Zavrieť

Porady

SZČO a zamestnanie ako stavebný dozor

Dobrý deň.
Chcem Vás poprosiť o názor alebo radu v nasledovnom prípade.
SZČO Roman vyučený murár s praxou prevádzkuje živnosť v stavebnej činnosti a montáži plastových okien.
SZČO Jano prevádzkuje živnosť v montáži plastových okien, nie je vyučený murár v ŽL nemá povolenie na stavebnú činnosť. Účtujú v JÚ nie su platcami DPH.
Jano si dohodol projekt na vykonávanie stavebných prác za pomoci subdodávateľov v Nemecku. Na živnostenskom úrade zisťoval niektoré skutočnosti a povedali mu nasledovné: Podmienkou aby mohol vykonávať práce v Nemecku a budúce dopísanie povolenia na murárske práce do ŽL, je potrebné zamestnať na trvalý PP, ako stavebný dozor vyučeného murára s praxou. Zamestnanca musí mať minimálne 2 roky. Roman súhlasil so stavebným dozorom a bude zamestnaný na trvalý PP u Jana. V Nemecku odpracuje minimálne 20 hodín za týždeň.
Na čo by som si mal dať v účtovníctve pozor? Zaujímali by ma možné problémy z pohľadu dane s príjmov?
Účtovníctvom robím obom podnikateľom.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    miro_l Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Chcem Vás poprosiť o názor alebo radu v nasledovnom prípade.
    SZČO Roman vyučený murár s praxou prevádzkuje živnosť v stavebnej činnosti a montáži plastových okien.
    SZČO Jano prevádzkuje živnosť v montáži plastových okien, nie je vyučený murár v ŽL nemá povolenie na stavebnú činnosť. Účtujú v JÚ nie su platcami DPH.
    Jano si dohodol projekt na vykonávanie stavebných prác za pomoci subdodávateľov v Nemecku. Na živnostenskom úrade zisťoval niektoré skutočnosti a povedali mu nasledovné: Podmienkou aby mohol vykonávať práce v Nemecku a budúce dopísanie povolenia na murárske práce do ŽL, je potrebné zamestnať na trvalý PP, ako stavebný dozor vyučeného murára s praxou. Zamestnanca musí mať minimálne 2 roky. Roman súhlasil so stavebným dozorom a bude zamestnaný na trvalý PP u Jana. V Nemecku odpracuje minimálne 20 hodín za týždeň.
    Na čo by som si mal dať v účtovníctve pozor? Zaujímali by ma možné problémy z pohľadu dane s príjmov?
    Účtovníctvom robím obom podnikateľom.
    Ďakujem.
    Z pohľadu dane z príjmov:
    Jano - účtovníctvo ako doposial + mzda s odvodmi Romana ( skutočné výdaje). Kde náklady na mzdy, odvody a daň zo závislej činnosti sú výdaj ovplyvňujúci základ dane. Čo sa týka miezd, odvodov a preddavkov na daň zo závislej činnosti - je to trošku obšírnejšia téma. Treba sa pýtať, čo nevieš.
    Roman - ak ostane živnostníkom a bude aj zamestnancom, jeho daňový základ bude pozostávať:
    1. z čiastkového základu dane - z príjmu podľa § 5 ZDP - závislá činnosť a
    2. z čiastkového základu dane podľa § 6 zo živnosti.
    Ak robíš účtovníctvo obidvom, nie je to až taký problém a rozdiel je akurát v mzdovej a personálnej oblasti.
    Naposledy upravil JankaO : 30.06.07 at 19:53

    miro_l je offline (nepripojený) miro_l

    miro_l
    JankaO Pozri príspevok
    Treba sa pýtať, čo nevieš.
    Ahoj.
    V prvom rade by ma zaujímalo či môže byť uzatvorená pracovná zmluva na dobu neurčitú aj na kratší týždenný čas ( v ZP je týždenný pracovný úväzok 40 hodín, popr. 37,5 hod)
    Nakoľko ide o zamestnaného živnostníka a musí byť zamestnaný v danej firme len, ako stavebný dozor.
    Ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    miro_l Pozri príspevok
    Ahoj.
    V prvom rade by ma zaujímalo či môže byť uzatvorená pracovná zmluva na dobu neurčitú aj na kratší týždenný čas ( v ZP je týždenný pracovný úväzok 40 hodín, popr. 37,5 hod)
    Nakoľko ide o zamestnaného živnostníka a musí byť zamestnaný v danej firme len, ako stavebný dozor.
    Ďakujem
    Prac.pomer môže byť uzavretý aj na kratší prac.čas, napr. 2, 4 hod. denne.
    Hrubo označené máme ako chápať? Má živnosť popri hlavnom prac.pomere, alebo robí na živnosť pre inú firmu, teda je "zamestnaný" na živnosť?

    miro_l je offline (nepripojený) miro_l

    miro_l
    smith Pozri príspevok
    Prac.pomer môže byť uzavretý aj na kratší prac.čas, napr. 2, 4 hod. denne.
    Hrubo označené máme ako chápať? Má živnosť popri hlavnom prac.pomere, alebo robí na živnosť pre inú firmu, teda je "zamestnaný" na živnosť?
    Je to živnostník, ktorý sa zamestná u druhého živnostníka minimálne na dva roky, ako stavebný dozor. Problematika je vysvetlená v hlavičke témy.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    miro_l Pozri príspevok
    Je to živnostník, ktorý sa zamestná u druhého živnostníka minimálne na dva roky, ako stavebný dozor. Problematika je vysvetlená v hlavičke témy.
    Myslím, že sa nejedná o stavebný dozor, ale prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovedného zástupcu.
    Pozri § 11 Živnostenského zákona

    § 11

    (1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.

    (2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).

    (3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky.

    ------
    Veronika

    miro_l je offline (nepripojený) miro_l

    miro_l
    veronikasad Pozri príspevok
    Myslím, že sa nejedná o stavebný dozor, ale prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovedného zástupcu.
    Pozri § 11 Živnostenského zákona

    Veronika
    Opakujem z hlavičky .... Na živnostenskom úrade zisťoval niektoré skutočnosti a povedali mu nasledovné: Podmienkou aby mohol vykonávať práce v Nemecku a budúce dopísanie povolenia na murárske práce do ŽL, je potrebné zamestnať na trvalý PP, ako stavebný dozor vyučeného murára s praxou. Zamestnanca musí mať minimálne 2 roky.....
    Preto zamestná murára. Možno som sa zle vyjadril, murár bude jeho "majster" na stavbe, alebo ako by som to nazval. A musí odpracovať minimálne 20 hodín týždenne.

    § 11
    (1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; .........
    Naposledy upravil miro_l : 20.12.07 at 12:03

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    miro_l Pozri príspevok
    Opakujem z hlavičky .... Na živnostenskom úrade zisťoval niektoré skutočnosti a povedali mu nasledovné: Podmienkou aby mohol vykonávať práce v Nemecku a budúce dopísanie povolenia na murárske práce do ŽL, je potrebné zamestnať na trvalý PP, ako stavebný dozor vyučeného murára s praxou. Zamestnanca musí mať minimálne 2 roky.....
    Preto zamestná murára. Možno som sa zle vyjadril, murár bude jeho "majster" na stavbe, alebo ako by som to nazval. A musí odpracovať minimálne 20 hodín týždenne.
    Myslím, že som sa vyjadrila v predch. príspevku.
    Vrátim sa k pôvodnej téme. Ak sa jedná o tohto zamestnanca treba si dať pozor, aby si ho včas prihlásila do zdravotnej a sociálnej poisťovne, mesačne odovzdávala výkazy a SZČO zaplatila odvody.
    Ak doteraz nemal zamestnancov, nezabudni na registráciu zamestnávateľa v ZP a SP, a doplnenie registrácie dane zo závislej činnosti na daňovom úrade.
    Do mesiaca po skončení štvrťroka treba poslať na DU výkaz Prehľad o zrazených a odv. preddavkoch a do 3 mesiacov po skončení roka Hlásenie ...

    ---------
    Veronika

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    miro_l Pozri príspevok
    Opakujem z hlavičky .... Na živnostenskom úrade zisťoval niektoré skutočnosti a povedali mu nasledovné: Podmienkou aby mohol vykonávať práce v Nemecku a budúce dopísanie povolenia na murárske práce do ŽL, je potrebné zamestnať na trvalý PP, ako stavebný dozor vyučeného murára s praxou. Zamestnanca musí mať minimálne 2 roky.....
    Preto zamestná murára. Možno som sa zle vyjadril, murár bude jeho "majster" na stavbe, alebo ako by som to nazval. A musí odpracovať minimálne 20 hodín týždenne.
    Stavebný dozor môže byť jedine človek z oboru a to s vysokoškolským vzdelaním, teda inžinier - stavbár. Ty potrebuješ zodpovednú osobu na vykonávanie remeselnej činnosti na ktorú nemáš potrebné vzdelanie. Preto je nutné mať zamestnanca vyučeného v obore, a zároveň ho mať zapísaného v živn.liste ako zodpovedná osoba za tú remeselnú činnosť.

    SZČO a zamestnanie ako stavebný dozor

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.