Zavrieť

Porady

Penazny (prip. nepenazny) dar a dan z prijmu

Ahoj,

moji rodicia ziskali z predaja rodicovskeho domu relativne slusnu sumu a chceli by mi z nej prispiet na byt, pripadne priamo kupit malu garsonku.

K tejto situacii mam nasledovne otazky, zaujimal by ma vas nazor:
1) dan z prijmu a predaj rodicovskeho domu: Tuto situaciu som si nastudoval v zakone o dani z prijmu a podla mojho nazoru nemusia moji rodicia platit zo sumy, ktoru ziskali predajom rodicovskeho domu dan.
Zdovodnenie: Rodicia mojich rodicov vlastnili dom viac ako 5 rokov a teda prijem je tymto od dane oslobodeny

2) penazny dar (napr. 1 milion): V zakone o dani z prijmu som nasiel iba odkaz na penazne dary pre hasicov. Hasicom nie som . Podla mojho nazoru ale penazny dar nepatri ani medzi ostatne prijmy podla §8, mam pocit, ze penazny dar sa v zakone o dani z prijmu vyslovne nespomina.
Co to pre mna znamena ? Zdanit alebo nezdanit ?

3) nepenazny dar - nehnutelnost (napr. garsonka): V principe plati to iste co v bode 2), nepodarilo sa mi v zakone o dani z prijmu najst o takejto situacii ani zmienku.

Co by to pre mna znamenalo ? Zdanit alebo nezdanit ?

Dakujem sa radu.

S pozdravom
Martin
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Tu je tá zmienka:

    §3/2a; zák. 595/2003Zz.
    predmetom dane nie je : ... príjem získaný darovaním, .....

    teda dary sa u príjemcu nezdaňujú ( okrem prípadov, že boli prijaté v súvislosti s príjmami podľa §5 a 6 )

    Penazny (prip. nepenazny) dar a dan z prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.