Zavrieť

Porady

Ako spracovať rajčiny

Aj Vám sa urodilo tak veľa rajčín ?
Ja ich spracovávam úplne jednoducho: Umyté rajčiny prekrojím napoly a postrúham na strúhadle (tom väčšom ako na jablká do koláča). Potom zmes trošku prisolím a dám do pohárov. Sterilizujem aby chytili víčka.
Zmes môžete ochutiť ľubovoľne, môžete pridať na kocočky nakrájanú papriku, trošku strúhanej cukíny - podľa chuti.
Veľmi dobré je pridať aj 400g rajčinoý pretlak. V zime mám potom výbrný základ k príprave cestovín, pod mäso, do rajč.polievky .....
Usporiadat
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Keď sa vyhadzujú rajčinové kríky z hriadky, zvykla som dávať pekné ešte celkom zelené rajčiny do veľkých pohárov do ktorých som na dno dala červené jablko. Poháre som previazala látkou a vyložila sa svetlé miesto niekde hore /napr. v kuchyni/. Postupne dozrievali aj do decembra.
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

pikulik Pozri príspevok
Vie niekto recept ako spracovať zelené rajčiny?
Moja sestra ich nakladá do kameninového súdka spolu s mrkvou, karfiolom, zelerom a paprikou. Je to parádne žrádielko.
0 0
klaura klaura

klaura je offline (nepripojený) klaura

Daj recept, znie to zaujímavo ...
0 0
pikulik pikulik

pikulik je offline (nepripojený) pikulik

Aj mňa by zaujímal ten recept,paradajky v súdku.
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

pikulik Pozri príspevok
Aj mňa by zaujímal ten recept,paradajky v súdku.
Pousilujem sa ho zohnať, ale chvíľu to potrvá. Takže neskôr...
0 0
pikulik pikulik

pikulik je offline (nepripojený) pikulik

Práve včera mi suseda povedala že zelené rajčiny uloží do krabice napr.od topánok, ale iba do jednej rady /nie na seba/ .Krabicu zatvori a dá na tmavé,chladne miesto.Do Vianoc jej dozrejú.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

daj ich do väčšej fľaše a tú postav na okno, funguje to ako skleník
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

pikulik Pozri príspevok
Aj mňa by zaujímal ten recept,paradajky v súdku.

Takže sľúbený recept na využitie zelených paradajok. Nemám presné váhy a miery, lebo moja sestra to už roky robí len "od oka" do takého menšieho bieleho kameninového súdka.

Zelenina: zeler (podľa možnosti aj s vňaťou, len očistený a prekrojený na viac častí - aspoň na spodok a vrch súdka je dobré dať väčšiu časť zeleru aj s vňaťou), mrkva (len ak je veľka prekrojiť), zelené paradajky, paprika (celé), karfiol (rozdelený na menšie časti).
Nálev- pomer: 10 litrov vody, 1 liter octu, 20-30 Dg soli
Zelenina sa naloží do súdka až po vrch, zaleje sa 12 litrami nálevu. Zaťaží sa a potom už len počkať, kým vykysne a dobrota je na svete. Dúfam, že bude chutiť. Pekný deň.
0 0
klaura klaura

klaura je offline (nepripojený) klaura

Ďakujem, už aj idem plniť súdok ...
0 0
ekonom99 ekonom99

ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

Eulalia Pozri príspevok
Môžeš ich nakladať podobným spôsobom ako uhorky, s tým istým nálevom. A majú presne to isté použitie ako nakladané uhorky - príloha k jedlám namiesto šalátu. Môžem Ti zaručiť, že sú skutočne chutné-mňam.
ja som počul, že zelené rajčiny by sa nemali jesť, niečo vraj obsahujú. Neviem ale, ako je to s nakladanými. Vie niekto poradiť? Lekári zapojte sa!
0 0
pohodička pohodička

pohodička je offline (nepripojený) pohodička

Ja spracovávam už druhý rok zrelé paradajky na pretlak tak, že ich porežem na menšie kusky (nelúpané), dám variť do väčšieho hrnca bez prikrývky, aby sa mohla vyparovať voda, trochu to nechám vychladnúť a ponorným mixérom to vo vyššej nádobke mixujem aj so šupkami, takto má peknú farbu a je hustejší. Do vriacich paradajok dám trochu soli. Nalejem do fľaštičiek od detskej výživy a podobne ako džem obraciam na pár minút hore dnom. Ja som veľmi spokojná.
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Ja som dosť pohodová z rajčín iba vykrojím stopku, prekrojím, pomačkám a varím vo velikom hrnci až sa rozvaria, precedím cez dieravé sito, zrniečka zachytím v hustom site a varím až do zhustnutia. Sú husté ako kupované ale bez chémie iba soľ a cukor - podľa množstva za lyžicu alebo plnú hrsť. Aj dnes som uvarila z 5 vedierok 5 litrových. Husté ich dám horúce do pohárkov od výšivy, prípadne majolky alebo tatarky a otočím hore dnom. Málokedy sa mi niektorý pokazí.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Kazu Pozri príspevok
Keď sa vyhadzujú rajčinové kríky z hriadky, zvykla som dávať pekné ešte celkom zelené rajčiny do veľkých pohárov do ktorých som na dno dala červené jablko. Poháre som previazala látkou a vyložila sa svetlé miesto niekde hore /napr. v kuchyni/. Postupne dozrievali aj do decembra.
rajčiny podobne ako banány potrebujú na dozrievanie etylén a ten prirodzenou cestou vydychujú jablká najlepšie keď sú spolu v uzavretom priestore
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
ekonom99 Pozri príspevok
ja som počul, že zelené rajčiny by sa nemali jesť, niečo vraj obsahujú. Neviem ale, ako je to s nakladanými. Vie niekto poradiť? Lekári zapojte sa!
Zelené paradajky obsahujú solanín, ktorý sa nedá zničiť ani teplom pri zaváraní. Vo vyššej koncentrácii je aj smrteľný, spôsobuje žalúdočné aj srdcové problémy.
Treba si vygúgliť "solanín" a tam sa dočítate potrebné.
Lekár nie som, iba som si to takto pozisťoval, ale môžem povedať, že jeden čas som jedával nakladané zelené paradajky a boli mňam.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Čítal som tu, že ošúpem rajčiny, alebo šupka ostane v ruke a vyhodím ju. Prečo, ja to robím tak, že paradajky po umytí a prepolení dám rozvariť s trochou soli a potom ponorným mixérom dobre rozmixijem a až potom to cez sito prepasírujem a zbavím jadierok a možných kúskov šupky. Moja babka vždy hovorila že pod šupkou je najviac vitamínov, to neplatí iba na paradajky, no a z toho je šťava sýtejšia a hustejšia.
0 0
maca.tt maca.tt

maca.tt je offline (nepripojený) maca.tt

verná čitatelka príspevkov porady 46 ročná ...viac
Mimoriadne chutná nátierka na hrianky
1kg paradajok,1kg papriky,1kg bravčového mäsa /surové/,1-2 feferonky,1-2 lyžičky mletého korenia,vegeta,sol podla chuti,1dl oleja.5 cibul,3-4 hlavičky cesnaku/ja som dala strúčiky/1/2 vrecúška preosiateho DEKA.

Postup:všetko pomelieme/ja som rajčiny prepasírovala/ a varíme45 minút.uvarenú zmes dáme do pohárov a necháme odstáť do druhého dňa.Potom sterilizujeme 45 minút pri 90°C
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ja mám tiež každý rok veľa rajčín.
Robím si zásoby na dlhú dobu.Používam ich celú zimu "pod mäso",napr.paprikáš,guláš , pizzu,slané múčniky a pod.
1.nakrájané spolu s paprikou (nemusí byť) robím balíčky do mrazničky.
2. nakrájané a odstáte,aby trochu pustili šťavu ukladám do pohára (7dcl) vrstvu rajčín a vrstvu papriky.Posolím,sterilizujem asi 20min.Dajú sa použiť aj 2 roky, nepokazia sa.
0 0
BeaY BeaY

BeaY je offline (nepripojený) BeaY

no ty brdo!!! kedze tento rok som ja aj moje kamaratky vyhodili celu rajcinovu homotu s cesnakom /ja sama dve davky/!!! tak som zistovala kde sa stala chyba - takze nie 60 dkg ale 60 g soli tam ide. strasne sa ospravedlnujem vsetkym co museli vyhadzovat svoje krvopotne zavarene hmoty, ale naozaj to nebol zamer. recept som konzultovala s mojou mamou cez telefon a ona tvrdi ze povedala 60 g ale ja som pocula 60 dkg. este raz sorry. inak - ta hmota je naozaj super, mama ju robi uz minimalne 10 rokov a uz cela dedina si v kostole alebo v obchode /podla naturelu/ podava /spravny repcet/ takze : na 1 kg rajcin ide 300 g cesnaku a 60 g soli, vsetko pomliet na masovom mlynku a zavret do poharioov od detskej vyzivy a nesterilizovat, len nechat tak. je to dobre na hrianky, pod maso, alebo len tak na maslovy chleba. este raz sa hlboko ospravedlnujem
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

arizona Pozri príspevok
Ja mám tiež každý rok veľa rajčín.
Robím si zásoby na dlhú dobu.Používam ich celú zimu "pod mäso",napr.paprikáš,guláš , pizzu,slané múčniky a pod.
1.nakrájané spolu s paprikou (nemusí byť) robím balíčky do mrazničky.
2. nakrájané a odstáte,aby trochu pustili šťavu ukladám do pohára (7dcl) vrstvu rajčín a vrstvu papriky.Posolím,sterilizujem asi 20min.Dajú sa použiť aj 2 roky, nepokazia sa.
Ja mám tiež odskúšaný recept ako je uvedený v bode č. 2. Je to veľmi rýchle spracovanie rajčín a papriky.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Ahojte, pridávam môj odskúšaný recept na paradajkovú pastu.
Potrebujeme: 2 kg zrelých paradajok, 8 stopiek čerstvej bazalky, 8 strúčikov cesnaku, 4 dl kvalitného oleja, soľ, mleté čierne korenie.
POstup: Paradajky ponoríme do vriacej vody, ľahšie sa olúpu. Pokrájame na drobné kúsky, rozmixujeme na hladkú kašu, pridáme prelisovaný cesnak, osolíme, okoreníme. Nakoniec pridáme olej a vetvičky bazalky a opäť rozmixujeme. Paradajkovú omáčku nalejeme do čistých pohárov, uzavrieme a sterilizujeme asi 30 min. pri teplote 85 stupňov. Pastu používame pri príprave šalátov, na špagety, alebo pri príprave pizze a všade tam, kde sa podľa nášho zváženia takáto pasta hodí.
Ja z tohto receptu vynechávam olej, to znamená že tú masu sterilizujem bez oleja. Používam kvalitný olivový olej až pri príprave jedla.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať