Zavrieť

Porady

Nočný príplatok

Dobrý deň, mám otázočku, nočný príplatok je od 22.00-6.00. Ak zamestnanec pracuje v 3-smenej prevádzke, kde denne odrobí 7,5 hod. čistého času, tak potom je príplatok za nočnú smenu 7,5 hodiny alebo sa mýlim?
Ak zamestananec odpracuje 12 hodinovú smenu od 18.00-6.00, tak nočný príplatok je 8 hodín alebo je skrátený o prestávku?
Ďakujem
Tatiana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tinina je offline (nepripojený) Tinina

    Tinina
    Ak tretia smena zamestnanca začína o 22.00 a trvá do 06.00 tak príplatok za noc platíte 7,5 hod.
    V prípade smeny od 18.00 hod. do 06.00 hod. sa počíta len 8 hod. tzn od 22.00 hod. do 06.00 hod.
    Ja osobne to mám vyriešené internou smernicou, keďže pracujem v cestovnom ruchu, že podmienkou priznania a vyplatenia príplatku za nočnú smenu je odpracovanie po 22.00 hod. minimálne 2 hodiny, pretože smeny nie sú presne stanovené.

    fipina je offline (nepripojený) fipina

    fipina
    Prosím o pomoc pri výpočte nočného príplatku. Máme ustanovený týžd. prac. čas 37,50 hod., teda min. mzd. nárok a nočný príplatok :
    pre 1. stupeň je 49,70 SK = nočné 10,- Sk (20 % z 49,70)
    pre 2. stupeň je 59,60 Sk = nočné 12,- Sk (20 % z 59,60)
    atď.
    Je tento môj výpočet správny?
    Vopred ďakujem za ochotu.

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    áno, máš to správne. Aspoň dúfam, mám to tak isto. :-))

    Vlastne opravujem sa : používam len nočný príplatok pre 1. stupeň pre všetkých zamestnancov.
    Naposledy upravil Livia2 : 02.12.08 at 10:05

    fipina je offline (nepripojený) fipina

    fipina
    Livia2 Pozri príspevok
    áno, máš to správne. Aspoň dúfam, mám to tak isto. :-))

    Vlastne opravujem sa : používam len nočný príplatok pre 1. stupeň pre všetkých zamestnancov.
    Ďakujem za ochotu. Tým 1. stupňom som si bola istá tak na 95 %. Oveľa menej istoty mám však by druhom stupni.
    Používa niekto tieto príplatky aj v druhom a vyššom stupni náročnosti?

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    podľa ZP § 123 Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu
    (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň.

    Bežne sa uplatňuje znenie ZP.
    Ak však máte vypracované smernice pre odmeňovanie, môžte mať upravené príplatky aj pre vyššie stupne.

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    V komentári k §123 ZP mám uvedené toto : Na účely zistenia výšky spodnej hranice mzdového zvýhodnenia sa neuplatní ustanovenia odseku 5 uvedeného paragrafu (§ 120) o zvýšení sadzieb minimálnych mzdových nárokov pri kratšom ustanovenom týždennom pracovnom čase. To znamená, že aj v prípade nepretržitej prevádzky s týždenným pracovným časom 37,5 hod bude spodná hranica predstavovať 20 % zo sumy hodinovej minimálnej mzdy ustanovenej nariadením vlády SR pre 40 - hodinový týždenný pracovný čas.
    Tak podľa tohto by to malo byť nie 10,-- Sk ale 9,30 . Či nie?

    fipina je offline (nepripojený) fipina

    fipina
    fipina Pozri príspevok
    Prosím o pomoc pri výpočte nočného príplatku. Máme ustanovený týžd. prac. čas 37,50 hod., teda min. mzd. nárok a nočný príplatok :
    pre 1. stupeň je 49,70 SK = nočné 10,- Sk (20 % z 49,70)
    pre 2. stupeň je 59,60 Sk = nočné 12,- Sk (20 % z 59,60)
    atď.
    Je tento môj výpočet správny?
    Vopred ďakujem za ochotu.
    posúvam
    Celkom nerozumiem tej formulácii v ZP.
    Zaujíma ma hlavne ten druhý stupeň náročnosti práce. Zvyšuje sa nočný príplatok pri vyššom stupni náročnosti alebo ostáva rovnaký pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na stupeň, t.j. 10,- Sk/hod. ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.