Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

Zaneth, vedela by si ešte poradiť, ako vyplniť na slov. DP odd. XIV - osob. záznamy...ako vypočítať výdavky, resp. aké dať? slovenské (40%), či rakúske (12, 13%)? dík moc
min. rok sa mi zdá, že tento list (str. 11) nebol.
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

alencek
zanetth
alencek
...ešte nad tým rozmýšľam, vlastne dane človek platí tam, kde zarobí peniaze, nie? Len zasa na druhej strane som slov. rezidentom, kedže mi to tak schválili....už som z toho "jelen"..
Keďže trvalé bydlisko a stredisko živ. záujmov máš na Slovensku si daňovým rezidentom s neobmedzenou daňovou povinnosťou na Slovensku, znamená to, že tu musíš v DP priznať celosvetové príjmy ( a teda aj príjmy z rakúskej živnosti). Ale príjmy z rakúskej živnosti podliehajú zdaneniu v Rakúsku, teda na Slovensku budú vyňaté, pretože platí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia (príjmy nemôžu byť zdanené v dvoch štátoch), čiže daň na Slovensku platíš len z príjmov, ktoré si dosiahla tu na Slovensku (napr. ako zamestnanec slov. zamestnávateľa alebo zo slovenskej živnosti). Pri podávaní DP v Rakúsku sa už musíš riadiť ich zákonom o dani z príjmov. V skratke ak máš slov. živnosť a odvody platíš tu, musíš aj daň z takýchto príjmov zaplatiť tu, nič sa nevyníma (aj keby si ako opatrovateľka so slov. živnosťou pracovala v Rakúsku), ak máš rakúsku živnosť a odvody platíš v Rakúsku, ide o príjmy zo zahraničia, ktoré sa zdaňujú v Rakúsku a tu sú vyňaté. Ak máš aj rakúsku aj slovenskú živnosť, príjmy zo slov. živnosti zdaňuješ tu a príjmy z rak. živnosti budú vyňaté a zdanené v Rakúsku s tým, že v Rakúsku do Dp uvedieš len príjmy z rakúskej živnosti.
dík Zaneth, ozaj výstižné,...je teda viac možností...ale je tu asi ešte jedna, síce mám slov. živnosť, ale žiadne prijmy z SK , len z AT, takže správne si myslím, že platí tiež vyňatie zahr. príjmov ? dík ešte raz prosím o odpoved
Máš slovenskú alebo rakúsku živnosť ako opatrovateľka? Tie príjmy boli fakturované na slovenskú živnosť? Už neviem ako inak sa spýtať... Ak to boli príjmy zo slov. živnosti tak ty si poskytovala na slov. živnosť služby zahraničnému odberateľovi, takéto príjmy nie sú považované za zahraničné príjmy a teda sú zdaňované na Slovensku a v Rakúsku sa z takýchto príjmov (zo slov. živnosti) DP nepodáva, v Rakúsku podávaš DP len z príjmov z rakúskej živnosti. Inak povedané, ak si mala príjmy len zo slov. živnosti a tu si platila aj odvody, tak tieto príjmy zdaňuješ na Slovensku napriek tomu, že si poskytovala služby opatrovateľky v Rakúsku, nič sa nevyníma, všetko zdaňuješ tu...
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

alencek
Zaneth, vedela by si ešte poradiť, ako vyplniť na slov. DP odd. XIV - osob. záznamy...ako vypočítať výdavky, resp. aké dať? slovenské (40%), či rakúske (12, 13%)? dík moc
min. rok sa mi zdá, že tento list (str. 11) nebol.
máš v tom riadny guláš... opakujem ak sú to príjmy zo slov. živnosti (aj keď si robila v Rakúsku) tak nič sa nevyníma ani sa nevypĺňa XIV. oddiel, uplatňuješ si paušálne výdavky 40% max. do výšky 5040 Eur (ak si mala slov. živnosť celý rok).
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

zanetth
alencek
Zaneth, vedela by si ešte poradiť, ako vyplniť na slov. DP odd. XIV - osob. záznamy...ako vypočítať výdavky, resp. aké dať? slovenské (40%), či rakúske (12, 13%)? dík moc
min. rok sa mi zdá, že tento list (str. 11) nebol.
máš v tom riadny guláš... opakujem ak sú to príjmy zo slov. živnosti (aj keď si robila v Rakúsku) tak nič sa nevyníma ani sa nevypĺňa XIV. oddiel, uplatňuješ si paušálne výdavky 40% max. do výšky 5040 Eur (ak si mala slov. živnosť celý rok).
ani nie guláš, ja som pochopila tvoje predch. vysvetlenie, len je ešte jedna možnosť, že hoci mám slov. živnosť a odvody platím na sk, ale nemám príjem na sk...v tom som sa chcela ubezpečiť, že či i tak vynímam rak. príjem, ale asi hej. inak Ti rozumiem.
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

a dík ešte raz za trpezlivosť tvoju
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

čiže musím vyplniť i str. 11, odd. XIV...len aké výdaje dať? asi podľa DP rakúskeho, nie?
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

alencek
čiže musím vyplniť i str. 11, odd. XIV...len aké výdaje dať? asi podľa DP rakúskeho, nie?
Budú tam paušálne výdavky 40% + zaplatené odvody v Rakúsku a v stĺpci "z toho výdavky" vyčísli samostatne odvody. Rakúske Dp do slovenského nemiešaj.
1 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

ďakujem, pomohla si mi
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Ok, takže som zriadil samostatnú Poradu pre opatrovateľky www.porada.sk/opatrovatelky
2 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

dík, môže to pomôcť, či určite, ale skôr by sa to nejak mohlo rozčleniť, tiež sa to zaplní rôznymi témami
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

kedže zatiaľ nik nereagoval na moju otázku v rubrike PORADA pre opatrovateľky (bola založená nedávno), poprosím o odpoved tuná:
dobrý deň,

mohol by mi , prosím, niekto objasniť nasledovné?
občan je slov. národnosti, pracuje v AT, má živnosť aj v AT aj na SK, kde má platiť odvody? a kde platí daň? dík moc
vraj sa výška odvodov počíta z príjmu zo zahraničia, ked nemá príjmy zo slov. živnosti , hoci platí na SK odvody (dľa schválenia SP).

dík moc
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

alencek
kedže zatiaľ nik nereagoval na moju otázku v rubrike PORADA pre opatrovateľky (bola založená nedávno), poprosím o odpoved tuná:
dobrý deň,

mohol by mi , prosím, niekto objasniť nasledovné?
občan je slov. národnosti, pracuje v AT, má živnosť aj v AT aj na SK, kde má platiť odvody? a kde platí daň? dík moc
vraj sa výška odvodov počíta z príjmu zo zahraničia, ked nemá príjmy zo slov. živnosti , hoci platí na SK odvody (dľa schválenia SP).

dík moc
Mal by ist na soc.poistovnu. Tam mu daju potrebne tlaciva na vyplnenie a na zaklade toho mu urcia, kde bude platit odvody.
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

dík...a nevieš prosím, vraj sa na SK počíta výška odvodov zo zahr. príjmov.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Sociálka radí opatrovateľkám v EU

http://www.najpravo.sk/clanky/social...jinach-eu.html
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať