Zavrieť

Porady

Drobenie pozemkov - dedičstvo

Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zatiaľ som nezaznamenal niečo na túto tému, tak preto som ju založil ako novú.

Ide o nasledovný problém. Svokra a jej 3 súrodenci dedili pred viacerými rokmi poľnohospodárske pozemky po rodičoch. Nakoľko podľa zákona č. 180/1995 o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom (konkrétne paragrafy 21-24) nemohli ho dediť v podielovom vlastníctve, zdedil ich najstarší súrodenec, ktorý je výhradným vlastníkom. Neviem presne ako to bolo vtedy, ale k žiadnej písomnej dohode nedošlo. Teraz papierovo je vlastníkom ten najstarší, ale v prípade predaja vypláca všetkých ostatných 1/4-nou.

Akou formou by sa dalo zaistiť, aby v budúcnosti nemal možnosť obísť ostatných súrodencov (že by v prípade predaja by tento predaj zatajil a nevyplatil ostatných).

Stretli ste sa už niekto s podobným problémom (najmä notári, ktorí prejednávali dedičské konania ohľadne poľnohospodárskych pozemkov), ako to riešili tí pozostalí?

Myslel som na nejakú formu vecného bremena alebo predkupného práva zapísaného v katastri. Svokra navrhla aj nejakú formu prehlásenia, ale neviem, či je to právne relevantné a v budúcnosti použiteľné.

Prosím o nejakú radu alebo vyjadrenie.
Usporiadat
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Chobot Pozri príspevok
Zatiaľ som nezaznamenal niečo na túto tému, tak preto som ju založil ako novú.

Ide o nasledovný problém. Svokra a jej 3 súrodenci dedili pred viacerými rokmi poľnohospodárske pozemky po rodičoch. Nakoľko podľa zákona č. 180/1995 o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom (konkrétne paragrafy 21-24) nemohli ho dediť v podielovom vlastníctve, zdedil ich najstarší súrodenec, ktorý je výhradným vlastníkom. Neviem presne ako to bolo vtedy, ale k žiadnej písomnej dohode nedošlo. Teraz papierovo je vlastníkom ten najstarší, ale v prípade predaja vypláca všetkých ostatných 1/4-nou.

Akou formou by sa dalo zaistiť, aby v budúcnosti nemal možnosť obísť ostatných súrodencov (že by v prípade predaja by tento predaj zatajil a nevyplatil ostatných).

Stretli ste sa už niekto s podobným problémom (najmä notári, ktorí prejednávali dedičské konania ohľadne poľnohospodárskych pozemkov), ako to riešili tí pozostalí?

Myslel som na nejakú formu vecného bremena alebo predkupného práva zapísaného v katastri. Svokra navrhla aj nejakú formu prehlásenia, ale neviem, či je to právne relevantné a v budúcnosti použiteľné.

Prosím o nejakú radu alebo vyjadrenie.
Dobrý deň, máme momentálne rovnaký problém. Otec zomrel dva týždne pred babkou. Pri dedičstve po babke - dedíme otcovu časť traja súrodenci, zvyšné časti dedia babkine deti (naše tety). Babka mala nejaké pôdy, lesy. Návrh ostatných dedičov je, aby sa jednotlivé pôdy, lesy vždy napísali len na jedného. Môže byť opatrením pred špekuláciou s následným predajom bez vysporiadania ostatných dedičov zriadenie vecného bremena na jednotlivé časti? Ďakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Možno by sa to aj dalo, ale nie navždy. Išlo by totiž o osobnostné vecné bremeno, teda právo jednej osoby (napr. užívať nehnuteľnosť), ktoré smrťou tej osoby zaniká.

Ak sa nedajú pozemky deliť, potom si môžete dať príkaz vlastníkovi vyplatiť do určitej doby ostatných dedičov. Môže pozemky predať, prenajať alebo užívať ...

My sme tiež delili celé role, niektoré boli však väčšie, iné menšie. Tak sme losovali
5 0
annie3 annie3

annie3 je offline (nepripojený) annie3

zbieram tu informácie, ktoré sú pre mňa dôležité... ...viac
Kto mi poradí?
Existuje zákon, oprávnenie, alebo nariadenie, ktoré mi ako vlastníkovi parcely na ktorej bez môjho súhlasu postavili letnú záhradu a užívajú si pozemok ako vlastný. Ja tam prístup nemám...
Čo môžem ako vlastník robiť? Môžem požiadať obec, aby ju uzavrela, vydala zákaz užívania...?

Nie je na ňu ani stavebné povolenie.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ako vlastník pozemku - máš právo žiadať odstránenie stavby (navyše čiernej) z tvojho pozemku. Vyzvi najskôr majiteľa terasy, aby toto odstránil z tvojho pozemku. Ak nebude súhlasiť - podať žalobu na vlastníka stavby o vypratanie pozemku a uvedenie pozemku do pôvodného stavu. Okrem toho - môžeš spätne od neho tri roky požadovať nájom za neoprávnené užívanie tvojho pozemku.
Taktiež sa obráť na stavebný úrad s tým, že na tvojom pozemku bez TVOJHO súhlasu a BEZ stavebného povolenia je cudzia stavba a žiadaj stavebný úrad, aby urýchlene konal.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať