Zavrieť

Porady

materska - rodicovska dovolenka?

Prajem vsetkym dobry den,

chcem sa poradit - mame jednu kolegynu, ktora je na materskej dovolenke. 12.8. jej konci materska dovolenka a prechadza na rodicovsku.
Ako je to s odhlaskami na poistovne?
Pri nastupe na matersku sme poslali na Soc. poistovnu registracny list - zmenu. Dole v kolonke je datum zaciatku MD, RD a datum ukoncenia MD, RD.
1. To znamena, ze koniec materskej dovolenky nehlasime, iba ak ukonci rodicovsku dovolenku?

Dakujem za radu.
Usporiadat
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Podľa môjho názoru, so začiatkom RD treba poslať na SP prerušenie poistenia až do ukončenia RD. Robí sa to tiež na RLFO. Takisto to treba nahlásiť na ZP.
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

anmary Pozri príspevok
Podľa môjho názoru, so začiatkom RD treba poslať na SP prerušenie poistenia až do ukončenia RD. Robí sa to tiež na RLFO. Takisto to treba nahlásiť na ZP.

A kde v RLFO to mam oznacit?
Pri zaciatku materskej sme v bode 10. Obdobie poistenia - dali datum zatiadku MD, RD.
Teraz mam do toho isteho okienka v bode 10. napisat datum ale uz nastupu na RD?

dakujem
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No to aj mna by zaujimalo. Pretoze mne sa stal takyto pripad. Pracovníčka nam sla na matersku, uz je asi druhy rok na materskej, ale neprisla nam oznamit ukoncenie materskej a zaciatok RD. Takze ani som nic neposielala do SP. Mam velky problem???
0 0
J+K J+K

J+K je offline (nepripojený) J+K

Ja pri nástupe na materskú zasielam na SP reg. list FO zmena a zakrúžkujem dátum začiatku MD, pri konci MD zasielam RLFO opäť zmena a zakrúžkujem dátum ukončenia MD /to všetko v bode 10/. Zároveň zasielam ešte jeden RLFO prerušenie , dôvod prerušenia 6, dátum je začiatok rodičovskej dovolenky a takýto RLFO zasielam aj pri ukončení rodičovskej dovolenky /všetko v bode 10/.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

§ 26 ods. 1 písm e/ zák. č. 461/2003 hovorí o prerušení poistenia ak žena /muž/ čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, ... /§166, §168 ods. 5 a §169 zák č. 311/2001/

Osobne si myslím, že je potrebné na RLFO vyznačiť prerušenie a v bode 10 napísať dátum vzniku prerušenia odo dňa začiatku čerpania RD. Tým číslom nie som si celkom istá, takže sa skús obrátiť na príslušnú pobočku SP aby ti povedali číslo.
V prípade nástupu na MD je potrebné to nahlásiť cez RLFO v bode 10 nástup na MD /RD/. Nástup na RD /po skončení MD/ je potrebné urobiť prerušenie. Po skončení RD je potrebné ukončiť cez RLFO skončenie MD /RD/ a taktiež ukončiť prerušenie poistenia z dôvodu čerpania RD. Takže po ukončení RD je potrebné splniť túto oznamovaciu povinnosť každú zvlášť cez RLFO.
Pozri na stránku www.socpoist.sk v téme poradňa zamestnávateľa.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

nikulik Pozri príspevok
No to aj mna by zaujimalo. Pretoze mne sa stal takyto pripad. Pracovníčka nam sla na matersku, uz je asi druhy rok na materskej, ale neprisla nam oznamit ukoncenie materskej a zaciatok RD. Takze ani som nic neposielala do SP. Mam velky problem???

Na základe čoho teda čerpá pracovníčka rodičovskú dovolenku?
Zákonník práce predsa hovorí o povinnosti poskytnúť materskú dovolenku v trvaní 28 /37/ týždňov a o poskytnutí rodičovskej dovolenky po skončení materskej dovolenky ak o ňu zamestnankyňa požiada. /§166 ods. 2 ZP/
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No a o to ide anmary, že ona neprišla po materskej že ide na rodičovskú, ale asi ju dostava kedze sa neozvala.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

nikulik Pozri príspevok
No a o to ide anmary, že ona neprišla po materskej že ide na rodičovskú, ale asi ju dostava kedze sa neozvala.

A na základe čoho ju evidujete v stave /ako čo/? Veď predsa niečím musíš podložiť, že čerpá RD. Prečo ju k tomu nevyzvete?
0 0
simona28 simona28

simona28 je offline (nepripojený) simona28

anmary Pozri príspevok
§ 26 ods. 1 písm e/ zák. č. 461/2003 hovorí o prerušení poistenia ak žena /muž/ čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, ... /§166, §168 ods. 5 a §169 zák č. 311/2001/

Osobne si myslím, že je potrebné na RLFO vyznačiť prerušenie a v bode 10 napísať dátum vzniku prerušenia odo dňa začiatku čerpania RD. Tým číslom nie som si celkom istá, takže sa skús obrátiť na príslušnú pobočku SP aby ti povedali číslo.
V prípade nástupu na MD je potrebné to nahlásiť cez RLFO v bode 10 nástup na MD /RD/. Nástup na RD /po skončení MD/ je potrebné urobiť prerušenie. Po skončení RD je potrebné ukončiť cez RLFO skončenie MD /RD/ a taktiež ukončiť prerušenie poistenia z dôvodu čerpania RD. Takže po ukončení RD je potrebné splniť túto oznamovaciu povinnosť každú zvlášť cez RLFO.
Pozri na stránku www.socpoist.sk v téme poradňa zamestnávateľa.

Oddiel 10 - dôvod prerušenia 6 - zamestnanec čerpá rodičovskú dovolenku
je správne možno si to skontrolovať na na stránke SP vo formulároch - poučenie na vyplnenie RLFO
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

anmary Pozri príspevok
§ 26 ods. 1 písm e/ zák. č. 461/2003 hovorí o prerušení poistenia ak žena /muž/ čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, ... /§166, §168 ods. 5 a §169 zák č. 311/2001/

Osobne si myslím, že je potrebné na RLFO vyznačiť prerušenie a v bode 10 napísať dátum vzniku prerušenia odo dňa začiatku čerpania RD. Tým číslom nie som si celkom istá, takže sa skús obrátiť na príslušnú pobočku SP aby ti povedali číslo.
V prípade nástupu na MD je potrebné to nahlásiť cez RLFO v bode 10 nástup na MD /RD/. Nástup na RD /po skončení MD/ je potrebné urobiť prerušenie. Po skončení RD je potrebné ukončiť cez RLFO skončenie MD /RD/ a taktiež ukončiť prerušenie poistenia z dôvodu čerpania RD. Takže po ukončení RD je potrebné splniť túto oznamovaciu povinnosť každú zvlášť cez RLFO.
Pozri na stránku www.socpoist.sk v téme poradňa zamestnávateľa.
A ako je to so zdravotnou poistovnou? Konkretne VsZP, tam poslem hromadne oznamenie kde uvediem datum zaciatku RD, kod 06 - osoba, ktora pobera rodicovsky prispevok a platnost Z-zaciatok?
Je to fakt riadne pomotane ))
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

nikulik Pozri príspevok
No a o to ide anmary, že ona neprišla po materskej že ide na rodičovskú, ale asi ju dostava kedze sa neozvala.
Netreba si mýliť pojmy materské a materskú dovolenku a rodičovský príspevok a rodičovskú dovolenku.

T.j. bez ohľadu na to, či dostáva alebo nedostáva rodičovský príspevok, tak mala požiadať o rodičovskú dovolenku (aspoň ústne) - niekedy sa stačí ústne dohodnúť pred nástupom na materskú dovolenku, že chce byť doma do x rokov dieťaťa. V takom prípade nemusí ísť zamestnankyňa nahlasovať ukončenie materskej dovolenky (lebo to teoreticky nič nemá s materským príspevkom), ale zamestnávateľ by jej mal automaticky ukončiť materskú dovolenku po 28 (37) týždňoch a evidovať ju na rodičovskej dovolenke.
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Jana Motyčková Pozri príspevok
Netreba si mýliť pojmy materské a materskú dovolenku a rodičovský príspevok a rodičovskú dovolenku.

T.j. bez ohľadu na to, či dostáva alebo nedostáva rodičovský príspevok, tak mala požiadať o rodičovskú dovolenku (aspoň ústne) - niekedy sa stačí ústne dohodnúť pred nástupom na materskú dovolenku, že chce byť doma do x rokov dieťaťa. V takom prípade nemusí ísť zamestnankyňa nahlasovať ukončenie materskej dovolenky (lebo to teoreticky nič nemá s materským príspevkom), ale zamestnávateľ by jej mal automaticky ukončiť materskú dovolenku po 28 (37) týždňoch a evidovať ju na rodičovskej dovolenke.

Tak teraz som uz z tych pojmov fakt popletena, ako to ide postupne?
Najprv pred porodom je materska, od porodu pol roka je materska dovolenka, po pol roku do 3 rokoch dietata je rodicovska dovolenka a potom uz len rodicovsky prispevok? Alebo ako to mam chapat? ...
Kym nam nesla kolegyna na matersku vzdy som zila v tom, ze je len jeden pojem - materska )))
0 0
simona28 simona28

simona28 je offline (nepripojený) simona28

Bambi23 Pozri príspevok
A ako je to so zdravotnou poistovnou? Konkretne VsZP, tam poslem hromadne oznamenie kde uvediem datum zaciatku RD, kod 06 - osoba, ktora pobera rodicovsky prispevok a platnost Z-zaciatok?
Je to fakt riadne pomotane ))
Do VšZP napíšeš kód 1.C - fyzická osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok a platnosť zmeny Z-začiatok dátum ,kedy nastúpila na rodičovskú dovolenku a samozrejme aj ukončenie poberania materského 1.0.1 platnosť K-koniec a dátum
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Bambi23 Pozri príspevok
Tak teraz som uz z tych pojmov fakt popletena, ako to ide postupne?
Najprv pred porodom je materska, od porodu pol roka je materska dovolenka, po pol roku do 3 rokoch dietata je rodicovska dovolenka a potom uz len rodicovsky prispevok? Alebo ako to mam chapat? ...
Kym nam nesla kolegyna na matersku vzdy som zila v tom, ze je len jeden pojem - materska )))
Materská dovolenka je voľno ktoré musí zamestnávateľ poskytnúť na základe Zákonníka práce. Trvá 28 alebo 37 týždňov až na výnimkly.
Rodičovská dovolenka je tiež voľno, ktoré poskytuje zamestnávateľ, maximálne do 3 rokov dieťaťa.
Materské je dávka zo Sociálnej poisťovne, poskytuje sa 28 alebo 37 týždňov až na výnimky. Ale pozor, nie vždy pri materskej dovolenke žena poberá materské, niekedy nemá naň nárok a poberá nemocenské alebo rodičovský príspevok.
Rodičovský príspevok je štátna dávka - poskytuje sa do 3 rokov veku dieťaťa.
Zamestnávateľ nahlasuje do SP prerušenie pri čerpaní rodičovskej dovolenky, nie pri poberaní rodičovského príspevku, preto zamestnávateľa nemusí zaujímať, či zamestnanec poberá alebo nepoberá rodičovský príspevok.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Jana Motyčková Pozri príspevok
Netreba si mýliť pojmy materské a materskú dovolenku a rodičovský príspevok a rodičovskú dovolenku.

T.j. bez ohľadu na to, či dostáva alebo nedostáva rodičovský príspevok, tak mala požiadať o rodičovskú dovolenku (aspoň ústne) - niekedy sa stačí ústne dohodnúť pred nástupom na materskú dovolenku, že chce byť doma do x rokov dieťaťa. V takom prípade nemusí ísť zamestnankyňa nahlasovať ukončenie materskej dovolenky (lebo to teoreticky nič nemá s materským príspevkom), ale zamestnávateľ by jej mal automaticky ukončiť materskú dovolenku po 28 (37) týždňoch a evidovať ju na rodičovskej dovolenke.
Proste to je tak, že chybu som spravila ja, pretoze ked som začinala so mzdami tak som nevedela, ze po 28 tyzdn. sa jej automaticky ma skoncit materska. A neodhlásila som ju z MD a neprihlásila na RD, to znamena, ze je v SP vedena ako ze je stale na MD. Na matersku sla v máji 2006. Čo sa s tým dá robiť? T.z. ze niekedy v oktobri som mala nahlasit zmenu, ze sla na RD. Mam to este opravit alebo ako?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Treba to opraviť.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Takze mam poslat RLFO zmenu z MD na RD? Len to? Samozrejme k dátumu máj 2006.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Este by som sa vrátila k mojmu prípadu. Dnes mi doniesol manžel zamestnankyne potvrdenie z Uradu prace. Ale aj tak tomu nechapem. Pretože: 27.05. 2006 nastupila na MD. A ku ktorému dátumu ju mám odhlásiť z MD a prihlásiť na RD, ak mi doniesol jej manžel potvrdenie, na kt. je napisane, že od 01.07200609.07.2009 si uplatnila nárok na rodič. príspevok?????
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

MD je 28 týždňov, t.j. do 8.12.2006. Na RD prihlásiš od 9.12.2006. Ako som písala, rodičovská dovolenka nie je to isté ako poberanie rodičovského príspevku.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

28 tyzdnov je MD, takže ku dátumu kedy nastupila na MD, čiže k 27.05.2006 pripočítam 28 tyzdnov tak mi vychadza ze by mala nastupit na RD 02.12.2006 a nie 09.12.2006. Ratam to zle?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať