Zavrieť

Porady

Dan z prijmu z predaja darovanej nehnutelnosti

Dobry den,

chcem sa opytat ci niekto vie poradit v tejto otazke.

Od starych rodicov som dostal (darovanim) byt. Lenze ja v nom nechcem byvat a rozhodol som sa ho predat. Kedze v tomto byte nemam trvale bydlisko 2 roky a ani ho nevlastnim 5 rokov musim zaplatit dan.

Chcem sa opytat ako mam vypocitat tuto dan. Co je pre mna vstupnou cenou za ktoru som nehnutelnost nadobudol.

Dakujem za akykolvek postreh.

mdz
Usporiadat
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

Doteraz to bolo takto: Ak sa nehnuteľnosť predáva, treba urobiť znalecký posudok na hodnotu nehnuteľnosti. V zmluve musí byť uvedená aj cena zo znaleckého posudku a aj kúpna cena, ktorú si zmluvné strany dohodli. Daň sa platila zo sumy, ktorá je vyššia. Tzn. ak je skutočná kúpna cena vyššia, tak z tej, ak je vyššia cena zo znaleckého posudku, tak z tej.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

robovi Pozri príspevok
Doteraz to bolo takto: Ak sa nehnuteľnosť predáva, treba urobiť znalecký posudok na hodnotu nehnuteľnosti. V zmluve musí byť uvedená aj cena zo znaleckého posudku a aj kúpna cena, ktorú si zmluvné strany dohodli. Daň sa platila zo sumy, ktorá je vyššia. Tzn. ak je skutočná kúpna cena vyššia, tak z tej, ak je vyššia cena zo znaleckého posudku, tak z tej.
Tak to platilo pri dani z prevodu a prechodu nehnuteľnosti, ale tá bola zrušená./Doteraz platí v ČR/.
Pri dani z príjmu je vstupnou cenou, ktorú možno odrátať od ceny predajnej, cena v dobe darovania. Daň sa platí iba z rozdielu, teda zo zisku.
Naposledy upravil svojar : 20.06.07 at 14:58
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Za akých podmienok sú príjmy oslobodené od dane podľa par.9 ZDP ?
Ak byty a rodinné domy neboli vložené do OM, príjem z predaja sa posudzuje podľa par. 9/1/a alebo c, ak sa na ne nevzťahuje oslobodenie podľa týchto písmen, posudzujeme ich podľa písmena b.

A teda:
9/1/ - ak bol takýto byt nezahrnutý do OM, príjem z predaja sa posuduje podľa písmena a za oslobodený, ak v ňom mal predávajúci TP min.po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Ak sa nesplna táto podmienka, posudzujeme ju podľa písmena b, kde je určená podmienka vlastnenia po dobu 5 rokov. ak sa podmienka nesplní, ide o príjem, kt. nie je oslobodený od dane.

Tieto podmienky nesplňate.

Príjem z predaja teda zdaníte podľa par.8/1/b-príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti, ako výdavok si môžete uplatniť finančné prostriedky vynaložené na TZ, opravu, údržbu, daň z nehnuteľnosti, ....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

mdz79 Pozri príspevok
Co je pre mna vstupnou cenou za ktoru som nehnutelnost nadobudol.
Takže odpoveď na túto otázku je: Keďže ste získali nehnuteľnosť darovaním, nemáte nadobúdaciu (kúpnu) cenu. Okrem betkou vymenovaných výdavkov nemôžete odpočítať nič.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

trošku tam Robo spomenul par.8/5/b, ale to sa darovania netýka. (cena zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok......)
Naposledy upravil betka : 22.06.07 at 10:42
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

Pravda, pravda, popol na moju hlavu. Ale, mýliť sa je ľudské. :-(
0 0
mdz79 mdz79

mdz79 je offline (nepripojený) mdz79

ermon Pozri príspevok
Takže odpoveď na túto otázku je: Keďže ste získali nehnuteľnosť darovaním, nemáte nadobúdaciu (kúpnu) cenu. Okrem betkou vymenovaných výdavkov nemôžete odpočítať nič.

Dakujem za vsetky pripomienky, ale myslim si ze sa mylite.

1) Ako ze nemam nadobudaciu cenu. Ved v darovacej zmluve je podla znaleckeho posudku vycislena hodnota daru (hodnota daru predsa musi byt vycislena).

2) To co ste mi tu napisali by znamenalo ze mam zaplatit dan z celeho bytu a teda aj z tej darovanej casti. Ale ved predsa dan z darovania nemame.

Nemam nahodou zaplatit dan len z rozdielu medzi darom (v darovacej zmluve je podla znaleckeho posudku vycislena hodnota) a tym za co sa to preda?

Cize priklad:

Stari rodicia kupili byt za 1.0m Sk. Darovali mi ho po roku a posudok bol na 1.2m Sk (robil sa posudok aby sa dala vycislit hodnota daru). Ja ho teraz po roku chcem predat za 1.3m Sk. Tak zaplatim dan len z 0.1m Sk. (1.3 - 1.2).

Podla Vas mam zaplatit z 1.3m Sk. - To mi prijde ako dost blbost.
0 0
mdz79 mdz79

mdz79 je offline (nepripojený) mdz79

betka Pozri príspevok
trošku tam Robo spomenul par.8/5/b, ale to sa darovania netýka. (cena zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok......)

Preco sa to netyka? Ved tam je to napisane ze ide o nehnutelnosti ziskane darovanim alebo dedenim?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

mdz79 Pozri príspevok
Dakujem za vsetky pripomienky, ale myslim si ze sa mylite.

1) Ako ze nemam nadobudaciu cenu. Ved v darovacej zmluve je podla znaleckeho posudku vycislena hodnota daru (hodnota daru predsa musi byt vycislena).

2) To co ste mi tu napisali by znamenalo ze mam zaplatit dan z celeho bytu a teda aj z tej darovanej casti. Ale ved predsa dan z darovania nemame.

Nemam nahodou zaplatit dan len z rozdielu medzi darom (v darovacej zmluve je podla znaleckeho posudku vycislena hodnota) a tym za co sa to preda?

Cize priklad:

Stari rodicia kupili byt za 1.0m Sk. Darovali mi ho po roku a posudok bol na 1.2m Sk (robil sa posudok aby sa dala vycislit hodnota daru). Ja ho teraz po roku chcem predat za 1.3m Sk. Tak zaplatim dan len z 0.1m Sk. (1.3 - 1.2).

Podla Vas mam zaplatit z 1.3m Sk. - To mi prijde ako dost blbost.
Pozri môj príspevok č. 3 - tam píšem presne to čo si myslíš - daň sa platí iba z rozdielu.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Poupravila som svoj príspevok.

Ak daňovník predáva byt, kt. využíval aj v minulosti len na osobné účely (teda byt nebol zahrnutý v majetku), výdavkom je i:,
cena bytu zistená v čase jeho nadobudnutia, ak ide o byt, kt. daŃovník nadobudol dedením, darovaním, zámenou. Vychádza sa z hodnoty bytu v čase jeho nadobudnutia zistenej podľa osobitného predpisu, kt. je zákon o 382/2004 o znalcoch, tlmočníkoch... v znení a doplnení niektorých zákonov.

Odpočítať môžete i dalšie výdavky ako som uviedla v prísp. 4, ak máte doklady, že tieto opravy, TZ....boli uskutočnené
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Známa v roku 2006 získala byt dedením (nie v priamom rade), kedže v zápätí tento byt predala zaplatila DÚ 19% daň z predajnej ceny 750 000 Sk., lebo nespĺňala podmienky § 9 osobodenia od dane.

Nemohlo sa v DP urobiť odčítanie ceny nadobudnutej nehnuteľnosti -( v dedičskom konaní bola táto nehnuteľnosť údajne ocenená) od sumy 750 000 Sk a daň zaplatiť len z tohto rozdielu?

Ak sa urobila chyba v DP ako ju napraviť?
Dana 22
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dana 22 Pozri príspevok
Známa v roku 2006 získala byt dedením (nie v priamom rade), kedže v zápätí tento byt predala zaplatila DÚ 19% daň z predajnej ceny 750 000 Sk., lebo nespĺňala podmienky § 9 osobodenia od dane.

Nemohlo sa v DP urobiť odčítanie ceny nadobudnutej nehnuteľnosti -( v dedičskom konaní bola táto nehnuteľnosť údajne ocenená) od sumy 750 000 Sk a daň zaplatiť len z tohto rozdielu?

Ak sa urobila chyba v DP ako ju napraviť?
Dana 22
§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,


(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,

f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

5/a mi nehovorí, že ide o dedenie v priamom rade. Ale hovorí o dedení, či už v priamom alebo nepriamom rade.

Ak sa pozriem na par.9-oslobodené od dane, v písmene
c - sa jasne hovorí, že ide o oslobodenie z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade........

ZD= 750 000 Sk-cena bytu získaná v čase nadobudnutia-opravy-ZD-ostatné výdavky ako sú naprdaň z nehnuteľnosti.
(pričom všetky výdavky musia byť preukázateľné...)

Podala by som DDP za rok 2006. Daň suseda zaplatila vo výške 142 500, Sk. Cena dane pri podaní DDP a odpočítaní preukázateľných výdavkov môže byť 100 tis, 50 000, Sk alebo aj nula...
Zvážte to..
Naposledy upravil betka : 22.06.07 at 16:14 Dôvod: zobrazenie tučným
1 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Betka veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.

V tomto pripade by podľa mňa

ZD = 750 000 - cena zistená v čase nadobudnutia
- žiadne iné výdavky nemali

Neviem si poradiť s § 25 na určenie " ceny zistenej v čase nadobudnutia"
Prosím ešte o upresnenie.
Dana 22
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Cena v čase nadobudnutia je v tvojom prípade, cena uvedená v osvedčení o dedičstve.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Takze, aby to bolo uplne presne a hlavne spravne, tak sa treba pozriet na jednu dolezitu vec. A to, kto bol darca a ako sa na neho pozeral zakon o DPFO!
Dovod je jednoduchy.
Ak darca(stari rodicia) bol v case darovania oslobodeny od platenia dani z prijmu tak sa postupuje inak, ako ked darca nebol oslobodeny od dani z prijmu.

A postup je takyto:
1/ Ak darca(stari rodicia) boli v case darovania domu oslobodeni od platenia dani z prijmu predaja nehnutelnosti (2roky TP alebo 5rokov Vlastnici), tak potom pre obdarovaneho sa plati dan z prijmu ako rozdiel medzi prijmom z predaja a vydavkom (reprodukcnou cenou v case predaja). Co je reprodukcna cena? Napriklad znalecky posudok, ak bol v case darovania vypracovany, co aj bol!. Takze prijem z predaja - ZP = zaklad dane pre vypocet dane. !!!

2/ A co ak nebol darca (stari rodicia) oslobodeny od platenia dane z predaja nehnutelnosti ?!?. Tak potom je to troska nevyhodne pre obdarovaneho, ktory chce nehnutelnost predat, lebo prijem z predaja je ten isty, ale vydavok o ktory si poníži príjem nie je reprodukcna cena, ale vydavkom je cena, za ktoru nakupil danú nehnutelnost darca(stari rodicia) !!! A predpokladam, ze ti si dom postavili sami, maximalne s nejakou pozickou a preukazatelne do neho investovali max. 100tis !!! (na materiale).
Takze vysledkom bude prijem z predaja - cena za kt.kupil darca (100tis) = zaklad dane, pre vypocet dane!

A na zaver este poznamka pre vsetkych, ze pri predaji darovanych nehnutelnosti si treba preverit darcu, nielen obdarovaneho.A samozrejme, nehnutelnost nesmie byt u darcu min 5rokov v OM, ale to uz vysvetlila Betka.
Naposledy upravil Leontin : 25.06.07 at 07:57
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Leontin Pozri príspevok
Takze, aby to bolo uplne presne a hlavne spravne, tak sa treba pozriet na jednu dolezitu vec. A to, kto bol darca a ako sa na neho pozeral zakon o DPFO!
Dovod je jednoduchy.
Ak darca(stari rodicia) bol v case darovania oslobodeny od platenia dani z prijmu tak sa postupuje inak, ako ked darca nebol oslobodeny od dani z prijmu.

A postup je takyto:
1/ Ak darca(stari rodicia) boli v case darovania domu oslobodeni od platenia dani z prijmu predaja nehnutelnosti (2roky TP alebo 5rokov Vlastnici), tak potom pre obdarovaneho sa plati dan z prijmu ako rozdiel medzi prijmom z predaja a vydavkom (reprodukcnou cenou v case predaja). Co je reprodukcna cena? Napriklad znalecky posudok, ak bol v case darovania vypracovany, co aj bol!. Takze prijem z predaja - ZP = zaklad dane pre vypocet dane. !!!

2/ A co ak nebol darca (stari rodicia) oslobodeny od platenia dane z predaja nehnutelnosti ?!?. Tak potom je to troska nevyhodne pre obdarovaneho, ktory chce nehnutelnost predat, lebo prijem z predaja je ten isty, ale vydavok o ktory si poníži príjem nie je reprodukcna cena, ale vydavkom je cena, za ktoru nakupil danú nehnutelnost darca(stari rodicia) !!! A predpokladam, ze ti si dom postavili sami, maximalne s nejakou pozickou a preukazatelne do neho investovali max. 100tis !!! (na materiale).
Takze vysledkom bude prijem z predaja - cena za kt.kupil darca (100tis) = zaklad dane, pre vypocet dane!

A na zaver este poznamka pre vsetkych, ze pri predaji darovanych nehnutelnosti si treba preverit darcu, nielen obdarovaneho.A samozrejme, nehnutelnost nesmie byt u darcu min 5rokov v OM, ale to uz vysvetlila Betka.
A toto je uvedené kde?
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

svojar Pozri príspevok
A toto je uvedené kde?
No dobre, neveriaci Tomas. Dam si tu pracu a najdem Ti to. A dufam, ze potom ma potesis bodikom a minimalne obcas uveris mojim slovam len tak z principu

Takze takto: (urobim Ti "vycuc")
Dan z prijmu, § 8 Ostatné príjmy:
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
......

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,

(Takze pre vypocet vydavku !!! musime pouzit cenu nehnutelnosti podla § 25!)

Dan z prijmu, § 25

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

(
Toto je ta druha moznost co som o nej pisal, ked darca(stari rodicia) neboli oslobodeni od platenia dani z prijmu !!!,to znamena, ze treba zistit obstaravaciu cenu u darcu. Tj. za co kupil ten darca(stari rodicia) tu nehnutelnost.)

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) ...

(Toto je ta prva moznost, ked darca(stari rodicia) boli oslobodeni od platenia dane z prijmu, na zaklade logiky, ze ked sa na ne nevztahuje bod a), tak sa na nich vztahuje tento bod c). A postupuje sa dalej podla zakona 431/2002 zakon o uctovnictve, ktory v § 25 hovori, co sa ocenuje obstaravacou cenou a co sa ocenuje reprodukcnou obstaravacou cenou ROC zistenu podla osobitnych predpisov !!!. A to je nas pripad, ked potrebuje ROC a nie OC !!! Ale pre istotu Ti to sem vytiahnem.

zakon 431/2002 , § 25
d) reprodukčnou obstarávacou cenou sa ocenuje

1. majetok v prípade bezodplatného nadobudnutia s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami,

Takze som Ti nasiel, kde najdes to o com som hovoril. A to, ze treba sa pozriet na toho darcu, ako sa na neho vztahovalo oslobodenia od platenia DP v case darovania !!
!


Naposledy upravil Leontin : 25.06.07 at 15:14
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ďakujem za upresnenie, aj keď v tomto prípade bude skôr prichádzať do úvahy tá možnosť, že darcovia, starí rodičia budú oslobodení od dane z príjmu.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

betka Pozri príspevok
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
Suhlasim Betka, ved dan z darovania a dedenia bola zrusena. Ale my v tomto priklade nesledujeme prijem ziskany darovanim, ci dedenim. Otazka znela, ako zdani prijem z predaja nehnutelnosti ziskanej darom. Asi tak
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať