Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

veronika05 Pozri príspevok
DOBRY DEN. CHCEM VEDIET KED PRACUJEM V RAKUSKU A RODINA MA PRIHLASILA A PLATI ZA MNA ODVODI CI JE TO TO ISTE AKO KED MATE SVOJU ZIVNOST A PLATITE ODVODI SAMA ALEBO JE V TOM ROZDIEL SOM ZACIATOCNICKA A POTREBUJEM PORADIT. A ESTE KED BY SOM CHCELA RAKUSKU MATERSKU KOLKO MUSIM MAT ODROBENE ZATIAL DAKUJEM
Keď pracuješ v Rakúsku ako opatrovateľka, musíš mať živnosť. To, či Ti odvody platí rodina, alebo si ich platíš sama-záleží od vašej dohody. Ale šeky o zaplatení si od rodiny pýtaj, budeš ich potrebovať k DP.( zároveň máš istotu, že sú naozaj zaplatené, lebo Ty si živnostníčka, máš nejaké povinnosti. Nespoliehaj sa na rodinu vo všetkom, pre istotu si overuj a všetky doklady si odkladaj: plat,cestovné, odvody atd.)
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Este doplnim.
Poziadaj si o zmenu adresy na dorucovanie posty na domacu adresu na SK u vsetkych dolezitych uradoch. /SVA a pod./
Nemoze sa ti potom stat, ze ti nejaka dolezita posta pride na staru adresu v AT a niekto ti ju nedoruci...
3 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Výška rodinných prídavkov je odstupňovaná podľa veku dieťaťa.
Vek dieťaťa
Suma za mesiac
od narodenia
105,40 Eur
od 3 rokov
112,70 Eur
od 10 rokov
130,90 Eur
od 19 rokov
152,70 Eur
Príplatok pre značne postihnuté dieťa (stupeň postihnutia musí byť min. 50% a dieťa nesmie byť v stave, aby sámeho seba vedelo uživiť – potvrdenie o postihnutí dieťaťa vystavuje odborný lekár na formulári E407) 138,30eur

http://www.opatrovanie-rakusko.sk/op...dinne-pridavky
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ak menis miesto prace, musis sa vzdy na Gemainde odhlasit a samozrejme na novom mieste prihlasit na pobyt.Pri prihlaseni potrebujes aj podpis niekoho z rodiny, kde mas nahlasene bydlisko.
Odhlasit ta moze aj rodina,nemusis osobne. Doklad o odhlaseni nech ti poslu postou.
Zmenu adresy nahlas vzdy aj na zivnost. urad, kde si registrovana. Mozes aj mailom,oni ti doklad o prijati a zaznamenani zmeny poslu na adresu,na ktoru poziadas. Moze byt aj adresa domov,na SK.
2 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Ok, takže som zriadil samostatnú Poradu pre opatrovateľky www.porada.sk/opatrovatelky
2 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
Na čo nezabudnúť teraz v období podávania daňového priznania!

Výška dane v Rakúsku sa určuje podľa výšky príjmov (progresívna daň):
Príjem do výšky 11.000eur je oslobodený od dane, čiže sa nezdaňuje.
Príjem od 11.000 do 25.000 eur podlieha 36,50% dani.
Príjem od 25.000 do 60.000 eur podlieha 43,214% dani.
Príjem nad 60.000 podlieha 50% dani.

Ku príjmom každého opatrovateľa patrí :
-honorár za poskytované služby - Taggeld
-náhrada cestovného – Reisegeld
-vecné príjmy (za bezplatnú stravu a ubytovanie) - Sachbezug
-príp. náhrada za úhradu soc. poistenia - Sozialversicherung

K výdavkom je možné zarátať:
-skutočne vynaložené výdavky, ktoré úzko súvisia z vykonávanou činnosťou opatrovateľa alebo výdavky Paušálom 12% - Basispauschalierung
-odvody na sociálne poistenie príp. iné pripoistenia
-poplatok pre hospodársku komoru
POZOR!!!!Ak podnikateľ použije odpočet skutočných výdavkov (ak sú vyššie ako paušál) po predchádzajúcom uplatnení si výdavkov paušálom, je možné opätovne sa vrátiť ku paušálu až po uplynutí 5 rokov. Preto si treba poriadne zvážiť, či sa oplatí uplatniť si skutočné výdavky, kvôli jednému roku, ak si podnikateľ nie je istý, či bude mať skutočné vynaložené výdavky vyššie aj v nasledujúcich rokoch.
1 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
tinabo Pozri príspevok
Ja len stále nechápem to stravné. Stravné pripočítam k platu aj keď nemám žiadne potvrdenie? a tak isto aj cestovné?
všetky peniaze, ktoré ti rodina vyplatí je tvoj príjem! Ak ti dáva peniaze na cestu do ruky aj to je tvoj príjem. I keď ty nemáš o tom žiadne potvrdenie, rodina to má veľmi dobre všetko zrátané a zapísané čo ti vyplatila. V tomto sú veľmi dôslední. Stravné - my to zjednodušene voláme stravné ale sú to náklady rodiny, ktorá ti poskytla stravu a ubytovanie, ktoré ty neplatíš ale prijímaš ako naturálnu hodnotu.
1 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

www.socpoist.sk

[hore]Medzinárodný slovensko-rakúsky poradenský deň bude v máji v Bratislave


26.04.2010 Po úspešných poradenských dňoch vo Viedni v októbri minulého roku sa Sociálna poisťovňa a rakúska Dôchodková poisťovňa (Pensionsversicherungsanstalt)rozhodli poskytnúť verejnosti poradenstvo rovnakým spôsobom aj v roku 2010. Hostiteľskou inštitúciou bude Sociálna poisťovňa a podujatie sa uskutoční v Bratislave 19. mája 2010 v informačno-poradenskom centre ústredia Sociálnej poisťovne na Ulici 29. augusta č. 8 –10 (vchod z Cukrovej ulice) v čase od 9.00 h do 16.00 h.
Hlavným účelom bude opäť poradiť občanom, ktorí pracujú alebo pracovali v Rakúsku a získali obdobie poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, ako aj Rakúskej republiky. Odborníci v oblasti dôchodkového poistenia oboch krajín budú pripravení svojim poistencom a poberateľom dôchodkových dávok zodpovedať ich otázky a pomôcť pri riešení dôchodkových záležitostí.
Záujemcovia o účasť na medzinárodnom poradenskom dni si môžu dohodnúť termín konzultácie na slovenskom telefónnom čísle 02/592 48 734. Prednosť budú mať vopred objednaní návštevníci, bezplatné poradenstvo však dostanú aj ostatní občania. V prípade potreby bude zabezpečené tlmočenie.
Pri telefonickom objednávaní je potrebné okrem konkrétnej požiadavky, ktorá bude predmetom poradenstva, uviesť tiež príslušné osobné údaje ako svoje meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, číslo poistenia alebo rodné číslo. V prípade, že ide o pozostalostnú dávku, je potrebné uviesť aj údaje o zomretom poistencovi. Účastníci poradenského dňa by nemali zabudnúť priniesť si so sebou okrem osobných dokladov tiež podklady týkajúce sa svojho dôchodkového poistenia.


... možno poradia aj mimi dôchodkového poistenia
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

veronika05 Pozri príspevok
ALE KED ONI MI NEDAVAJU ZIADNE PAPIERE OHLADOM PLATU PLAT MI DAVAJU NARUKU AZIADNU VYPLATNICU A DANOVE PRIZNANIE BUDEM PODAVAT NA SK ALEBO V RAKUSKU? Dakujem za odpoved
DP aj na SK, aj v R.
Doklady si všetky pýtaj, budeš ich potrebovať doložiť. Stačí na PC napísané a podpísané od rodiny-kto poberá na pacienta peniaze. Rodina tiež potrebuje doklad o tom, čo všetko Ti platí, inak nedostanú príspevky...
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Skôr by som povedala, že prenajímateľ nepodpísal s Tvojim manželom nájomnú zmluvu a nechce príjem z prenájmu priznať.

To potom všetci cudzinci v AT a je ich naozaj neúrekom oficiálne spávajú v stane?

Neviem, ako veľmi záleží Tvojmu manželovi na tomto nájme, ale čo keby tak pošepol domácemu, že sa pôjde opýať na FINANZAMT, aby mu poradili, ako to vlastne je...
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

alencek
arizona
trini21
aj ja by som na Vás mala otázku čo je lepšie rakúska či slovenská živnosť?
Lepsie na co?
Kedze sa pytas v teme opatrovanie v AT,tak predpokladam, ze myslis opatrovatelky. Tie MUSIA mat rakusku zivnost,ak chcu pracovat v AT.
nie,nemusia mať raksku, môžu pracovať i na slov. živnosť.
V prípade, ak máte (alebo si založíte) na Slovensku živnosť na poskytovanie opatrovateľskej starostlivosti, môžete vykonávať opatrovanie starých ľudí v rakúskych súkromných domácnostiach bez rakúskeho živnostenského listu iba dočasne (vorübergehend) na základe krátkodobého cezhraničného poskytovania služieb, tzv. voľnou výmenou na 14-dňové turnusy, a to maximálne po dobu 2 mesiacov.
Ak opatrovateľ pochádza z Rakúska alebo opatrovateľ pochádza z iného členského štátu EÚ a v Rakúsku sa usadil, resp. v Rakúsku vykonáva dlhodobú trvalú činnosť, v takom prípade si musí opatrovateľ založiť živnosť a podliehať povinnému sociálnemu poisteniu(Sozialversicherungspflicht) v Rakúsku vrátane rešpektovania rakúskych daňových predpisov (Steuervorschriften)
viac:
http://www.pp.sk/6571/Zamestnavanie-...PMPP30780.aspx
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Toto, čo píšeš, je len živnosť na prácu mzdárky, nie opatrovateľky.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

LydaLyda
Na SK robí na živnosť mzdy pre SZČO - malé firmy. Viem, že jej prišlo vyrozumenie na tú jej žiadosť - súhlas - ponechať si slovenský živnostenský list (aj na opatrovanie v rakúsku) ale tá platnosť je vraj vždy len na 6 mesiacov a stále si musí znovu žiadať súhlas. Ak budem vedieť niečo nové, dám sem odpoveď.
Odporucam jej zavolat aj na rakuske WKO,tam jej tiez budu vediet poradit
1 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

alencek
čiže musím vyplniť i str. 11, odd. XIV...len aké výdaje dať? asi podľa DP rakúskeho, nie?
Budú tam paušálne výdavky 40% + zaplatené odvody v Rakúsku a v stĺpci "z toho výdavky" vyčísli samostatne odvody. Rakúske Dp do slovenského nemiešaj.
1 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
a čo pracovné agentúry, ktoré ponúkajú miesto opatrovateliek napr. na www.profesia.sk je ich niekoľko
0 0
terezaka terezaka

terezaka je offline (nepripojený) terezaka

manželka,matka troch dospelých detí ...viac
Želám pekný deň.Prosim vie mi niekto poradit co sa týka legalizácie opatrovateliek v AU od 1.1.2008.Vraj o tom Písali v SME ale neviem kedy?Alebo nejaký iný zdroj ďakujem .Terézia
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Od 1.7.2007 si musia opatrovateľky zlegalizovať svoju prácu v Raskúsku, do 31.12.2007 majú generálny pardon a preto je ten dátum 1.1.2008 na kedy to každý odkladá. Opatrovateľka si môže vybaviť ŽL v Rakúsku alebo na Slovensku, podľa toho ako dlho chce uvedenú prácu vykonávať.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
info: www.eures.sk
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
hanelie Pozri príspevok

Keď som sa informovala na horeuvedenej adrese, zostala som sklamaná, nevedeli mi podať pred týždňom skoro žiadne informác ie.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
kuk tu: http://www.eures.sk/det2.php?cms=339
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať