Zavrieť

Porady

Ako sa zbavit straty v uctovnictve - odpis straty

Potreboval by som poradit ako zauctovat odpis straty v uctovnictve.
Po rocnej uzavierke z minuleho roku mam na ucte 431 stratu. Co mam s nou robit ? Ako ju dat do odpisu. Chcel by som ju tento rok odpisat celu, lebo tento rok mi uz vychadza zisk.
Aj som skusal v POHODE spravit rocnu uzavierku ale nezobralo ju a strata zostala tam.
Viem, da sa previest na ucet 429, teba 429/431. Ale potom zostane visiet na ucte 429.
Co s tym ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Veď to aj musí ostať na 429 až do spravenia tohtoročnej závierky ktorá sa bude robiť na budúci rok, nemôžeš v priebehu roka si online vyrovnávať stratu.

    Gard je offline (nepripojený) Gard

    Gard
    Tolko chapem, ze teraz nie.
    Ja som len teraz spravil skusobnu rocnu uzavierku za rok 2007 a nestalo sa nic. Zostala strata visiet an 429.
    Tak ako to treba spravit potom pri uzavierke, pred alebo po nej ?
    Po uzavierke mi vysiel zisk, ale rad by som si z neho odpocital tu stratu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Identická otázka riešená v linku pripnutom Anja111 v príspevku č. 3:

    Spôsob vysporiadania straty nie je problém účtovníka, ale najvyššieho orgánu spoločnosti, v tomto prípade zrejme valného zhromaždenia s.r.o. Oni vedia o stratách a ziskoch ... alebo by prinajmenšom vedieť mali. Predmetné informácie sú obsiahnuté v účtovných závierkách. Povinnosťou valného zhromaždenia je aj schválenie a rozdelenie výsldku hospodárenia a teda aj zisku. Iba na základe uznesenia valného zhromaždenia je možné účtovať a to napríklad:
    - uznesenie o úhrade straty bežného obdobia spoločníkmi: predpis: 354/431, úhrada 221,211/354,
    - uznesenie o úhrade straty minulých rokov zo zisku bežného obdobia: 431/429,
    - uznesenie o úhrade straty minulých rokov zo zisku minulých rokov: 428/429 atď.
    Ku všetkému je však potrebné rozhodnutie k tomu príslušného orgánu napr. valného zhromaždenia v prípade s.r.o., či a.s..

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    neviem, prečo si už teraz robil ročnú uzávierku za rok 2007, ale účtovanie je:
    ak máš na 431 zisk, tak po schválení VH o jeho rozdelení daš 431/429.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Program ti sám po tohtoročnej závierke nechá stratu na 429 a zisk z tohto roku na 431, ďalej treba urobiť manuálne zápis 431/429

    Gard je offline (nepripojený) Gard

    Gard
    Hej bepo,

    prave o to mi ide, ze co treba spravit manualne.
    To zauctovanie 429/431 som uz spravil.

    Teda, ked mam z tohto roku na 431 zisk, tak 431/429 mi vlastne vyrovna stratu.
    Naposledy upravil Gard : 03.08.07 at 06:14

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    A to je všetko, zostatok na 431 je zisk z roku 2007 znížený o stratu a zostatok je dôležitý. Ten ďaľším zápisom prevedieš na 428 a je to

    Ako sa zbavit straty v uctovnictve - odpis straty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.