Zavrieť

Porady

darovanie bytu

Má niekto chuť poradiť ako správne postupovať, na čo nezabudnúť, pri darovaní bytu – aby sme sa vyhli problémom v budúcnosti.
Podľa diskusie k tejto téme to nie je také jednoduché, ako som myslela.

Byt v OV necelé 2 roky (predtým družstevný). Stará mama chce byt darovať vnukovi. Nemá tam trvalý pobyt.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Katy a R Pozri príspevok
    Má niekto chuť poradiť ako správne postupovať, na čo nezabudnúť, pri darovaní bytu – aby sme sa vyhli problémom v budúcnosti.
    Podľa diskusie k tejto téme to nie je také jednoduché, ako som myslela.

    Byt v OV necelé 2 roky (predtým družstevný). Stará mama chce byt darovať vnukovi. Nemá tam trvalý pobyt.
    Zase nie je to ani tak zložité, ako si myslíš. Spíše sa darovacia zmluva, dá sa návrh do katastra. Po zápise do katastra sa nahlási zmena daňovej povinnosti pre daň z nehnuteľnosti na miestom úrade, oznámi sa správcovi nový majiteľ bytu, spíše sa zmluva o výkone správy, dostane zálohový predpis.

    A ešte ponahlasovať dodávateľom energií zmenu majiteľa, a je to.

    Alebo v čom vidíš slabiny darovania?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    myslela som na daňové záležitosti, ak sa bude v budúcnosti byt predávať. Cena pri prevode bytu do OV bola nulová.
    je hodné prihlásiť vnuk už teraz k trvalému pobytu (treb súhls mjiteľa a LV?)

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Katy a R Pozri príspevok
    myslela som na daňové záležitosti, ak sa bude v budúcnosti byt predávať. Cena pri prevode bytu do OV bola nulová.
    je hodné prihlásiť vnuk už teraz k trvalému pobytu (treb súhls mjiteľa a LV?)
    Opýtam sa najprv - koľko má ten vnuk rokov? Je už plnoletý?

    Ak je plnoletý, nie je problém ho prihlásiť k trvalému pobytu. V prípade neplnoletosti neviem, či náhodou nemusí mať pobyt spoločný s rodičmi (možno len do 15 rokov, fakt nie som si istý).

    Kedy plánujete predávať byt? Ak to bude po 5 rokoch od dátumu, kedy ho ndobudne vnuk do vlastníctva, tak žiadnu daň nebude treba platiť. Ak by tam mal vnuk trvalý pobyt, tak od dani je oslobodený už po dvoch rokoch vlastníctva.

    Ak je ale vnuk neplnoletý, aj tak nebude môcť byt predať bez súhlasu zákoného zástupcu a ten zase bez súhlasu súdu (viď § 28 Obč. zákonníka:

    "Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.")

    Takže ak bytnechcete predať v blízkej budúcnosti, tak netreba špekuľovať nad tým.

    Teraz ešte nemusíte vnuka prihlasovať k trvalému pobytu, stačí až po nadobudnutí vlastníctva. K prihláseniu treba predložiť doklad, ktorý preukazuje užívacie právo (list vlastníctva, nájomná zmluva,...).

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ďakujem pekne za rady, našťastie je vnuk plnoletý - ak by nebol, túším s k tomu vyjadruje aj súd. Ale nie som si istá.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Chobot Pozri príspevok
    Zase nie je to ani tak zložité, ako si myslíš. Spíše sa darovacia zmluva, dá sa návrh do katastra. Po zápise do katastra sa nahlási zmena daňovej povinnosti pre daň z nehnuteľnosti na miestom úrade, oznámi sa správcovi nový majiteľ bytu, spíše sa zmluva o výkone správy, dostane zálohový predpis.

    A ešte ponahlasovať dodávateľom energií zmenu majiteľa, a je to.

    Alebo v čom vidíš slabiny darovania?
    Taakže k návrhu na vklad bude ako príloha potrebný počet darovacíhch zmlúv (2+x) samozrejme s overenými podpismi, dohoda o splnomocnení (asi budem zastupovať majiteľku, idem si to vybaviť) a treba aj znalecký posudok? Podotýkam, že cena pri prevode do OV bola nulová. Zabudla som ešte na niečo?
    Naposledy upravil Katy a R : 02.07.07 at 15:48

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Katy a R Pozri príspevok
    Taakže k návrhu na vklad bude ako príloha potrebný počet darovacíhch zmlúv (2+x) samozrejme s overenými podpismi, dohoda o splnomocnení (asi budem zastupovať majiteľku, idem si to vybaviť) a treba aj znalecký posudok? Podotýkam, že cena pri prevode do OV bola nulová. Zabudla som ešte na niečo?
    V súčasnosti už netreba znalecký posudok. Ten bolo potrebné prikladať z toho dôvodu, že platila daň z prevodu a prechodu nehnuteľností a tá daň vychádzala z hodnoty, ktorá bola vyššia - buď z kúpnej ceny alebo zo znaleckej hodnoty.

    Po zrušení tzv. trojdane už netreba znalecký posudok.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Teraz je potrebné dať do katastra dve zmluvy. Ak je darovanie v rámci rodiny, stačí nám jedna zmluva, teda dáme overiť tri. Môže to tak byť? Podala som oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad, vytlačilo mi ako prílohu aj žiadosť o zmenu adresy darcov na LV, je totiž teraz iná, musí ju podpísať darca. Oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad so žiadosťou o zmenu adresy darcov spolu s návrhom na vklad a zmluvami to zanesiem na správu katastra.Nie je mi jasné, či potom musí byť prílohou darovacej zmluvy aj vyhlásenie darcov o zmene adresy? Alebo tá žiadosť o zmenu adresy darcov bude patriť k zmluve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.