Zavrieť

Porady

Suhlas zamestnanca pri hmotnej zodpovednosti

Dobry den,
je potrebny suhlas zamestnanca, pokial mu bola ukradnuta vec zverena zamestavatelom a zamestnavatel sa rozhodol na zaklade hmotnej zodpovednosti, ze mu tuto vec da k nahrade?Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    aajka Pozri príspevok
    Dobry den,
    je potrebny suhlas zamestnanca, pokial mu bola ukradnuta vec zverena zamestavatelom a zamestnavatel sa rozhodol na zaklade hmotnej zodpovednosti, ze mu tuto vec da k nahrade?Dakujem
    Pokiaľ existuje doklad o prevzatí tejto veci zamestnancom, myslím, že áno, pokiaľ zamestnávateľ umožnil zamestnancovi zabezpečiť túto vec proti ukradnutiu.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    aajka Pozri príspevok
    Dobry den,
    je potrebny suhlas zamestnanca, pokial mu bola ukradnuta vec zverena zamestavatelom a zamestnavatel sa rozhodol na zaklade hmotnej zodpovednosti, ze mu tuto vec da k nahrade?Dakujem
    Myslím, že pokiaľ podpísal hmotnú zodpovednosť za zverenú vec, tak je za ňu zodpovedný a v prípade škody je povinný ju uhradiť bez dodatočného súhlasu.

    Jedine, keby bola vec poistená proti krádeži, tak plnenie bude od poisťovne a zamestnnaec nemusí hradiť škodu.

    aajka je offline (nepripojený) aajka

    aajka
    Ako som nasla v Zakonniku prace, paragraf 191: ,,Ak zamestnanec uzna zavazok nahradit skodu v urcenej vyske a ak s nim zamestnavatel dohodne sposob uhrady skody, je zamestnavatel povinny uzavriet dohodu pisomne, inak je neplatna. Osobitna pisomna dohoda vsak nie je potrebna, ak skoda uz bola uhradena.,,
    - staci ako zamestnanec uzna zavazok ustne?
    - vie mi niekto poradit, ako znie tato pisomna dohoda?
    Dakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    aajka Pozri príspevok
    Ako som nasla v Zakonniku prace, paragraf 191: ,,Ak zamestnanec uzna zavazok nahradit skodu v urcenej vyske a ak s nim zamestnavatel dohodne sposob uhrady skody, je zamestnavatel povinny uzavriet dohodu pisomne, inak je neplatna. Osobitna pisomna dohoda vsak nie je potrebna, ak skoda uz bola uhradena.,,
    - staci ako zamestnanec uzna zavazok ustne?
    Jasné, ak to následne aj zaplatí, tak v tom nevidím problém. Potom už nemusíte uzatvárať žiadnu písomnú dohodu.

    Myslím, že tú písomnú dohodu predpisuje ZP preto, aby uznanie záväzku bolo právne vymáhateľné, keby si to zamestnanec rozmyslel. Lebo "co je psáno, to je dáno".

    aajka Pozri príspevok
    - vie mi niekto poradit, ako znie tato pisomna dohoda?


    Síce neviem, ale viem si ju asi predstaviť. Budú tam zmluvné strany: z-c a z-ľ, popis škody a klauzula, že z-c a z-ľ sa dohodli, že zamestnanec uznáva záväzok uhradiť vzniknutú škodu a z-ľovi uhradí sumu XXXX sk do DD.MM.RRRR.

    Dole podpisy a je to.
    Naposledy upravil Chobot : 15.08.07 at 08:21

    aajka je offline (nepripojený) aajka

    aajka
    a co ak zamestnanec neuzna skodu? je zamestnavatel povinny preukazat zamestnancovo zavinenie?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    aajka Pozri príspevok
    a co ak zamestnanec neuzna skodu? je zamestnavatel povinny preukazat zamestnancovo zavinenie?
    Ale v úvode si napísala, že má podpísanú hmotnú zodpovednosť. tak aké preukazovanie viny? V takom prípade on musí preukázať, že škode nemohol zabrániť.

    Napr. prevezmem z firmy notebook, podpíšem hm. zodpovednosť. V krčme ho večer predám a šéfovi poviem, že mi ho ukradli. Opýta sa, že kde mi ho ukradli. Poviem, že v krčme.

    Výsledok - šéf ma pošle niekam, ale predtým zaplatím za ten notebook.

    Ak by mi ho ukradli tak, že mal by som ho doma a cez víkend mi vybielia byt vrátane toho notebooku, tak v tom prípade nie som plne vinný. V takom prípade ale budem mať zápisnicu z polície a firma si môže uplatniť náhradu škody od poisťovne (ak je poistená).

    Suhlas zamestnanca pri hmotnej zodpovednosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.