som podľa predpisov platieb z poisťovní. Podľa nich je všetko uhradené. Myslím, že odhlásenie z poisťovní malo byť až k dátumu nadobudnutia právoplatnosti. Alebo ako?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Betina2 Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci!

    Hľadala som na poradách, ale mám takýto konkrétny prípad:
    1) SZČO podnikala v predchádzajúcich rokoch. Za rok 2005 vykázala zisk viac ako 185 tis. Príjmy mala za rok 2005 viac ako 900 tis. V roku 2005 odvádzala ako SZČO poistné ako povinne poistená osoba na SP aj ZP mesačne z min.VZ (2288 a 910). V januári 2006 živnosť prerušila. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 17.1.2006. K 17.1.2006 sa odhlásil zo SP aj ZP ako SZČO. Od 18.1.2006 nastúpil do PP, zamestnávateľ ho prihlásil a odvádzal. Alikvótnu časť za 1-17.1.06 do ZP aj SP ako SZČO uhradil. 1.5.2006 mu vzniklo (obnovil) ŽO - mal to isté IČO ako predtým, len okruh činností sa rozšíril. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 10.5.2006. SZČO bola naďalej zamestnaná, ale do poisťovní sa neprihlásila a odvody neplatila. Som za to, že min. do SP sa mal prihlásiť a platiť z jeho pôvodného VZ (z min.mzdy)od 10.5.2006 počnúc, lebo prerušenie nepokračovalo do 1.7.2006 a teda dňa 1.7.06 bol SZČO. Mal predložiť výpis z DP za 2005 a platiť z VZ podľa Základu dane (185 tis.). On tak neurobil a mám za to, že teraz má riadny nedoplatok (tvrdil, že všetko platil (doklady nedal), ale nie. Na ZP sa takisto neprihlásil a neplatil preddavky, ale tam je možné vysporiadať nedoplatok vrámci RZ ZP za rok 2006. Uvažujem správne? Aj v tomto prípade súhlasím s Vami. Už sa tu riešilo, že ak živnostník má prerušenú živnosť na prelome jún/júl, potom sa môže vyhnúť plateniu (aj keď som to moc nepochopila ), ale toto nie je ten prípad.

    2) Iná SZČO prerušila ŽO v máji 2006. Dovtedy platila odvody z min.VZ. Ale k 18.4.2006 sa stal aj zamestnancom. Bol s dokladmi v poisťovniach a tam ho odhlásili ako SZČO k 17.4.06. Odvtedy na poistenie neplatil. Ale právoplatnosť o pozastavení bola v máji. Pýtam sa, či nemusel platiť, ak bol aj zamestnancom (za 2005 dosiahol stanovené sumy na platenie z min.VZ v roku 2006). V zdr.poisťovni vystavili predpisy platieb len do 17.4.06 a v SP tiež. V 9/06 živnosť úplne zrušil. Postupovala som podľa predpisov platieb z poisťovní. Podľa nich je všetko uhradené. Myslím, že odhlásenie z poisťovní malo byť až k dátumu nadobudnutia právoplatnosti. Alebo ako?
    Podľa mňa máte pravdu vy, ale načo do toho strkať, keď sú v poisťovni spokojný.

    Ďakujem.
    Odpovede sú červeným.

    Odvody SZČO a súčasne zamestnanca pri prerušení a obnovení ŽO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.