Zavrieť

Porady

Ako ziskat danovy bonus, ked som na RD?

pehy na nose
Mam 4 deti a som cerstvo rozvedena. Som na rodicovskej dovolenke, pred jej odchodom som bola zamestnanec a dodnes som tam evidovana ako ich zamestnanec. Byvaly manzel je zivnostnik, takmer stale v strate, cize DB si neuplatnuje.

Kedze sa zide uplne kazda koruna, nechcem prist o DB na 4 deti a ani platit vysoke odvody. Mam sa zamestnat na minimalnu mzdu alebo mi staci nieco prenajat?

1. Pri prijmoch za prenajom vznika narok na DB? A nemusia sa platit odvody?

1. Pri dohodach o vykonani prace vznika tiez narok na DB? A plati sa ZP ak prekrocim nejaku hranicu alebo som posudzovana ako zamestnanec?
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ala13 Pozri príspevok
Nemusi byt za cely rok, staci mi co najviac. Viem, ze to znie nenazrano, ale moja situacia mi nedovoluje tvarit sa nazrano .
V tom prípade treba mať príjem, čo najskôr (už od júla), aby vznikol nárok na vyplatenie mesačného DB. Z hľadiska ZP treba sledovať, aby sa za rok neprekročil príjem 45600...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ala13 Pozri príspevok
Alebo uroky z vkladov? Z toho sa isto ZP neplati, ale do uhrnu prijmov pre posudenie naroku na DB idu. Je to tak?
Áno. aj to je jedna z možností.

Doporučujem skombinovať príjmy podľa paragrafu 5, 6 a 7 (zákon o dani z prijmov)
ale tak, aby prijmy, z ktorých sa platí zdravotné poistenie neprekročili stanovenú hranicu. A nad túto hranicu by si mohla mať tie "vyňté príjmy" - pozri paragrf 11 ( o zdravotnom poistení)
Napr. nejký term. vklad, stavebné sporenie.. , aj prenájom .... je toho viac
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

nezabudnite, ze pre prijmy za prenajom sa uz od 1.7. musite do 30 dni od zacatia poberania registrovat na dan. cize spatne to nepojde.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Do VZ pre ZP sa nezahŕňajú tzv vyňaté príjmy:

za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú
1. príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,39l)
2. príjmy z prenájmu,39t)
3. príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou,39ta) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu,39tb)

Príjmy z prenájmu patria do § 6, čiže ak ich výška je aspoň 6x min mzda, je nárok na bonus.

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Naposledy upravil jaja99 : 08.07.07 at 21:11
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ala13 - ak máte zamestnanie - pracovný pomer, v ktorom ste na rodičovskej dovolenke, tak pokojne môžete zarábať "popri zamestnaní" na dohody v akejkoľvek výške a platenie zdravotného poistenia vám nehrozí.

Ďalším riešením - tu už spomínaným - je príjem z prenájmu - z neho sa žiadne poistné neplatí za žiadnych okolností - a pritom existencia takéhoto príjmu zakladá nárok na daňový bonus - ak príjem daňovníka za rok je aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a daňovník vykázal kladný základ dane z príjmov z prenájmu podľa § 6 ods.3 zákona.

Pripomínam, že to čo vám ušlo na daňovom bonuse v jednotlivých mesiacoch, vám bude doplatené na základe ročného zúčtovania dane alebo daňového priznania.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
jaja99 Pozri príspevok
...

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Vsetkym velmi pekne dakujem za odpovede. Preco prave tato suma? Nie je uz 555/mesiac a teda nakoniec vyjde ina suma? Alebo ak si upletnim celorocny DB naraz je mensi?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ala13 Pozri príspevok
Vsetkym velmi pekne dakujem za odpovede. Preco prave tato suma? Nie je uz 555/mesiac a teda nakoniec vyjde ina suma? Alebo ak si upletnim celorocny DB naraz je mensi?
Daňový bonus je bol 540,- SKK/mesiac. To je bolo za rok 12x540 = 6480 SKK. Na rok 2007 je 6 570 Sk

Opravil som to, tá zmena mi nejako ušla. Ale dobrá správa, aj keď len 15,- SKK. Mohli by zvýšiť ešte aj prídavky.
Naposledy upravil Chobot : 10.07.07 at 09:31
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Daňový bonus od 1.7.2007 je zvýšený na 555,- SK. Ročná suma daňového bonusu za rok 2007 sa teda zvyšuje z 6480 Sk na 6570 Sk (T.j. 6x 540,- na jedno dieťa + 6x 555 na jedno dieťa).
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Len pre uistenie: 7600 je minimalna mzda a teda ked si dam 3800 za minuly mesiac na dohodu, ziskam narok na DB a nemusim platit ziadne poistenie, teda len 0,8% urazove do SP?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Ano, ja sama si dam, lebo ja mam s.r.o. Obcas v nej i nieco vykonam a teraz si i sama na dohodu nieco zaplatim. Nastastie v tej s.r.o. je takychto exotov viac, tak si sama tu fakturu nevystavujem a nepodpisujem, to by bolo prilis exoticke. S tym garancnym fondom je to uz i na dohody?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Zatial mi staci i mesacny za jun, s tymi mesiacmi januar az maj snad na konci roku nieco vymyslim. Aj oktober az december mozno budu problematicke, 1/2 minimalnej mzdy nebude stacit na DB, ale na odvody do ZP ano.
0 0
JulkaT JulkaT

JulkaT je offline (nepripojený) JulkaT

jaja99 Pozri príspevok
Príjmy z prenájmu patria do § 6, čiže ak ich výška je aspoň 6x min mzda, je nárok na bonus.
pre ala13 - ešte by som sa vrátila k tým príjmom z prenájmu -
ak úhrn týchto príjmov presiahne v zdaňovacom období päťnásobok
sumy životného minima
platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (24 900,- Sk), tak tento rozdiel už nie je príjmom oslobodeným od dane. Tak pozor, aby nebola daňová povinnosť vyššia ako zisk z daňového bonusu.
_________________________________

Ak sa mýlim, opravte ma!

0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Toto je zaujimavy napad, dat si prijmy z prenajmu do vysky 5x ZM a mat to ako prijem oslobodeny od dane. Ale vznikne potom narok na DB, ked sa tato suma vobec neuvedie v DP?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať