Zavrieť

Porady

vysporiadanie bsm po rozvode

potrebujem poradit.Som v rozvodovom konani a manzel natahuje cas lebo nieco na mna chysta a ja neviem co,ale otvara mi postu a prefocuje si moje vypisy z kreditnych kariet.Tvrdi,ze ako manzel mi moze otvorit postu,ktora nebola dorucena do vlastnych ruk.Neviem co tym sleduje,ale zrejme to bude na vysporiadanie bsm.Mame druzstevny byt,ktory nam bol prideleny v manzelstve.Bojim sa ci to moze proti mne pouzit aby bolo jemu pridelene uzivacie pravo na tento druzstevny byt a mne by nenasiel len daky podnajom,alebo ubytovnu.Tvrdi,ze on dokaze sudu,ze z jeho uctu bol plateny najom,lebo ja som dlho pracovala doma ako krajcirka len to nemam ako dokazat,lebo som bola oficialne nezamestnana.neviete mi poradit niekto ako sa to riesi v takomto pripade.On ma rady pravnika a ja na to nemam financie.Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Ja len toľko?: poštu ti otvárať nemôže keď je na tvoje meno aj keď nie je určená do vlastných rúk, je to porušovanie listového tajomstva. V ostatnom ti bohužiaľ poradiť neviem, ale snáď ešte niečo, pokiaľ viem tak existujú bezplatné právne poradne. tak skús sa na takú obrátiť, keď už nič iné, aspoň ti poradia nejaký postup.

    daniela.k je offline (nepripojený) daniela.k

    daniela.k
    dakujem,on tvrdi ze mu to povedal pravnik vraj ako manzel moze..ani mne sa to nezda ale je to smutne peniaze vladnu svetom....

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Súhlasím s názorom bezplatnej právnej pomoci, je jedno v BSM, či sa nájom platil z jeho účtu alebo Vášho, základ je, že ste byt nadobudli počas manželstva. Otvárať obálky by som si nenechala, ide mu možno o to, v akej hodnote máte využité kreditné karty. Totiž, do BSM nejde len to, čo ste počas manželstva nadobudli ale aj dlhy, je to pol na pol.

    111aida je offline (nepripojený) 111aida

    podnikavá baba 111aida
    na Vasho manzela by som podala trestne oznamenie za porusovanie sukromia . Manzel nezachovava listove tajomstvo, co suvisi aj s IQ aj s vobec s etikou. Neboj sa.. neviem ci mate deti alebo nie.na koho je byt napisany? Mylsim, ze n alist evlastnictva ste obaj a abyt bol nadobudnuty za manzelstva .. ste obidvaja polovicny vlastnici.. vsetkeho , co je v manzelstve nadobudnute..Vyziadaj si na katastri list vlastnictva . a mas to... Najprv rozvod.. BSM je mozne zrusit aj pocas manzelstva..
    aida

    daniela.k je offline (nepripojený) daniela.k

    daniela.k
    mame jednu dceru v decembri bude mat 18 rokov.byt v osobnom vlastnictve nemame sme clenmi bytoveho druzstva obaja.Byt sme dostali v manzelstve.V sebtembri mame druhe pojednavanie a uz teraz mi povedal,ze nepride.Je strasne zakerny a vobec neviem coho je schopny...sama mam strach z toho ako to vsetko dopadne ,ale dik vsetkym za radu...

    Gido je offline (nepripojený) Gido

    Gido
    Žiaľ, treba brať do úvahy aj právo manžela vyplývajúce z titulu BSM: byť informovaný o hospodárení aj s finančnými prostriedkami, ktoré sú spoločné. Týmto sa môže úspešne obrániť aj v prípade trestného oznámenia... Manželstvo je spolok, kde sú vzájomné práva a povinnosti a aj keď je konanie manžela zjavne v rozpore s etikou a morálkou, môže to odôvodňovať starostlivosťou o spoločný majetok a jeho podiel na ňom. Mrzí ma, že som nepotešil (ale zákony vždy nepotešia, a nie všetkých)... Ale aj tak prajem: Pekný deň!

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    daniela.k Pozri príspevok
    potrebujem poradit.Som v rozvodovom konani a manzel natahuje cas lebo nieco na mna chysta a ja neviem co,ale otvara mi postu a prefocuje si moje vypisy z kreditnych kariet.Tvrdi,ze ako manzel mi moze otvorit postu,ktora nebola dorucena do vlastnych ruk.Neviem co tym sleduje,ale zrejme to bude na vysporiadanie bsm.Mame druzstevny byt,ktory nam bol prideleny v manzelstve.Bojim sa ci to moze proti mne pouzit aby bolo jemu pridelene uzivacie pravo na tento druzstevny byt a mne by nenasiel len daky podnajom,alebo ubytovnu.Tvrdi,ze on dokaze sudu,ze z jeho uctu bol plateny najom,lebo ja som dlho pracovala doma ako krajcirka len to nemam ako dokazat,lebo som bola oficialne nezamestnana.neviete mi poradit niekto ako sa to riesi v takomto pripade.On ma rady pravnika a ja na to nemam financie.Dakujem
    Milá daniela, ja by som na Tvojom mieste nebola až taká smutná. Máš práve tak právo ochraňovať spoločne nadobudnutý majetok ako Tvoj manžel. A preto je na mieste Tvoja ostražitosť. Ale nemysli si, že keď sa Tvoj manžel oháňa právnikom, si v nevýhode. Nakoniec predsa len rozhoduje sudca. Aj jeho peniaze, ktoré teraz na právnika vynakladá sú vaše spoločné, pokiaľ nevie preukázať, že ich mal ešte pred manželstvom. Nie som právnik, ale zastupovala som v občianskom spore klienta. Protistrana sedela oproti nám zastúpená právnikom s celkom slušným menom. Ale sudca rozhodol v náš prospech, a klient, ktorý mu za služby zaplatil nie malé peniažky odchádzal so sklonenou hlavou. Držím ti palce a najmä chladnú hlavu a pozitívnu myseľ.

    daniela.k je offline (nepripojený) daniela.k

    daniela.k
    dakujem vsetkym za odpovede.este doplnim,ze som podnikala a podpisala som z uradom prace nevyhodnu zmluvu..v skratke stalo ma to 280 000,-Sk,ktore som musela samozrejme vratit.Na toto mi pozicala sukromna osoba,ktorej to splacam mesacne a toto on chce,aby som si to splacala sama.kedze chcem mat s nim pokoj tak si to budem aj nadalej splacat sama.Ide mu o to,ze si mysli,ze ho do toho zatiahnem aj ked si kladiem otazku,keby som bola tie peniaze zarobila....myslite,ze by mi ich dobrovolne nechal????zaujmave ze?

    007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

    007gituska
    v manželstve sú všetky aktíva a pasíva spoločné. teda aj tvoj dlh.
    družstevný byt - nakladáte s ním spolu a to aj v tom prípade, keby nájomná zmluva bola napísaná len na neho. dôvod - získali ste ho počas trvania manželstva.
    keby si chcel on nechať byt, môže to urobiť len po vzájomnej dohode a v tomto prípade by som žiadala náhradný byt. nie ubytovanie. teda napr. byt menší.
    dcéra je už plnoletá, teda nemožno hovoriť o zverení maloletej osoby a teda o možnosti získať právo užívania na tento byt. keby si ho aj získala, musela by si manželovi zohnať náhradný byt, resp. ubytovanie a on by s ním musel súhlasiť.
    držím palce

    ulaher je offline (nepripojený) ulaher

    ulaher
    No takto: najprv musia byt manzelia rozvedeni, cize konanie musi byt pravoplatne skoncene.

    Potom si moze ktorykolvek z nich dat navrh na sud na zrusenie spolocneho najmu bytu manzelmi (§ 705 OZ). Prihliada sa pritom napr. na zaujmy maloletych deti. Vo vseobecnosti sa musi druhemu manzelovi, ktoremu byt nebude prikazany, najst nahradny byt, z dovodov hodnych osobitneho zretela mu postaci len nahradne ubytovanie alebo pristresie a ak ide o domace nasilie, nema narok na nic.

    Takisto az po rozvode je mozne podat si navrh na vyporiadanie BSM sudom, kde sa bude vyporiadavat spolocne nadobudnuty majetok pocas manzelstva, avsak nie je mozne v nom riesit spolocny najom druzsetvneho bytu (kedze je len v najme). V tomto konani sa vsak bude riesit aj vyporiadanie clenskeho podielu v bytovom druzstve.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Milá Daniela, Váš manžel možno trošku predbieha udalostiam, totiž rozvod manželstva nie je majetkovým vysporiadaním...pri rozvode sudca posudzuje funkčnosť ekonomických, biologických a výchovných aspektov.To, že sa manžel vyhráža neprítomnosťou na pojednávaní ešte neznamená, že manželstvo nemôže byť rozvedené aj počas jeho neprítomnosti. Takže sa len treba obrniť dávkou trpezlivosti a pozitívneho myslenia.

    Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

    Ofélia
    Až po rozvode sa dáva žiadosť na majetkové vysporiadanie. Najprv sa myslím musí spísať všetok majetok za účasti " notára " Výška súdneho poplatku je daná výškou majetku aspoň takto mi to vravela právnička. Spísať majetok po rozvode je dobre preto aby sa nestalo to čo mojej kamarátke. Bola rozvedená cca 2 mesiace, odišla k rodičom a keď sa večer vrátila do bytu tak si myslela že ju vykradli a to ju vyraboval bývali manžel. Ano dieťaťu nič nenechal a pri majetkovom vyrovnaní ona nemohla dokázať čo v tom byte bolo. Takže byt jej zostal aj s pôžičkou na zakúpený nábytok a on si ho užíval s inou. Dobre nie??

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Zrušenie BSM je možné aj za trvania manželstva,BSM je možné zrušiť aj v čase rozvodového konania /samozrejme nie u sudcu, ktorý rieši rozvod/, len je otázne či obe strany spolupracujú a vedia sa dohodnúť...

    Inak tak ako píše Dadina, majetkové vysporiadanie až po rozvode.

    medulina je offline (nepripojený) medulina

    medulina
    Žiaľ, treba brať do úvahy aj právo manžela vyplývajúce z titulu BSM: byť informovaný o hospodárení aj s finančnými prostriedkami, ktoré sú spoločné. Týmto sa môže úspešne obrániť aj v prípade trestného oznámenia...
    ...ak som to pochopila správne, mám právo vedieť ako hospodári manžel na svojom účte so spoločnými peniazmi, ktoré sme spoločne šetrili, avšak účet je na jeho meno?-zrušil mi dispozičné právo k tomuto účtu. Ako chápať trestné oznámenie ?

    Eríček je offline (nepripojený) Eríček

    Eríček
    Dobrý deň, chcem sa opýtať či do BSM patrí aj tretí pilier dôchodkového sporenia. Ďakujem.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Akým spôsobom boli platené jednotlivé splátky do tohto piliera? V zmysle §150 Občianskeho zákonníka platí jedna zo zásad vyporiadania a to tá, že každý z manželov je oprávnený požadovať, aby mu bolo uhradené to, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na ostatný majetok druhého manžela.

    Pokiaľ teda jeden z manželov počas trvania manželstva uhrádzal zo spoločných prostriedkov splátky 3. pilieru DDS (nakoľko je dobrovoľný ide o tzv. doplnkové dôchodkové sporenie) tak druhý z manželov má právo na vyporiadanie týchto investícií podľa citovaného zákonného ustanovenia.
    Predmetom BSM je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva fyzických osôb, čiže hnuteľné, nehnuteľné veci, príjmy, úspory z práce a podnikania, zo sociálneho zabezpečenia. Príjmom z práce je nielen mzda, ale aj akýkoľvek príjem z pracovnej činnosti napr. prémie, odmeny a pod. Inými zdrojmi BSM môžu byť napr. aj plnenia z poistnej zmuvy a pod.
    Naposledy upravil GabiZ : 30.04.13 at 08:21

    Eríček je offline (nepripojený) Eríček

    Eríček
    Splátky boli platené tak, že išlo z výplaty 1% a ďalšie 1% prispieval zamestnávateľ.
    GabiZ Mzda samozrejme patrí do BSM manželov a teda ide o spoločné prostriedky, z ktorých sa uhrádza tento 3. pilier. Preto je súčasťou BSM, lebo tu platí to, čo bolo uvedené v prvom odstavci môjho prvého príspevku.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Družstevný byt má trhovú hodnotu. Ten z manželov, ktorý zostane užívateľom musí vyplatiť polovicu hodnoty bytu odstupujúcemu manželovi. Z bytu sa neodsťahuj. Prestala by si byť užívateľom. Manžel nemá právo otvárať tvoju poštu, porušuje Ak si nevieš zaistiť poštu tak,, aby ti ju manžel neotváral, požiadaj na pošte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.