Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Daju Pozri príspevok
Dobrý večer,

chcem sa spýtať ohľadne opatrovateľky v Rakúsku niekoľko otázok. Od 1. 2. 2009 mám živnosť v A na opatrovateľstvo - budem tam platiť nejaké povinné odvody? od kedy a v akej výške?
Do vtedy a vlastne stále som aj zamestnaná na Slovensku - opatrujem len 2 týždne do mesiaca.
Môžem súbežne byť aj zamestnaná na Slovensku na skrátený pracovný pomer asi na 3 hod denne? /Odvody odvádza za mňa zamestnávateľ/
Ako je to potom s PN kde si ju uplatňujem a čo ošetrenia môžu ma ošetriť v Rakúsku alebo aj v SR bez platenia naviac?
Keď má živnosť vystavenú od 1.2.2009 určite je týmto dátumom zaregistrovaná na SVA (Sociálna a zdravotná poisťovňa). Ale pri vystavovaní živnosti sa jej neopýtali, či na SK nevykonáva nejakú činnosť, z ktorej jej vyplýva platiť odvody? Potom bude musieť na SP požiadať o formulár E 101 ( nech sa obrní trpezlivosťou ) a tento doručiť na SVA a nebude musieť platiť odvody v Rakúsku. Len neviem, či sa jej oplatí platiť odvody na SK. Pokiaľ by tú činnosť na SK zrušila a platila odvody v Rakúsku ( 425,16 € - kvartálne z minima) mala by nárok na rodinné prídavky resp. na doplatenie. Ako je to s PN neviem, nemám skúsenosť. Ale ja mám rakúsku E-card a môžem ísť na ošetrenie aké potrebujem. A čo sa týka platenie navyše, myslím, že sa vyrovná cenám na SK, ceny liekov neviem.
0 0
Daju Daju

Daju je offline (nepripojený) Daju

ja
Junior ďakujem za odpoveď. Len si to ešte ujasním čí dobre chápem. Platiť bude len jednu sumu a to 425,16 štvrťročne. Nič iné. Z toho vlastne bude mať pokryté zdravotné aj nárok na dôchodok? Na SK chce byť naďalej zamestnaná, aby sa jej neprerušil nárok na dôchodok - slovenský. Ak by mala ten formulár 101 tak by stačilo, že je zamestnaná na Slovensku a nič iné by v A nemusela platiť a aj lekára by mala kde by potrebovala teda v SR aj v A?
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Daju Pozri príspevok
Junior ďakujem za odpoveď. Len si to ešte ujasním čí dobre chápem. Platiť bude len jednu sumu a to 425,16 štvrťročne. Nič iné. Z toho vlastne bude mať pokryté zdravotné aj nárok na dôchodok? Na SK chce byť naďalej zamestnaná, aby sa jej neprerušil nárok na dôchodok - slovenský. Ak by mala ten formulár 101 tak by stačilo, že je zamestnaná na Slovensku a nič iné by v A nemusela platiť a aj lekára by mala kde by potrebovala teda v SR aj v A?
Áno platila by kvartálne - dôchodkové poist. 84,70 € x 3mes. = 254,10 €, zdravotné poist. 38,45 € x 3 mes.= 115,35 € + 2,69€ x 3mes. = 8,07 €, úrazové poist. 7,65€ x 3mes. = 22,95€ a poistenie živnostníka spolu za kvartál 90,53€. Toto je platba z minima, presne ako u nás. Raz ročne sa platí do obchodnej komory, tá čiastka je rozdielna - podľa regionu. Ja platím 6O €. To sú povinné platby v AT.. Nemôže platiť odvody na SK aj v AT!! Musí sa rozhodnúť a spočítať si, čo sa jej viac oplatí. Má deti, na ktoré berie rodinné príd.? Na SK je to asi 18 €, v AT 180 € až 206 € na jedno dieťa. A takisto má nárok na dôchodok. K tomu form. E 101 - na základe toho formulára bude platiť odvody na SK a nie v AT. Lenže, každá rodina v AT, ktorá si vybavuje od štátu príspevok, ho dostáva na základe toho, že platí v AT opatrovateľkám odvody. V tom by som problém nevidela, ona doloží form. E 101 a zapl. odvody doma. Otázne je, či jej tá rodina tie odvody u nás doma zaplatené aj preplatí?? Ako je to s lekárom v AT pri E 101 to neviem, ale nemal by v tom byť problém.
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Ale vlastne teraz neviem, keď je zamestnaná, či by si mohla platiť odvody v AT ako živnostník. Niekde som o tom čítala a teraz som sa zľakla, aby som ti zle neporadila.
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Ak to niektorej pomôže, budem len rada... Príklad na 2-týždňový turnus, 12 krát do roka, plat 50€ na deň a cestovné 100 € na jeden turnus..

Odpracované dni - 168 x 50€ na deň = 8400 €
Vyplatené cestovné - 12 x 100 € = 1200 €
Naturálny príjem - 168 x 6,54€ na deň = 1098,72 €
Príjmy spolu........................................10 698,72 €

Zaplatené odvody - 141,72 x 12 mes. = 1700,64 €
Paušálne výdavky z príjmu 12% = 1283,84 €

[B] Príjem za rok 2008........................... 7714,24 €
0 0
Frantisek Sentelik Frantisek Sentelik
zdravím

takže ak som to správne pochopil, tak napr.

-opatrovatelka pracujuca na rakúsku živnosť si ako SZČO nemusí podávať daň priznanie v rakúsku ak nepresiahne 10 000 €

-pritom ak ziskala napr živnostenské oprávnenie v roku 2008, tak je vraj oslobodená od platenia dane v rakúsku na 3roky aj keby jej prijem presiahol hranicu 10 000 €.

-teda treba podať daňové priznanie ako SZČO na slovensku štýlom že prijmi z rakuska budu po odpocítani poistného zaplateneho v rakúsku ZD, a potom sa na konci dan.priznania metodou vynatia prijmov znluje danová povinnost na nulu...ak mala dotycna osoba prijmi len zo zivnosti z rakuska.

-dalej ma zaujima, ci musi a nemus, a ak ano tak preco musí davat vypis z danoveho priznania na socialnej poistovni na slovensku?...vraj je to kvoli zapoctu rokov a v konecnom dosledku sa to bude zahrnovat pri vypocte dochodku?...neviete mi v tomto smere niekto poradit ci to je tak? ako potom bude postupovat socialna poistovna na slovensku pri priznávaní nároku na starobný dochodok ak napr posledných 10 rokov robila v rakúsku a platila si odvody v rakusku? nejak sa tieto socialne poistovne vykompenzuju? alebo ako?

z kolkých rokov, alebo z akeho obdobia sa pri vypocte dochodku počíta priemerny osobný mzdový bod?

vopred dakujem za odpovede
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Frantisek Sentelik Pozri príspevok
zdravím

takže ak som to správne pochopil, tak napr.

-opatrovatelka pracujuca na rakúsku živnosť si ako SZČO nemusí podávať daň priznanie v rakúsku ak nepresiahne 10 000 €

-pritom ak ziskala napr živnostenské oprávnenie v roku 2008, tak je vraj oslobodená od platenia dane v rakúsku na 3roky aj keby jej prijem presiahol hranicu 10 000 €.

-teda treba podať daňové priznanie ako SZČO na slovensku štýlom že prijmi z rakuska budu po odpocítani poistného zaplateneho v rakúsku ZD, a potom sa na konci dan.priznania metodou vynatia prijmov znluje danová povinnost na nulu...ak mala dotycna osoba prijmi len zo zivnosti z rakuska.

-dalej ma zaujima, ci musi a nemus, a ak ano tak preco musí davat vypis z danoveho priznania na socialnej poistovni na slovensku?...vraj je to kvoli zapoctu rokov a v konecnom dosledku sa to bude zahrnovat pri vypocte dochodku?...neviete mi v tomto smere niekto poradit ci to je tak? ako potom bude postupovat socialna poistovna na slovensku pri priznávaní nároku na starobný dochodok ak napr posledných 10 rokov robila v rakúsku a platila si odvody v rakusku? nejak sa tieto socialne poistovne vykompenzuju? alebo ako?

z kolkých rokov, alebo z akeho obdobia sa pri vypocte dochodku počíta priemerny osobný mzdový bod?

vopred dakujem za odpovede

Ak jej príjem po odrátaní zaplatených odvodov a po odrátaní 12% paušálnych výdavkov nepresiahne 10000 €, nepodáva DP. A ani nemá šancu ho podať, pretože ho od nej nezoberú. Vlastná skúsenosť z tohto týždňa.
A o tej 3-ročnej dobe sa síce hovorilo aj v súvislosti s výškou odvodov, ale nie je to tak. Ak prekročíš limit, musíš doplatiť. Ale podľa všetkého sa tá hranica zvýši na 11000 €. už za rok 2009.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Ja sa skúsim už tretíkrát opýtať, či k DP treba doložiť nejaký doklad o príjme, príp. doklad o zaplatených odvodoch, keĎže rodiny im dávajú peniaze do ruky bez dokladu.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

nerobí nikto také DP? pýtam sa štvrtýkrát, ako doložiť príjem ???????
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
gita Pozri príspevok
Ja sa skúsim už tretíkrát opýtať, či k DP treba doložiť nejaký doklad o príjme, príp. doklad o zaplatených odvodoch, keĎže rodiny im dávajú peniaze do ruky bez dokladu.
Opatrovateľka by mala fakturovať uvedenej rodine svoju prácu. Tieto doklady si archivuje opatrovateľka a keď ju vyzve úrad na kontrolu tak ich predloží. Žiadny iný doklad nie je potrebné dokladať o príjme k daňovému priznaniu.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

kaspi71 Pozri príspevok
Ak jej príjem po odrátaní zaplatených odvodov a po odrátaní 12% paušálnych výdavkov nepresiahne 10000 €, nepodáva DP. A ani nemá šancu ho podať, pretože ho od nej nezoberú. Vlastná skúsenosť z tohto týždňa.
A o tej 3-ročnej dobe sa síce hovorilo aj v súvislosti s výškou odvodov, ale nie je to tak. Ak prekročíš limit, musíš doplatiť. Ale podľa všetkého sa tá hranica zvýši na 11000 €. už za rok 2009.
Prepáč Kaspi, v tomto ti budem oponovať, ak dotyčná osoba potrebuje potvrdenie pre SR, tak to DP podať na finančnom úrade musí a na základe toho jej vydajú aj potvrdenie v SR. Je to moja vlastná skúsenosť na finančnom úrade konkrétne FA Wien 12/13/14 Purkersdorf. Len treba to povedať, že potrebuje potvrdenie.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

gita Pozri príspevok
nerobí nikto také DP? pýtam sa štvrtýkrát, ako doložiť príjem ???????
DP ide o daň z príjmu, čiže ten príjem treba doložiť.
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

ludmilla Pozri príspevok
DP ide o daň z príjmu, čiže ten príjem treba doložiť.
Ale ako doložiť, ak žena pracovala v roku 2008 v rakúsku ,,načierno", ale domáci za ňu platili odvody. Čo teraz, ako mi zdokladuje príjem k daňovému priznaniu?

Ďakujem
0 0
Frantisek Sentelik Frantisek Sentelik
prosim ta ako moze niekto pracovat v rakusku na cierno a platit popri tom odvody??? to je nejake postavene na hlavu...tak bud pracuje na zivnost a plati si odvody v rakusku alebo by pracovala v rakusku tak ze rpacuje v rodine na nejaku dohodu resp zmluvu a ta rodina za nu plati odvody...a ak robila na cierno...tak potom neviem ci je vhodne priznavat prijem

ja som robil taketo danove priznanie, v danom pripade sa prijem z rakuska (opatrovatelka) dolozil v podobe takeho tlacivka, resp tabulky...ktoru dala agentura danej rodine, kde rodina zapisala do prveho stplca datum za ktorý dostala opatrovatelka peniaze..do dalsie stlpca cisty prijem....dalsi stlpec boli zaplatene odvody rodinou...dalsi stlpec bola hruba mzda...(cisty prijem + odvody) v poslednom stplci sa mala opatrovatelka podpisat...

mozno som nieco zabudol....ale na tom papieri bolo klasicky uvedene udaje o opatrovatelke v hornej casti a udaje o cloveku ktorý ju vyplacal..ta tabulka bola v spodnej casti...doklad by ti mala dat podla vsetkeho rodina...ak ti nedava..tak odporucam dohodnut sa s nou o vystavení takeho dokladu
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ivana184 Pozri príspevok
Ale ako doložiť, ak žena pracovala v roku 2008 v rakúsku ,,načierno", ale domáci za ňu platili odvody. Čo teraz, ako mi zdokladuje príjem k daňovému priznaniu?

Ďakujem
Keďže za opatrovateľku platila rodina odvody, tak nemohla pracovať "načierno", len rodina jej nedávala žiadny doklad. Napriek tomu doporučujem podať daňové priznanie.
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
ludmilla Pozri príspevok
Prepáč Kaspi, v tomto ti budem oponovať, ak dotyčná osoba potrebuje potvrdenie pre SR, tak to DP podať na finančnom úrade musí a na základe toho jej vydajú aj potvrdenie v SR. Je to moja vlastná skúsenosť na finančnom úrade konkrétne FA Wien 12/13/14 Purkersdorf. Len treba to povedať, že potrebuje potvrdenie.
Ludmila, máš pravdu. Ale mňa konkrétne vo Feldkirchu odbili s tým, že nemám podávať DP. Potom som presvedčila domáceho, aby tam zavolal. A zrejme sa dozvedel, že môžem bez problémov podať, potom doručiť výpis do 3O.6. do SVA a bude mi doúčtovaný nedoplatok do penz.fondu a v ďalšom Q zvýšené odvody. A to on nerád, keďže odvody platí on a sme dohodnutí, že aj všetky nedoplatky. Dokonca nemám ani DČ, čo mi nejde do hlavy, ale to je moja chyba. Musím si oň požiadať. DP som si stiahla z internetu, už som ho vyplnila a doma vytlačím. A podám bez neho.
K tomu príjmu, ja mám obyčajné príjmové doklady za každý turnus, kam sa mi podpisuje aj domáci. Už som ich aj odovzdávala na FA, keď som na doplatenie rodinných potrebovala preukázať príjem za r. 2008.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
K tejto problematike je na DRSR Usmernenie, prikladám.
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Ak v konkrétnom prípade príjmy rezidenta Slovenskej republiky z podnikateľskej činnosti môžu byť podľa predmetného ustanovenia zmluvy zdanené na území Rakúskej republiky, sú na území Slovenskej republiky vyňaté zo zdanenia bez ohľadu na ich efektívne zdanenie na území Rakúskej republiky.

Z usmernenia DRSR mi vychadza, ze opatrovatelky z AT zivnostov, na Slovensku podaju DP metodov vynatia znizia prijem o prijem z Rakuska, a ak nemaju ziaden iny prijem, tak vlastne ich dan je 0. Chapem to spravne?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
slimak Pozri príspevok
Ak v konkrétnom prípade príjmy rezidenta Slovenskej republiky z podnikateľskej činnosti môžu byť podľa predmetného ustanovenia zmluvy zdanené na území Rakúskej republiky, sú na území Slovenskej republiky vyňaté zo zdanenia bez ohľadu na ich efektívne zdanenie na území Rakúskej republiky.

Z usmernenia DRSR mi vychadza, ze opatrovatelky z AT zivnostov, na Slovensku podaju DP metodov vynatia znizia prijem o prijem z Rakuska, a ak nemaju ziaden iny prijem, tak vlastne ich dan je 0. Chapem to spravne?
áno, chápeš to správne.
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Frantisek Sentelik Pozri príspevok
prosim ta ako moze niekto pracovat v rakusku na cierno a platit popri tom odvody??? to je nejake postavene na hlavu...tak bud pracuje na zivnost a plati si odvody v rakusku alebo by pracovala v rakusku tak ze rpacuje v rodine na nejaku dohodu resp zmluvu a ta rodina za nu plati odvody...a ak robila na cierno...tak potom neviem ci je vhodne priznavat prijem

ja som robil taketo danove priznanie, v danom pripade sa prijem z rakuska (opatrovatelka) dolozil v podobe takeho tlacivka, resp tabulky...ktoru dala agentura danej rodine, kde rodina zapisala do prveho stplca datum za ktorý dostala opatrovatelka peniaze..do dalsie stlpca cisty prijem....dalsi stlpec boli zaplatene odvody rodinou...dalsi stlpec bola hruba mzda...(cisty prijem + odvody) v poslednom stplci sa mala opatrovatelka podpisat...

mozno som nieco zabudol....ale na tom papieri bolo klasicky uvedene udaje o opatrovatelke v hornej casti a udaje o cloveku ktorý ju vyplacal..ta tabulka bola v spodnej casti...doklad by ti mala dat podla vsetkeho rodina...ak ti nedava..tak odporucam dohodnut sa s nou o vystavení takeho dokladu
Plne súhlasím s Vašim názorom.........., jedna pani sa ma pýtala ako má zdokladovať príjem z Rakúska. Keď som jej povedala, že nech jej agentúra vystaví potvrdenie, tak vraj ona cez agentúru nebola, ale bola cez niekoho len tak...., ale oni za ňu riadne vraj platili odvody......., a potom človek má byť múdry, čo s daňovým priznaním, keď ani sami nevedia ako robili, ale živnosť tá pani určite nemá.

Určite jej rodina vyplácala bez dokladu, ale odvody vraj za ňu platili. Do Rakúska už nechodí, čo by ste mi poradili, aký doklad mám od nej pýtať? Nejaké čestné prehlásenie...........? A čo s daňou, vyplácajú im v Rakúsku už zdanené príjmy a tu sa táto daň započíta,alebo???????????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať