Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie

Zakúpil sme auto v marci. V juni sme dokúpili alarm za 10000,- SK. Máme auto o túto čiastku technický zhodnotiť, alebo je možné alarm hneď odpísať v plnej výške?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Môžete si výdavok na alarm zaúčtovať rovno ako daňový výdavok, ak auto používate na podnikateľské účely.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    betka Pozri príspevok
    Môžete si výdavok na alarm zaúčtovať rovno ako daňový výdavok, ak auto používate na podnikateľské účely.
    Mám podobnú otázku - auto je obstarané v júli tohto roku, v tom istom mesiaci sa nainštalovalo zariadenie bluetooth (kvôli telefonovaniu).
    Mám o cenu bluetoothu zvýšiť obstarávaciu cenu automobilu alebo účtovať ako daňový výdavok?
    Ak ako daňový výdavok - ktoré ustanovenie zákona mi to umožňuje?

    Ďakujem za akúkoľvek radu.

    Mirka

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zákon o dani z príjmov
    § 29
    Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

    (1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

    (2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

    Tzn. ak za celé zdaňovacie obdobie TZ nepresiahne 30 tis. Sk, môžete ho považovať za daňový výdavok.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Johanka Pozri príspevok
    Zákon o dani z príjmov
    § 29
    Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

    (1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

    (2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

    Tzn. ak za celé zdaňovacie obdobie TZ nepresiahne 30 tis. Sk, môžete ho považovať za daňový výdavok.
    Ďakujem Johanka,
    nebola som si istá v prípade, že sa auto technicky zhodnotilo v mesiaci obstarania.
    človiečik Vladimír Ozimý
    zákon hovorí len o technickom zhodnotení a hodnote to jest ak je do 30 tis tak sa môžete rozhodnúť či to bude súčasťou vstupnej ceny alebo nie...

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Dobrý den, čo v prípade že sa bluetooth namontoval do auta súkromného, používaného aj na podnikanie /je zaplatená dan z mot. vozidiel/. Je to danový výdavok?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    certik Pozri príspevok
    Dobrý den, čo v prípade že sa bluetooth namontoval do auta súkromného, používaného aj na podnikanie /je zaplatená dan z mot. vozidiel/. Je to danový výdavok?
    Podľa mňa nie je daňový výdavok, nakoľko ani auto nie je zahrnuté do obchodného majetku.

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    a nemohla by som sa na to pozerať tak že je to zariadenie ani nie tak k autu ale k telefonu, ktorý je v majetku firmy?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    certik Pozri príspevok
    a nemohla by som sa na to pozerať tak že je to zariadenie ani nie tak k autu ale k telefonu, ktorý je v majetku firmy?
    Súhlasím s Vašim pohľadom na vec.
    Toto zariadenie je k telefonu, nie k autu. Ja si ho namontujem do auta, ale môžem ho demontovať a dať do druhého auta (nie je to síce záležitosť 5 minút). Súvisí s telefonom.
    Nie je to TZ automobilu, ale "TZ" mobilu.

    V súvislosti s automobilom by som toto mohla ako TZ považovať vtedy, ak mám autotelefon napevno v aute (napr. výbava avantgarde v CLK) a priamo s týmto pevným telefonom mi toto zariadenie slúži. Tu by to mohlo byť na diskusiu

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, ako zauctovat zimne pneumatiky (ich prva kupa) na leasingovane auto, suma spolu za 5 pneumatik je cca 31000, cize nad 30000. Je to technicke zhodnotenie?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Nákup zim.pneumatík priamo do spotreby-réžie,nezmenia sa tech.parametre a účel použitia vozidla,je to bezpečnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.