Zavrieť

Porady

Prevod podielu na iného spoločníka

Mám jeden problem, fy sa na valnom zhromaždení dohodla o odkupený podielu jedneho spoločníka na druheho. Tým mi vznika zvýšenie ZI u jedneho spoločníka a u druheho zníženie a teda aj uplne odkúpenie jeho podielu. Našla som účtovanie 411Aú/411Aú (čiže podla analitiky) len niesom si ista či je to správne. Potrebujem však vytvoriť záväzok na základe ktorého bude zaplatené odkúpenie podielu. A tu vôbec neviem ake bude učtovanie. Neviete mi niekto stým prosím Vás pomôcť?? !!!!
vopred ďakuejm
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Klapkova Pozri príspevok
    Mám jeden problem, fy sa na valnom zhromaždení dohodla o odkupený podielu jedneho spoločníka na druheho. Tým mi vznika zvýšenie ZI u jedneho spoločníka a u druheho zníženie a teda aj uplne odkúpenie jeho podielu. Našla som účtovanie 411Aú/411Aú (čiže podla analitiky) len niesom si ista či je to správne. Potrebujem však vytvoriť záväzok na základe ktorého bude zaplatené odkúpenie podielu. A tu vôbec neviem ake bude učtovanie. Neviete mi niekto stým prosím Vás pomôcť?? !!!!
    vopred ďakuejm
    Záväzok nemôžeš vytvoriť. Je to súkromná vec spoločníkov. Kupujúci musí zaplatiť z vlastného vrecka a nie z firemných.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Klapkova Pozri príspevok
    Mám jeden problem, fy sa na valnom zhromaždení dohodla o odkupený podielu jedneho spoločníka na druheho. Tým mi vznika zvýšenie ZI u jedneho spoločníka a u druheho zníženie a teda aj uplne odkúpenie jeho podielu. Našla som účtovanie 411Aú/411Aú (čiže podla analitiky) len niesom si ista či je to správne. Potrebujem však vytvoriť záväzok na základe ktorého bude zaplatené odkúpenie podielu. A tu vôbec neviem ake bude učtovanie. Neviete mi niekto stým prosím Vás pomôcť?? !!!!
    vopred ďakuejm
    Stačí len urobiť prevod na analytike. Ostatné nie je čo účtovať, je to vec tých dvoch spoločníkov.

    Klapkova je offline (nepripojený) Klapkova

    Klapkova
    Takže to urobim iba tou analitikou ako som pýsala? z jedneho učtu na druhý?? nič viac??

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak sú spoločníci FO - občania nie je o čom účtovať. Pozri si Zmluvu o prevode obchodného podielu, kto je predávajúci a kto kupujúci. Nemôžeš účtovať v účtovníctve s.r.o. o záväzkoch a pohľadávkach súkromných osôb ...
    Iný prípad by bol, keby jedna alebo obidve zmluvné strany boli PO a predmetom zmluvy by boli obchodné podiely v ďalšej s.r.o., potom by sme u predávajúceho alebo kupujúceho účtovali aj o prevodoch obch.podielov.

    Klapkova je offline (nepripojený) Klapkova

    Klapkova
    obaja su spoločníci vo firme, stým že jeden spoločník odstupuje uplne z firmy a tento druhý kupuje jeho podiel. tak to bolo dohodnute na valnom zhromaždeni a je z toho urobený záznam. čiže ide mi o ten prevod hovotosti.
    ale v podstate su PO kedže kupijuci je vlastníkom dcerskej spoločnosti.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Aby sme to nezamotali ...
    Napíš podľa zmluvy o prevode obchodného podielu, kto je kupujúci a kto predávajúci.

    Klapkova je offline (nepripojený) Klapkova

    Klapkova
    ok....napišem text čo tu mám!

    prevodca je spoločníkom spoločnsoti XXX s.r.o. so sídlom.....zapisaný v obchodnom registri OS v Trenčíne, s obchodným podielom vo výške 6% ktorý zodpoveda peňažnemu vkladu ...... SK, ktorý bol úplne splatený. Nadobudateľ je pán.Ján.....trvale bytom....
    Prevodca prevádza na nadobúdateľa svoj obchodný podiel v poločnosti XXX tejto zmluvy a nadobudateľ tento obchodný podiel prijima

    Nadobudateľ sa zaväzuje dohodnutú cenu zaplatiť prevodcovi v hotovosti v lehote.

    No dúfam že to stači, nikdy som sa stýmto nestretla tak neviem čo stým.

    Klapkova je offline (nepripojený) Klapkova

    Klapkova
    takže učtujem len v rámci tej analitiky? a stou hotovostou......to nikde nebudem evidovať iba vrámci toho navýšenia ZI?

    Klapkova je offline (nepripojený) Klapkova

    Klapkova
    ano ZI toho kupujuceho máme to na dvoch učtoch jeho vklad a vklad tej spoločnisti....on vlastne odkupuje zvyšný podiel spoločnsoti, čiže už bude 100% vlastníkom. máme na 411100 - 210000,- a na druhom 411200 - 30000,- vlastne ten podiel ktorý teraz odkupuje, vrámci fy sa nezvyšuje ZI ale iba v rámci podielnika že teda vlastných už uplných 100% čiže dostať to na tu 411100

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Klapkova Pozri príspevok
    ano ZI toho kupujuceho máme to na dvoch učtoch jeho vklad a vklad tej spoločnisti....on vlastne odkupuje zvyšný podiel spoločnsoti, čiže už bude 100% vlastníkom. máme na 411100 - 210000,- a na druhom 411200 - 30000,- vlastne ten podiel ktorý teraz odkupuje, vrámci fy sa nezvyšuje ZI ale iba v rámci podielnika že teda vlastných už uplných 100% čiže dostať to na tu 411100
    Na základe rozhodnutia VZ preúčtuješ 411200/411100 30.000,- Sk. A to je všetko čo sa ti v účtovníctve objaví, nič viac a nič menej.

    Klapkova je offline (nepripojený) Klapkova

    Klapkova
    Velmi pekne Vám všetkým ďakujem za pomoc......moc ste mi pomohli!! dobuduca už viem ako na to a aspon ste ma uistili v mojom preppoklade....fakt pekne ďakujem...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.