Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
anicka2411 anicka2411

anicka2411 je offline (nepripojený) anicka2411

mam este otazku na teba pri dokladovani potrebnych papierov si im poskytol aj cislo uctu kde ti peniaze poslu?A ako sa dozviem ze mi pridavky schvalily?Vsetky papiere som odovzdala ale cislo uctu nie a neviem ci sa to tymto nepredlzi cas a ci by som nemala zajst znova na Finanzamt a dat im cislo uctu.Stretla som sa tam s velmi velkym nezaujmom pomoct mi info som si ziskala svojpomocne a vdaka dobrej nemcine.Dokonca i moja rodina v Rakusku mi povedala,ze nemam sancu ich dostat.Dakujem a velmi si mi pomohol.s p.Anka
0 0
jaruj jaruj

jaruj je offline (nepripojený) jaruj

starnem ale zatial nevadi
Prvorade je cislo uctu. O tom kolko mi zaplatili som sa dozvedel najpvz z uctu. Najprv prisli peniaze a az potom vypocet. Oznamenie alebo poziadavky ti poslu na adresu ktoru si uviedla. Ak by to dlho trvalo staci tam zavolat a opytat sa kde to viazne. Tak sa aspon dozvies co sa s tym zaoberaju. (aspon ja som to tak urobil a je mozne ze po telefonate ich to trochu pohnalo lebo hned dosla posta)
Pokial si tu poistena a platis dane pridavky dostanes
0 0
anicka2411 anicka2411

anicka2411 je offline (nepripojený) anicka2411

dakujem velmi pekne za Tvoju odpoved na môj dotaz.pocula som ze pridavky dostanem az po odpracovani jedneho roka mojej zivnosti v Rakusku môzes mi aj v tom poradit?dakujem este raz za odpoved.
0 0
jaruj jaruj

jaruj je offline (nepripojený) jaruj

starnem ale zatial nevadi
je to mozne
po oidpracovani 1-ho roka mozes poziadat o pridavky spatne za minuly rok
preto je tam asi ten jeden rok pretoze ja dostavam ten rozdiel spatne
potom si mozes si vybrat ci budes pridavky poberat mesacne (ale neviem ci to neplati pre zamestnancov lebo im sa to zohladni v plate - pridavky totiz pozostavaju z dvoch zloziek - jedna je fixna suma a druha je ulava z dani)
je mozne ze u zivnostnikov sa to da zratat az po danovom priznani
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

anicka2411 Pozri príspevok
dakujem velmi pekne za Tvoju odpoved na môj dotaz.pocula som ze pridavky dostanem az po odpracovani jedneho roka mojej zivnosti v Rakusku môzes mi aj v tom poradit?dakujem este raz za odpoved.
Anicka, ak máš prihlásené deti v Rakúsku, nemusíš čakať rok, máš na ne nárok a nemajú ti ich prečo neschváliť.
Ak však deti sú prihlásené na pobyt v SR žiadaš o dorovnanie rodinných prídavkov a žiadosť sa posiela vždy po ukončení kalendárneho roku, pretože sa dorovnávajú prídavky za celý rok, dajú sa žiadať aj spätne až po vstup do EU, ak si bola v A zamestnaná. Na prídavky máš nárok zo zákona, nemajú dôvod ti ich neschváliť.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

pozri: rodinné prídavky v EU?
0 0
ann100 ann100

ann100 je offline (nepripojený) ann100

dobry den...chcela by som sa spytat
Potrebovala by som pomoct mame. Ma v rakusku zivnostensky list, pracuje ako opatrovatelka.
Ma nejake zdravotne problemy, zrejme tam bude PN, ale je kdesi uplne v lese,do najblizsej dediny, to ma par kilometrov, aj to v tej dedine lekar nieje.
Zaujima ma, ci pokial navstivi lekara doma a ten je da PN /neviem ci jej ju vobec da...ci nebude tvrdit ze nemoze, kedze by to malo byt od rakuskeho lekara/ ci ju potom len posle do rakuska na poistovnu, alebo ju ma poslat agenture, ktora jej vybavila flek a ktora ma aj vsetky jej papiere. V tomto pripade sa jedna hilfswerk.

A podruhe, rozmyslala som aj nad tym, ci sa da prerusit zivnost....na urcite obdobie, aby jej nevznikala povinnost odvodov. Bola by potom povinna sa prihlasit na to obdobie, kym by mala prerusenu zivnost, na urade prace doma?

dakujem
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

ann100 Pozri príspevok
dobry den...chcela by som sa spytat
Potrebovala by som pomoct mame. Ma v rakusku zivnostensky list, pracuje ako opatrovatelka.
Ma nejake zdravotne problemy, zrejme tam bude PN, ale je kdesi uplne v lese,do najblizsej dediny, to ma par kilometrov, aj to v tej dedine lekar nieje.
Zaujima ma, ci pokial navstivi lekara doma a ten je da PN /neviem ci jej ju vobec da...ci nebude tvrdit ze nemoze, kedze by to malo byt od rakuskeho lekara/ ci ju potom len posle do rakuska na poistovnu, alebo ju ma poslat agenture, ktora jej vybavila flek a ktora ma aj vsetky jej papiere. V tomto pripade sa jedna hilfswerk.
Chcem sa vyjadriť k prvej časti otázky, predpokladám, že mama je poistená viď. príspevok č. 13.
Mama môže ísť kľudne k lekárovi doma má na to plné právo, lekár jej normálne vypíše PN musí ho samozrejme upozorniť, že pracuje v Rakúsku a mama potom časť tejto PN zanesie do SP a tam vyplní formulár a pracovníčky po ukončení PN, ktorú musí opäť odovzdať do SP odošlú jej formuláre do rakúskej poisťovne.
0 0
ann100 ann100

ann100 je offline (nepripojený) ann100

Ludmila: dakujem velmi pekne...mama uz na SP bola a tam jej samozrejme povedali, ze oni s jej PN nic nemaju...dokonca volali aj nejakej sefke, ktora tvrdila, ze oni s nou nic nemaju a ma si to riesit v rakusku. Pritom ten formular 106? ma, a aj tu e-card


A este by ma zaujimalo, vsimla som si pri inej teme a to co sa tyka rodinnych prispevkov
Otec berie na setru u nas rodinne pridavky, myslim 540,- Sk.
Ze mama moze poziadat o rodinne pridavky tam viem, aj chapem ze odpocitaju to, co otec dostava tu, a doplatia jej rozdiel

Videla som ze to viete vypocitat, tak by som bola vdacna keby ste sa pozreli a vypocitali to...ci vobec ma vyznam vybavovat tu hrbu papierov, pre nejaky rozdiel, ktory mozno nestoji zato

Sestra bude mat 17 rokov /februar 2009/ navstevuje strednu skolu.

dakujem velmi pekne
Naposledy upravil ann100 : 06.10.08 at 08:34
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

ann100 Pozri príspevok
Ludmila: dakujem velmi pekne...mama uz na SP bola a tam jej samozrejme povedali, ze oni s jej PN nic nemaju...dokonca volali aj nejakej sefke, ktora tvrdila, ze oni s nou nic nemaju a ma si to riesit v rakusku. Pritom ten formular 106? ma, a aj tu e-card


A este by ma zaujimalo, vsimla som si pri inej teme a to co sa tyka rodinnych prispevkov
Otec berie na setru u nas rodinne pridavky, myslim 540,- Sk.
Ze mama moze poziadat o rodinne pridavky tam viem, aj chapem ze odpocitaju to, co otec dostava tu, a doplatia jej rozdiel

Videla som ze to viete vypocitat, tak by som bola vdacna keby ste sa pozreli a vypocitali to...ci vobec ma vyznam vybavovat tu hrbu papierov, pre nejaky rozdiel, ktory mozno nestoji zato

Sestra bude mat 17 rokov /februar 2009/ navstevuje strednu skolu.

dakujem velmi pekne

Bola mama na správnej SP? Treba si uvedomiť, že mama spadá pod SP, pod ktorú spadá aj jej ošetrujúci lekár. Ešte raz opakujem, ak bola mama ošetrená na Slovensku má právo na PN v SR. Do sociálnej poisťovne treba zájsť na oddelenie nemocenského poistenia do kancelárie, ktorá vybavuje pracujúcich v zahraničí, so sebou je potrebné zobrať výpis zo živnostenského registra - Gewerberegisterauszug, zároveň názov poisťovne, v ktorej je poistená v Rakúsku a PN vystavenú od lekára v SR. Týmto sa preukáže pracovníčke a jej PN sa bude riešiť formulármi
E115 -
Žiadosť o peňažné dávky za pracovnú neschopnosť
E116 - Lekárska správa o pracovnej neschopnosti
E118 - Oznámenie o neuznaní alebo skončení práceneschopnosti

Tebou spomínaný formulár E106 túto problematiku nerieši E106 je potvrdenie o nároku na vecné dávky nemocenského poistenia pre osoby s bydliskom v inom štáte.
Rodinné prídavky na sestru by za rok 2007 mali tvoriť čiastku 1832,40 Eura a suma odpočítateľná na dieťa 610,80 = 2443,20 Euro, čiže aj po odpočte zo SR stále ostáva pekná suma okolo 2 200 euro.
Naposledy upravil ludmilla : 06.10.08 at 13:18
0 0
ann100 ann100

ann100 je offline (nepripojený) ann100

Dakujem Vam velmi pekne za rady.

Mama ma zivnost v AU len od polovice roka, takze z toho dedukujem za ma narok len na polovicu z tých rodinnych prídavkov.

Ale to uz je len drobnost
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Ahoj vybavovanie rodinných prídavkov trvá zvyčajne 3-4 mesiace, záleží podľa lokality a rýchlosti vybavovania. Ja čakám na schválenie tiež.Potrebovala som kópiu rodného listu, živnostenský list a v preklade potvrdenie o návšteve školy.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
ak si požiada o RP od začiatku živnosti, tak ich aj dostane. V prípade, že poberala aj u nás, tak jej doplatia rozdiel.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Ja som si založila v Rakúsku SPARBUCH je to lacnejšie ako účet tam a prevod k nám.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Dane platiť nemusíš, ale poistenie áno. Predpokladám, že nemáš príjem vyšší ako 10 tis EUR. Ja len preto, že platenie dane nie je podmienka na priznanie a výplatu RP v Rakúsku.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
anicka2411 Pozri príspevok
dakujem velmi pekne za Tvoju odpoved na môj dotaz.pocula som ze pridavky dostanem az po odpracovani jedneho roka mojej zivnosti v Rakusku môzes mi aj v tom poradit?dakujem este raz za odpoved.
V akom meste pracuješ?
0 0
anicka2411 anicka2411

anicka2411 je offline (nepripojený) anicka2411

kde si si zriadila sparbuch?napis mi konkretne informacie k tomu prosim Ta
0 0
anicka2411 anicka2411

anicka2411 je offline (nepripojený) anicka2411

Graz
0 0
anicka2411 anicka2411

anicka2411 je offline (nepripojený) anicka2411

pracujem v meste Graz
0 0
anicka2411 anicka2411

anicka2411 je offline (nepripojený) anicka2411

aky je postup pri PN na Slovensku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať