Zavrieť

Porady

Nedoplatok na zdravotnom poistení za rok 1997 - študent SZČO

Chcel by som poprosiť o radu. Minulý týždeň som obdržal zo zdravotnej poisťovne výzvu na úhradu nedoplatkov za mesiace 9-12 roku 1997!!!(zjavne si dávajú načas a vyžívajú maximálne zákonné lehoty).Ešte ako študent denného štúdia som začal koncom februára 1997 podnikať na živnosť, pričom som to oznámil aj do zdravotnej poisťovne.V tom čase mi povedali, že ako študent budem platiť nulové predavky (keďže som bol vlastne poistencom štátu bez príjmu) a prvé poistné začnem platiť až od júla nasledujúceho roka už podľa aktuálneho vymeriavacieho základu v DP.Dokonca aj na oznámení som mal výšku poistného v tom čase 0,-Sk. Môže poisťovňa požadovať doplatenie poistného za rok 1997 vyčísleného predpokladám z vtedajšej minimálnej mzdy (aj v tom prípade mi nejde do hlavy, prečo práve od septembra,v decembri som menil poisťovňu, tak tá 12 je jasná) keď mal vlastne poistenie platiť štát? Viem, že medzitým došlo k viacerým zmenám v legislatíve,ale to predpokladám sa už tohto netýka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Snažil som sa skúmať zákon č.273/1994 Z.z. o zdravotnom poistení v podobe platnej k 1.9.1997 ale nenachádzam v ňom žiadne dôvody, prečo by sa malo Vaše postavenie SZČO - súčasne študenta denného štúdia VŠ - zmeniť práve k 1.9.1997. Vo výzve na úhradu nedoplatkov nie je žiadne zdôvodnenie - odkaz na §§, prečo od Vás žiadajú uhradiť nedoplatky?

    kentaur5 je offline (nepripojený) kentaur5

    kentaur5
    Ďakujem za pomoc ... nie, zdôvodnenie žiadne nie je,len všeobecné upozornenie na porušenie povinnosti platiteľa poistného uvedenú v §10 273ky a dokonca §24 zákona 580/2004 (???) uhradiť včas a v správnej výške preddavky na poistné a poistné za zdravotné poistenie. Skúsim zistiť priamo na poisťovni v čom podľa nich teda konkrétne porušenie spočíva a z akého dôvodu mi vyrúbli za uvedené obdobie poistné, potom napíšem.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    ...opakujem, hlavne by mal zaujímalo, prečo žiadajú zaplatiť poistné práve za obdobie 9-12/1997. Ak by žiadali za obdobie 2-12/1997, tomu by sa ešte dalo rozumieť.

    ...teraz ma to napadlo - za mesiace 2-8/1997 zrejme nežiadajú poistné kvôli vypršaniu desaťročnej premlčacej lehoty. Ale skúste aj toto overiť.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ešte jedna vec - ak viete narábať s jaspi.justice.gov.sk, nájdite si tam zákon 273/1994 s účinnosťou povedzme k 1.9.1997 a pozrite § 21.

    Zistíte zaujímavú vec - v tom čase platilo, že právo predpísať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa jeho splatnosti...Takže ZP by podľa toho nemala mať nárok na vymáhanie nezaplateného poistného z roka 1997, keďže oznamovaciu povinnosť ako píšete, ste si splnili.

    ...doplnené: Premlčacia doba tri roky však platila len do 31.5.1998.

    Od 1.6.1998 platí novela 124/1998, ktorá predĺžila premlčaciu dobu až na 10 rokov. Podľa § 76b, na poistné, ktoré do dňa účinnosti tohto zákona nie je premlčané, sa vzťahuje ustanovenie § 21 ods. 1. - čiže aj na poistné, ktoré bolo splatné v roku 1996.

    V súčinnosti s § 32 zákona 580/2004 Z.z. to znamená, že poistné splatné v septembri 1996 ešte nie je premlčané...
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 12.08.07 at 23:18

    kentaur5 je offline (nepripojený) kentaur5

    kentaur5
    No to s tým prmlčaním napadlo veru aj mňa ... tiež som si povedal, že si dávajú načas a posielajú to posledný mesiac 10-ročnej premlčacej lehoty (ako to zvyknú niekedy úrady s obľubou robiť). Ale predpokladám, že majú na to nejaký program, čo im to sleduje ... potom mi nie je jasné, že by si nechali "ujsť" poistné od marca 1997 a neposlali to skôr. Len som si chcel overiť, či som náhodou nemal povinnosť, platiť poistné skôr, od začiatku podnikania, napríklad z minimálnej mzdy i napriek tomu, že som bol študent a prvé daňové priznanie som podával až v roku 1998 (od júla 1998 som už platil riadne preddavky z vykázaného daň základu) Viem, že táto povinnosť bola vtedy pre "fond zamestnanosti", kde som platil odvody od začiatku podnikania ... ale pre sociálnu a tiež zdravotnú poisťovňu to tak podľa mojich informácii nemalo byť (sami mi na začiatku uviedli do ohlásenia poistné 0,-Sk, pričom žiadne ročné zúčtovania ešte v tom čase neboli) a mal som s odvodmi začať naozaj až od toho augusta 1998. Do poisťovne som telefonoval, žiaľ nevedeli nič konkrétne povedať, údajne tam mohla byť chyba, alebo im chýbajú nejaké doklady ... tak tam budem zájsť osobne. Snáď budem múdrejší. Ďakujem.

    kentaur5 je offline (nepripojený) kentaur5

    kentaur5
    Tak som nakoniec navštívil poisťovňu a po dlhšom objasňovaní a hladaní chyby mi nakoniec tie predpisy vystornovali. Mali to v systéme nastavené, ale nikto nevedel vysvetliť z akého dôvodu sa tam objavili a už vôbec nie, prečo práve od toho septembra. Takže malo by to byť už vyriešené. Ďakujem mockrát za ochotu a odbornú pomoc.

    Nedoplatok na zdravotnom poistení za rok 1997 - študent SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.