Zavrieť

Porady

kominova vlozka?

dobry den - potrebujem poradit niekolko zakladnych veci o kominoch, velmi by mi pomohli vase rady aj doplnkove informacie.

rekonstruujeme starsi dom, ktory ma vybudovany komin z plnych tehal, ktory bol niekolko rokov pouzivany. chceli by sme nan napojit krbovu vlozku. vnutorny priemer komina je 15x27cm.

 • potrebujeme do murovaneho komina vkladat kominovu vlozku, ak nan chceme napojit krb?
 • kto by ju mohol vyrobit?
 • z akeho materialu musi byt?
 • da sa pouzit aj nejaka standartna? vzhladom na to ze krbove vlozky potrebuju kominove vlozky s kruhovym priemerom minimalne 20 cm, nemozme pouzit asi ziadnu standartnu kruhovu.
 • ako sa takato kominova vlozka potom vklada do hotoveho vybudovaneho komina? aky remeselnik toto vykonava?
 • moze kominova vlozka vo vrchnej casti bez nejakeho vrchneho plasta sluzit potom aj ako predlzenie komina?

dakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

  zsolt69
  Napíš aspoň okres kde bývaš, možno blízko tvojho bydliska vie niekto poradiť kominára.

  jkl je offline (nepripojený) jkl

  jkl
  borob: diky za radu, nakoniec ku kominarovi urcite skocime, ale akekolvek dodatocne info su vitane..

  zsolt69: taky diky, je to okres blava - ak niekto pozna osvedcenu firmu pre RD, sem s nou :-)

  legal je offline (nepripojený) legal

  legal
  len par zakladnych informacii :

  1. Základné požiadavky Komínmi zabezpečujeme odvádzanie spalín z vykurovacích zariadení, pecí, sporákov a pod. do ovzdušia.
  Pozostávajú z komínového telesa a komínových prieduchov, s príslušným vyberacím otvorom a vymetacím otvorom a sopúchmi. Komínové teleso je založené na základovej konštrukcii a ukončené komínovou hlavou.

  Pri komínoch rozoznávame:
  stavebnú výšku,
  účinnú výšku
  neúčinnú výšku.

  Vertikálna vzdialenosť od základu po hornú hranu komínovej hlavy je stavebná výška komínového telesa. Vertikálna vzdialenosť dolnej plochy vyberacieho otvoru a dolnej plochy sopúcha je neúčinná výška komínového prieduchu. Neúčinná výška komínového prieduchu má byť min. 1/10 účinnej výšky. Účinná výška komínového prieduchu má byť min. 5 m.

  Sopúch je otvor, ktorým sa vykurovacie zariadenie pripája ku komínovému prieduchu.

  Vyberacím otvorom sa vyberajú sadze z najspodnejšej časti prieduchu.

  Vymetacím otvorom, ktorý ma byť umiestnený čo najvyššie, prieduch vymetáme.

  Komínová hlava ukončuje komínové teleso nad strechou. Z dôvodov protipožiarnej bezpečnosti musí komínové teleso dostatočne presahovať úroveň geometrie tvaru konštrukcie zastrešenia.

  Pri zastrešení plochou strechou má komínové teleso presahovať hornú úroveň zastrešenia o 1500 - 2000 mm.

  Pri zastrešení šikmými strešnými plochami má presahovať myslenú priamku prechádzajúcu hrebeňom strechy minimálne o 650 mm pri vzdialenosti vnútornej plochy komínového telesa od strešnej roviny do 2000 mm. Ak je táto vzdialenosť väčšia, vedieme myslenú priamku prechádzajúcu z hrebeňa strechy pod uhlom 10° a výška komínového telesa má byť minimálne 650 mm od priesečníka myslenej priamky s najbližšou plochou komínového telesa.

  Pri čistení komínov používame niekedy komínovú lavičku prístupnú zo strešného výlezu.  2. Rozdelenie komínových prieduchov Podľa prierezu komínových prieduchov rozdeľujeme komíny na:
  úzke - s plochou prierezu max. 40 000 m2,
  stredné - s prierezovou plochou väčšou ako 40 000 m2,
  prielezné - s prielezovou plochou väčšou ako 202 500 m2.

  Podľa priebehu rozoznávame komínové prieduchy:
  priame - v celej stavebnej výške prebiehajú kolmo,
  uhýbané - v stavebnej výške sa uhýbajú od vertikálnej priamky,

  Komínový prieduch môže byť prierezu:
  kruhového,
  štvorcového
  obdĺžnikového

  Podľa spôsobu výstavby môžu byť komíny:
  murované,
  monolitické
  montované

  Komíny murujeme a montujeme na vápennocementovú alebo cementovú maltu.
  Škáry dôsledne zatierame.
  Vnútorný povrch komínového prieduchu vyhladíme maltou používanou pri murovaní.
  Vonkajší povrch komínového telesa omietame, škárujeme alebo obkladáme nehorľavým materiálom.

  Podľa usporiadania komínových prieduchov rozoznávame komíny:
  priebežné - všetky komínové prieduchy sú založené na najnižšom podlaží.
  Môžu byť:
  a) priame - v celej stavebnej výške prebiehajú kolmo,
  b) uhýbané - vertikálne deliace konštrukcie sú v jednotlivých podlažiach
  nad sebou a plocha miestnosti je rovnaká,

  poschodové - stavebná výška komínových prieduchov je rôzna. Každý komínový prieduch ja založený na inom podlaží. Toto usporiadanie komínových prieduchov sa používa len pri rekonštrukcii budov.
  Poschodové komíny, takisto ako priebežné, môžu byť:
  a) priame,
  b) uhýbané,

  prepažené so spoločným zberačom - v najnižšom podlaží je spoločný zberač, z ktorého jednostranne alebo obojstranne odbočujú komínové prieduchy jednotlivých podlaží a od zberača sú oddelené výsuvnými dverami,

  spoločné - komínové prieduchy odvádzajú spaliny z viacerých spotrebičov v rôznych podlažiach. Povoľujú sa len vo výnimočných prípadoch, najčastejšie v rodinných domoch, kde miestnosť v hornom podlaží môže byť ohrozená spalinami spotrebičov nižšieho podlažia.

  Podľa druhu používaného paliva rozoznávame komínové prieduchy na odvádzanie spalín:
  tuhého paliva,
  tekutého paliva,
  plynné paliva.  nemozem sem vlozit aj spolocnost, nakolko nechcem dakomu robit reklamu, ale da sa to najst

  jkl je offline (nepripojený) jkl

  jkl
  legal vdaka.. ako zakladne info to nie je zle. nasiel som aj toto:
  http://mojdom.zoznam.sk/cl/163244/Ko...dobrej-strechy

  snad sa to nebude vadit ak to sem pastnem?

  Komín – dôležitý detail dobrej strechy

  10.8.2007
  Ozdobou každej strechy je komín, ktorý pri správnom návrhu a realizácii vytvára spolu so strechou jedinečné majstrovské dielo. Komín je detail, ktorý sa nedá prehliadnuť a pri jeho návrhu mu treba venovať naozaj dostatočnú pozornosť. Mnohí z nás si neraz položili otázku: „ Na čo vlastne komín slúži?“ Laik by povedal, že pri pohľade na dym, ktorý z komína stúpa, cíti teplo domova. Odborník by povedal, že je dôležitou súčasťou každého domu.

   

  Obsah

  [hore]Na čo slúži komín


  Komín je skutočne dôležité technické zariadenie, ktoré významne ovplyvňuje prevádzkovú bezpečnosť a účinnosť vykurovacej sústavy, ekonomiku vykurovania a štandard bývania. Snahou je vytvoriť taký štandard bývania, ktorý by bol spätý s istotou, pohodou a v značnej miere aj s nezávislosťou, ktorú ovplyvňuje aj výber samotného komína. Istota znamená, že sa budeme mať vždy kde ohriať a nezaskočí nás žiadna kalamitná situácia, ktorých je dnes neúrekom.

  Pohoda je spojená s plápolajúcim ohňom v kozube či kachľovej piecke, ktorý má blahodarné účinky nielen na našu myseľ či psychiku, ale i peňaženku, pretože zároveň šetrí aj náklady na vykurovanie. Nezávislosť nám ponúkajú univerzálne komíny, lebo v konkrétnom okamihu sa môžeme rozhodnúť, čím chceme kúriť, čo je pre nás ako spotrebiteľa výhodné a čo nie.

  [hore]Výška komína


  Základnou požiadavkou na komín je odvádzanie spalín z vykurovacích zariadení, pecí a sporákov do ovzdušia, preto sa navrhujú s výrazným vyústením presahujúcim nad strešnú konštrukciu. Podľa vyhlášky č. 706/2002 Z. z. musí komín presahovať hrebeň strešnej konštrukcie najmenej o pol metra pri spotrebičoch s výkonom do 50 KW. Vyhláška č. 575/2005 Z. z. upravila výšku vyústenia spalín nad strechou podľa európskych noriem.

  Preto sa pôvodné predpisy stali pre laickú verejnosť trochu neprehľadnými. Bez ohľadu na vodorovnú vzdialenosť osi komína od hrotu steny musí byť vyústenie minimálne 4 m nad terénom. Problematiku komínov ďalej upravuje aj vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky 95/2004 Z. z., zákon 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi či súbor slovenských technických noriem (napríklad STN 73 4210 Komíny) a európskych noriem. Základom je kvalitný projekt

  Klasický komín pozostáva z komínového telesa, komínových prieduchov, má vyberacie a vymetacie otvory a sopúchy. Pri novostavbe sa na komín kladú špeciálne požiadavky, vyhotovuje sa podľa projektovej dokumentácie alebo technologického predpisu s prihliadnutím na navrhovanú strešnú konštrukciu.

  Projektovú dokumentáciu však musí odsúhlasiť odborný pracovník (revízny technik), ktorý musí komín, dymovod a spôsob napojenia spotrebiča schváliť. Pri návrhu komína si vždy treba uvedomiť, že je jednoduchšie upraviť či pozmeniť konštrukciu komína ešte vo fáze projektovej dokumentácie ako na už zrealizovanom stavebnom objekte.

  Dôslednosť pri návrhu by nám mala pomôcť dodržať aj náklady na komín, ktoré sú maximálne 1 až 2 % z celkových nákladov na stavebný objekt, čo pri zabezpečení pohodlia, nezávislosti a bezpečnosti užívateľov stavby je vzhľadom na životnosť komína malá suma. Keďže komín je konštrukcia vystavovaná extrémnym podmienkam, môže v jeho nadstrešnej časti nastať havarijný stav. Vznik puklín a rúcanie sa komína nie je v prípade starých murovaných komínov ničím nezvyčajným, čo môže spôsobiť nielen to, že vyčnieva nad strechu, ale aj to, že musí odolávať vodnej pare a kyselinám, ktoré vznikajú pri spaľovaní tuhých, kvapalných či plynných látok.

  Starému murovanému komínu neprospieva ani zmena vykurovacieho paliva, ani vyšší vek. Rekonštrukcia komína je v takýchto prípadoch nevyhnutná a odporúča sa zveriť ju do rúk odborníkov, ktorí zabezpečia nielen búracie, ale aj murovacie práce bez narušenia prvkov strešnej konštrukcie. Pretože narušenie statiky strešnej konštrukcie môže v konečnom dôsledku znamenať aj narušenie statiky celého stavebného objektu. A tomu je najlepšie predísť.

  [hore]Typy komínov


  Ak ešte neviete, aké typy komínov nám stavebný trh ponúka, spravíme si menší prehľad. Kedysi boli najrozšírenejšie jednovrstvové komíny. Súčasným trendom sú viacvrstvové keramické komíny, ktoré vyhovujú aj požiadavkám moderných vykurovacích spotrebičov. Moderné jednovrstvové komíny sú vhodné najmä na vložkovanie (sanáciu) už existujúcich komínov. Tento systém je určený na odvod spalín s prirodzeným komínovým ťahom (podtlakom) od spotrebičov na plynné alebo tuhé palivá. Jednotlivé diely sa vyrábajú z nehrdzavejúcej vysokolegovanej ocele, pričom hrúbka materiálu závisí od typu prostredia, použitého paliva a spôsobu prevádzkovania komína.

  Ak sa komín rieši pristavaním, často architektonicky dotvára objekt. Priame aj tvarové diely sú zvárané a plynotesné. Výhodou jednovrstvového komínového systému je jednoduchá, rýchla montáž tak pri rekonštrukcii, ako aj pri novostavbe. Systém je odolný aj proti kondenzátu, korózii či vyhoreniu sadzí. Dá sa zmeniť druh paliva a výhodou je, samozrejme, aj dlhá životnosť.

  Každý kompletný jednovrstvový komínový systém musí byť označený typovým štítkom podľa vyhlášky MV SR č. 95/2004 Z. z. Antikorový komínový systém je vhodný na stavbu fasádnych komínov, ale zrealizovať sa dá aj vnútri budovy. Tu platí zásada, že sa musí viesť v prieduchu s požiarnou odolnosťou spĺňajúcou požiadavky príslušných požiarnych predpisov. Skladá sa z jednotlivých prvkov (komínová vložka, izolačná vrstva, komínový plášť).

  Ak sa nachádza na fasáde, je to zvyčajne zvislá konštrukcia na vonkajšej strane fasády budovy s jedným alebo viacerými prieduchmi, ktorej úlohou je odvod spalín. Časť od sopúcha po pätu je určená na zachytávanie kondenzátu alebo tuhých častíc. Vonkajší nosný plášť je buď z nehrdzavejúcej ocele, medi, alebo hliníka, ktoré sú odolné proti atmosférickej vlhkosti. Jednotlivé dielce sa spájajú objímkou. Komínové vložky sa vyrábajú s vnútorným priemerom do 700 mm. Ich výhodou je rýchla a jednoduchá montáž, odolnosť proti zmenám teplôt, korózii a pôsobeniu kondenzátu, ako aj vysoká životnosť, nízka stavebná hmotnosť a možnosť použitia všetkých druhov paliva.

  [hore]Dostavba komína


  Ak sa náhodou stane, že pri stavbe domu stavebník „zabudne“ na komínové teleso, ešte nie je nič stratené. Existuje viacero spôsobov, ako sa dá toto „nedorozumenie“ vyriešiť. Jedným z nich je popri čisto keramických komínoch aj možnosť dvojplášťového komína s vnútornou keramickou rúrou a vonkajším keramickým opláštením z nehrdzavejúcej ocele.

  Tento komínový systém môže byť aj vhodným architektonickým doplnkom vďaka svojmu vysokoleštenému povrchu. Má antikorové opláštenie, keramickú vložku a tepelnú izoláciu hrubú 6 cm, ktorá zabezpečí stálosť opláštenia aj pri vysokých teplotách spalín. Tento systém sa používa priamo v budove, no možno ho pristavať aj k vonkajšej stene objektu. Nešetrite na kvalitnom komíne

  Na záver malé odporúčanie. Aby mohli komíny dlhodobo zaisťovať prevádzkovú bezpečnosť a flexibilitu, malo byť by komínové teleso naozaj vhodné na všetky druhy palív. Zároveň by malo byť kyselinovzdorné a bezpečné proti vyhoreniu sadzí.

  Komínové teleso musí byť odolné aj proti vlhkosti a malo by mať prívod spaľovacieho vzduchu pre vykurovacie kotly. Ak sa nedá zmeniť palivo, človek sa stáva závislým od typu energie a, samozrejme, aj od cien paliva, čo sa v dnes „nenosí“. A podľa toho by sme si mali komín aj vyberať.

  Napriek tomu, že komín v niektorých prípadoch nevidíme, necítime a nedá sa ním pochváliť ako napríklad novou sedacou súpravou, mal by predstavovať neoddeliteľnú súčasť každého domu. Vhodný výber komína zabezpečí konečnému užívateľovi tepelnú pohodu, istotu, bezpečnosť a nezávislosť. Tak veľa šťastia pri správnej voľbe!

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.