Zavrieť

Porady

Príjmy z podnikania a príjmy z prenájmu

Jeden môj klient má dva druhy príjmov podľa § 6 . Prvý príjem je z podnikania, kde vedie účtovníctvo a uplatňuje si skutočné výdavky. Druhý príjem je mimo podnikania podľa § 6 odst. 3 ale je to jeho súkromný majetok - nezaradený do firmy. Perlička je v tom, že z príjmu z prenájmu si nemôže v tomto roku uplatniť výdavky percentom nakoľko to znenie zákona o dani z príjmu nedovolí. Pre rok 2004 platí zákaz kumulovania výdavkov, vraj je to možné urobiť až v roku 2005. Z toho mi vyplýva že pokiaľ si neodkladal všetky bločky čo tam kúpil alebo investoval nemôže si vôbec uplatniť výdavky a celý príjem z prenájmu pekne odaní. Má z Vás niekto nejaký nápad ako tam nejaké výdavky predsa len dostať? Poraďte mi. Možno to bude zaujímať viacerých. Ďakujem.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evuša
Jeden môj klient má dva druhy príjmov podľa § 6 . Prvý príjem je z podnikania, kde vedie účtovníctvo a uplatňuje si skutočné výdavky. Druhý príjem je mimo podnikania podľa § 6 odst. 3 ale je to jeho súkromný majetok - nezaradený do firmy. Perlička je v tom, že z príjmu z prenájmu si nemôže v tomto roku uplatniť výdavky percentom nakoľko to znenie zákona o dani z príjmu nedovolí. Pre rok 2004 platí zákaz kumulovania výdavkov, vraj je to možné urobiť až v roku 2005. Z toho mi vyplýva že pokiaľ si neodkladal všetky bločky čo tam kúpil alebo investoval nemôže si vôbec uplatniť výdavky a celý príjem z prenájmu pekne odaní. Má z Vás niekto nejaký nápad ako tam nejaké výdavky predsa len dostať? Poraďte mi. Možno to bude zaujímať viacerých. Ďakujem.
Mám ten istý prípad , príjem z prenájmu bytu v OV zadaňuje/ je to samozrejme jeho rozhodnutie a do výdavkov som dala všetky platby čo sa týkajú bytu/nájomné, elektrina, plyn, satro a ostatné platby/ rozdiel zdaňuje . Horšie je na tom to , ako som už písala v jednom príspevku , že mu to vstupuje do DZ a z toho si pekne vypočítaj aj odvody do fondov.
Naposledy upravil Zita5 : 07.03.05 at 10:38
0 0
dada909 dada909

dada909 je offline (nepripojený) dada909

Pokiaľ by išlo o prenájom bytu - zrejme má k dispozícii nejaké vyúčtovanie z Bytového družstva, resp. od vlastníka budovy - to by sa snáď mohlo dať do výdavkov.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Prosím Vás, ktorý § presne hovorí o tom, že sa nemôžu použiť pri prenájme súkr.majetku paušálne výdavky ak má aj príjem zo živnosti??
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
jessica
Prosím Vás, ktorý § presne hovorí o tom, že sa nemôžu použiť pri prenájme súkr.majetku paušálne výdavky ak má aj príjem zo živnosti??
§ 6 ods. 10 pred novelizáciou
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov v r. 2004. Pre rok 2005 je už tento odsek úplne zmenený a tam to už tak nie je. Zrejme pri schvaľovaní zákona sa poslanci neskoro zbadali a nebol počas roka až taký záujem zmeniť to (ako napr. pri cest. náhradách pre FO), tak to menia až od r. 2005.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jessica
Prosím Vás, ktorý § presne hovorí o tom, že sa nemôžu použiť pri prenájme súkr.majetku paušálne výdavky ak má aj príjem zo živnosti??
Od 1.1.2005 môžu byť paušálne výdavky kombinované
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
ďakujem :-((
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Nejde mi o bytové priestory. Sú to obchodné priestory, ktoré nemá zaevidované v účtovníctve a to z toho dôvodu, že kupoval určité časti z jedného veľkého objektu po častiach. Predstavte si jeden veľký objekt, ktorý vlastnila za socializnu štátna firma. Po páde socializmu ho začali rozpredávať. Najprv kúpil jednu časť, potom druhú, ktoré zaradil do podnikania. Potom tretiu ale túto nezaradil do podnikania, vlastní ju ako súkromná osoba a prenajíma ju. Nejaké výdavky v súvislosti s ňou má napr. na opravy a pod. ale neúčtuje o nich ani od výdavkov nemá doklad. Čiže jeho príjmy fakticky nemám o čo ponížiť. V minulosti som ich dávala do § 9 a uplatňovala som výdavky 25% ale čo s tým teraz?
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
evuša, tento rok máme smolu. aj ja mám taký prípad. na budúci sa už dá kombinovať. je to od nášho štátu nechutné. my musíme takto zdaniť 250 000,-, čo teda nie je málo.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Ja stále poriadne nerozumiem tomu odseku 10 v § 6 .

Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25% z úhrnu príjmov uvedených v ods.1 až 3 okrem daňovníka, ktorý má príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60% z týchto príjmov.

Asi som už úplne blbá, ale ja to chápem, že si môže uplatniť tých 25% a remeselný živnostník si môže uplatniť 60%.
Môj manžel, keď má živnosť, kde vedie účtovníctvo a uplatní si výdavky za §6 ods.1 písm.b) preukázateľné (nie 25%) tak za prenájom súkr.bytu (ods.3) si nemôže uplatniť 25%? Formulácia je ak si neuplatní... môže.... Podľa mňa v tej vete nie je vylúčená kombinácia výdavkov.
A ak by bol plátcom DPH a prenajíma byt nezaradený do podnikania, tak prenájom podlieha zdaneniu DPH ?
Prosím kto máte trpezlivosť, skúste mi to vysvetliť. ďakujem
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
jessica
Ja stále poriadne nerozumiem tomu odseku 10 v § 6 .

Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25% z úhrnu príjmov uvedených v ods.1 až 3 okrem daňovníka, ktorý má príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60% z týchto príjmov.

Asi som už úplne blbá, ale ja to chápem, že si môže uplatniť tých 25% a remeselný živnostník si môže uplatniť 60%.
Môj manžel, keď má živnosť, kde vedie účtovníctvo a uplatní si výdavky za §6 ods.1 písm.b) preukázateľné (nie 25%) tak za prenájom súkr.bytu (ods.3) si nemôže uplatniť 25%? Formulácia je ak si neuplatní... môže.... Podľa mňa v tej vete nie je vylúčená kombinácia výdavkov.
A ak by bol plátcom DPH a prenajíma byt nezaradený do podnikania, tak prenájom podlieha zdaneniu DPH ?
Prosím kto máte trpezlivosť, skúste mi to vysvetliť. ďakujem
lenže to treba dočítať: "z úhrnu príjmov uvedených v ods. 1 až 3"

ak si z ods. 1 až 3 neuplatní preukázateľné výdavky, tak si môže uplatniť 25%!!!
v roku 2005 je to zmenené na úhrn príjmov z ods. 1 a 2.
a ešte samozrejme nemôže ísť o platiteľa DPH.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Je to tak ako píše MIRKA. Nás to tiež postihlo. Daň by ešte ušla, ale viac ma štvú odvody od 1.7.!
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Príjmy z prenájmu sa teda tiež započítavajú do základu pre výpočet odvodov? Do SP aj ZP?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jessica
Príjmy z prenájmu sa teda tiež započítavajú do základu pre výpočet odvodov? Do SP aj ZP?
Je to smola ale áno .
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
no presne, tie odvody... ach jo, zase niekto nemyslel pri schvaľovaní...

len ma štve, že ten § mohli znovelizovať, aby to platilo už aj pre rok 2004. toľko peňazí navnivoč!!!!!!!
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Navnivoč!!! ale pre nás:-(((
Nie však pre štát...fakt dobré!
0 0
alexxandra alexxandra

alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

moze si k tomu prenajmu dat 25% pausalne vydavky.
0 0
jarus jarus

jarus je offline (nepripojený) jarus

Na základe tejto diskusie mi napadla otázka. Ak má človek príjem zo závislej činnosti, je konateľom v spoločnosti, v ktorej poberá prijem len zo závislej činnosti a zároveň mu plynú príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (prenájom nevykonáva ako živnosť) bude musieť platiť v r. 2005 zdravotné a sociálne poistenie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ľudia, nebláznite, príjmy z prenájmu podľa § 6 ods.3 a základ dane z týchto príjmov, nech už sú výdavky skutočné alebo paušálne, NEPODLIEHAJÚ odvodom!

Hranica obratu pre povinné odvody do SP sa určuje len z príjmov, dosiahnutých z činnosti SZČO v zmysle pojmu SZČO na účel zákona o sociálnom poistení. Pri posudzovaní, či niekto prekročil za rok 2004 s príjmami hranicu 78000, sa do tých príjmov nezapočítavajú príjmy podľa § 6 ods.3.

Podobne, keď už aj niekto odvody ako SZČO platí, jeho VZ závisí od základ dane, ktorý dosiahol z činností podľa § 6 ods.1, prípadne 2, ale nie zo základu dane dosiahnutého podľa § 6 ods.3.

To platí jednak v sociálnom, jednak v zdravotnom poistení.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 16.02.05 at 18:04
0 0
jarus jarus

jarus je offline (nepripojený) jarus

Jozef, Tak to mi odľahlo, 100x ba aj 1000x díky!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať