Zavrieť

Porady

II.pilier a vyplatna paska od aprila 2005

V piatok v spravach na nemenovanom radiu som pocula informaciu o zmene vyplatnej pasky od aprila 2005. Malo by sa na nej uvadzat aj sporenie do II.piliera vo vyske 9%. Je to pravda? Ak som dobre citala vsetky prispevky, tak predsa zamestnanec nie je povinny mi to vobec oznamit. Ako mu to teda budem vykazovat? Ktory zakon to bude riesit - predpokladam ze ked som tutu spravu pocula, je uz zakon schvaleny.

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jano1961 je offline (nepripojený) Jano1961

    Jano1961
    adinka55
    V piatok v spravach na nemenovanom radiu som pocula informaciu o zmene vyplatnej pasky od aprila 2005. Malo by sa na nej uvadzat aj sporenie do II.piliera vo vyske 9%. Je to pravda? Ak som dobre citala vsetky prispevky, tak predsa zamestnanec nie je povinny mi to vobec oznamit. Ako mu to teda budem vykazovat? Ktory zakon to bude riesit - predpokladam ze ked som tutu spravu pocula, je uz zakon schvaleny.

    Dakujem.
    Prečítaj si článok v novinách Národna obroda zo dňa 14.2.2005.Je na internete.
    Niečo o tom píšu.

    adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

    adinka55
    Je tam este menej ako povedali v radiu. Ale aky zakon, preco by som to mala tam vykazovat ked vlastne o tom ako zamestnavatel nemam resp. nemusim vediet - nechapem.

    Jano1961 je offline (nepripojený) Jano1961

    Jano1961
    Vúb Generali ak niekoho zaeviduje do II.piliera pošle klientovi oznámenie.
    Je tam okrem iného aj oznámenie pre zamestnávateľa o uzavretí zmluvy o starobnom
    dôchodkovom sporení.Doslova sa tam píše: Podľa § 64,ods. 1 zákona č.43/2004 Z.z
    o starobnom dôch.sporení Vám oznamujem,že som sa stala /stal/ sporiteľom starobného dôchodkového sporenia.
    Toto oznámenie ma odniesť zamestnanec svojmu zamestnávateľovi.Nezaoberám
    sa tým ,či je to správne alebo nie, len som napísal ,aké doklady posiela VˇUB Generali.

    7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

    7Ingrid7
    Zakon. o SDS (c. 43/2004 § 65 ods. 1) - sporitel je povinny bez zbytocneho odkladu oznamit zamestnavatelovi, ze je sporitel...

    Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

    Kimáková
    adinka55
    Je tam este menej ako povedali v radiu. Ale aky zakon, preco by som to mala tam vykazovat ked vlastne o tom ako zamestnavatel nemam resp. nemusim vediet - nechapem.
    Adinka, zamestnec je povinny oznamit svojmu zamestnavatelovi ze je v II.pilieri. Táto povinnosť mu vyplýva zo zákona č. 43/2004 - Zákon o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov § 65 odst.1

    Jano1961 je offline (nepripojený) Jano1961

    Jano1961
    oprava §65, ods.1./urobil som preklep/.Doslova som písal z dokladov ktoré zaslali
    z VÚB Generali.

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    Prípadne si skúste pozrieť staršiu debatu na túto tému.
    http://www.porada.sk/showthread.php?t=5459

    Dokonca aj pani z ústredia SP, z odboru metodiky výberu poistného sa vyjadrila,
    že je nezmyselné uvažovať o tom, že údaj o poistnom pre II. pilier by mal byť
    na výplatnej páske. Ale vraj to je idea p.Kaníka od kt. nechcel upustiť.
    Hoci v zákone ostal § o tom, že zamestnanec je povinný nahlásiť že je aj v II.pilieri, podľa mňa nikde sa v zákone nehovorí nič o výplatnej páske....

    adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

    adinka55
    Mna zaujal prispevok c.8 v tomto odkaze: http://www.porada.sk/showthread.php?...ghlight=pilier

    Ak to teda zhrniem, ja ako zamestnavatel by som mala vediet ze moj zamestnanec je v druhom pilieri - OK. Ako vsak pocitam odvod na starobne poistenie? Rozdelim ho na I. a II. pilier? Keď starobne poistenie rozdelim na dve casti - budem kazdu sumu zaokruhlovat zvlast a az potom dosadzovat do vykazu SP? Ved pri kazdom zamestnancovi je, ktory je vlastne v II. pilieri to bude minimalne korunovy rozdiel v zaokruhlovani. Neviem ci takato hodnota aj prejde cez EZU. Mate s tym niekto skusenosti?

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    Odvod na starobné poistenie sa počíta rovnako ako minulý rok.
    Sumu zo starobného poist. rozdeľuje na I. a II. pilier až soc.poist.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    a čo v prípade, že zamestnanec sa prihlási do II.piliera, ale zamestnávateľ neodvádza odvody do SP. Ktorý zákon resp. § upravuje tento stav?

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    janaGT
    a čo v prípade, že zamestnanec sa prihlási do II.piliera, ale zamestnávateľ neodvádza odvody do SP. Ktorý zákon resp. § upravuje tento stav?
    Skuste pozrieť temu http://www.porada.sk/showthread.php?t=5459 prísp.#10

    A hovorí o tom Zákon 461/2003Z.z. o sociálnom poistení v znení nesk. predpisov (konkrétne zák.721/2004), §165 ods.1

    Angela je offline (nepripojený) Angela

    Angela
    Až teraz sme sa začali zaoberať zverejňovaním II.piliera na výplatnej páske.

    Treba aby boli dva riadky alebo stačí 9 % z VZ pre II. pilier
    a odvod zamestnanca , odvod zamestnávateľa je rozpísaný v cene práce


    Mimochodom zľava 0,5% na dieťa tu nevstupuje?????

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Zľava 0,5 % na dieťa vstupuje, znižuje sa odvod za zamestnanca o tieto percentá, podla počtu detí.

    Angela je offline (nepripojený) Angela

    Angela
    vstupuje ale do II. piliera pôjde o čosi viac ako zostane v socialnej poisťovni.

    Nevedela som sa rozhodnúť:
    vymeriavací základ * 0.09 alebo odvod/2
    V zákone je 9% tak je to jasné

    majernikova je offline (nepripojený) majernikova

    žena majernikova
    Ahojte vsetci.
    Mozem niekoho poprosit o radu, ako mám zadefinovat sporitela ll. piliera v mzdovom programe MRP?

    S pozdravom Monika

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    MRP:
    Pôjdeš na pracovné pomery. U každého zamestnanca potrebuješ toto nastavenie spravoť zvlášť. Takže klikneš si dvakrát na daného zamestnanca, klikneš na záložku mzdové údaje, nastavíš sa kurzorom na položku ostatné, a zaškrtneš (odfajkneš) kolonku s názvom Starobné dôch. sporenie (II piler - posledné políčko).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.