Zavrieť

Porady

Internetové pripojenie

Prosím o radu, chcem pripojenie na internet, čo je v dnešnej dobe výhodné ? Počul som, že vláda pripravuje nejaký projekt k dostupnosti - finančnej dotovanosti internetu do domácností. Nie je zľava pre dôchodcov ? Každý groš vhod.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tuxik senior je offline (nepripojený) tuxik senior

    tuxik senior
    co je v dnesnej dobe vyhodne je zavisle od toho, pre koho je to urcene a k comu sa to bude vyuzivat.

    existuju rozne flat programy, ktore su datovo neobmedzene, myslim ze velki provideri maju uz len flat a uplatnuju pri ludoch - dc-ckaroch FUP(obmedzenie rychlosti pripojenia po preneseni urciteho datoveho objemu).
    vyber je ( myslim si)v SR dost velky.

    je potrebne poobzerat sa po svojom okoli, resp. vygooglovat(UTFG), ake su moznosti v danom meste. vo velkych mestach je zamozrejme viac moznosti, vyssia konkurencia.

    moznosti:
    WiFi - Wirelles - bezdrotove pripojenie k internetu - nemusite tahat domov kable, nemusite mat pevnu linku, musite mat vyhlad na vysielac, musite si zakupit zariadenie. v pripade viazanosti silne dotovane, vyssia latencia pripojenia, rychlosti podla pouzitej technologie u 2,4ghz 128kbps - 2048kbps u 5ghz je prenosova rychlost >128kbps (rychlosti poskytovatelov, teoreticke rychlosti tychto zariadeni su u 5ghz az 100mbit)

    DSL - ADSL a podobne kablove pripojenia - domov zavedena pevna linka(nie ako sluzba, ale ako kabel) alebo podobne kable, staci zakupit dotovany ADSL router, nizka latencia spojenia, pripojenie v dnesnej dobe 2mbps a viac, ale taktiez menej

    Wimax - obdoba WiFi s moznostou rychleho routrovania medzi pristupovymi bodami nie moc rozsirene

    satelitne pripojenie - draha instalacia, prijatelne ceny prenosov, vysoka latencia

    sucast kablovej televizie (myslim, ze je to optika, ale nie som si isty) - chello a pod.

    GPRS, EDGE, CDMA, UMTS - a rozne podobne datovo orientovane pripojenia od mobilnych operatorov, urcene skor pre manazerov na cestach, drahe zariadenia, drahe prenosy, vysoka latencia ...

    CSD, HSCSD - myslim, ze uz celkom zabudnute vytacane spojenie od mobilnych operatorov, maximalne nevhodne

    optika - malo rozsirena, rychla, spolahliva, draha, ...

    moznostou je tiez nechat si domov natiahnut priamo chrbtovu optiku :-) len kto to bude kopat a platit , to sa uz len prestahovat v CR na Strahov a mozete mat aj >100mbit neviem ako je to v BA na intrakoch, nemam skusenost(studenti maju rychle pripojenie).

    rozne akcie ako zlavy pre dochodcov, ztp zavisia na jednotlivych provideroch a je potreba informovat sa. dotacie od statu viem, ze boli pre studentov alebo mladez na skole ako zvysovanie gramotnosti, no mam pocit, ze to bolo casovo a kvantitativne obmedzene. taktiez tam bolo obmedzenie do urcitej sumy za pripojenie (1000Sk??).

    inak http://www.zive.sk boli tam prehlady pripojeni asi pred mesiacom

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    3 najbežnejšie typy pripojenia v SR:

    Rýchly bezdrôtový internet od spoločnosti T-mobile


    Keď som prvýkrát videl v televízii reklamu od T-mobilu na rýchly bezdrôtový internet za 299 Sk/mesačne, veľmi ma to zaujalo, avšak po vzhliadnutí letáku



    som zistil, že je to samozrejme bez DPH, čiže celková cena je 356 Sk/mesiac po dobu 12 mesiacov.
    Ďalej si môžete vybrať modem za 1 Sk, pričom sa zaviažete na 36 mesiacov. 12 mesiacov splácate po 356 Sk a 24 mesiacov po 713 Sk, čiže celkové náklady za 36 mesiacov viazanosti sú 21.384 Sk.
    Alebo zaplatíte za modem 990 Sk, pričom sa zaviažete na 24 mesiacov. 12 mesiacov splácate po 356 Sk a 12 mesiacov po 713 Sk, t.j. celkové náklady sú 13818 Sk

    Na môj vkus slušná ponuka, lenže zatiaľ, čo som bol inštalovať asi zo 5 takýchto zariadení, všetci si vybrali ponuku s 1 Sk modemom. Keď som sa ich pýtal, prečo to urobili, pozerali na mňa, ako keby som spadol s jablone. Vysvetlil som im, že za 24 mesiacov bude iný typ internetu, omnoho rýchlejší a oni budú musieť ešte ďalších 12 mesiacov splácať...
    Osobne by som si teda vybral 2 ponuku s viazanosťou 24 mesiacov, to by som však nesmel bývať na dedine. Zariadenia, čo som inštaloval, mali v dedine signál maximálne 30 %(dokonca s prídavnou anténou za 500 Sk, bez prídavnej antény nebol žiadny signál). Nechápem z akého dôvodu je v dedine, kde som vykonával inštalácie, taký slabý signál, veď vysielač T-mobilu je vzdialený necelých 800 metrov??? Pri jednej inštalácii bol dokonca taký slabý signál, že sa majiteľ rozhodol vrátiť zariadenie. Sladké reči predajcov T-mobilu však nahradili slová, že zariadenie už nie je možné vrátiť. Nevadí, vynašli sme sa, anténu sme upravili a umiestnili na povalu, odkiaľ sme natiahli ethernetový kábel(našťastie to zariadenie umožňuje) a majiteľ sa teší signálu 20 %.

    Pri porovnaní s ponukou ostatných poskytovateľov by malo zariadenie poskytovať rýchly internet, v čom zariadenie ani T-mobile neklamalo. Avšak táto rýchlosť bola dosiahnutá iba v centre mesta a do 1 km od centra(merané v automobile). Pre užívateľov z dedín je tento typ pripojenia internetu absolútne nevhodný, už z dôvodu, že pri priemernom signále 30 % ide zariadenie 3x pomalšie ako v meste. Taktiež, ak chcete vlastnú emailovú adresu, dostanete ju, ale musíte si priplatiť. Koľko, to mi nevedela operátorka ani povedať, trvalo jej hodinu, pokiaľ to vôbec zistila. Najlacnejšia internetová adresa v tvare uzivatel©mail.t-mobile.sk stoji 15 Sk/mesiac bez DPH.

    ADSL (4G) internet od spoločnosti T-com

    by bolo vzhľadom na rýchlosť, cenu a služby najvýhodnejším riešením pre bežného užívateľa. V súčasnosti T-com(podobne ako ostatné spoločnosti) zlacnil prevádzku internetových služieb, pričom dátovo ani časovo neobmedzené pripojenie dostanete za 499 Sk/mesiac bez DPH, t.j. 594 Sk s DPH. Modem dostanete za 1000 Sk, dokonca nemusíte mať ani telefónnu linku a internet máte za nezmenenú sumu. Krásne, ale kde je háčik? V bežnej prevádzke tohoto typu pripojenia som prišiel na 2 problémy:

    1. Nie je dostupné všade. Keby to boli malé dediny, kde v súčasnosti nie je pokrytie ADSL internetom, nebol by problém. Problém je, že pokrytie nemáte v niektorých častí veľkých miest (ako napríklad Veľké Bielice-podstatná časť mesta Partizánske) Problém je, že nestíhajú nasadzovať nové ústredne. Napr. v okolí Partizánskeho je iba 25 zákazníkov, o ktorých viem, že potrebujú rýchle a spoľahlivé pripojenie. Ale je ich určite viac, sú ich stovky. Niekedy platilo, že stačí desiatka zakazníkov, ktorí sú ochotní zriadiť si 4G internet a už začnú niečo riešiť. Avšak okolie Partizánskeho je v podstate bez zmeny už 24 mesiacov....

    2. K internetu dostanete zadarmo 1 emailovú adresu v tvare zakaznik©mail.t-com.sk(čítaj zákazník zavináč mail bodka tí pomlčka com bodka sk). Problém nastane keď sa snažíte nadiktovať niekomu túto emailovú adresu. Niekedy mali túto adresu v tvare zakaznik©stonline.sk, avšak v súčasnosti dostanete iba adresu v zložitom tvare.

    Celkové náklady pri 18 mesačnej viazanosti sú 11689 Sk, čo je slušná cena.


    Wifi internet - vzorkou môže byť napr. spoločnosť Skylan
    Ceny uvedenej spoločnosti zhruba reflektujú priemer konkurenčných firiem, poskytujúcich wifi pripojenie
    Cenová ponuka. Ako pozeráme, pripojenie, ktoré ponúkajú spoločnosti T-mobile a T-com je 1,5-2 Mbit, toto pripojenie stojí v Skylane 699 Sk/mesiac s DPH, pričom zariadenie a anténu dostanete za 1 Sk pri 24 mesačnej viazanosti. Celkové náklady sú 16776 Sk za 24 mesiacov.

    Uvedené pripojenie sa Vám oplatí, ak veľa posielate a menej prijímate, pretože má rýchlejší upload ako ostatné firmy. Zo skúsenosti zase viem, že počas víkendu sa väčšinou rýchlosť 1,5 Mbit rapídne zníži, takže pokiaľ ste aktívni cez víkend, nie je to vhodné riešenie pre Vás.

    Inak je wifi pripojenie(nielen spoločnosti Skylan) stabilné a horeuvedený program je časovo a dátovo neobmedzený


    Článok prevzatý z http://www.naklady.sk/news.php?extend.12

    liebling je offline (nepripojený) liebling

    liebling
    Mám záujem o internet,ale akosi si neviem poradiť.Mám notebook a chcela by som si dať zaviesť internet. budem ho využívať najmä poobede a cez víkendy,takže uvítam v tej dobe neobmedzené množstvo prenesených dát.Je na našom trhu nejaká slušná ponuka?

    tuxik senior je offline (nepripojený) tuxik senior

    tuxik senior
    liebling Pozri príspevok
    Mám záujem o internet,ale akosi si neviem poradiť.Mám notebook a chcela by som si dať zaviesť internet. budem ho využívať najmä poobede a cez víkendy,takže uvítam v tej dobe neobmedzené množstvo prenesených dát.Je na našom trhu nejaká slušná ponuka?
    otazne je na co bude internet pouzivany, ci je potrebne zaoberat sa mobilnym internetom, a aki su v lokalite poskytovatelia.
    kabel az do domu je super vec, v pripade notebooku sa da na koniec dat zariadenie pre vysielanie WiFi signalu a pokial sa to dobre nastavi tak je mozne mat doma bezdrotovy internet s rychlostou internetu po kabli, takze volnost pohybu. vystavaju vsak potom problemy s bezpecnostou.

    mobilny internet je pomaly ale zasa je tu mobilita.

    je potrebne vsetko dokladne zvazit.myslim ze datove obmedzovane v SK funguje len na principe FUP, kde sa znizuje rychlost pripojenia po preneseni urciteho objemu dat - cca niekolko GB. datove obmedzonavie v urcitych casovych obdobiach neuplatnuje snad nikto.
    Naposledy upravil tuxik senior : 28.08.07 at 16:13

    Richard je offline (nepripojený) Richard

    admin Richard
    morgona, len upresním, že som to zmazal kvôli tomu že rubriku na sťažnosti nemáme a ty si začínal svoju prvú a jedinú tému so sťažnosťou a linkom na ňu...
    Nie sme ani lampáreň, ani zoznam liniek

    ak napíšeš svoju skúsenosť v téme je to myslím v pohode

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Richard Pozri príspevok
    morgona, len upresním, že som to zmazal kvôli tomu že rubriku na sťažnosti nemáme a ty si začínal svoju prvú a jedinú tému so sťažnosťou a linkom na ňu...
    Nie sme ani lampáreň, ani zoznam liniek

    ak napíšeš svoju skúsenosť v téme je to myslím v pohode
    Viem, že nemáme tému sťažnosti, ale moj príspevok smeroval k tomu, aby si poraďaci dali pozor na to o čom sa písalo v tom článku, osobne poznám dvoch ľudí čo sa im stalo presne toto a v mnohých diskusiách sa o tom píše . Ver, že treba na to upozorniť, aby si poskytovateľ i-netu neosoboval právo takto zneužívať a klamať zakazníkov ako to urobil SLOVANET! Ďakujem za pochopenie.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Richard Pozri príspevok
    morgona, len upresním, že som to zmazal kvôli tomu že rubriku na sťažnosti nemáme a ty si začínal svoju prvú a jedinú tému so sťažnosťou a linkom na ňu...
    Nie sme ani lampáreň, ani zoznam liniek

    ak napíšeš svoju skúsenosť v téme je to myslím v pohode
    Richard osobne poznám dvoch ludí, čo maju také skúsenosti so SLOVANETOM a ten článok je dobré si prečítať, aby sa mohli aj poradaci vystríhať poskytovateľov i- netu, kde takto zakazníka znevažujú a klamú.Na nete sa o tom síce dosť popísalo, ale ten článok kde autor píše o vzťahu Slovanetu k zákazníkovi je ozaj dobrý, čítala som ho už pred mesiacom.Až sa dozviem ako dopadne spor týchto dvoch sama to sem napíšem ako skúsenosť a radu.

    liebling je offline (nepripojený) liebling

    liebling
    Ďakujem za vaše rady.Riadne si to premyslím a dúfam,že si internet budem môcť vychutnať už onedlho.Aspoň si nejako vyplním voľný čas,keďže nie som na nikoho viazaná.Ešte raz dík.

    scorp je offline (nepripojený) scorp

    Človek, sivý a fúzatý. scorp
    Svojho casu tu bola akcia, myslim ze: internet pre mladych, kde vlada pripieva ciastkou asi 260 Sk mesacne po dobu viazanosti-t.j. 24 mesiacov. Osobne ma zarazaju vypady voci Slovanetu. Konkretne prave cez nich som aktivoval internetove pripojenie (samozrejme na moju dceru). Som velmi spokojny u vyse roka. Howgh.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Dovolím si priložiť svoje skúsenosti. Do 06/07 som mal pripojenie DSL cez ST v akcii s viazanosťou 24 mesiacov. Viazanosť mi končí 04/08. Ale požiadal som o prekládku pripojenia, a práve som dostal odpoveď v ktorom zamietajú moju žiadosť s tým, že je to pre ních nerentabilné vybudovať nové pripojenie. Svojho času, pri podpise zmluvy tvrdili, že nie je problém s prekládkou, a to presne do tej lokality, kde momentálne som.
    Takže teraz fungujem na bezdrôtový net od T-M...., ktorý nie je stabilný a pravidelne padá.
    Iba toľko o skúsenostiach s monopolom.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    No to je nevýhoda novo budovaných štvrtí že sa im to neoplatí a nezavedú tam kábel.

    Klingónka je offline (nepripojený) Klingónka

    Klingónka
    Ja mám tiež T-mobile a vůbec mi nepadá, ale chcelo by to dačo rýchlejšie a T-com mi nechceli dař 4G.
    Skúšali mi dávař aj mikrovlnku ale vůbec mi nechytili signál, ten je strašne háklivý na stromy a různe prekážky.

    Olice je offline (nepripojený) Olice

    Olice
    Doma máme zavedený internet cez UPC a možem povedať, že sme spokojní. Dali sme si ho zaviesť v akcii, s dobou viazanosti na 25 mesiacov, s garantovanou cenou. Výpadky nie sú žiadne a sme spokojní.
    Naposledy upravil Olice : 30.08.07 at 21:23

    Richard je offline (nepripojený) Richard

    admin Richard
    ibaže UPC nepovoľuje len pripojenie jedného počítača - ďalšie za doplatok... už tak je drahý...
    Ak máte router alebo switch a máte napojené dva compy (napr. notebooky) je to proti UPC pravidlám...

    Olice je offline (nepripojený) Olice

    Olice
    Richard Pozri príspevok
    ibaže UPC nepovoľuje len pripojenie jedného počítača - ďalšie za doplatok... už tak je drahý...
    Ak máte router alebo switch a máte napojené dva compy (napr. notebooky) je to proti UPC pravidlám...
    Máme pripojený len jeden PC v akcii Tripleplay (paušál 1 199,-/mesiac).
    Pripojenie bolo zadarmo + modem zadarmo. Mesačný paušál je cena za používanie internetu, rozšíreného súboru KTV a telefónu. Je to neobmedzený, vysokorýchlostný internet chello easy, ale neviem, či jeho pripojenie nebolo len v Bratislave, alebo už aj v iných mestách?
    Naposledy upravil Olice : 31.08.07 at 06:35

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.