Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
a čo pracovné agentúry, ktoré ponúkajú miesto opatrovateliek napr. na www.profesia.sk je ich niekoľko
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
terezaka terezaka

terezaka je offline (nepripojený) terezaka

manželka,matka troch dospelých detí ...viac
Želám pekný deň.Prosim vie mi niekto poradit co sa týka legalizácie opatrovateliek v AU od 1.1.2008.Vraj o tom Písali v SME ale neviem kedy?Alebo nejaký iný zdroj ďakujem .Terézia
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Od 1.7.2007 si musia opatrovateľky zlegalizovať svoju prácu v Raskúsku, do 31.12.2007 majú generálny pardon a preto je ten dátum 1.1.2008 na kedy to každý odkladá. Opatrovateľka si môže vybaviť ŽL v Rakúsku alebo na Slovensku, podľa toho ako dlho chce uvedenú prácu vykonávať.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
info: www.eures.sk
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
hanelie Pozri príspevok

Keď som sa informovala na horeuvedenej adrese, zostala som sklamaná, nevedeli mi podať pred týždňom skoro žiadne informác ie.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
kuk tu: http://www.eures.sk/det2.php?cms=339
0 0
terezaka terezaka

terezaka je offline (nepripojený) terezaka

manželka,matka troch dospelých detí ...viac
Hanelie ďakujeeem!!! Terézia
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Hanelie ďakujeeem!!! Terézia
nech ti padne na úžitok /odpoveď/
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Hanelia
mám na teba prosbu kolegyne a kamarátky chodia do Rakúska ako opatrovateľky a z toho živnost. listu a všetkého okolo majú hrôzu ak tam chodia na turnusy 2 týždne tam a dva týždne doma môžu mať aj slovenský živn. list alebo ak ty vieš ešte niečo bližšie veľmi by si mi pomohla
ešte raz vrelá vďaka aj za to čo som si už prečítala
Anika
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
anik,
dievčatá musia mať rakúsky živnostenský list...treba si urobiť certifikát opatrovateľky, resp ošetrovateľky / keď nemajú napr. zdravotnú školu / najlepšie je urobiť si ho cez červený kríž - to je medzinárodne uznávaná inštitúcia .../opatrovateľský kurz sa dal? dá urobiť aj cez ÚPSVaR

aj tu: http://www.eures.sk/det2.php?cms=339 sú už nové info

dievčatá ďakujem za bodíky
Naposledy upravil hanelie : 07.01.08 at 11:50
0 0
sara3 sara3

sara3 je offline (nepripojený) sara3

Ako by ste mi poradili? Ide o moju sestru, ktora doteraz (ako vacsina) robila v Rakusku opatrovatelku nacierno. Teraz si vybavuje zivnost v Rakusku. Robi tam 3 tyzdne, na Slovensku je potom tiez 3. Problem je v tom, ze tym, ze bude oficialne papierovo zamestnana v AT, teda aj zdravotne poistena, musi sa na Slovensku odhlasit zo slovenskej zdravotnej poistovne (to ma zistene priamo v zdrav. poistovni), tym aj od slovenskeho lekara, a musi si najst lekara v Rakusku. Samozrejme, ze v pripade nudze ju osetria aj na Slovensku, ale tie papierovacky potom ... A tiez si nevie predstavit, ze s beznou znalostou nemciny by dokazala komunikovat o zdrav. problemoch s rakuskym doktorom ... Tiez preventivne prehliadky. Ako to riesite Vy ostatne?
Vdaka.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

sara3 Pozri príspevok
Ako by ste mi poradili? Ide o moju sestru, ktora doteraz (ako vacsina) robila v Rakusku opatrovatelku nacierno. Teraz si vybavuje zivnost v Rakusku. Robi tam 3 tyzdne, na Slovensku je potom tiez 3. Problem je v tom, ze tym, ze bude oficialne papierovo zamestnana v AT, teda aj zdravotne poistena, musi sa na Slovensku odhlasit zo slovenskej zdravotnej poistovne (to ma zistene priamo v zdrav. poistovni), tym aj od slovenskeho lekara, a musi si najst lekara v Rakusku. Samozrejme, ze v pripade nudze ju osetria aj na Slovensku, ale tie papierovacky potom ... A tiez si nevie predstavit, ze s beznou znalostou nemciny by dokazala komunikovat o zdrav. problemoch s rakuskym doktorom ... Tiez preventivne prehliadky. Ako to riesite Vy ostatne?
Vdaka.

Milá SARA3,
netuším kto tvoju sestru takto informoval, ale uvediem veci na správne miesto. Tvoja sestra vôbec nemusí mať strach a paniku. Postup je veľmi jednoduchý:
Sestra ako SZČO v Rakúsku je povinná sa prihlásiť do poisťovne v Rakúsku a zároveň si vypýta vypýta formulár E 106, ktorý ma dve časti A a B. Časť A vyplní rakúska poisťovňa a s týmto formulárom príde sestra do svojej slovenskej poisťovne odhlási sa z poistenia na Slovensku a odovzdá formulár, kde časť B vyplní slovenská poisťovňa. Dostane kartičku poistenca EU ako cezhraničný zamestnanec. Čiže bude vlastniť rakúsku E-card pre poistenie v Rakúsku a slovenskú kartu poistenca EU. Lekárov môže navštevovať na Slovensku a aj v Rakúsku. Bude to záležať len na nej ako sa rozhodne.
Čo sa týka PN na Slovensku a podobných vecí vyžaduje rakuska poisťovňa určitý postup, ak budeš mať nejaké otázky, kľudne sa ozvi.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ludmilla a aký je postup, keď bude na PN?
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

mysimis Pozri príspevok
Ludmilla a aký je postup, keď bude na PN?
Netuším, či už existuje nejaký formulár špeciálny a zrejme už áno, v ČR určite. Ale dá sa to riešiť jednoducho zobrať A4 napísať v nemčine meno, adresu, diagnózu, symptómy ochorenia, spôsob liečby - podrobne vypísať všetky lieky, vyšetrenia, termíny kontrôl. PN od - do, dať to potvrdiť lekárom a zavítať do rakúskej poisťovne - to je ten lacnejší a jednoduchší postup. A potom ten drahší, dať si vystaviť od lekára na A4 ak vie nemecky a je ochotný v nemčine ak nie tak v slovenskom jazyku a dať si to opečiatkované úradne preložiť.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ludmilla a máš nejaké skúsenosti so sociálnou poisťovňou v Rakúsku? Napr. aká je výška odvodov?
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

mysimis Pozri príspevok
Ludmilla a máš nejaké skúsenosti so sociálnou poisťovňou v Rakúsku? Napr. aká je výška odvodov?
Teraz vyšiel do platnosti nový zákon platný od 1.1.2008 a všeobecne je to 18,07% po hranicu zárobku 3930,- Eur.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
3930 Eur mesačne?
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

mysimis Pozri príspevok
3930 Eur mesačne?
áno mesačne - brutto
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
V usmerneniach čo som čítala sa píše, že sociálne poistenie v AT je minimálne 140 EUR. Kde by som ten zákon so soc.poistení našla?
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

mysimis Pozri príspevok
V usmerneniach čo som čítala sa píše, že sociálne poistenie v AT je minimálne 140 EUR. Kde by som ten zákon so soc.poistení našla?
Mysmis, v SP je to rozdelené na skupiny, vybrala som ti všeobecný príklad, skupina - zamestnanec, úradník:
Príklad poistenia v %: Poistenie pe prípad v nezamestnanosti - spolu 3 00platí zamestnanec 3 zamestnávateľ, nemocenské poistenie - spolu 7,65: 3,82 zamestnanec a 3,83 zamestnávateľ, úrazové - spolu1,40: platí len zamestnanec. Spolu to činí 37,85 Eur, pričom 17,07 zamestnanec a 20,78 zamestnávateľ. Ďalej je poplatok do komory robotníkov a zamestnancov - 0,50 platí len zamestnanec. Podpora bytovej výstavby - spolu 1,00: 0,50 zamest. a 0,50 zamestnávateľ Poplatok pri insolvencii 0,55 - platéí len zamestnanec. Spolu: 2,05 z toho 1,00 zamestnanec a 1,05 zamestnávateľ.
Celkový odvod = 39,90 z toho 18,07 zamestnanec a 21,83 zamestnávateľ.

Mám to len v tlačenej forme, takže o akú skupinu máš záujem?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať