Zavrieť

Porady

Zle zdaneny honorar - zle potvrdko z redakcie

Mam takyto problem, s ktorym mi iste poradite :-) :


Je zivnostnik, ktory prispeiva do novin a casopisov, ma na to zivnost, fakturuje.
Ale do jednych novin to nedal cez fakturu,ale ako normalny prispevok. Oni mu to zdanili a vyplatili v cistom a dali mu potvrdenie.

A teraz to pozeram a zistila som, ze mu zobrali honorar brutto a cakomprask mu tam vyrubili 19% dan a vyplatili ciste. No a co vcul? :-) Lebo podla spravnosti mu mali zobrat honorar brutto, dat dole 25% pausalne vydavky podla § 43 ods 5 pism.h, a zdanit iba akoze čiste tych 75% a este aj 2% literarnu dan zo sumy brutto to uz ani nehovorim ze nezrazili.

Cize tym padom mu vyrubili vyssiu dan a oskodovali ho zhruba o 400,- Sk.

Kedze mu aj tak robim danove priznanie, lebo je SZCO, rozmyslam, ze to dam do danoveho priznania ako prijem podla §8 - tabulka c.3 a do riadku 10 - iné.
Len teraz neviem, ci mu tam mozem DODATOCNE uplatnit tych 25% do vydavkov. To je moja otazka :-)

Este na uplnost dodavam, ze v ramci uctovnictva som sa rozhodla dat mu pausalne vydavky 25% z prijmov, takze v podstate by to mohlo aj korespondovat, lebo je to v podstate ten isty druh prijmu co do obsahu. Nie vsak co do podstaty, to je mi jasne :-)

Takze co, mozem mu v tabulke 3 dat do vydavkov 25% z brutto honoraru?

Vdaka :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    uka je offline (nepripojený) uka

    uka
    Ja by som mu to prirátala ako brutto honorár k ostatným autorským honorárom a 19% daň považovala za preddavok na daň. Redakcia novín je povinná vystaviť mu potvrdenie - ročná vyúčtovanie, a to treba priložiť k daňovému priznaniu. A že mu nestrhli 2% na kultúrny fond, to je ich problém, za to zodpovedá ten, kto vypláca honorár.

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    Mám podobného klienta, len nemá na prispievanie do novín živnosť. Minulý rok mu robil DP(za 2003) daňový poradca a dal mu všetky tieto honoráre do tab.č.2 § 7 riadok 5 ..z použitia alebo poskytnutia práv z prim. alebo iného duš.vlastníctva. Za rok 2004 to bude § 6 riadok 5..z použitia alebo poskytnutia...
    Ale čo je divné, daňový poradca mu dal do priznania všetky honoráre brutto, aj napriek tomu, že z nich bola podľa potvrdení zrazená daň a 2% lit.fond. a vôbec tú zrazenú daň nepoužil v priznaní ako preddavky . Takže sa zdanili nanovo všetky príjmy a použil 25% paušálne výdavky.
    Ja to teraz urobím tak ako píšeš ty alexxandra, len s tým, že dám to na §6 riadok 5 a tiež 25% výdavky. Myslím, že ty to tiež tak môžeš urobiť, len neviem či to môže byť v tom § 8 r.10 a nie v §6 r.5
    A asi si urobila preklep a myslela si: §43 ods.5 písm.b) a ods.3 písm.h).

    alexxandra
    Mam takyto problem, s ktorym mi iste poradite :-) :


    Je zivnostnik, ktory prispeiva do novin a casopisov, ma na to zivnost, fakturuje.
    Ale do jednych novin to nedal cez fakturu,ale ako normalny prispevok. Oni mu to zdanili a vyplatili v cistom a dali mu potvrdenie.

    A teraz to pozeram a zistila som, ze mu zobrali honorar brutto a cakomprask mu tam vyrubili 19% dan a vyplatili ciste. No a co vcul? :-) Lebo podla spravnosti mu mali zobrat honorar brutto, dat dole 25% pausalne vydavky podla § 43 ods 5 pism.h, a zdanit iba akoze čiste tych 75% a este aj 2% literarnu dan zo sumy brutto to uz ani nehovorim ze nezrazili.

    Cize tym padom mu vyrubili vyssiu dan a oskodovali ho zhruba o 400,- Sk.

    Kedze mu aj tak robim danove priznanie, lebo je SZCO, rozmyslam, ze to dam do danoveho priznania ako prijem podla §8 - tabulka c.3 a do riadku 10 - iné.
    Len teraz neviem, ci mu tam mozem DODATOCNE uplatnit tych 25% do vydavkov. To je moja otazka :-)

    Este na uplnost dodavam, ze v ramci uctovnictva som sa rozhodla dat mu pausalne vydavky 25% z prijmov, takze v podstate by to mohlo aj korespondovat, lebo je to v podstate ten isty druh prijmu co do obsahu. Nie vsak co do podstaty, to je mi jasne :-)

    Takze co, mozem mu v tabulke 3 dat do vydavkov 25% z brutto honoraru?

    Vdaka :-)

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    jessica, ten minuloročný daňový poradca to urobil dobre, lebo 2% lit.fondu sú výdavky nie daň. Keďže mal paušálne výdavky tak tieto obsahovali aj tieto 2%.
    Takže brutto honoráre patria do § 6/2 a) ZDP z tohto 25% paušálne výdavky.
    Firma, ktorá mu zrazila daň tiež postupovala správne § 43/3 h) musí zraziť zrážkovú daň, a podľa 43/7 si ju daňovník môže vysporiadať ako preddavok.

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    aha, takze to mozem dat ako §6? To je fajn, lebo ako §8 by som mu nemohla dat 25% pausal,lebo tam sa to neda, iba pri prijmoch z polnohosp.a lesneho a vod.hosp. Tak dobre,o tych 25% nepride :-) Vdaka.

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    Nike, práve tú zrážkovú daň vôbec nevysporiadal ako preddavok na daň.
    A ak by som nepoužila 25% paušálne výdavky, tak 2% do lit.fondu dám normálne medzi daňové výdaje, všakže?

    Zle zdaneny honorar - zle potvrdko z redakcie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.