Zavrieť

Porady

Predaj nehnuteľnosti + DPH

Čaute, prosím Vás, pomôžte mi. Mám firmu /platca DPH/, ktorý nakúpil na Slovensku pozemky a ide na nich stavať byty. Ešte predtým ako bude byt postavený žiada od budúcich kupujúcich zálohu. V prípade, že by šlo o rezervačný poplatok, tak by to podľa mňa nepodliehalo DPH, ale ak by šlo o klasickú zálohu, tak áno. Moja otázka je: Ak túto zálohu dostane od slovenského platcu DPH alebo aj neplatcu, odvedie z tej zálohy DPH. Ale ak je kupujúcim platca DPH z EÚ, môže ísť o daňový prenos na odberateľa? A ešte jedna vec, v krajinách EÚ budeme spolupracovať s realitnými agentúrami, ktoré nám budú sprostredkovať predaj bytov na SR. Ako to bude s DPH? Oni nám budú fakturovať sprostredkovateľskú províziu bez DPH a my to tu budeme zdaňovať alebo ako?

Zuzana
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
takže predaj nehnuteľnosti aj so stavebným pozemkom do päť rokov nie je oslobodené od dph takže ide o klasické zdaniteľné plnenie s dph. Ak aj nakupuje zahraničná osoba nehnuteľnosť sa nachádza na uzemí SR ste povinný vystavovať faktúru s dph prenos daňovej povinnosti nie je možný jedine že by si dom zobrali so sebou . pojem rezervačný poplatok som nepočul ale v prípade prijatia zálohy ste povinný zdaniť túto zalohu v deň jej prijatia...a čo sa týka toho keď od vás odoberá platiteľ alebo neplatiteľ vy na to ohľad neberiete pretože zákon prikazuje vám povinnosť faktúrovať s dph keďže ste platiteľom dph...
0 0
Uctovnicka1 Uctovnicka1

Uctovnicka1 je offline (nepripojený) Uctovnicka1

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Spoločnosť platca DPH, počíta koeficient v roku 2005 kúpila nehnuteľnosť bez DPH za účelom predaja. Na nehnuteľnosti vykonala rekonštrukciu z ktorej si na vstupe uplatňovala DPH v plnej výške. Teraz chce nehnuteľnosť predať. Nehnuteľnosť predá s DPH ?

Ďakujem.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Uctovnicka1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Spoločnosť platca DPH, počíta koeficient v roku 2005 kúpila nehnuteľnosť bez DPH za účelom predaja. Na nehnuteľnosti vykonala rekonštrukciu z ktorej si na vstupe uplatňovala DPH v plnej výške. Teraz chce nehnuteľnosť predať. Nehnuteľnosť predá s DPH ?

Ďakujem.
Koľko rokov ubehlo od prvej kolaudácie stavby?

Ak 5 a viac, predaj je oslobodený. Vy ako predajca sa však môžete rozhodnúť, že predaj uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodený.

Takže máte viac možností. § 38 / 1 zák. 222/2004 Zz
0 0
Uctovnicka1 Uctovnicka1

Uctovnicka1 je offline (nepripojený) Uctovnicka1

Ďakujem za odpoveď, od prvej kolaudácie ubehlo viac ako päť rokov. Ide mi však o DPH na vstupe, ktorú sme si uplatnili v plnej výške z rekonštrukcie. Keď to predáme bez DPH nevznikne otázka prečo sme si DPH na vstupe z rekonštrukcie uplatnili v plnej výške?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Uctovnicka1 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, od prvej kolaudácie ubehlo viac ako päť rokov. Ide mi však o DPH na vstupe, ktorú sme si uplatnili v plnej výške z rekonštrukcie. Keď to predáme bez DPH nevznikne otázka prečo sme si DPH na vstupe z rekonštrukcie uplatnili v plnej výške?
Vznikne a ak ide o stavebné úpravy s povinnosťou stavebného povolenia, museli by ste ju v alikvotnej výške vrátiť. §54
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Prosím poradiť, keď predáva pozemok platca DPH , je takýto predaj oslobodený od DPH ? V zákone sa píše, že oslobodenie sa týka dodania pozemku, okrem stavebného pozemku. Správne chápem, že keď predáva stavebný pozemok, tak to nie je oslobodené od DPH alebo sa naň vzťahuje bod 1 § 38 ? Ďakujem za odpoveď.
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

Uctovnicka1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Spoločnosť platca DPH, počíta koeficient v roku 2005 kúpila nehnuteľnosť bez DPH za účelom predaja. Na nehnuteľnosti vykonala rekonštrukciu z ktorej si na vstupe uplatňovala DPH v plnej výške. Teraz chce nehnuteľnosť predať. Nehnuteľnosť predá s DPH ?

Ďakujem.
Ak spoločnosť plátca DPH kúpi nehnuteľnosť bez DPH musí počítať koeficient?
0 0
ekonom99 ekonom99

ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
pojem rezervačný poplatok som nepočul ale v prípade prijatia zálohy ste povinný zdaniť túto zalohu v deň jej prijatia...
len malý dovetok: myslím si že rezervačný poplatok netreba zdaniť, je to len platba za to, že si na nejaký čas rezervovali napr.byt a o týždeň sa ukáže, že o to nemajú záujem a nepodpíše sa ani žiadna zmluva. Až po podpísaní zmluvy, ked sa platia preddavky na budúce zdanitelné plnenie (dodanie bytu), tie treba zdaniť. Rezervačný poplatok nechápem ako preddavok na budúce zdan.plnenie.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Kathryn Pozri príspevok
Prosím poradiť, keď predáva pozemok platca DPH , je takýto predaj oslobodený od DPH ? V zákone sa píše, že oslobodenie sa týka dodania pozemku, okrem stavebného pozemku. Správne chápem, že keď predáva stavebný pozemok, tak to nie je oslobodené od DPH alebo sa naň vzťahuje bod 1 § 38 ? Ďakujem za odpoveď.
Pri predaji pozemku stále treba zistiť či je to alebo nie stavebný pozemok.
Každý pozemok na ktorom stojí stavba je stavebný pozemok. Ak sa však predáva spolu so stavbou, ktorá je oslobodená, je aj pozemok oslobodený.

Či pozemok je stavebný /podľa stav.zákona/ sa má vraj zisťovať na stavebnom úrade.

Na jednom školení daňová poradkyňa upozorňovala na fakt, ked sa predáva pozemok s oslobodenou stavbou. Vraj treba dať pozor, lebo oslobodená je iba parcela/stvorček, obdlžnik/ pod stavbou. Ostatné parcely treba vyhodnotiť podľa stavebného zákona. Navonok sa transakcia javí, že sa predáva 1 pozemok so stavbou, ale raálne sa predáva pozemok, ktorý pozostáva z viacerých parciel a oslobodenie /stavebného pozemku/ sa vzťahuje iba na parcelu zastavanú oslobodenou stavbou.
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

V príspevku č.5 "Uctovnicka1" píše: spoločnost plátca DPH, počíta koeficient v r.2005 kúpila nehnuteľnosť bez DPH za účelom predaja.
Otázka: Ak spoločnosť, plátca DPH kúpi nehnuteľnosť bez DPH musí na základe tohto nákupu počítať koeficient?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

kačenka Pozri príspevok
V príspevku č.5 "Uctovnicka1" píše: spoločnost plátca DPH, počíta koeficient v r.2005 kúpila nehnuteľnosť bez DPH za účelom predaja.
Otázka: Ak spoločnosť, plátca DPH kúpi nehnuteľnosť bez DPH musí na základe tohto nákupu počítať koeficient?
Nákup pozemku= náklad nemá nič s výpočtom K.
Len ak by predávala pozemky ako oslobodené, potom by to malo vplyv na K.
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

tiež ma to akosi zaskočilo, že by nákup pozemku bez DPH mal nejako ovplyvniť koeficient. Ale......
ďakujem za uistenie.
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

do ktorého riadku priznania DPH sa uvádza tržba za predanú nehnuteľnosť bez DPH, ktorá spĺňala podmienku po 5 rokoch od kolaudácie?? podľa nás do žiadneho. máme pravdu??
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Kathryn Pozri príspevok
Prosím poradiť, keď predáva pozemok platca DPH , je takýto predaj oslobodený od DPH ? V zákone sa píše, že oslobodenie sa týka dodania pozemku, okrem stavebného pozemku. Správne chápem, že keď predáva stavebný pozemok, tak to nie je oslobodené od DPH alebo sa naň vzťahuje bod 1 § 38 ? Ďakujem za odpoveď.
Stavebným pozemkom je časť územia určená územným plánom obce alebo plánom zony, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou. Nezastavaný pozemok, kt. je súčasťou poľnohospod. pôdneho fondu alebo lesného podneho fondu, možno v územnom pláne obce alebo územnom pláne zony určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na trvalé vyńatie z PLH pôdneho fondu alebo z lesného podneho fondu, ak je v zastavanom území.
Ak platiteľ predáva stavbu spolu pozemkom, na kt. stavba stojí a stavba bola skol. v roku napr.2000 (prvá kolaudácia). platiteľ sa rozhodne, či pri dodaní stavby uplatní oslobodenie od dane. Oslobodenie sa potom vzťahuje aj na pozemok, na kt.stavba stojí.



kačenka Pozri príspevok
V príspevku č.5 "Uctovnicka1" píše: spoločnost plátca DPH, počíta koeficient v r.2005 kúpila nehnuteľnosť bez DPH za účelom predaja.
Otázka: Ak spoločnosť, plátca DPH kúpi nehnuteľnosť bez DPH musí na základe tohto nákupu počítať koeficient?
Doplním Alba:

Ak predáte pozemok (nehnteľnosť), tento predaj ešte nemusí vstupuvať do koeficientu:

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,



Poznámka ku pozemkom:
Ak by ste predali pozemky jednému kupujúcemu, išlo by o príležitostný predaj.
Ak rozdelíte pozemok na viac parciel a predaj ich viacerým kupujúcim, vtedy už nejde o príležitostnú činnosť, ide o dodanie tovaru, čím mi vzniká dańová povinnosť.
0 0
DMK DMK

DMK je offline (nepripojený) DMK

[s]
Poznámka ku pozemkom:
Ak by ste predali pozemky jednému kupujúcemu, išlo by o príležitostný predaj.
Ak rozdelíte pozemok na viac parciel a predaj ich viacerým kupujúcim, vtedy už nejde o príležitostnú činnosť, ide o dodanie tovaru, čím mi vzniká dańová povinnosť.[/quote]

Ahoj Betka,
odkial máš tento horeuvedený výklad?

Ja mám takýto výklad:
Pri posudzovaní príležitostného predaja, nemôže byť smerodajné či pozemky predám jednému kupujúcemu, alebo viacerým kupujúcim. Rozhodujúce je, ako tie pozemky spoločnosť využívala pred samotným predajom a za akým účelom ich nakúpila. Ak ich nakúpila za účelom predaja, nemôže ist o príležitostný predaj, ale ak ich nakúpila za iným účelom a teraz sa rozhodla, že ich odpredá, ide o príležitostný predaj a vôbec nezáleží, či to odpredá jednému kupujúcemu, alebo viacerým a je tiež jedno či to odpredá v jeden deň, alebo to bude rozpredávať niekoľko mesiacov.
Naposledy upravil DMK : 12.10.07 at 20:40
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ALBO Pozri príspevok
Nákup pozemku= náklad nemá nič s výpočtom K.
Len ak by predávala pozemky ako oslobodené, potom by to malo vplyv na K.
aj ja sa chcem spýtať k podobnému problému:

sro plátca DPH kupuje pozemky od FO bez DPH, ktoré predá ďalej taktiež bez DPH ( oslob. podľa 38/2 ).
Teraz sme kúpili pozemok stavebný, ktorý nám fakturovali s DPH. Na ňom budeme ďalej stavať domy. Mám právo si odpočítať DPH z nákupu v plnej výške?
Alebo treba rátať koeficient?
Naposledy upravil janaGT : 10.01.08 at 14:50
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no musíte posúdiť na aké plnenie to chcete použiť...ak na dodanie tovarov a služieb ktoré zaťažujete DPH potom máte nárok ak na oslobodené plnenia tak nemáte nárok a ak neviete tak si uplatnite a potom budete musieť prepočítavať podľa par. 54 - zmena účelu pri investičnom majetku
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
no musíte posúdiť na aké plnenie to chcete použiť...ak na dodanie tovarov a služieb ktoré zaťažujete DPH potom máte nárok ak na oslobodené plnenia tak nemáte nárok a ak neviete tak si uplatnite a potom budete musieť prepočítavať podľa par. 54 - zmena účelu pri investičnom majetku
ok, takže uplatním celú.

Ešte sa spýtam - koeficientom by som prerátavala len v prípde, že by som použila aj na dodanie bez DPH aj s DPH. Potom by som odpočítala len pomernú časť DPH?
Doteraz som mala len DF a OF bez DPH.
Ten koeficient mi stále nie je jasný ani po prečítaní príspevkov na porade, kedy vlastne ho používam.
Naposledy upravil janaGT : 11.01.08 at 09:14
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

ahojte, takže ja mám podobný prípad ako zuzkadzugi, len nie tak komplikovaný.
Sme spoločnosť AB (plátca DPH) a kúpili sme pozemok, na ktorom budeme stavat byty a aj nejake obchodné priestory(v jednom komplexe) Na byty už máme záujemcov (neplatcov DPH), od ktorých budeme brať zálohy.
ÚVAHY:
1. Keď bude predaj bytov realizovať frima AB, tak predaj musí byť s DPH, a vstupnú DPH si môže uplatniť. Pokiaľ bude obchodné pristory prenajímať neplatcom DPH, tak musí koeficientovať a vstupnú DPH na konci roka upravovať. Správne?

2. Keby firma AB predala byty firme XY(neplatcovi DPH) za nekaju symbolickú sumu, DPH z predaja odviedla, tak potom byty by mohla predať bez DPH? Správne?
3. A keby sme sa teda riadili podľa bodu 2, môže už táto firma XY brať nejaké tie zálohy za byty, alebo nejaké tie rezervačné poplatky, ako bolo spomenuté v príspevkoch?
Ďakujem za odpovede.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

alex1 Pozri príspevok
ahojte, takže ja mám podobný prípad ako zuzkadzugi, len nie tak komplikovaný.
Sme spoločnosť AB (plátca DPH) a kúpili sme pozemok, na ktorom budeme stavat byty a aj nejake obchodné priestory(v jednom komplexe) Na byty už máme záujemcov (neplatcov DPH), od ktorých budeme brať zálohy.
ÚVAHY:
1. Keď bude predaj bytov realizovať frima AB, tak predaj musí byť s DPH, a vstupnú DPH si môže uplatniť. Pokiaľ bude obchodné pristory prenajímať neplatcom DPH, tak musí koeficientovať a vstupnú DPH na konci roka upravovať. Správne?

2. Keby firma AB predala byty firme XY(neplatcovi DPH) za nekaju symbolickú sumu, DPH z predaja odviedla, tak potom byty by mohla predať bez DPH? Správne?
3. A keby sme sa teda riadili podľa bodu 2, môže už táto firma XY brať nejaké tie zálohy za byty, alebo nejaké tie rezervačné poplatky, ako bolo spomenuté v príspevkoch?
Ďakujem za odpovede.
skuste niekto, prosím...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať