Zavrieť

Porady

Svojvoľné zabratie spoločných nebytových priestorov susedom

Prosím poradiť, ako postupovať, keď niekoľko susedov bez súhlasu obyvateľov - majiteľov bytov svojvoľne zabralo spoločné nebytové priestory. Dokonca jeden sused tam umiestnil aj mrazničku. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Môže - nemôže! Najprv, čo sú to spoločné priestory? Sú to priestory, ktoré nie sú bytové priestory a nie sú ani príslušenstvom bytových priestorov, bytov! Zvyčajne sú to vstupné haly, schodištia, chodby na podlažiach, spoločné miestnosti v suteréne. A keďže sú spoločné, má každý byt na nich nejaký podiel, ktorý je určený pomerom podlahovej plochou bytu k súčtu podlahových plôch všetkých bytov v dome. Prípadne NP.

    Teoreticky by si mohol tu skriňu rozrezať na x častí a na každý m2 spoločných priestorov uložiť jeden kúsok. Prečo? Pretože tvoj podiel je rovnaký v každom m2 spoločných priestorov.

    Ale robí sa to tak, že vlastníci si dohodnú pravidlá, spôsob využívania spoločných priestorov. Vlastníci, nie správca, správca je len správca.

    Ak si vlastníci dohodli za porušovanie dohodnutých pravidiel sankcie, a poverili správcu, aby tieto sankcie vlastníkom, ktorí porušili dohodu vlastníkom zúčtoval, mal by tak vykonať, ak rozhodnutie vlastníkov nie je v rozpore so zákonom. Inak správca poruší zákon.

    Ak v dome neexistuje taká dohoda, konanie správcu je v rozpore so zákonom a zmluvou o výkone správy.

    Asi je šikovný ... ale, veď s čohosi musí žiť. Či nie?

    xtriadax je offline (nepripojený) xtriadax

    xtriadax
    Indeed Pozri príspevok
    U nás je opačny problém ,

    spoločné priestory /byvala práčovňa / su vypratané a permanentne zamknuté (!)

    domova dovernička ich nedovoluje nikomu zabrať a argumentuje , že najprv treba vyzbierať suhlasy nadpolovičnej
    väčšiny VŠETKYCH majitelov bytov z celého bytového domu (!) teda aj z ostatných susedných vchodov

    Je tento postup správny ??

    Nestačilo by isť za správcom budovy /OSBD/ nahlasiť výmeru týchto priestorov
    urobiť z nimi zmluvu o užívaní a normalne platiť za tieto priestory nájomné ???
    Nedávno sme to riešili. Nestačí ísť za správcom. On môže zmluvu urobiť len so súhlasom majiteľov. Treba urobiť schôdzu a tam dať o tom hlasovať alebo obehať všetky byty a mať od každého podpis či súhlasí alebo nie. Mali sme podpisy nadpolovičnej väčšiny ale pre závisť niektorých ľudí v bytovke čo si dokázali zistiť že podľa zákona to nestačí sme museli urobiť schôdzu na ktorej bol zástupca správcu a ten nám to vysvetlil ako to je podľa zákona. Muselo sa hlasovať keďže sme mali podpisy iba nadpolovičnej väčšiny a ostatných sme o tom neinformovali .

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Navrhnite im ,aby za tie priestory platili nájom a dávajte si ho na fond opráv.

    zili je offline (nepripojený) zili

    zili
    Ďakujem za radu. Ale čo so spotrebou elektriny, tú platíme všetci nájomníci- teda spotrebu susedovej mrazničky. Ďalší problém nastal, keď technik z T-comu sa nevedel dostať k rozvodovej skrinke, nakoľko ďalší sused je na dovolenke a kľúče odtiaľ nemá nikto iný. A vôbec susedia si od nikoho nepýtali súhlas. Aj ostatní obyvatelia by chceli mať prístup k tým priestorom.
    Elena Navrátilová
    Na zhromaždení treba tento problém vydiskutovať. Nech sa vyjadria všetci. Aj či sa im predmetné priestory ponechajú a za akých podmienok /podružné merače na elektriku, prípadne nejaký vodomer, aby sa dali merať všetky energie ktoré by mal možnosť užívať/. Môžete sa dohodnúť, že niečo bude pre ostatných robiť, opravovať, udržiavať. Podmienky a ostatné náležitosti treba dať na základe uznesenia odsúhlasiť a predmetný prenajímateľ buď tie podmienky prijme, alebo sa mu určí dokedy je povinný predmetné priestory vypratať. Predpokladám, že predmetné spoločné priestory nevyužíva za účelom vykonávania nejakej živnosti.

    JankaII je offline (nepripojený) JankaII

    JankaII
    Aj my máme podobný problém. Vlastník pivnice ju začal vyžívať na poskytovanie domacej práce pre mamičky na materskej,slabo zarábajúcim... Keď mu dovezú material otvorí pivnicu, ktorá je hneď oproti zadnému vchodu, sadne si tam a čaká kým si prídu ľudia pre prácu a opačne keď nosia hotové výrobky. Denne sa tam vysvecuje, po vchode sa permanentne premávajú cudzi ľudia, uzamykanie je už poškodené, navlačená špina. Upozornila som ho, že na to nemá súhlas ostatných, že sa zvýšila spotreba elektriky, ale akosi to neberie na vedomie. Susedia z vchodu to chcejú aj riešiť. ale tak ,aby oni do toho neboli zatiahnutý a aby klen predseda SVB to vybavil. Poradte mi
    Elena Navrátilová
    Však príspevok č. 4 je presne na ten istý spôsob ako popisuješ. Tak zaraď do programu zhromaždenia riešenie neoprávneného obsadenia spoločných priestorov.

    damati je offline (nepripojený) damati

    som kto som damati
    Mám otázku k téme zabratia spoločných priestorov v bytovom dome. Môže mi správcovská spoločnosť v ročnom vyúčtovaní vyrubiť poplatok za zabratie spoloč. priestorov v dome, v prípade, že ma nijakým spôsobom nekontaktovali, ani neupozornili, že v priestoroch chodby na poschodí sa nesmie nič nachádzať. Ani v bytovom dome nebolo vyvesené žiadne upozornenie a správca mi len na základe toho, že skriňa stála pred mojimi vchodovými dverami vyrubil poplatok za zabratie spoloč. priestorov v ročnom vyúčtovaní. Ale správca nijakým spôsobom nepreukázal, že tá skriňa patrí mne a ja som jej majiteľ. Môžem od správcu žiadať vrátiť vyrubený poplatok v ročnom vyúčtovaní? Môže vyrubiť poplatok bez preukázania vlastníctva predmetnej veci?

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    U nás je opačny problém ,

    spoločné priestory /byvala práčovňa / su vypratané a permanentne zamknuté (!)

    domova dovernička ich nedovoluje nikomu zabrať a argumentuje , že najprv treba vyzbierať suhlasy nadpolovičnej
    väčšiny VŠETKYCH majitelov bytov z celého bytového domu (!) teda aj z ostatných susedných vchodov

    Je tento postup správny ??

    Nestačilo by isť za správcom budovy /OSBD/ nahlasiť výmeru týchto priestorov
    urobiť z nimi zmluvu o užívaní a normalne platiť za tieto priestory nájomné ???

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Indeed Pozri príspevok
    U nás je opačny problém ,

    spoločné priestory /byvala práčovňa / su vypratané a permanentne zamknuté (!)

    domova dovernička ich nedovoluje nikomu zabrať a argumentuje , že najprv treba vyzbierať suhlasy nadpolovičnej
    väčšiny VŠETKYCH majitelov bytov z celého bytového domu (!) teda aj z ostatných susedných vchodov

    Je tento postup správny ??

    Nestačilo by isť za správcom budovy /OSBD/ nahlasiť výmeru týchto priestorov
    urobiť z nimi zmluvu o užívaní a normalne platiť za tieto priestory nájomné ???
    Lacko, zdravím! Príjemný víkend prajem. U nás aj nebesá nad tým nariekajú čo si napísal.

    Že sú zamknuté, rozumná vec. Odomknuté, aj ako na Luniku, by mohli dopadnúť. Do celého domu by sa to mohlo roztiahnuť ...

    Domová dôverníčka. Čo to je, kto to je? Ani zástupca vlastníkov nemá také právo zo zákona. Dohodou v zmluve o výkone, by mohol mať ...

    Nie, vyzbierať súhlasy nadpolovičnej väčšiny. Zbierku zákon nepripúšťa, ale ...

    Veď na všeličo sa vybiera, niekedy, žobre ...

    Inak, správne "všetkých vlastníkov bytov v dome" teda aj tých čo bývajú v inom vchode ako je práčovňa. A či ten vchod, byty v tom vchode nie sú v tom dome? Spoločnom!!!

    Jediný právny a jediný správny!!! Na schôdzi vlastníkov, prípadne písomným hlasovaním na určenom, konkrétnom mieste v dome.

    Nestačí, nestačí, nestačí! Treba aby si si ujasnil pojmy VLASTNÍK, SPOLUVLASTNÍCI a SPRÁVCA!

    Vlastník o svojom môže sám! Vlastník môže o spoločnom, len so súhlasom nadpolovičnej väčšiny, prípadne dvoch tretín spoluvlastníkov. Správca o spoločnom môže rozhodovať len o tom a takým spôsobom akým mu umožnia spoluvlastníci v súlade so zákonom, zmluvou o výkone správy, nič viac, A v žiadnom prípade mu nestačí súhlas vlastníka bytu, jedného! Ak áno treba mu to pripomenúť a trvať na dodržaní zmluvy, alebo s nim zrušiť zmluvu o výkone správy. A ešte jedna možnosť je, trpieť, trpieť, trpieť.
    Indeed skus sa vyjadrovať konkretnejšie,jasnejšie a k veci, a hlavne prestaň všade pchať svoje rýmovanie, nie si básnik a len sa strapňuješ..

    damati je offline (nepripojený) damati

    som kto som damati
    Môže - nemôže! Najprv, čo sú to spoločné priestory? Sú to priestory, ktoré nie sú bytové priestory a nie sú ani príslušenstvom bytových priestorov, bytov! Zvyčajne sú to vstupné haly, schodištia, chodby na podlažiach, spoločné miestnosti v suteréne. A keďže sú spoločné, má každý byt na nich nejaký podiel, ktorý je určený pomerom podlahovej plochou bytu k súčtu podlahových plôch všetkých bytov v dome. Prípadne NP.

    Teoreticky by si mohol tu skriňu rozrezať na x častí a na každý m2 spoločných priestorov uložiť jeden kúsok. Prečo? Pretože tvoj podiel je rovnaký v každom m2 spoločných priestorov.

    Ale robí sa to tak, že vlastníci si dohodnú pravidlá, spôsob využívania spoločných priestorov. Vlastníci, nie správca, správca je len správca.

    Ak si vlastníci dohodli za porušovanie dohodnutých pravidiel sankcie, a poverili správcu, aby tieto sankcie vlastníkom, ktorí porušili dohodu vlastníkom zúčtoval, mal by tak vykonať, ak rozhodnutie vlastníkov nie je v rozpore so zákonom. Inak správca poruší zákon.

    Ak v dome neexistuje taká dohoda, konanie správcu je v rozpore so zákonom a zmluvou o výkone správy.

    Asi je šikovný ... ale, veď s čohosi musí žiť. Či nie?



    sito,

    dakujem za odpoved. Dobre, ale v pripade, ze sa vlastnici dohodli, ze za veci umiestnene na chodbach sa bude uctovat mesacne poplatok. Nemusi ma v tomto pripade spravca pisomne vyzvat na odpratanie veci. Ako moze na zaklade domienky, ze niektora skrina je moja vyuctovat poplatok.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Nie, nemôže! Možno tam už ani ta skriňa nie je, ako to dokáže, že tam bola?

    damati je offline (nepripojený) damati

    som kto som damati
    Tvrdí, že skriňu má odfotenú. Ale to predsa nie je dôkaz, o vlastníctve skrine.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    To, že má skriňu odfotenú, môže byť len podnet, nie dôkaz. To nie je ani tak podstatné, správca nič v dome nevlastní, ani chodby. Podstatné je na základe čoho a koľko ti prípadne môže udeliť nejaký finančný postih. Požiadaj správcu písomné, vyjadrenie, zdôvodnenie by ti mal poslať do 30 dní. Žiaľ, potom ti neostáva nič iné len sa obrátiť na súd. A to len tebe v celom dome. Môže byť aj tak, že pri revízii elektriny dostal správca pokutu, ak skriňa obmedzovala prístup k rozvodom elektriny. A tú pokutu ti zosobnili. Ale aj to býva uvedené v revíznej správe a je uvedený dátum dokedy majú byť závady odstránené. Teda aj odstránenie skriňe, ak obmedzovala prístup k rozvodom.

    charonme je offline (nepripojený) charonme

    charonme
    zvolavanie schodze, diskutovanie a hlasovanie je pekna vec, ale nepomoze ked je pachatel dobry kamarat s vacsinovym vlastnikom bytov a spravcom v jednej osobe. V tomto pripade nielen ze bol spolocny priestor "zabraty", ale si on pachatel priamo zvacsil byt postavenim steny.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    O tejto téme sme už diskutovali veľa, takže príspevkov je tu už habadej.
    Chcem len upozorniť na skutočnosť, že čo nato povie požiarno-bezpečnostný technik. Nám to stále v povinnej ročnej obhliadke vypíše ako závadu, ktorú sme povinní odstrániť. Ale skrine a rôzne stolíky sú stále umiestnené na chodbách a schodištiach (spoločných priestroch).
    Správca by mal aj na toto upozorniť a zabratie časti spoločných priestorov je len záležitosťou vlastníkov bytov a nie správcu.
    Ak bol na to správca zmluvne poverený, tak ťa mal v prvom rade písomne vyzvať a jednou z možností je aj prenájom týchto častí, tak ako to tu už bolo napísané.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    verkaz Pozri príspevok
    O tejto téme sme už diskutovali veľa, takže príspevkov je tu už habadej.
    Chcem len upozorniť na skutočnosť, že čo nato povie požiarno-bezpečnostný technik. Nám to stále v povinnej ročnej obhliadke vypíše ako závadu, ktorú sme povinní odstrániť. Ale skrine a rôzne stolíky sú stále umiestnené na chodbách a schodištiach (spoločných priestroch).
    Správca by mal aj na toto upozorniť a zabratie časti spoločných priestorov je len záležitosťou vlastníkov bytov a nie správcu.
    Ak bol na to správca zmluvne poverený, tak ťa mal v prvom rade písomne vyzvať a jednou z možností je aj prenájom týchto častí, tak ako to tu už bolo napísané.
    ...napr. mne bolo vytknuté ,keď som umiestnil nepotrebný regál o výške 80 cm a šírke 80 cm pod prvé schodište,ktoré sa zvažuje k podlahe do stratena, že týmto regálom blokujem unikovú cestu a že je to proti predpisom a musel som regal odstrániť....

    ..týmto pozdravujem hlúpe tety domovníčky ,čo si namýšľajú aké su ony doležité...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.