Zavrieť

Porady

vydržanie nehnuteľnosti

Babka je spoluvlastnickou pozemku o vymere 42.120 m2, pred tyzdnom sme obdrzali od jedneho pana list s upozornenim, ze nejakym zvlastnym sposobom sa nasich pozemkoch objavuju dalsi spoluvlastnici a prilozil aj aktualny vypis z listu vlastnictva, z ktoreho je zrejme, ze tam pribudli dalsi traja vlastnici, ktory ziskali pozemok o vymere cca. 7 arov (kazdy jeden spolu 21) na zaklade osvedcenia o vydrzani. co znamena, ze z kazdy povodnych troch vlastnikov prisiel o cast pozemku. Vlastnici neboli o ziadnom vydrzani informovaní ani obcou, ani zaujemcami a o tychto skutocnostiach neboli vobec informovani. Stretol sa uz niekto s niecim podobnym, vedeli by ste navrhnut nejaky postup ?
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Nie som síce právnik, ale s touto problematikou som sa svojho času zaoberal. Podľa mojich poznatkov podľa Občianskeho zákonníka (§ 134) k vydržaniu dôjde, keď užívateľ nejakého majetku užíva vec v dobrej viere tak ako keby bol jeho. U hnuteľného majetku je táto doba užívania 3 roky, u nehnuteľností 10 rokov. Tvoja babka musí vedieť, či časť jej pozemku niekto takýmto spôsobom užíval a ak ano po akú dobu. Pokiaľ tak nebolo, myslím si, že súdnou cestou by bolo možné účinne dosiahnuť zrušenie spoluvlastníctva u nových spoluvlastníkov. Chcelo by to ale asi šikovného právnika, lebo neviem na základe akých dokumentov došlo k rozhodnutiu o spoluvlastníctve. Smrdí to podvodom a bude zrejme potrebné skúmať pravosť uvedených dokladov.
    Naposledy upravil DušanČ : 13.07.07 at 10:44
    Tiez si myslim, smrdi to podvodom, zevraj starosta obce si takto zlepsoval svoje prijmy. Nehnutelnosti nikto nevyuzival, okrem spominanych povodnych vlastnikov.
    Dakujem potvrdili sa mi moje myslienky.

    samiro je offline (nepripojený) samiro

    samiro
    Myslím, že tieto vydržania sú napadnuteľné na súde do 10 rokov, čiže z LV sa dá vyčítať z akého roku to bolo vydržané.

    staslov je offline (nepripojený) staslov

    staslov
    pre vydanie osvedčenia o vydržaní je okrem §§134 a nasl. Občiasnkeho zákonníka aj úprava v Notárskom poriadku, ktorá taxatívne vypočítava, aké skutončosti (listiny) musia byť notárovi predložené a ktoré musí notár žiadať,
    in conreto § 63 NP vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady, (t.j. aj vyjadrenie spoluvlastníkov).
    V podstate vzniknutý stav umožňuje len jediné: podať určovaciu žalobu o určenie vlastníckeho práva k dotknutým častiam pozemku. ( bohužiaľ, to bude asi trvať tak 7-10 rokov). Možnosťou je aj domáhať sa náhrady škody od štátu za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, podmienky upavuje zákona č.514/2003, nie je však z opísaného skutkového stavu zrejmé, či podmienky § 63NP písm a) bod1 splnená bola alebo nie.

    anmary je offline (nepripojený) anmary

    anmary
    Rada by som sa s Vami poradila. Po smrti mojej babky na dedičskom konaní sa zistilo, že pozemky ktoré cca 50 rokov užívali "v dobrom vedomí" nie sú právne ich. Kedysi im družstvo dalo za pozemky novú výmeru, ktorú oni obhospodarovali. Zámenná zmluva ani nič podobné, čo by potvrdzovalo že majetok je ich, v rukách nemajú. Teraz prakticky zdedia niečo čo v živote nevideli, a to čo obhospodarujú budú musieť odkúpiť /vydržať/ aby naprišli o všetko, čo do toho vrazili. Aká je možnosť "zlegalizovať" tieto zamenené pozemky? Je možné ich vydržať?

    vydržanie nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.