Zavrieť

Porady

Rozvod - pobyt v ČR, na ktorý slovenský súd

zdravím všetkých, mám otázočky:

1/ na ktorý slovenský súd mám podať žiadosť o rozvod, keď mám už trvalý pobyt v ČR (sk občiansky preukaz zo slovenským trvalým pobytom ešte stále mám, rovnako aj manželka), keď uvediem bydlisko v ČR, bude mi zo súdu chodiť korešpondencia na túto adresu ???

2/ žiadosť som si tu už našiel, aké kolky, v akej hodnote, mám ku žiadosti pripojiť, mám to niekde nalepiť vie niekdo, kde v ČR kúpim slovenské kolky ???

3/ aj keď sme kedysi rušili bezpodielové spoluvlasníctvo, v ČR máme kôli hypotéke byt zapísaný v bezpodielovom spoluvlasníctve, môžem v rozvodovom konaní požiadať o vyporiadanie tohoto bytu tak, aby som s výsledným rozhodnutím, ktoré si nechám úradne preložiť do českého jazyka, mohol ísť na český katastrálny úrad a byt nechal previesť na seba ???

4/ rozvedú nás na prvom sedení ??? (máme deti, neočakávám konfliktný priebeh, manželka bude iniciátorom rozvodu, všetko, majetok, výživné, máme dohodnuté )

ďakujem, nechcem zbytočne utrácať za služby advokáta, tak hľadam pomoc práve tu.

p.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    syhom je offline (nepripojený) syhom

    byrokrat syhom
    ad 1:
    miestne príslušný súd na konanie o rozvode je podľa § 88 ods. 1 písm. a) O.s.p. ( občiansky súdny poriadok 99/1963 zb. ) súd v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak ide o rozvod, neplatnosť manželstva alebo o určenie, či tu manželstvo je alebo nie je,ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov;ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu ( vy, teda ten proti komu smeruje návrh ), a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd ( podľa miesta bydliska ) navrhovateľa ( ten kto podáva návrh na súd - teda vaša manželka );

    - korešpondencia vám bude chodiť na adresu, ktorú si uvediete na doručovanie pošty, odporúčam výrazne uviesť v návrhu

    ad 2:
    poplatok za podanie návrhu na rozvod je 2.000,-Sk ( položka 7 písm. a) prílohy zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch
    poplatok zvyčajne platí navrhovateľ ( je možné ho zaplatiť aj na účet súdu bezhotovostným prevodom )
    poplatok je vhodné zaplatiť pri podaní žiadosti, ale je možné počkať na výzvu súdu

    ad 3:
    samozrejme, v konaní o rozvod je možné požiadať o vyporiadanie BSM, toto je spoplatnené: 2.000,Sk za návrh + 3 % z ceny predmetu ( ak bude rozhodnuté rozsudkom ) resp. 1 % z ceny predmetu vyporiadania ( ak bude rozhodnuté zmierom )

    ad 4:
    no to je otázka na sudcu, v tomto vám neporadí asi nikto, treba veriť

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    syhom Pozri príspevok

    ad 3:
    samozrejme, v konaní o rozvod je možné požiadať o vyporiadanie BSM, toto je spoplatnené: 2.000,Sk za návrh + 3 % z ceny predmetu ( ak bude rozhodnuté rozsudkom ) resp. 1 % z ceny predmetu vyporiadania ( ak bude rozhodnuté zmierom )
    V konani o rozvod manzelstva nie je mozne ziadat o vyporiadanie BSM. BSM mozno vyporiadavat az po jeho zaniku a zanikne az pravoplatnostou rozsudku o rozvode. Cize najprv musi byt manzelstvo pravoplatne rozvedene a az potom je mozne vyporiadavat BSM.

    V ceskej pravnej uprave je poziadavka predlozit s navrhom na rozvod aj navrh na buduce usporiadanie vzajomnych majetkovych vztahov, pokial ma sud rozhodnut bez skumania pricin rozvratu (teda pokial su splnene aj dalsie podmienky). Avsak aj v CR je mozne BSM (tam sa to vola teraz inak - spolecne jmeni manzelu - SJM) vyporiadavat az po zaniku manzelstva.

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    Podla sa prislusnost sudu nebude riadit spominanym OSP, lebo je tam medzinarodny prvok, obe krajiny SR aj CR su clenom EU, pouzije sa nariadenie Brusel II bis. č. 2201/2003 a sice:

    čl.3 ods. 1 na uzemi
    - kde maju manzelia obvykle bydlisko ( bez ohladu na statnu prislusnost)
    - kde mali manzelia posledne spolocne bydlisko, ak tam este jeden z manzelov byva( teda ak nebyva , toto urcenie nemozete pouzit)
    - ma odporca bydlisko
    - ma navrhovatel obyvkle bydlisko, vnom byva alespon 1 rok pred podanim navrhu na rozvod( teda ,mozete v mieste svojho bydliska to riesit)

    Rozvod - pobyt v ČR, na ktorý slovenský súd

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.