Zavrieť

Porady

Ako spracovať rajčiny

Aj Vám sa urodilo tak veľa rajčín ?
Ja ich spracovávam úplne jednoducho: Umyté rajčiny prekrojím napoly a postrúham na strúhadle (tom väčšom ako na jablká do koláča). Potom zmes trošku prisolím a dám do pohárov. Sterilizujem aby chytili víčka.
Zmes môžete ochutiť ľubovoľne, môžete pridať na kocočky nakrájanú papriku, trošku strúhanej cukíny - podľa chuti.
Veľmi dobré je pridať aj 400g rajčinoý pretlak. V zime mám potom výbrný základ k príprave cestovín, pod mäso, do rajč.polievky .....
Usporiadat
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Ahojte poraďáci. Ja mám takýto recept na spracopvanie rajčín.
Paradajková pasta
Potrebujeme:
2 kg zrelých paradajok, 8 stopiek čerstvej bazalky, 8 strúčikov cesnaku, 4 dl kvalitrného oleja, soľ, mleté čierne korenie.
Postup: Paradajky ponoríme do vriacej vody, ľahšie sa lúpu. Pokrájame na drobné kúsky, rozmixujeme na hladkú kašu, pridáme prelisovaný cesnak,, osolíme, okoreníme. Nakoniec pridáme olej a vetvičky bazalky a opäť rozmixujeme. Paradajkovú omáčku nalejeme do čistých pohárov, uzavrieme a sterilizujeme asi 30 min. pri teplote 85 stupňov. Pastu používame pri príprave šalátov, na špagety, alebo pri príprave pizze, alebo všade tam, kde zvážime, že sa takáto pasta hodí. Ja mám tento recept osvedčený, ale olej, kvalitný olivový pridávam až pri príprave jedla, bazalku dávam sušenú. Posielam tento recept už po druhý krát, ale neviem kde sa zatúlal, asi som pri odosielaní urobila chybu, alebo sa nachádza v celkom inom prostredí.
1 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

arizona Pozri príspevok
Ja mám tiež každý rok veľa rajčín.
Robím si zásoby na dlhú dobu.Používam ich celú zimu "pod mäso",napr.paprikáš,guláš , pizzu,slané múčniky a pod.
1.nakrájané spolu s paprikou (nemusí byť) robím balíčky do mrazničky.
2. nakrájané a odstáte,aby trochu pustili šťavu ukladám do pohára (7dcl) vrstvu rajčín a vrstvu papriky.Posolím,sterilizujem asi 20min.Dajú sa použiť aj 2 roky, nepokazia sa.
Ahoj arizona, podeľ sa so skúsenosťami v pestovaní paradajok prosím. Ďakujem.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

BeaY Pozri príspevok
no ty brdo!!! kedze tento rok som ja aj moje kamaratky vyhodili celu rajcinovu homotu s cesnakom /ja sama dve davky/!!! tak som zistovala kde sa stala chyba - takze nie 60 dkg ale 60 g soli tam ide. strasne sa ospravedlnujem vsetkym co museli vyhadzovat svoje krvopotne zavarene hmoty, ale naozaj to nebol zamer. recept som konzultovala s mojou mamou cez telefon a ona tvrdi ze povedala 60 g ale ja som pocula 60 dkg. este raz sorry. inak - ta hmota je naozaj super, mama ju robi uz minimalne 10 rokov a uz cela dedina si v kostole alebo v obchode /podla naturelu/ podava /spravny repcet/ takze : na 1 kg rajcin ide 300 g cesnaku a 60 g soli, vsetko pomliet na masovom mlynku a zavret do poharioov od detskej vyzivy a nesterilizovat, len nechat tak. je to dobre na hrianky, pod maso, alebo len tak na maslovy chleba. este raz sa hlboko ospravedlnujem
Ja som jedna z tých čo poslúchla a dala tých 60dkg, ale nevadí aj "mistr kuchař se utne".
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

BeaY, pred týždňom som robila Tvoju rajčinovú hmotu (so 60 g soli ) a dnes som ju bola pozrieť v komore - nie je už červená, ale zmenila farbu na takú tmavú - je to v poriadku?
0 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

Aké sú paradajky z mrazničky? ja som to ešte nerobila...
arizona Pozri príspevok
Ja mám tiež každý rok veľa rajčín.
Robím si zásoby na dlhú dobu.Používam ich celú zimu "pod mäso",napr.paprikáš,guláš , pizzu,slané múčniky a pod.
1.nakrájané spolu s paprikou (nemusí byť) robím balíčky do mrazničky.
2. nakrájané a odstáte,aby trochu pustili šťavu ukladám do pohára (7dcl) vrstvu rajčín a vrstvu papriky.Posolím,sterilizujem asi 20min.Dajú sa použiť aj 2 roky, nepokazia sa.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

mazanova Pozri príspevok
Aké sú paradajky z mrazničky? ja som to ešte nerobila...
Ako to myslíš "aké sú" ? Ako zavarené, alebo ako rozmrazené
Robievam to už dlhé roky, používam ich tak isto ako cez sezónu čerstvé. A sú chutnejšie a voňavejšie ako tie v zime kúpené v hypermarketoch.
0 0
grilka5 grilka5

grilka5 je offline (nepripojený) grilka5

vobec som nepocula o paradajkach v mraznicke,musim vyskusat!!!!
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Vždy, keď mám paradajku, ktorá už mení tvar t.j. je mäkká, tak šup s ňou do horúcej vody, olúpať a do mrazaničky. Keď potrebujem do mäska tak ju tam mam. Každý rok si kúpim také menšie paradajky na zamrazenie. Zúžitkuješ pri varení. Lepšie ako kečup alebo pretlak.
0 0
kendy kendy

kendy je offline (nepripojený) kendy

BeaY Pozri príspevok
no ty brdo!!! kedze tento rok som ja aj moje kamaratky vyhodili celu rajcinovu homotu s cesnakom /ja sama dve davky/!!! tak som zistovala kde sa stala chyba - takze nie 60 dkg ale 60 g soli tam ide. strasne sa ospravedlnujem vsetkym co museli vyhadzovat svoje krvopotne zavarene hmoty, ale naozaj to nebol zamer. recept som konzultovala s mojou mamou cez telefon a ona tvrdi ze povedala 60 g ale ja som pocula 60 dkg. este raz sorry. inak - ta hmota je naozaj super, mama ju robi uz minimalne 10 rokov a uz cela dedina si v kostole alebo v obchode /podla naturelu/ podava /spravny repcet/ takze : na 1 kg rajcin ide 300 g cesnaku a 60 g soli, vsetko pomliet na masovom mlynku a zavret do poharioov od detskej vyzivy a nesterilizovat, len nechat tak. je to dobre na hrianky, pod maso, alebo len tak na maslovy chleba. este raz sa hlboko ospravedlnujem
Práve som to pomlela a zdá sa mi to strašne riedke Pochybujem, že to zhustne keď to osolím... Má to také byť?
0 0
hezia hezia

hezia je offline (nepripojený) hezia

Ja rajčiny pokrájam, povarím, rozmixujem, precedím, dám do pohárov a sterilujem. Je z toho šťava, ktorá sa môže piť, alebo použiť pri varení na polievku, omáčky...
Druhý spôsob, aby si nemusela rajčiny dlho variť a mala si masu hustejšiu alebo na kečup, celé rajčiny zalejem a na miernom ohni varím. Vodu z nich potom scedím, ide z nich čistá voda. Zostávajúce rajčiny vymixujem, cez sito prepasírujem, azískam celkom hustý pretlak bud na kečup, alebo ho dám do pohárov a vysterilujem.Je krásny červený a pomerne hustý.Skús, neobanuješ.
0 0
yukaya yukaya

yukaya je offline (nepripojený) yukaya

maca.tt Pozri príspevok
Ja som rajčiny zavárala celé tak že som ich namočila do horúcej vody ošúpala dala do pohárov a sterilizovala.
a aky nalev si spravila k tomu?
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Chcem sa spýtať, robil niekto rajčinový pretlak tak, že ich zomlel na klasickom kovovom mlynčeku - odšťavovači? Rozmýšľam, že to skúsim, namiesto varenia či mixovania a nekonečného pasírovania cez pasírovák... Nebola som totiž 3 týždne doma a veľa ich dozrelo...
Však keď sa tak dajú odšťaviť ríbezle /zvlášť vyteká čistá šťava a zvlášť idú tie suché "hovienka" /šupky, zrnká, stopky/ - tak by to mohlo ísť... Nemáte osobnú skúsenosť?
0 0
81janka 81janka

81janka je offline (nepripojený) 81janka

večný študent
Ja som v akomsi časopise našla takýto recept:
300 g cibule, 2 strúčiky cesnaku, 1 PL oleja, 2 kg paradajok, soľ, korenie, 1 PL octu, 125 ml vody, 2 PL kryštálového cukru a polovicu viazaničky bazalky. Postup: Paradajky stiahnuť z kože a nahrubo nasekať, na oleji dosklovita osmažiť nakrájanú cibuľu a pridať nasekané paradajky, cesnak, ocot a vodu. Osoliť, okoreniť a osladiť. Variť približne hodinu a krátko pred dovarením pridať nahrubo nasekané bazalkové listy. Horúce naliať do suchých pohárikov, uzavrieť a dať schladiť do deky.
Ja som tie paradajky tesne pred dovarením ešte rozmixovala, dala som trochu viac soli a hlavne cukru - a asi aj bazalky (netuším, aká veľká je jedna viazanička, v živote som to nekupovala, tak som nabehla do fóliovníka a natrhala som - od oka.) Navyše, hotové som to 10 min. sterilizovala - tak ma to naučila mamina. Tá omáčka je ohromná, je fakt super (som ešte zvedavá, ako prežije zimu a či vydrží - ak stihne, aby som na rok mohla urobiť viac). Keď budem potrebovať niečo narýchlo uvariť, len vbehnem do špajze, otvorím pohár a je to. Zatiaľ som to skúšala na špagety a na ohnivé držky, ale myslím, že sa to hodí aj na mnohé iné jedlá... (pizzu, ... už ste o tom písali).
0 0
81janka 81janka

81janka je offline (nepripojený) 81janka

večný študent
Oliwa Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, robil niekto rajčinový pretlak tak, že ich zomlel na klasickom kovovom mlynčeku - odšťavovači? Rozmýšľam, že to skúsim, namiesto varenia či mixovania a nekonečného pasírovania cez pasírovák... Nebola som totiž 3 týždne doma a veľa ich dozrelo...
Však keď sa tak dajú odšťaviť ríbezle /zvlášť vyteká čistá šťava a zvlášť idú tie suché "hovienka" /šupky, zrnká, stopky/ - tak by to mohlo ísť... Nemáte osobnú skúsenosť?
Neskúšala som to, ale tiež si myslím, že by to mohlo ísť. Alebo skús elektrickým odšťavovačom.
Naposledy upravil 81janka : 09.08.11 at 14:11
0 0
81janka 81janka

81janka je offline (nepripojený) 81janka

večný študent
A ešte jeden - na bôčikovú nátierku:
(5 feferónov), 1,5 kg paradajok bez kože, 5 veľkých cibúľ, 2 hlávky cesnaku, korenie, 1 deko a 2 kg upečeného bôčiku (deň vopred).
Postup: Všetku zeleninu nakrájame, necháme rozvariť a rozmixujeme, studený bôčik pomelieme a pridáme do zeleniny, potom pridáme preosiate deko a 10 min. necháme všetko spolu prevrieť. Naplníme do pohárov a sterilizujeme 60 min. Nosila to kamoška na intrák a jedávala ako prílohu k cestovinám, nám to chutí najmä ako nátierka (namiesto paštéty).
0 0
81janka 81janka

81janka je offline (nepripojený) 81janka

večný študent
A ešte - papriková nátierka, tiež ju máme radi:
2 kg červenej surovej papriky, 2 kg paradajok, 1,5 kg cibule, (5 - 7 feferónov). Postup: Všetku zeleninu nakrájame a dáme variť, kým sa nerozvarí. Pridáme nálev: 2 dl octu, 2 dl oleja, 10 dg cukru a 1 deko. S nálevom povaríme ešte 30 min, rozmixujeme a dáme do fliaš. Zatvoríme a sterilizujeme 10 min.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Elektrickým niééé... Ten, ktorý mám, by sa tými zrniečkami hneď upchal /také sitko/, to nie je na väčšie množstvo... A tento mlynčekový odšťavovač by to mohol zvládnuť, veď tie "hovienka" /sorry za výraz, ale my sme tak volali ako deti a nič vhodnejšie mi nenapadá/ by z toho išli stále - teda kým by bola surovina...
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Tak ja neviem, ale ja používam ponorný mixér a ten je úplne ako stvorený na rozmixovanie hocičoho a na rajčiny úplne super.
Potom len preliať cez sitko a trošku sa pohrať s lyžicou a šťava je super hustá.
Ibaže tento rok to za mňa spracovávajú slizniaky
1 0
maca.tt maca.tt

maca.tt je offline (nepripojený) maca.tt

verná čitatelka príspevkov porady 46 ročná ...viac
na mimibazar jr paradajkový lekvár-delikatesa
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Oliwa Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, robil niekto rajčinový pretlak tak, že ich zomlel na klasickom kovovom mlynčeku - odšťavovači? Rozmýšľam, že to skúsim, namiesto varenia či mixovania a nekonečného pasírovania cez pasírovák... Nebola som totiž 3 týždne doma a veľa ich dozrelo...
Však keď sa tak dajú odšťaviť ríbezle /zvlášť vyteká čistá šťava a zvlášť idú tie suché "hovienka" /šupky, zrnká, stopky/ - tak by to mohlo ísť... Nemáte osobnú skúsenosť?
My to melieme po očistení na mäsovom mlynčeku, do leča to dávame komplet, zákazníci sa nesťažujú, v zavarenej rajčinovej šťave pre vlastnú potrebu to tiež nerobí problémy.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať