Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávky

Prosím Vás, má niekto jasno v odpisovaní pohľadávok? Lebo ja už som zúfalá. Je možné odpísať pohľadávky splatné v r. 2003. Mám pocit, že je to nejaká výnimka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    Prosím Vás o radu, v r.03 sme evidovali pohľadávky z r.00 splatnosť 20.12.00 a z r.01 splatnosť 19.05.01 V roku 03 som urobila nasledovné:
    nakoľko sme vedeli,že nám nezaplatia tak sme napísali oznam o odpustení našej pohľadávky a mám nimi podpísanú doporučenku,ďalej som odpis pohĺadávky zaúčtovala 546Anedaňová/311A t.z pripočitala som si k HVr.03
    a následne som si nimo účtovníctva ponížila HV.r 03 o 25% z týchto pohľadávok.V r.04 som si mimo účtovníctva opäť ponížila o 25% HV.r.04 ,
    prosím Vás mám si aj v r.05 ponížiť HV o 25% ak nie tak poraďte
    Naposledy upravil Alllena : 03.03.06 at 15:09

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    martina
    Prosím Vás, má niekto jasno v odpisovaní pohľadávok? Lebo ja už som zúfalá. Je možné odpísať pohľadávky splatné v r. 2003. Mám pocit, že je to nejaká výnimka.
    Pri odpisovaní týchto pohľadávok postupuješ podľa zákona 366/99.

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    Alllena
    Prosím Vás o radu, v r.03 sme evidovali pohľadávky z r.00 splatnosť 20.12.00 a z r.01 splatnosť 19.05.01 V roku 03 som urobila nasledovné:
    nakoľko sme vedeli,že nám nezaplatia tak sme napísali oznam o odpustení našej pohľadávky a mám nimi podpísanú doporučenku,ďalej som odpis pohĺadávky zaúčtovala 546Anedaňová/311A t.z pripočitala som si k HVr.03
    a následne som si nimo účtovníctva ponížila HV.r 03 o 25% z týchto pohľadávok.V r.04 som si mimo účtovníctva opäť ponížila o 25% HV.r.04 ,
    prosím Vás mám si aj v r.05 ponížiť HV o 25% ak nie tak poraďte
    už som sa opravila mala som uvedené chybné účty.

    pongo je offline (nepripojený) pongo

    pongo
    martina
    Prosím Vás, má niekto jasno v odpisovaní pohľadávok? Lebo ja už som zúfalá. Je možné odpísať pohľadávky splatné v r. 2003. Mám pocit, že je to nejaká výnimka.
    Pohľadávku splatnú v r. 2003 môžeš odpísať kedykoľvek, ide o otázku daňového uznania. Ja mám tiež pohľadávky z roku 2003. Síce som ich neodpísala, ale tvorila som opravnú položku. Na tieto pohľadávky ju bolo treba robiť v roku 2004 a bola by daňovo uznateľná, ale v roku 2005 ju účtujem ako nedaňovú. Daňovo uznateľné sú tie, ktoré boli splatné v roku 2004 a podľa uplynutej doby od splatnosti v zmysle zákona uznávaš 25, 50, 75 alebo 100 %.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Alllena
    Prosím Vás o radu, v r.03 sme evidovali pohľadávky z r.00 splatnosť 20.12.00 a z r.01 splatnosť 19.05.01 V roku 03 som urobila nasledovné:
    nakoľko sme vedeli,že nám nezaplatia tak sme napísali oznam o odpustení našej pohľadávky a mám nimi podpísanú doporučenku,ďalej som odpis pohĺadávky zaúčtovala 546Anedaňová/311A t.z pripočitala som si k HVr.03
    a následne som si nimo účtovníctva ponížila HV.r 03 o 25% z týchto pohľadávok. správne

    V r.04 som si mimo účtovníctva opäť ponížila o 25% HV.r.04 , správne

    prosím Vás mám si aj v r.05 ponížiť HV o 25% ak nie tak poraďte
    Kedže máš potvrdenie - doručenku o odpustení a teda dlžnik si mal 25% pripočítavať k ZD, sú splnené podmienky a ty môžeš znížiť o 25% počas 4 rokov ZD.
    Tak neviem o čom pochybuješ?
    Tých 25% by si mala uplatniť nielen v roku 2005 ale aj v r.2006.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pongo
    Pohľadávku splatnú v r. 2003 môžeš odpísať kedykoľvek, ide o otázku daňového uznania. Ja mám tiež pohľadávky z roku 2003. Síce som ich neodpísala, ale tvorila som opravnú položku. Na tieto pohľadávky ju bolo treba robiť v roku 2004 a bola by daňovo uznateľná, ale v roku 2005 ju účtujem ako nedaňovú. Daňovo uznateľné sú tie, ktoré boli splatné v roku 2004 a podľa uplynutej doby od splatnosti v zmysle zákona uznávaš 25, 50, 75 alebo 100 %.
    .... le v roku 2005 ju účtujem ako nedaňovú. .... Prečo?
    Postupuješ podľa zákona, ktorý ti umožnuje účtovať 50% po 24 mesiacoch a dalších 25% po dalších 12 mesiacoch. Zákon NEZAKAZUJE tvoriť túto OP vo výške 75% naraz po uplynutí 36 mesiacoch.
    V ostatnom súhlasím.

    Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

    Janca1
    Prosím Vás, ak som pri inventarizácii pohľadávok dostala potvrdenia späť s tým že adresát je neznámy chcem si tieto pohľadávky odpísať aj keď ešte premlčacia doba neuplynula, je to správne? Sú to pohľadávky splatné v rokoch 2000 - 2004. Samozrejme ako nedaňové. A tiež potrebujem nejaké rozhodnutie konateľa o tomto kroku? Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Janca1
    Prosím Vás, ak som pri inventarizácii pohľadávok dostala potvrdenia späť s tým že adresát je neznámy chcem si tieto pohľadávky odpísať aj keď ešte premlčacia doba neuplynula, je to správne? Sú to pohľadávky splatné v rokoch 2000 - 2004. Samozrejme ako nedaňové. A tiež potrebujem nejaké rozhodnutie konateľa o tomto kroku? Ďakujem
    MôžEš ODPíSAť AKO NEDAňOVé.
    pOHľADáVKY TVORIA MAJETOK FIRMY... MAL BY ROZHODNúť KONATEľ. záVISí VšAK OD KOMPETENCIí TOHO-KTORéHO ZAMESTNANCA.
    (pardon za prehodené písmenká)
    .

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Ja by som ešte pátralo po správnej adrese - sídle podnikateľa -spoločnosti, napr. na www.orsr.sk, alebo na www.zrsr.sk, alebo aj na www.drsr.sk. Hoci ti prišlo, že je adresát neznámy, nemusí znamenať, že neexistuje. Aby si neskôr nemala problém s DÚ.

    Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

    Janca1
    Ďakujem veľmi pekne za radu. Ja viem že tieto pohľadávky už nebudú zaplatené, ale som ešte chcela urobiť zadosť zákonu a inventarizácii pohľadávok. Ale kedže viem že tieto firmy väčšinou neexistujú skúsim vyhľadať na ZR a OR a doložím to. Riešim veci ktoré som si zanedbala v minulosti. Resp. som nevedela čo s nimi. Takže rozhodne konateľ len nejakým jednoduchým záznamom kde mi podpíše že tieto pohľadávky môžem odpísať? Ešte raz dakujem.

    Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

    Janca1
    Ešte raz prosím o pomoc, má niekto vzor ako by malo vyzerať rozhodnutie konateľa o odpísaní pohľadávky? Ďakujem
    Prosím Vás aj ja o vzor odpustenia pohľadávky,potrebujem ho v priebehu dneška. Ďakujem a všekým prajem pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.