Zavrieť

Porady

leasing z r.2002 - kedy náklad r.2004?

Prosím Vás o Váš názor.Mám leasing z roku 2002, v roku 2004 účtujem tento leasing po starom podľa starého zákona. Podľa starého zákona mohol ísť nájom do nákladov keď bol rovnomerne rozvrhnutý a ešte musel byť aj zaplatený do 31.1.nasledujúceho účtovného obdobia. To znamená, že keď mám predpis nájomného zaučtovaný v 12/04 a uhrada bola až 1/05 môžem ho nechať v daňových nákladoch?
Naposledy upravil Darin : 11.02.05 at 07:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    Nam konci leasing 2 aut v tomto roku, uctujem rovnomerne do nakladov, cize ku dnu predaja budem mat nulovu hodnotu obe auta, skutocnu samozrejme ze nie,vcera som dostala taku informaciu ako dostat do uctovnictva vlastneho imania v uctovnictve tieto dve auta kedze su to drahe auta a nulovu hodnotu nemaju pretoze je to nas majetok a vedenie to chce mat financne vycislene v suvahe.
    Hm? ci vy na to? nescvalime novy zakon?

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Podmienka zaplatenia už neplatí. Takže časť prislúchajúcu na rok 2004 môžte dať do nákladov r. 2004.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Tento problém rieši § 19 ods.4 - (základné pojmy- § 2 písm.s) - nájomné platené fyzickým osobám sú daňovými výdavkami len po zaplatení .

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Prečo je predpis v 12/04 a uhrada v 1/05. Predpis má byť v tom istom mesiaci. T.zn., že na leasingovej zmluve máme dátum 12.1, tak si urobím predpis a uhradu urobím 25.1. Je to kvôli DPH, aby sedel dátum.

    Darin je offline (nepripojený) Darin

    Darin
    Je to platba s.r.o.Predpis robím na základe výpočtu podľa zmluvy a začínam dňom dodania tovaru. Čiže si zoberiem sumu PL v mojom prípade os. auta aj spolu s DPH a s finančnou službou tak isto s DPH, rozpočítam na mesiace v príslušnom roku zaúčtujem v každom mesiaci predpis. Potom cez banku účtujem úhradu príslušnej sumy. V tomto roku podmienka zaplatenia už neplatí, ale keďže sa musím riadiť starým zákonom z roku 2003 táto podmienka platila. Ide mi o to či aj platí tá možnosť, že sa to môže zaplatiť do 31.1.05. Ďakujem

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Darin, to čo píšeš riešil zákon o DzP 366/99 Z.z. v § 23 ods.3 písm c.. V platnon zákone o DzP sa v PÚ sleduje zaplatenie v prípadoch riešených v § 19 ods.4 a v §17 ods.21. Podľa môjho názoru, ak je to finančný lízing v súlade s podmienkami zákona o DzP, a v PÚ máš zaúčtovanú splátku pripadajúcu na rok 2004 podľa splátkového kalendára a neplatíš toto nájomné fyzickej osobe, tak neviem v čom je problém, lebo aj keby platila tá podmienka zaplatenia do 31.1.2005 tak si ju splnila - ako píšeš zaplatili ste v 1/05. Ja si ale myslím, že aj keby si nezaplatila do 31.1.05 mohla by si si dať čiastku prislúchajúcu na rok 2004 do nákladov, nakoľko som toho názoru, že na to, aby to mohlo byť v nákladoch už neplatí podmienka starého zákona o DzP, aby bola leasingová splátka zaplatená. Takto by som postupovala ja, ale možno má niekto iný názor, a ešte sa k tomu vyjadrí.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Uplatnenie nájomného do nákladov po zaplatení sa týka len ak to nájomné je platené FO.
    Ak je nájomné platené PO, podmienka úhrady sa na to nevzťahuje, vtedy to ide do účtovných nákladov v tom období kedy to bolo zaúčtované a do daňových v tom období, ktorého sa to po obsahovej stránke týka.
    Termín do 31.1. následujúceho roka už po novele od 1.1.2004 v zákone nie je.

    Darin je offline (nepripojený) Darin

    Darin
    Ja viem , že podľa nového zákona podmienka zaplatenia neplatí, ale tento leasing sa riadi zákonom, kedy platila táto podmienka, čiže som si chcela overiť či to môžem dať do daňových nákladov. Ďakujem za vaše vyjadrenie a špeciálne Petre.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Leasing sa riadi starým zákonom čo sa týka účtovania. Ale čo sa týky uznania do nákladov podľa zaplatenia sa treba riadiť novým zákonom.

    To je môj názor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.