Zavrieť

Porady

daň z prenájmu nehnuteľnosti

potrebovala by som od vas radu,

ak prenajmem nehnutelnost, na ktoru som si zobrala hypotekarny uver a mam prijem z prenajmu priblizne rovnako vysoky ako je moja splatka do banky + spotreba energii, dan a ostatne nutne prevadzkove vydavky, mozem si to vsetko uplatnit ako danove vydavky a nebudem potom platit dan z prenajmu? (jasne, ze moze vzniknut maly rozdiel, ale to nie je podstatne, ide mi hlavne o to ci su to preukazatelne danove vydavky).

dakujem.
Naposledy upravil Denda : 10.07.07 at 14:56
Usporiadat
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Splátka úveru nie je nákladová položka. V súvislosti s úverom si môžeš uplatniť do nákladov len úroky. Ostatné položky, ktoré uvádzaš, si môžeš uplatniť ako preukazateľné daňové výdavky.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Tu je viacero možností na odpoveď:
Ak mte prjem podľa 6/3 môžete:
1. uplatniť si paušálne výdavky z prenájmu vo výške 40%, tu Vám tieto výdavky pokrývaju všetky výdavky,kt. súvisia s nehnuteľnosťou: poplatky, energie, dan z nehnuteľnosti, rozne prevádzkové náklady, opravy, úroky z úveru....

2. môžete si viesť preukázateľné výdavky výdavky
- príjmy a výdavky v časovom slede
- HM a NM, kt. je možné odpisovať
......
Ak si chcete uplatňovať tieto skutočné výdavky, zrejme si nehnuteľnosť, z kt. máte príjmy z prenájmu zaradíte do OM. A vo forme odpisov si môžete uplatniť daˇové výdavky.
Splátky hypotéky budú vašim nedaňovým výdavkom:
Teda: v príslušnom roku si uplatníte: odpisy, energie, opravy, daň z nehnuteľností, bežné prev. náklady.

Ak máte hypotéku napr. na 5 rokov, nemôžete si splátky dať do výdavkov ihneď dostanú sa Vám do výdavkov cez spomínané odpisy. Nehnuteľnosť odpisujeme 20 rokov a tu je tiež dôležité, ako dlho ste vlastníkom nehnuteľnosti, či budete odpisovať od 4,5,6-roku, nemôžete odpisovať hneď od prvého roku.
0 0
skusnir skusnir

skusnir je offline (nepripojený) skusnir

Ja mam podobny problem, plati to aj ked nieje dom vedený na podnikanie?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Neviem čo je to "vedený na podnikanie", ale je dôležité, či nehnuteľnosť spĺňa definíciu obchodného majetku podľa §2 Zákona o dani z príjmov

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
prenájmu,

§6 ods.11 je pre daňovníkov z príjmami z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods.3 (bez živnosti - prenájom ).
0 0
hackl hackl

hackl je offline (nepripojený) hackl

Mozete mi pls. poradit?
Som FO, a prenajimam s manzelkou byt. Obaja sme zaregistrovani na danovom urade. Je mozne uplatnit si do nakladov cele vybavenie nehnutelnosti (t.z. spotrebice, nabytok, uroky z HU atd..). Ak prijem bude 150000 a naklady 150000 co si dame do zakladu dane, a je mozne odisovat hore uvede veci? Ak mi najom pravidelne chodi na ucet, staci to ako doklad o prijme, ktory dolozim do uctovnictva spolu s blokmi na vybavenie bytu?
Dakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Bloky by museli byť z roku 2007 ...
Preukázateľné výdavky musia súvisieť so zdaňovacím obdobím, ktorého príjmy zdaňujeme .
Okrem príjmov z prenájmu máte aj iné príjmy ?
0 0
hackl hackl

hackl je offline (nepripojený) hackl

bloky mam z roku 2007, obaja s manzelkou sme zamestnani. (nie sme zivnostnici)
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Príjem z prenájmu nehnuteľnosti si môžete rozdeliť na polovicu (alebo v inom pomere, aký si dohodnete), každý si môžete uplatniť oslobodenie od dane vo výške 24.900 Sk (znížite si príjmy o uvedenú sumu). Neviem za koľko Sk sú bločky, ale každý si môžete uplatniť výdavky percenotm z príjmov vo výške 40 % ... treba to prepočítať, čo je pre Váš výhodnejšie...
Ešte jedna poznámka - ak si budete uplatňovať preukázateľné výdavky, môžete si uplatniť aj odpis nehnuteľnosti. Musíte si však uvedomiť, že týmto sa nehnuteľnosť stáva obchodným majetkom v zmysle zákona o dani z príjmov, čo sa môže pre Vás stať nevýhodným pri prípadnom predaji tejto nehnuteľnosti.
0 0
hackl hackl

hackl je offline (nepripojený) hackl

znamena to teda ze ked mam prijem napr. 150000, a blocky za 150000, tak potom. manzelka 75 000 - 24900 - 0.4*75000 = 20 100 z toho daň = 3819 ?
0 0
hackl hackl

hackl je offline (nepripojený) hackl

upresnim

prijem z prenajmu 150000, naklady(blocky 150000)
potom

moznost 1: 75 000 prijem - 24 900 oslobodenie - 0.4pausal * (75 000-24 900) = 30 060 a potom z toho 19% = 5711

moynost 2: 75 000 prijem - 75 000 blocky + uroky z HU = 0 a potom z toho 19% = 0

Su oba vypocty spravne?
Pri dokladovani blockov, a prijmu nemusim mam otvoreny podnikatelsky ucet? staci bezny kde mam aj ine platby?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Aj pri možnosti č. 2 je možné uplatniť oslobodenie 24.900 Sk.
0 0
hackl hackl

hackl je offline (nepripojený) hackl

Dakujem za pomoc
0 0
hackl hackl

hackl je offline (nepripojený) hackl

Este jedna otazka.
Ked mi najomca plati zalohy za energie vo vyske zalohovych faktur od dodavatelov, a ja platim dodavatelom (takisto zalohove faktury), a vyuctovanie je vacsinou v aprili - maji nasledujuceho roka..ako si to uvediem do nakladov? Plati to ze zdanujem prijem za najomne + energie od najomcu a do nakladu davam zalohove platby dodavatelom ? Alebo musim presne vycislit spotreby (AKO???)
Dakujem za radu.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Pridávam sa k otázke HACKL-a, mám klienta ktorý prenajíma byt za pevnú čiastku + energie, ak chcem použiť paušál 40% musím to urobiť z celkovej sumy (tzn. čistý nájom+energie)? Tzn. ak by som chcela zdaniť čistú sumu nájmu bez energií bola by som povinná viesť JÚ kde by som zaúčtovala platby do príjmov v celkovej sume a uplatnila výdavky v celoročnej sume platieb dodávateľom energií a prípadne služieb. A čo potom s tým vyúčtovaním ktoré bude až v roku 2008???
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Uplatňuješ preukázateľné výdavky za rok 2007, takže nie napr. to, čo zaplatíš pri vyúčtovaní v apríli ďalšieho roka. To bude výdavkom roka 2008.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

barbadoss Pozri príspevok
Pridávam sa k otázke HACKL-a, mám klienta ktorý prenajíma byt za pevnú čiastku + energie, ak chcem použiť paušál 40% musím to urobiť z celkovej sumy (tzn. čistý nájom+energie)? Tzn. ak by som chcela zdaniť čistú sumu nájmu bez energií bola by som povinná viesť JÚ kde by som zaúčtovala platby do príjmov v celkovej sume a uplatnila výdavky v celoročnej sume platieb dodávateľom energií a prípadne služieb. A čo potom s tým vyúčtovaním ktoré bude až v roku 2008???
§ 6 zákona o dani z príjmov (príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sú príjmami podľa § 6 ods.3 )
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede, b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať, c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.34)
(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

Z uvedeného vyplýva, že ak nevyužiješ možnosť uplatňovať výdavky percentom z príjmov, potom máš voľbu medzi vedením účtovníctva (ods.13) alebo vedením evidencie podľa ods.11.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Johanka, jasne evidencia, moja otázka ale znie aký je hrubý základ pre výpočet paušálnych výdavkov = budú hrubé príjmy z prenájmu tzn. vrátane energií, že ? V prípade uplatňovania skutočne vynaložených výdavkov (a následne vedeného JU alebo evidencie - to je úplne fuktak je to podobné) by vznikol problém pri predaji bytu v súvislosti s 5-ročným oslobodením, tak ako ste to tu už spomínali, že ? Prosím o potvrdenie, moc díky. Takže najlepšie zobrať do ruky bankové výpisy a klientovi pekne spočítať príjmy z prenájmu za rok 2007 sume brutto, s tým že i keď nie je rezidentom SR má nárok na základnú odpočítateľnú položku + oslobodenie od dane 24900,- SK. Alikvotnu časť výdavkov pripadajúcich k neoslobodeným príjmom vypočítam percentom.

Už sa jasne viac orientujem v českých daniach ako slovenských -))
0 0
Jackie Jackie

Jackie je offline (nepripojený) Jackie

Dobrý deň, prosím o pomoc: Klient získal darom od dcéry nehnuteľnosť, ktorú teraz prenajíma. Chcel by si uplatňovať skutočné výdavky - teda aj odpisy. Dcéra predtým uplatňovala pri prenájme skutočné výdaje aj odpis počas celej doby nájmu. Prosím o radu, má nárok na odpisy keď nehnuteľnosť nadobudol darom? Ak áno z akej sumy treba vychádzať? Je možné pokračovať v odpisovom pláne, aký mala jeho dcéra predtým?
Ďakujem pekne
0 0
cherry99 cherry99

cherry99 je offline (nepripojený) cherry99

Ja by som sa chcela tiež pripojiť k téme, kúpila som si byt v 3/2007 a prenajímam ho od 7/2007. V období od marca do júla som ho upravovala a platila zálohy na energie, sú aj tieto daň. výdajom keď som ich zaplatila skôr ako som začala prenajímať byt?
Ďakujem pekne
0 0
pald pald

pald je offline (nepripojený) pald

Johanka Pozri príspevok
Aj pri možnosti č. 2 je možné uplatniť oslobodenie 24.900 Sk.
ahoj Johanka, mozno aj mne poradis. mam s kamosom dom a prenajimame ho. Obaja sme FO, mame prijem z roboty. Najomca nam pri uzatvoreni zmluvy dal depozit v hodnote 30000sk a plati nam mesacne 10000 za najom + 4000 za elektriku. Najom nam zacal posielat v 7 mesiaci 2007, cize za rok 2007 bol prijem 6*10000 + 6*4000 + 30000 , alebo ten depozit nemam ratat do prijmu z najmu?
Kazdy si mozeme uplatnit 24900 a 40 percent , alebo v takom pomere ako si rozdelime prijem? Vopred Dakujem. Pali
Naposledy upravil pald : 16.03.08 at 09:23
0 0
Načítať ďalšie