Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
Marta Kožušková Pozri príspevok
Ešte chcem doplniť pre Nachtigal, že je potrebné pozastaviť živnosť, lebo zo SVA Vám pošlu šek na zaplatenie ďalšieho kvartálu, takže čím skor. Uvažujem, že keď hrozí invalidný dochodok tak treba tú PN lebo nárok na inv.dochodok vznikne po roku PN.Ešte by bolo dobre keby niekto kompetentný nám napísal. Tiež ďakujem za doplnenie, čo sa týka pozastavenia živnosti v mojom príspevku.
Ďakujem Martulka, že ste reagovali na môj príspevok. Sama neviem ako sa rozhodnúť ide mi z toho hlava prasknúť. Písala som aj na SVA den gewerblichen Wirtschaft Feldkirch a odpísali mi presne, že som nebola pripoistená a poslali mi brožúru o pripoistení. Tak som ju vyplnila a odfaxovala späť. Chcem si to pripostenie aj teraz platiť.Viem, že teraz z toho nebudem mať nič, ale možno na budúci rok v januári začnem pracovať tak nech som chránená. Po úraze chrbtice budem teraz zraniteľná. Uvažujem dobre? Ďalej som rozmýšľala, že by som neprerušila živnosť a platila aj odvody čím by som vlastne získala celý rok na dôchodok ale nie som si istá, že keď SVA dostane moju PN, či odvody nezastaví automaticky. Neviem či jedno nevylučuje druhé. Poslala som aj email na VersicherungService.Vorarlberg ale doteraz mi neodpovedali. Niekto mi povedal, že u nás môžeme maródiť v kuse len pol roka, ešte som nebola u mojej obvodnej lebo ležím. Papiere zaniesol manžel. Idem k nej o mesiac, potom budem múdrejšia.
0 0
Marta Kožušková Marta Kožušková
Nachtigal Pozri príspevok
Ďakujem Martulka, že ste reagovali na môj príspevok. Sama neviem ako sa rozhodnúť ide mi z toho hlava prasknúť. Písala som aj na SVA den gewerblichen Wirtschaft Feldkirch a odpísali mi presne, že som nebola pripoistená a poslali mi brožúru o pripoistení. Tak som ju vyplnila a odfaxovala späť. Chcem si to pripostenie aj teraz platiť.Viem, že teraz z toho nebudem mať nič, ale možno na budúci rok v januári začnem pracovať tak nech som chránená. Po úraze chrbtice budem teraz zraniteľná. Uvažujem dobre? Ďalej som rozmýšľala, že by som neprerušila živnosť a platila aj odvody čím by som vlastne získala celý rok na dôchodok ale nie som si istá, že keď SVA dostane moju PN, či odvody nezastaví automaticky. Neviem či jedno nevylučuje druhé. Poslala som aj email na VersicherungService.Vorarlberg ale doteraz mi neodpovedali. Niekto mi povedal, že u nás môžeme maródiť v kuse len pol roka, ešte som nebola u mojej obvodnej lebo ležím. Papiere zaniesol manžel. Idem k nej o mesiac, potom budem múdrejšia.
Milá pani,ten začiatok je ťažký, ja som bola tiež zúfalá.Písala som všade, kde som si myslela, že je to potrebné, teda do Ra.Podľa mojho úsudku, keď PN bude odoslaná do Rakúska neviem či budete moct platit pripoistenie.Neviem či by bude dobré odvody platiť. Ináč SVA vám sama pošle Kontoaszug so šekom a bude tam už aj to pripoistenie zahrnuté.Určite sa budete dlho zotavovať. Kvoli starobnému dochodku je to asi takto. Od založenia živnosti keď pracujeme v Rakúsku menej ako 1 rok alebo resp.1 rok započíta sa nám odpracovaná doba u nás, iba doba, odmena nie.Ked budeme pracovat viac ako 1 rok po 10 rokoch nám vznikne nárok na st.dochodok v Ra, ktorý bude činit cca 120 Eur pri našej odmene (mzde).Mám také informácie.Som nie celé 3 roky pred st.dochodkom takže som si to zisťovala. No ale ešte sa može vela zmenit kým pojdem do dochodku. U nás sa určite maródi 1 rok, s tým, že keď náš zdravotný stav sa nezlepší možeme požiadat o invalidný dochodok.
0 0
Donitka Donitka

Donitka je offline (nepripojený) Donitka

Ja by som sa chcela spitat ako je to s odvodmi?nakolko chceme mat so striedačkou živnost ale rodina špekuluje aby nam neplatila odvody,že my si to mame same platit...čo my pride ako nenormalne...Starame sa o deda ale ten nedostane tych 55O od štatu nakolko ma vyšši dochodok konkretne 4977 €ur+k tomu 63O alebo tak nejak pflege geld....,sme cez agenturu ale tej sme doteraz len inkasovali 10%s turnusu,ale ta agentura nam nepomohla nič,okrem toho že beru peniaze,ani o živnosti nas neinformovala...Takže sme začali o tom hovorit same že chceme tu živnost,no len problem je to že oni by nam už išly stahovat s platu akože 2OO€ur?akože neviem začo..že to je poistenie a tak..a pritom ak to tu mam napisat tak mame 8OO€ur už aj s cestovnym za dve tyždne...a ešte s toho odvadzat my same odvody???Ak my niekto može poradit čo s tym mame robit...Ja mam take tušenie že oni si to potom aj tak odpišu s dani že nam to akože platia...Kde by som mohla najst na akej stranke kde piše že oni su nam povinny platit odvody...!!!aby som im to mohla ukazat lebo mam taky pocit že nas stavaju do nelahkej situacie:-(Dakujem za info teda ak je to možné...poradit..PLS je to surne!!!
0 0
Marta Kožušková Marta Kožušková
Donitka Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spitat ako je to s odvodmi?nakolko chceme mat so striedačkou živnost ale rodina špekuluje aby nam neplatila odvody,že my si to mame same platit...čo my pride ako nenormalne...Starame sa o deda ale ten nedostane tych 55O od štatu nakolko ma vyšši dochodok konkretne 4977 €ur+k tomu 63O alebo tak nejak pflege geld....,sme cez agenturu ale tej sme doteraz len inkasovali 10%s turnusu,ale ta agentura nam nepomohla nič,okrem toho že beru peniaze,ani o živnosti nas neinformovala...Takže sme začali o tom hovorit same že chceme tu živnost,no len problem je to že oni by nam už išly stahovat s platu akože 2OO€ur?akože neviem začo..že to je poistenie a tak..a pritom ak to tu mam napisat tak mame 8OO€ur už aj s cestovnym za dve tyždne...a ešte s toho odvadzat my same odvody???Ak my niekto može poradit čo s tym mame robit...Ja mam take tušenie že oni si to potom aj tak odpišu s dani že nam to akože platia...Kde by som mohla najst na akej stranke kde piše že oni su nam povinny platit odvody...!!!aby som im to mohla ukazat lebo mam taky pocit že nas stavaju do nelahkej situacie:-(Dakujem za info teda ak je to možné...poradit..PLS je to surne!!!
Najlepšie by bolo keby vám odpovedal poraďák. Ja len uvažujem akú to máte agentúru. Na Slovensku, ktoré poznám, každá žiada podklady pre vybavenie živnosti v Rakúsku a v rodine dohodne podmienky odmeňovania-výšku, cestovné a odvody. Keď si vybavíte samé živnosť v Rakúsku a uzavriete s rodinou zmluvu, nepotrebujete agentúru.Záleží či ste s agentúrou uzatvorili písomnú dohodu o sprostredkovaní adries klientov. Záleží v akom zdravotnom stave je klient a akú opateru vyžaduje. Podľa náročnosti sa dohodne odmena. Na koho sa obrátiť to neporadím, verím, že poraďák tejto porady postrehne Váš dopyt a odpovie Vám. Želám veľa úspechov.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
Donitka Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spitat ako je to s odvodmi?nakolko chceme mat so striedačkou živnost ale rodina špekuluje aby nam neplatila odvody,že my si to mame same platit...čo my pride ako nenormalne...Starame sa o deda ale ten nedostane tych 55O od štatu nakolko ma vyšši dochodok konkretne 4977 €ur+k tomu 63O alebo tak nejak pflege geld....,sme cez agenturu ale tej sme doteraz len inkasovali 10%s turnusu,ale ta agentura nam nepomohla nič,okrem toho že beru peniaze,ani o živnosti nas neinformovala...Takže sme začali o tom hovorit same že chceme tu živnost,no len problem je to že oni by nam už išly stahovat s platu akože 2OO€ur?akože neviem začo..že to je poistenie a tak..a pritom ak to tu mam napisat tak mame 8OO€ur už aj s cestovnym za dve tyždne...a ešte s toho odvadzat my same odvody???Ak my niekto može poradit čo s tym mame robit...Ja mam take tušenie že oni si to potom aj tak odpišu s dani že nam to akože platia...Kde by som mohla najst na akej stranke kde piše že oni su nam povinny platit odvody...!!!aby som im to mohla ukazat lebo mam taky pocit že nas stavaju do nelahkej situacie:-(Dakujem za info teda ak je to možné...poradit..PLS je to surne!!!
Donitka, prečítala som si váš príspevok a podľa neho mi vychádza, že pracujete na čierno. Agentúre platíte len %tá zo sprostredkovanej práce. Zaujímavé je, že sa rodina neobáva postihov za poskytovanú prácu na čierno. Ste v rodine nahlásené na prechodný pobyt? Asi nie. Súhlasím s pani Kožuškovou. Výhodnejšie by bolo bez agentúry a záleží na stave pacienta. Živnosť si môžete vybaviť aj samé, nie je to až také zložité. Rozmýšľam, že ak agentúra chcela od vás 200 eur dopredu akosi preskočila postupnosť. Pýtala ta vaša - agentúra - od vás aj nejaké doklady, ktoré sú potrebné na vybavenie živnosti? napr. nahlásenie prechodného pobytu, výpis z registra trestov, kópiu cestovného pasu atď? Potom vám asi chcela naozaj vybaviť živnosť. Neviem v akej oblasi Rakúska pracujete, lebo každá oblasť má iné požiadavky a aj poplatky za vybavenie živnosti. Viem, že Vorarlberg je najbenevolentnejší. Čo sa týka poistenia, to je povinné platiť štvrťročne a to posiela poisťovňa šek na meno opatrovateľky prihlásenej na prechodný pobyt v rodine opatrovanej osoby. Tá potom odovzdá šek rodine, ktorá ho zaplatí a fotokópiu o uhradení dostane opatrovateľka. Poplatok hospodárskej komore je tiež rozdielny. Moja prvá rodina mi ho zaplatila za rok 2008 a v druhej rodine som si rok 2009 musela platiť sama. Takto to nejak väčšinou funguje. Poznám aj opatrovateľky, ktoré majú príjem ako vy a poistenie si naozaj platili samé, ale po čase z takej rodiny vždy odídu. Ak rodina nepožiada od štátu príspevok na 24-hodinové opatrovanie nemusí platiť opatrovateľke poistné. Len takýto príspevok od štátu musí byť aj na tento účel použitý. Aspoň takto nejako to bolo prezentované. Inak je to len na dobrej vôli rodiny a dohode s opatrovateľkou. Je to už len na vás ako sa rozhodnete. Vybavte si živnosť a požiadajte agentúru o novú rodinu s ktorou dohodnú dopredu aj platenie odvodov. Prajem vám veľa šľastia.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
Marta Kožušková Pozri príspevok
Milá pani,ten začiatok je ťažký, ja som bola tiež zúfalá.Písala som všade, kde som si myslela, že je to potrebné, teda do Ra.Podľa mojho úsudku, keď PN bude odoslaná do Rakúska neviem či budete moct platit pripoistenie.Neviem či by bude dobré odvody platiť. Ináč SVA vám sama pošle Kontoaszug so šekom a bude tam už aj to pripoistenie zahrnuté.Určite sa budete dlho zotavovať. Kvoli starobnému dochodku je to asi takto. Od založenia živnosti keď pracujeme v Rakúsku menej ako 1 rok alebo resp.1 rok započíta sa nám odpracovaná doba u nás, iba doba, odmena nie.Ked budeme pracovat viac ako 1 rok po 10 rokoch nám vznikne nárok na st.dochodok v Ra, ktorý bude činit cca 120 Eur pri našej odmene (mzde).Mám také informácie.Som nie celé 3 roky pred st.dochodkom takže som si to zisťovala. No ale ešte sa može vela zmenit kým pojdem do dochodku. U nás sa určite maródi 1 rok, s tým, že keď náš zdravotný stav sa nezlepší možeme požiadat o invalidný dochodok.
Pani Martulka, rozhodla som sa nešpekulovať a dnes som požiadala emailom o pozastavenie živnosti k 1. 7. 2009, jún mám už zaplatený. PNku som odovzdala v Sociálnej poisťovni, musela som doložiť od lekárky Krátku lekársku správu a lístok, že pokračujem v PNke a to bolo všetko. Vraj tie doklady Ečka si pracovníčky vypíšu samé. Tiež mám každý mesiac sociálke odovzdať ten lístok. Keď mi príde pozastavenie živnosti vybavím si potom aj VšZP. Pomohli ste mi pri rozhodovaní. Ďakujem a prajem vám skoré uzdravenie.
0 0
Marta Kožušková Marta Kožušková
Nachtigal Pozri príspevok
Pani Martulka, rozhodla som sa nešpekulovať a dnes som požiadala emailom o pozastavenie živnosti k 1. 7. 2009, jún mám už zaplatený. PNku som odovzdala v Sociálnej poisťovni, musela som doložiť od lekárky Krátku lekársku správu a lístok, že pokračujem v PNke a to bolo všetko. Vraj tie doklady Ečka si pracovníčky vypíšu samé. Tiež mám každý mesiac sociálke odovzdať ten lístok. Keď mi príde pozastavenie živnosti vybavím si potom aj VšZP. Pomohli ste mi pri rozhodovaní. Ďakujem a prajem vám skoré uzdravenie.
Ďakujem milá pani Nachtigal.Myslím, že ste sa rozhodli správne.WKO automaticky pozastaví odvody do SVA.Na základe toho urobte krok do VšZP. Ja zajtra idem ešte na jedno vyšetrenie, uvidím aký bude výsledok a liečba. Uvažujem, že zavolám do Agentúry a požiadam rodinu. Bolo by dobre nájsť tu ľahšiu prácu, no v súčasnosti je to veľmi ťažké, všade sa len prepúšťa a nezostáva mi nič iné len naspět do Ra. To najhoršie na tom je, že som sama, potrebujem príjem, lebo čo bolo našporené minulo sa. Srdečne pozdravujem, možno opeť na porade pri nejakom probléme.Skoré uzdravenie aj Vám.
0 0
katusqa196 katusqa196

katusqa196 je offline (nepripojený) katusqa196

Prosim kto mi poradi ako sa da zrusit zivnost v Rakusku? Sef ma donutil dat si k 1.6.zivnost a ja si ju chcem zrusit. Prosim podrobne informacie, kde vsade musim napisat aby mi zivnost zanikla. Dakujem
0 0
Marta Kožušková Marta Kožušková
katusqa196 Pozri príspevok
Prosim kto mi poradi ako sa da zrusit zivnost v Rakusku? Sef ma donutil dat si k 1.6.zivnost a ja si ju chcem zrusit. Prosim podrobne informacie, kde vsade musim napisat aby mi zivnost zanikla. Dakujem
Prečo zrušiť? Končite ako opatrovateľka v Rakúsku? Keď nekončíte natrvalo, tak stačí len pozastaviť. Za ďalšie nové vybavenie živnosti sa platí cca 70 Eur. Keď chcete zrušiť tak sa treba obrátiť so žiadosťou na Wirtschaftskammer oni potom automaticky zrušia odvody v SVA.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
Živnosť rušiť nemusíte, stačí ju naozaj len pozastaviť nikdy neviete kedy sa vám to ešte hodí, doba je zlá. Určite máte nejaký list z WKO - Wirtschaftskammer. Hore v pravom hornom rohu je logo WKO aj s adresou, telefonnym číslom a faxom. Vašu žiadosť o vydanie dokladu o pozastavení živnosti - die Bestätigung der Ruhendmeldung môžete i odfaxovať. Na žiadosť napíšte meno, rodné číslo, číslo živnostenského listu - Gewerberegister-Nr., dátum od kedy chcete živnosť pozastaviť (dá sa aj so spiatočnou platnosťou), adresu na Slovensku a telefonne číslo na, ktorom vás môžu zastihnúť a podpíšte to. Ja som to poslala emailom a behom polhodiny mi volali a chceli odo mňa podpis ale nakoniec sme sa dohodli a za 3 hodiny som mala email v prílohe doklad o prerušení živnosti, ktorý som si vytlačila. Za dva dni mi však prišiel originál poštou.
0 0
slandrea slandrea

slandrea je offline (nepripojený) slandrea

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci nemate niekto prelozeny formular z financneho uradu v Rakusku s nazvom "Fragebogen" tykajuceho sa opatrovania v Rakusku. Velmi surne by som to potrebovala. Dakujem za pomoc.
0 0
marcela* marcela*

marcela* je offline (nepripojený) marcela*

Dobrý večer!
Kto by mi mohol poradiť, aký formulár potrebujem zo SVA v Rakúsku na pripoistenie k zdravotnému poisteniu. Ďakujem.
0 0
gitka SL gitka SL

gitka SL je offline (nepripojený) gitka SL

teraz nezamestnaná
choď na túto stránku:
http://www.zzz.sk/?diskusia=19461&reakcia=34258
A hľadaj tému: Opatrovateľky v Rakúsku. Určite Ti tam poradia
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
marcela* Pozri príspevok
Dobrý večer!
Kto by mi mohol poradiť, aký formulár potrebujem zo SVA v Rakúsku na pripoistenie k zdravotnému poisteniu. Ďakujem.
ahoj, potrebuješ Antrag auf Zusatzversicherung in der Krankenversicherung. Zusatzversicherung auf Kranken- und Taggeld aus der gewerblichen Krankenversicherung. Jednoducho choď do SVA a povedz, že chceš tento Antrag. Antrag je návrh alebo žiadosť na pripoistenie v chorobe a na nemocenské dávky zo živnosti. Môžeš tam aj zavolať, na každom tlačive, ktoré ti príšlo z SVA sú aj telefónne čísla na ktoré sa môžeš obrátiť. Dúfam, že som pomohla.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
ahoj skúsim pripojiť aj tlačivo Antrag, je to veľmi jednoduché tlačivo.
Antrag.jpg  
0 0
marcela* marcela*

marcela* je offline (nepripojený) marcela*

Ďakujem veľmi pekne!
0 0
vlasta d vlasta d

vlasta d je offline (nepripojený) vlasta d

Prosim co mam robit?Na zivnost pracujem v Rak. od februara 2008, ale rodinne pridavky mi boli vyplatene len za obdobie august-december 2008,myslim ze to bolo mojou vinou lebo ja som na financny urad poslala zmluvu s rodinou v ktorej som vtedy pracovala (nie prvu zmluvu kedy som si zalozila ziv list)tymto mi bolo vyplatene az od augusta cize mi chybaju prvych 5mesiacov.
Prosim poradte mi co mam robit?A neviete mi poradit ako casto rod pridavky vyplacaju,lebo mi bolo vyplatene zatial iba jeden krat?dakujem velmi pekne
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

vlasta d Pozri príspevok
Prosim co mam robit?Na zivnost pracujem v Rak. od februara 2008, ale rodinne pridavky mi boli vyplatene len za obdobie august-december 2008,myslim ze to bolo mojou vinou lebo ja som na financny urad poslala zmluvu s rodinou v ktorej som vtedy pracovala (nie prvu zmluvu kedy som si zalozila ziv list)tymto mi bolo vyplatene az od augusta cize mi chybaju prvych 5mesiacov.
Prosim poradte mi co mam robit?A neviete mi poradit ako casto rod pridavky vyplacaju,lebo mi bolo vyplatene zatial iba jeden krat?dakujem velmi pekne
skús - možno ti poradia
http://www.zzz.sk/?diskusia=19461&reakcia=34258
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
chcem ešte doplniť tlačivo na pripoistenie opatrovateliek v Rakúsku,
VSNR - Geburtsdatum je číslo zelenej e-card, a počula som, že aj toto pripoistenie by mala platiť rodina, pretože to bude zahrnuté v odvodoch. Neviem potvrdiť či je to pravda, pretože ja som pripoistená ale nemala som možnosť to skontrolovať lebo mám prerušenú živnosť kvôli PNke. Ak máte niekto pravdivú informáciu prosím napíšte ako to funguje. Ďakujem.
Antrag.jpg  
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
vlasta d Pozri príspevok
Prosim co mam robit?Na zivnost pracujem v Rak. od februara 2008, ale rodinne pridavky mi boli vyplatene len za obdobie august-december 2008,myslim ze to bolo mojou vinou lebo ja som na financny urad poslala zmluvu s rodinou v ktorej som vtedy pracovala (nie prvu zmluvu kedy som si zalozila ziv list)tymto mi bolo vyplatene az od augusta cize mi chybaju prvych 5mesiacov.
Prosim poradte mi co mam robit?A neviete mi poradit ako casto rod pridavky vyplacaju,lebo mi bolo vyplatene zatial iba jeden krat?dakujem velmi pekne
Dostala som teraz novú informáciu ohľadom rodinných prídavkov v Rakúsku. Známa ja rozvedená a preto jej vyplácajú rodinné prídavky každé 2 mesiace a druhá známa je vydatá a dostáva ich len raz ročne. Na začiatku každého roka sa musia dávať nové doklady. Čo sa týka nedoplatkov rodinných prídavkov v Rakúsku, treba doložiť potrebné doklady za dané obdobie a vraj sa dajú v Rakúsku doplatiť rodinné prídavky až tri roky dozadu. Takže skús to a možno dostaneš aj tie zvyšné mesiace. Veľa šťastia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať