Zavrieť

Porady

Ako spracovať rajčiny

Aj Vám sa urodilo tak veľa rajčín ?
Ja ich spracovávam úplne jednoducho: Umyté rajčiny prekrojím napoly a postrúham na strúhadle (tom väčšom ako na jablká do koláča). Potom zmes trošku prisolím a dám do pohárov. Sterilizujem aby chytili víčka.
Zmes môžete ochutiť ľubovoľne, môžete pridať na kocočky nakrájanú papriku, trošku strúhanej cukíny - podľa chuti.
Veľmi dobré je pridať aj 400g rajčinoý pretlak. V zime mám potom výbrný základ k príprave cestovín, pod mäso, do rajč.polievky .....
Usporiadat
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

BULHARSKÝ ŠALÁT
Môj recept od susedky (ona ho s tým názvom dostala) idem ho robiť už tretiu sezónu, nemá chybu:
1 kg paradajok, 1 kg papriky, 1 kg cibule, 7 dl kyslé uhorky (1 fľaša sterilizovaných), 250 dk čerstvé šampinóny, 1 sáčok mrazenej kukurice (300-350 g), 3 paradajkové pretlaky (resp. 2 krabičky 0,5 kg paradajkové pyré - ja dávam), 20 dk cukor, 3 strúčiky cesnaku, 10 dk soľ, 1 dl olej, 1 dl ocot
postup: zeleninu a šampióny nakrájať, podusiť na oleji 15´, pridať pretlak, cesnak (prelisovaný), kyslé uhorky (nastrúhané nahrubo na rezance), kukuricu, soľ, ocot, cukor - nechať podusiť cca 15´, naplniť do fliaš a sterilizovať cca 10´.
ps.: vždy robím dupľovanú dávku, keď už, tak už, napokon ide to na odbyt ako divé, na špagety, cestoviny, aj iba tak studené...
vlani som dala uvarenú bielu fazuľu priměřene a hodila sa tam.
0 0
rdb rdb

rdb je offline (nepripojený) rdb

Lutenica

Paradajky nakrajame na jemno a dame varit, najlepsie v sirokej a vysokej panvici, cakame kym sa nevyvari tekutina natolko, aby varecha v paradajkach zanechavala stopu. Osolíme, pridáme hodne veľa cesnaku - takze tak podla chuti
Este minutky povarime vypneme pridame nadrobno nasekanu zelerovu vnat, premiesame, plnime do poharov sterilizujeme tak 10 minut.
V zime ako prilohu k vsetkermu moznemu. Napriklad aj k ciganskej, parkom, pecenym zemiakom, alebo...
Kysnute cesto (NEosladene) rozotrieme na plech. Potrieme Lutenicou pohadzeme klobasou a syrom a upecieme so salatom lahka vecera.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Oživujem trochu tému, hodím sem môj recept na kečup.
2kg paradajok
0,5kg červenej kápie
0,25kg cibule
2 dag cesnak
2-3 jabĺčka
2 až 3 broskyne, dnes som dala po jednej
5 dag soli (tu dám podľa hustoty paradajok, čím hustejšie, tým menej sa vyvarí vody, takže ak sú vodnatejšie, tak menej soli, cca 1 polievková lyžica)
3 klinčeky
celá škorica
čierne a nové korenie z každého cca 5ks
bobkový list
štipku mletého zázvoru
malú lyžičku mletej červenej papriky
0,25kg cukru
ocot podľa chuti

Všetko čo sa dá, pokrájam na malé kúsky a dám variť aj s koreninami na dve hodiny, bez cukru.
Potom odstavím, nechám vychladnúť, povyberám korenie a rozmixujem.
Potom to prepasírujem a dám ešte variť s cukrom a octom do zhustnutia.
Naplnené fľaštičky sterilizujem v hrnci s vodou cca 15 minút.
1 0
rdb rdb

rdb je offline (nepripojený) rdb

Na 1 kg partadajek si prirpavime, jeden vacsi baklazan, cesnak (podla chuti) viazaničku petržlenovej vňate a trochu oleja. Obvykle použijeme 3 - 5 kg paradajek.
Nakrajame ich jemne nasolíme a vo veľkej panvici dusime kym sa neodpari vsetka voda. Skuska je jednoducha musi vzniknut husta kasa s kuskami. Ked v nej urobime ryhu varechou, nesme sa vract spat. Baklazan popichame vidlickou a 20 mninut peceme pri 200 stupnov. Musi byt celkom makky. Potom ho otvorime a duzinu pridame k paradajkam. Este raz privedieme k varu, dosolíme, pridame roztlaceny cesnak a nasekanu vnat. Premiesame dosolime a hned plnime do poharikov. Este mozme 5 minut sterilizovat. HOTOVA LUTENICA
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

moj kolega ide prvý krát skúsiť recept svojeho suseda, ktorý má aj januári svoje dozreté rajčiny.....tie ešte uplne zelené oberie tak aby sa ich čo najmenej dotýkal, neumyté ich poukladá do 5l pohárov a dá do špajze, alebo pivnice....pravidelne kontroluje ak je nejaká chytená odstráni a ostatné poukladá späť
1 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
lujza.j Pozri príspevok
moj kolega ide prvý krát skúsiť recept svojeho suseda, ktorý má aj januári svoje dozreté rajčiny.....tie ešte uplne zelené oberie tak aby sa ich čo najmenej dotýkal, neumyté ich poukladá do 5l pohárov a dá do špajze, alebo pivnice....pravidelne kontroluje ak je nejaká chytená odstráni a ostatné poukladá späť
Netreba tým rajčinám svetlo? My máme pivnicu úplne tmavú. Podarí sa to aj tak?
Kedy to treba naložiť?
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

AlaNR Pozri príspevok
Netreba tým rajčinám svetlo? My máme pivnicu úplne tmavú. Podarí sa to aj tak?
Kedy to treba naložiť?
no...tak.....že posledné, úplne posledné rajčiny, bez známky poškodenia čiernych škvŕn /možná plieseň/ ale že také tie čierne ako keby jazvy tie môžu byť.....
úplne tmavá pivka, že úplna tma?....ten kolegov sused, že má tam okno,ale že ho má zatienené....takže tmu úplnú tam nemá, proste že vidí bez zasvietenia.. a že nemusí byť taký veľký pohár....aj ich budeš mať menej dáš do menšieho....
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

AlaNR Pozri príspevok
Netreba tým rajčinám svetlo? My máme pivnicu úplne tmavú. Podarí sa to aj tak?
Kedy to treba naložiť?
Záleží, kedy tie rajčiny chceš jesť. Aj ja som ich dávala kedysi do pivnice, vydržali tak do pol novembra. Potom som ich dávala s bedničkou do izby na svetlo a tiež vydržali do pol novembra. Teraz už neskladujem rajčiny, väčšinou mi zvyknú dozrieť na koreni keď ich včas zaštipnem (koncom júla), tak mi dozrú do konca augusta. Také sú chutnejšie. Tie skladované nemajú už takú chuť.
1 0
LEMATONIC LEMATONIC

LEMATONIC je offline (nepripojený) LEMATONIC

Re: Ako spracovat rajciny
este niekedy v 60-tych rokoch minuleho storocia som cital v ruskom casopise pre mladez ( "Technika molodezi"), ako uchovat cerstve paradajky az do vianoc,
nikdy som to nevyuzil, sam som zvedavy
potrebujete k tomu 3,5 litrovu flasu na zavareniny, zrele a cerstve paradajky z vasej zahrady (moznoze aj zelene) a manzelkin fen na vlasy s ionizatorom
- umyte a suche plody naukladame do flase
- niekolko minut vhaname ionizovany vzduch do flase
-potom hned uzavriet vieckom
Uskladnit na vhodnom mieste ako bezne zavareniny
Snad sa najde niekto, kto to vyskusa
Pavel
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Vďaka za recept. Lečo urobené. Zaujalo ma to, že nie je náročný na čas. Ja som bola totiž zvyknutá zavárať lečo hotové - komplet aj s vajcom (lebo v lete neviem čo s nimi a v zime som domáce nemala) a nakrájaným salámom, alebo klobásou. Stačilo iba zohriať. Toto sa mi celkom páči. Vyzerá pekne a môže ísť aj do guláša.
1 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Lečo vyskúšané a je dobré. Cez týždeň som bola na poliklinike u doktorky (a bola som prekvapená, že v lete bolo u oboch kašlárok toľko ľudí), neskoro som došla domov,tak som robila bleskovku dorobila som lečo. Syn dostal rajčiny, tak idem robiť ďalšie. Veď zima je dlhá, minieme.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

babka - ježibabka Pozri príspevok
Vďaka za recept. Lečo urobené. Zaujalo ma to, že nie je náročný na čas. Ja som bola totiž zvyknutá zavárať lečo hotové - komplet aj s vajcom (lebo v lete neviem čo s nimi a v zime som domáce nemala) a nakrájaným salámom, alebo klobásou. Stačilo iba zohriať. Toto sa mi celkom páči. Vyzerá pekne a môže ísť aj do guláša.
ak chceš dať cibuľu tú musíš napred podusiť aby sa odparila
0 0
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

ja uvazujem o niecom ako omacka z pecenych paradajok.
Chcem to buduci vikend vyskusat, vobec netusim co z toho vylezie, ale plan je asi takyto...:

paradajky co najmasitejsie si nakrajame na polovicky, poukladame na pomasteny plech. na kazdu si kvapneme trosku oleja, sypneme trosku cukru, soli a tymianu a ulozime platok cesnaku. pomaly pecieme ako ked chceme paradajky susit v rure.
vyberieme ich ale skor ako pri uplnom vysuseni, a potom bude prepasirujeme alebo rozmixujeme, napoharikujeme a sterilizujeme.

Ja zboznujem susene paradajky, a ked sa mi tu chut podari skoncentrovat do omacky, tak budem mat vianoce
mate este nejaky napad tohto charakteru?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

babka - ježibabka Pozri príspevok
Vďaka za recept. Lečo urobené. Zaujalo ma to, že nie je náročný na čas. Ja som bola totiž zvyknutá zavárať lečo hotové - komplet aj s vajcom (lebo v lete neviem čo s nimi a v zime som domáce nemala) a nakrájaným salámom, alebo klobásou. Stačilo iba zohriať. Toto sa mi celkom páči. Vyzerá pekne a môže ísť aj do guláša.
tiež robím podobne ako v tom linku .. len teda ja rozvarím a precedím paradajky .. a tou šťavou zalejem papriku v pohári. A len troška soli. Viacej to používam pod mäso .. lečo až tak nemusím A do rôzne veľkých pohárov - že podľa toho - či len kúsok pod mäso, alebo viac do guľáša ...
A ak bolo viac paradajok, tak som tú šťavu dala samostatne, alebo aj zamrazila v plastových fľašiach.
A ešte doplním, spracovanie papriky ... ak neskoro v jeseň už hrozia mrazíky - a treba všetko obrať (je veľa aj menšej papriky) .. tak som normálne pomlela na mäsovom mlynčeku . a zamrazila. Do takým menších plastových nádobiek .. alebo som si namrazila aj kocky ... aby sa rovno hodilo napr do polievky. prípadne do výživových pohárov..
4 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Katy a R Pozri príspevok
tiež robím podobne ako v tom linku .. len teda ja rozvarím a precedím paradajky .. a tou šťavou zalejem papriku v pohári. A len troška soli. Viacej to používam pod mäso .. lečo až tak nemusím A do rôzne veľkých pohárov - že podľa toho - či len kúsok pod mäso, alebo viac do guľáša ...
A ak bolo viac paradajok, tak som tú šťavu dala samostatne, alebo aj zamrazila v plastových fľašiach.
A ešte doplním, spracovanie papriky ... ak neskoro v jeseň už hrozia mrazíky - a treba všetko obrať (je veľa aj menšej papriky) .. tak som normálne pomlela na mäsovom mlynčeku . a zamrazila. Do takým menších plastových nádobiek .. alebo som si namrazila aj kocky ... aby sa rovno hodilo napr do polievky. prípadne do výživových pohárov..
Mám už narobené malé, stredné,väčšie poháriky a šťavu mám už tiež v pohárikoch a pohároch. Nie je to tak dávno, čo som robila pretlak taký hustý ako sa predáva (s tým rozdielom, že v mojom nebola chémia, iba za hrsť - menšiu alebo väčšiu soli a cukru, podľa toho, koľko som mala surovín), ale už sa s tým nehrám. Veď aj tak sa to musí pri použití riediť. Ináč rajčinová šťava je dobrá pri zvýšenej teplote. Neviem, či zaberie u každého. Papriky malé do polievky nemeliem, ale dávam ich celé do mrazničky, lebo v polievke ich milujem.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

babka - ježibabka Pozri príspevok
Mám už narobené malé, stredné,väčšie poháriky a šťavu mám už tiež v pohárikoch a pohároch. Nie je to tak dávno, čo som robila pretlak taký hustý ako sa predáva (s tým rozdielom, že v mojom nebola chémia, iba za hrsť - menšiu alebo väčšiu soli a cukru, podľa toho, koľko som mala surovín), ale už sa s tým nehrám. Veď aj tak sa to musí pri použití riediť. Ináč rajčinová šťava je dobrá pri zvýšenej teplote. Neviem, či zaberie u každého. Papriky malé do polievky nemeliem, ale dávam ich celé do mrazničky, lebo v polievke ich milujem.
rajčinovú šťavu od detstva milujem len tak vypiť, vždy sme ako deti kradli mame keď robila niečo s rajčinami.
4 0
betak betak

betak je offline (nepripojený) betak

Tie pečené som robil včera, nakrajal , podlial olejom - pokvapkať podĺa mňa nestačí- piekol som 4 - hodiny pri 160 st. C. Horúce do pohára a zatvoriť, vrchnák chytil. Bylinky , soľ ... atd až nakoniec - zbytočne sa to pripaľuje.
1 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Trochu oživím túto tému:
odkladajte si papierové prepravky na vajcia (z UH nie sú vhodné, lebo sú studené a poškodzujú paradajky) a ak vám zostanú zelené paradajky, tak naukladajte každú osve ako vajíčka do nich. Nechajte v teplej miestnosti dozrieť. Môžte ich sem-tam prezrieť a aj otočiť aby sa rovnomerne zafarbili.

A teraz recept na skvelú polievku z čerstvých paradajok:
Keď máme veľkú úrodu rajčín, robievam polievku s tvarohom, je rýchle hotová a výborná: paradajky podusím v malom množstve vody do mäkka, rozmixujem ponorákom aj so šupami a precedím. Vhodím naspäť do hrnca, osolím, osladím, kvapnem oleja, a do tohto základu pridávam to čo mám po ruke: rozmrvený tvaroh, pár zemiakov, alebo halušky z jedného vajca, opražený chlieb alebo pečivo, slížiky - no fantázii sa medze nekladú. Netreba zabudnúť na bylinky a podľa toho kto má aké rád tak použije:majoránku, ligurček, pažítka, kôpor ...... Polievka sa dá ochutiť aj cesnakom.

Nám najviac chutí s tvarohom, na kocky pokrájanými zemiakmi a majoránkou.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať