Zavrieť

Porady

SZČO - ako sa vyhnúť odvodom?

zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Manžel je SZCO od 01.01.2006,dnes/ 27.6.2007/ sme zrušili živnosť. Zároveň sme ohlásili novú živnosť od 04.07.2007,čiže k 01.07.2007 nebude považovaný za SZČO,nebude platiť odvody do Soc.poistovne. Na tej novej živnosti mu dajú také isté ICO ako mal,dúfam že to nebude mať vplyv na odvody?a že ich naozaj nebude platiť?
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nedá sa spätne doplatiť poistné v nezamestnanosti.
Z 319,58 sa platí teraz 2 % t.j. 6,30 €. (musí sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba)
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Andyke Pozri príspevok
Nedá sa spätne doplatiť poistné v nezamestnanosti.
Z 319,58 sa platí teraz 2 % t.j. 6,30 €. (musí sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba)
Iba doplním Andyke: VZ pre platenie PvN si dobrovoľne poistená osoba môže určiť sama a platiť si môže aj z VZ vyššieho ako je minimálny VZ 319,58 € .
1 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

ZuzanaP Pozri príspevok
Pretože ak nie si SZČO k 30.06, nemusíš platiť odvody
Prosím Vás, kde má toto tvrdenie oporu v zákone? Celý zák. o soc. poistení som prebehla, ale nenašla som to. Mohli by ste mi napísať, v kt. paragrefe sa to píše? Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§21 ods. 1 a 2 Zák. o soc.poistení
1 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Andyke Pozri príspevok
§21 ods. 1 a 2 Zák. o soc.poistení
Ďakujem za odpoveď. Ten paragraf poznám, ale jednoznačné to z neho pre mňa nie je.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Prečítaj aj tento príspevok :
http://www.porada.sk/1154082-post4.html
1 0
dusanz dusanz

dusanz je offline (nepripojený) dusanz

Zdravím vás! Chcem sa i ja vyhnúť odvodom (klasika - živnosť pri zamestnaní s veľkým obratom, ale mizerným ziskom), no neviem, čo s majetkom/skladom - mám kopu vecí na sklade (za cca 1000 €).

Musím ich pri rušení živnosti previesť do osobného vlastníctva? (mimochodom, ako to zrealizovať v účtovníctve Pohoda?) To by znamenalo, že musím z toho odvádzať daň ako z príjmu? A čo po zriadení novej živnosti v júli? Keď budem ten tovar predávať, opäť budem platiť daň z príjmu? To sa mi zdá hlúpe, iste sa to dá nejako riešiť.

No a taktiež mám nejaký ten drobný majetok priebežne kúpený, z neho tiež budem platiť daň? Vlastne je účtovaný spolu s materiálom, nie?

Mám teraz aj nejaký zisk a neviem, či je výhodné ho minúť v nákupe drobného majetku, či inzercie a podobne alebo tieto výdavky vykonať až v novej živnosti?
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Andyke Pozri príspevok
Prečítaj aj tento príspevok :
http://www.porada.sk/1154082-post4.html
dobry den. podobny pripad. podnikatel prerusil zivnost v aprili 2010, k 5.7.2010 si zalozil novu zivnost (povodna neobsahovala tento novy predmet podnikania). pracovnicka SP tvrdi, ze prerusenie nema vplyv na povinnost platit poistne od 5.7.2010 - aj ked 1.7.2010 nie je osoba SZCO. jednoducho vychadza z prijmov za rok 2009 (ktore prekrocili 3834,96E). ak povinnost platit SP nevznika, ako presvedcit socialnu poistovnu? nemaju nejake jednotne pokyny? obavam sa, ze ak by podnikatel potom neplatil, vyrubia mu to aj s penalmi o par rokov. neexistuje nejaky jednotny pokyn z centraly? dakujem
0 0
Zolo Zolo

Zolo je offline (nepripojený) Zolo

benefin Pozri príspevok
dobry den. podobny pripad. podnikatel prerusil zivnost v aprili 2010, k 5.7.2010 si zalozil novu zivnost (povodna neobsahovala tento novy predmet podnikania). pracovnicka SP tvrdi, ze prerusenie nema vplyv na povinnost platit poistne od 5.7.2010 - aj ked 1.7.2010 nie je osoba SZCO. jednoducho vychadza z prijmov za rok 2009 (ktore prekrocili 3834,96E). ak povinnost platit SP nevznika, ako presvedcit socialnu poistovnu? nemaju nejake jednotne pokyny? obavam sa, ze ak by podnikatel potom neplatil, vyrubia mu to aj s penalmi o par rokov. neexistuje nejaky jednotny pokyn z centraly? dakujem
Tento prípad je trocha zamotaný - ak bola živnosť prerušená v apríli /neviem na akú dlhú dobu/ najskôr by mohla byť obnovená až v októbri. Je zaujímavé, že Živnostenský úrad vydal ŽL na ďalší predmet podnikania s platnosťou v čase prerušenia podnikania .
Odhliadnuc od tohto problému by som vychádzal zo základných povinností: V apríli vznikla povinnosť odovzdať do sociálnej poisťovne "Odhlášku", na základe ktorej končí odvodová povinnosť. V júli vznikla povinnosť prihlásiť sa do SP, ale najskôr 5.7., ale nie na základe výsledku daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, ale z titulu založenia novej živnosti. Splnením týchto zákonných povinností nenachádzam zákonný dôvod, na základe ktorého by mala vzniknúť odvodová povinnosť.
0 0
Julka11 Julka11

Julka11 je offline (nepripojený) Julka11

Prosím poradte mi. Ak som pozastavil živnosť po 1.7.2010. t.j. 5.7.2010 mám povinnosť platiť obvody do SP za rok 2009? Tento rok určite nezačnem podnikať a nebudem mať žiadné príjmy.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Julka11 Pozri príspevok
Prosím poradte mi. Ak som pozastavil živnosť po 1.7.2010. t.j. 5.7.2010 mám povinnosť platiť obvody do SP za rok 2009? Tento rok určite nezačnem podnikať a nebudem mať žiadné príjmy.
Pokiaľ vyšla odvodová povinnosť,
si povinný zaplatiť odvody do SP za obdobie od 1.7. do uzatvorenia živnosti teda do 5.7.2010.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Zolo Pozri príspevok
Tento prípad je trocha zamotaný - ak bola živnosť prerušená v apríli /neviem na akú dlhú dobu/ najskôr by mohla byť obnovená až v októbri. Je zaujímavé, že Živnostenský úrad vydal ŽL na ďalší predmet podnikania s platnosťou v čase prerušenia podnikania .
Odhliadnuc od tohto problému by som vychádzal zo základných povinností: V apríli vznikla povinnosť odovzdať do sociálnej poisťovne "Odhlášku", na základe ktorej končí odvodová povinnosť. V júli vznikla povinnosť prihlásiť sa do SP, ale najskôr 5.7., ale nie na základe výsledku daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, ale z titulu založenia novej živnosti. Splnením týchto zákonných povinností nenachádzam zákonný dôvod, na základe ktorého by mala vzniknúť odvodová povinnosť.
socialna poistovna to zhodnotila rovnako. povinnost platit poistne nevznika. len tak teoreticky: pri skonceni prerusenia v oktobri sa predsa neprihlasi nanovo na zaklade vysledku danoveho priznania za rok 2009 z titulu "starych" zivnosti. cize platit skutocne nebude az do 30.6.2011. (ale papier na ktorom by to potvrdila SP by tiez nezaskodil, ale odkial vziat? )
dik za reakciu
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
benefin Pozri príspevok
socialna poistovna to zhodnotila rovnako. povinnost platit poistne nevznika. len tak teoreticky: pri skonceni prerusenia v oktobri sa predsa neprihlasi nanovo na zaklade vysledku danoveho priznania za rok 2009 z titulu "starych" zivnosti. cize platit skutocne nebude az do 30.6.2011. (ale papier na ktorom by to potvrdila SP by tiez nezaskodil, ale odkial vziat? )
dik za reakciu
...nepotrebuješ žiadne potvrdenie z SP... riadiš sa predsa platným zákonom...

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
Na začiatok

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak


...nakoľko si prerušil živnosť v apríli a v dôsledku toho si sa odhlásil z povinného poistenia, ku dňu 1.7. si nebol SZČO... preto sa na Teba §21 nevzťahuje, napriek tomu... že v októbri živnosť obnovíš...
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Zolo Pozri príspevok
Tento prípad je trocha zamotaný - ak bola živnosť prerušená v apríli /neviem na akú dlhú dobu/ najskôr by mohla byť obnovená až v októbri. Je zaujímavé, že Živnostenský úrad vydal ŽL na ďalší predmet podnikania s platnosťou v čase prerušenia podnikania ...
...žiadny zamotaný prípad... živnosti na jednotlivé činnosti sú samostatné... oprávnenia ktoré mal, v súlade so zákonom pozastavil... nebol dôvod aby ŽÚ nevydal oprávnenie na novú činnosť...
1 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Ajuška Pozri príspevok
...žiadny zamotaný prípad... živnosti na jednotlivé činnosti sú samostatné... oprávnenia ktoré mal, v súlade so zákonom pozastavil... nebol dôvod aby ŽÚ nevydal oprávnenie na novú činnosť...
Živnostenské oprávnenie získava črty zombie ??

Aj keď bolo zrušené, zostávajú predmety podnikania v platnosti ???

Ak bolo zrušené, tak bolo zrušené, a v žiadnom prípade sa na niečo, čo bolo zrušené nedá odvolávať.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Laco-monter Pozri príspevok
Živnostenské oprávnenie získava črty zombie ??

Aj keď bolo zrušené, zostávajú predmety podnikania v platnosti ???

Ak bolo zrušené, tak bolo zrušené, a v žiadnom prípade sa na niečo, čo bolo zrušené nedá odvolávať.
...si si ma podal v rámci rannej rozcvičky? ...alebo by si to, čo som napísala aj rád pochopil......
...oprávnenie na činnosť montéra si pozastavil na 6 mesiacov... vzápätí si sa rozhodol robiť účtovníctvo... stačí Ti svoje rozhodnutie ŽÚ ohlásiť... ...a vitaj v klube... len si nemýl papiere s osobami... a ešte zopár "detailov"... ...
2 0
Roman Trebatický Roman Trebatický
Pekne zdravím poraďáci.
Rád by som sa opýtal, koľko môže zarobiť SZČO v roku 2010 aby nemusela platiť odvody? Ďakujem
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Roman Trebatický Pozri príspevok
Pekne zdravím poraďáci.
Rád by som sa opýtal, koľko môže zarobiť SZČO v roku 2010 aby nemusela platiť odvody? Ďakujem
Ja dodám podotázku:
ak bude podnikať iba v období 10-12/2010 a spolu zarobí (teda hrubé príjmy)3500 € , bude, alebo nebude od 1.7.2011 povinný platiť odvody? Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať