Zavrieť

Porady

Navsteva u lekara

Zamestnanec bol od 7,30 do 11,00 u lekara a doniesol mi potvrdenie o navsteve lekare. Prislucha mu normalne mzda za cely den alebo sa pocita mzda len za odpracovany cas?
A ako sa to riesi ak je zamestnanec cely den u lekara?
Usporiadat
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Dôležité je vedieť akú pracovnú dobu má zamestnanec, či pevnú alebo pružnú. Ja to robím tak, že čas stravený u lekára beriem ako paragraf, t.j. prekážka v práci na čas nevyhnutný a podľa ZP je to 7 dní do roka a mzdu rátam ako dovolenku čas strávený u lekára napr. 1,5 hodiny a 6,5 hodiny odpracovaný čas riadnou mzdou. Ak by to bolo nad 7 dní /vediem o tom operatívnu evidenciu/ tak mu dám bez mzdy a ospravedlnené ak to nemohol riešiť po pracovnej dobe. No a v prevádzke s pružnou prac. dobou ide o to v akom čase to je, či stanovenom ako pevný kedy musí byť zamestnanec na pracovisku alebo nie. Ten si má nadpracovať, ale bližšie si radšej pozri zákonník práce lebo to nerobím.
0 0
rage1 rage1

rage1 je offline (nepripojený) rage1

Cize ak napr. v jeden den odpracuje 6,5 hodiny a 1,5 hodiny stravi u lekara tak cely den mozem povazovat za odpracovany, ale si musim viest evidenciu o navstevach u lekara a ak navstevy u lekara presiahnu 7 dni, tak potom to pocitam ako nepritomnost v zamestnani?Spravne?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
veľa záleží od mzdového softu, mala by si mať možnosť zadať "paragraf" na 1,5 hodiny, potom odpracovaný čas bude 6,5 hodiny. Len pripomínam, že zamestnanec má nárok na preplatenie tejto návštevy lekára v rozsahu 7 dní, ale zároveň ďalších 7 dní môže mať sprevádzanie rodinného príslušníka. Ak presiahne buď tých prvých 7 dní (na seba) alebo ďalších 7 dní (na rod.príslušníka) môžeš mu, ako zamestnávateľ, poskytnúť pracovné voľno, ale už bez náhrady mzdy, teda neplatené voľno. Toto nájdeš aj v zákonníku práce § 141.
Pekný deň
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

presne tak je možnosť robiť to v Money, že čas odpracovaný a čas u lekára a tak to aj delím. Chybou je, že nesumarizuje čas vyčerpaný a musím to robiť v operatívnej evidencii a písať si minútky, aby to nebolo prečerpané. No asi tvorcovia nemysleli na ten skvelý zákon, že 7 dní, čo sa mi strašne nepáči, pretože tiež to musím prepočítavať a len alikvotne dať, pretože čo keď si vyčerpá v januári 7 a potom v marci skončí prac. pomer? Veď je to podobné ako s dovolenkou. Myslím ale, že jednoduchšie by bolo keby dali 12 dní do roka aj na seba aj na prísluš. Aspoň by sa to ľahšie počítalo, že na mesiac deň. Ale čo by sme robili keby sme si nelámali hlavičky? Nemám pravdu?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jarka, myslím si, že alikvótnu časť na tých sedem dní zákonník práce predsa nepredpisuje. Hovorí o 7 dňoch za kalendárny rok. V prípade, že by zamestnanec vyčerpal v januári 7 dní a potom v marci skončil pracovný pomer, tak na zápočtový list by som ako poznámku zamestnávateľa uviedla, že "zamestnancovi bolo poskytnuté pracovné voľno s náhradou mzdy podľa § 141 v rozsahu 7 dní" ... ostatné nech rieši jeho budúci zamestnávateľ
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
Môže byť zamestnanec 5 dní za sebou u toho istého lekára na celodennom
vyšetrení alebo to už musí byť dočasná PN? Máme tu špekulanta a neviem
čo s ním!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Alexandra Molnárová
Môže byť zamestnanec 5 dní za sebou u toho istého lekára na celodennom
vyšetrení alebo to už musí byť dočasná PN? Máme tu špekulanta a neviem
čo s ním!
Saška, a neskúšala si kontaktovať toho lekára ... nech ti vysvetlí, prečo mu nedal PN
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
On mu dal PN aj 5 potvrdení, že nech sa rozhodne, ktoré odovzdá zamestnávateľovi. Ide to všetko po známostiach!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
neviem, či mu môže dať aj PN a potvrdenia ... veď lekári tiež predkladajú svoj diel tlačiva PN na Sociálku ... ktorý úrad vlastne kontroluje počínanie lekárov?
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
Tie potvrdenia mu dal prázdne len s pečiatkou, že keď chce nech si dopíše dátum!
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

to je prosím ťa čo za doktora, ktorý takto rozdáva prázdne PN s pečiatkou?
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
Je to budúca svokra nášho "rozmaznaného špekulanta"!
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Alexandra Molnárová
Je to budúca svokra nášho "rozmaznaného špekulanta"!
A čo tak tomu špekulantovi resp. jeho svokre nadhodiť krátke slovíčko "kontrola"? Nabudúce si to s maródkou určite rozmyslí a bude radšej chodiť do roboty a ona nebude vytvárať problémy s tlačivami. Podľa mňa je to určite protizákonné. Ešte som sa s takým niečim nestretla.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Alexandra Molnárová
Tie potvrdenia mu dal prázdne len s pečiatkou, že keď chce nech si dopíše dátum!
Saška, "JA", a ešte raz zdôrazňujem, že "JA", by som postupovala takto:
- viem o skutočnosti, že zamestnanec má známeho lekára
- dávam si na tohto zamestanca pozor
- keď mi predloží potvrdenie, resp. PN, zavolám "známemu" lekárovi a pýtam sa, či bol zamestnanec na vyšetrení alebo mu on vypísal PN (doktorova evidencia by sa mala zhodovať s mojou)
- keďže mi zamestnanec prezradil, že má aj PN aj potvrdenia a ešte, že na nich nemá dátum (lebo doktor mu dal na výber) ... využijem znenie Zákonníka práce § 144 ods. 2 a veškeré potvrdenie zamestnancovi neuznám a neprítomnosť na pracovisku beriem ako absenciu ...

... prečo? ... lebo: § 144 ods. 2 hovorí to čo hovorí a podľa mňa zamestnanec:
1. nedostatočne preukázal prekážku v práci a jej trvanie
2. príslušné zariadenie nepotvrdilo doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní

... aký názor máte na toto moje počítanie? ... som veľmi prehnala?
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
Vladi, keby išlo o "normálneho" zamestnanca, tak mu určite poviem svoje
a dám mu absenciu!
No toto je syn našej kolegyne-spoločníčky. On bol fakt chorý, videla som
ho na vlastné oči, ale špekulujú (aj s mamou), aby nebol veľmi ukrátený
pri mzde!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
keď tak špekulujú, tak nech berie dovolenku ...
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
To isté som im povedala aj ja, že nech si to do zajtra prešpekulujú a nech
si vyberie dovolenku!
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

vladan
neviem, či mu môže dať aj PN a potvrdenia ... veď lekári tiež predkladajú svoj diel tlačiva PN na Sociálku ... ktorý úrad vlastne kontroluje počínanie lekárov?
lekárov asi kontroluje lekárska komora. nie?No a keď sa jedná o prvých desať dní, tak to nepredkladajú na sociálku, veď to donesie Tebe ako zamestnávateľovi. Takže, hoci je to svinstvo, ale moc si nepomôžeš.
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
Luba2
lekárov asi kontroluje lekárska komora. nie?No a keď sa jedná o prvých desať dní, tak to nepredkladajú na sociálku, veď to donesie Tebe ako zamestnávateľovi. Takže, hoci je to svinstvo, ale moc si nepomôžeš.
No veď práve to ma štve najviac, že si môžem myslieť čo chcem aj tak s tým nič neurobím!
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Alexandra Molnárová
No veď práve to ma štve najviac, že si môžem myslieť čo chcem aj tak s tým nič neurobím!
Ide to aj z Tvojich peňazí? Ak nie, odignorovala by som to, ak áno, požiadala by som o odovzdanie jedného z papierov a ak odovzdá návštevy u lekára, riešila by som to dotazom na lekársku komoru. Ale dopredu si myslím /vychádzajúc z mojej praxe/ že tát debata je skoro zbytočná.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať