Zavrieť

Porady

povinnosť odviezť DPH zo str.lístkov?

DObrý deň,poraďte mi prosím:

účtujem nákup obedov účt.jednotky-platca DPH, od neplatcu DPH:
213/321

keď účtujem náklady na str.lístky-rozúčtovanie medzi zamestnávateľa a zamestnanca, pracujem tu aj s DPH??
to znamená,či musím odviesť DPH pri príjme doplatku za obed od zamestnanca...
/možno som trochu dopletená,doteraz firma nakupovala obedy od platcu DPH a DPH som uvádzala na internom doklade pri výpočte stravného plateného zamestnávateľom aj zamestnancom../

Ďakujem pekne za rady
Usporiadat
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Pokiaľ som platca dph- čky pri predaji lístkov /gastro/zamestnancom daň neodvádzam?! Je to tak nie?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Anja111 Pozri príspevok
Ja by som to zaokrúhlenie zaúčtovala do základu dane zamestnanca, ale môžeš použiť aj iný prepočet, aby si sa vyhla zaokrúhľovaniu. Napr.:
56,30 bez DPH
- 30,96 / 55%
- 1,84 / príspevok zo SF
23,50 základ dane pre zamestnanca
4,50 19 % DPH
28,00 uhradí zamestnanec.

Alebo aj:

56,30 bez DPH
- 31,60
- 2,-
22,70 základ dane pre zamestnanca
4,30 19% DPH
27,00 uhradí zamestnanec

...všetko záleží na zamestnávateľovi, koľko prispeje . S číslami sa treba pohrať, najlepšie rátať odzadu - od výslednej ceny pre zamestnanca
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Ďakujem Vám všetkým za radu.
Priklonili sme sa k poslednému príspevku od Pauly.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ninna Pozri príspevok
Pokiaľ som platca dph- čky pri predaji lístkov /gastro/zamestnancom daň neodvádzam?! Je to tak nie?
Nie, z gastrolístkov sa DPH neodvádza...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nie tak celkom .......názov témy je priam rozkošný
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ahojte: no doteraz som bral že suma požadovaná od zamestnanca sa považuje za cenu vrátane DPH a nie že sa to ešte o DPH navyšuje... no dobre ale od 1.5.2004 do 28.2.2005 platilo že DPH sa odvádzalo z celej sumy stravného? to jest aj z ceny príspevku zo SF aj 55% - pamätáte si to niekto
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, presne tak.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
KEJKA Pozri príspevok
áno, presne tak.
Kejka a nevieš či to je niekde v usmernení lebo ja mám len vyjadrenie EU súdu z 20 januára že prečo sa tento režim začal používať až od 1.3.2005
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Ahojte vospolok, teraz som v pomykove. Prebrala som uctovnictvo jednej firmy, kde sa kupuju obedy od platcu DPH, my sme tiez platcovia DPH. Cast, ktoru si preplacaju zamestnanci, je 10 Sk na 1 obed. Pri ratani DPH ale brali, ze 10 Sk je cena s DPH.
Pre doplnenie: cena obeda je 63,- bez DPH
Zl plati 48,95,-
zo SF ide 4,05,-
zc platia 10,-

Cize zamestnanci platia za 1 obed 10,- Sk vratane DPH...
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

ivet.b Pozri príspevok
Ahojte vospolok, teraz som v pomykove. Prebrala som uctovnictvo jednej firmy, kde sa kupuju obedy od platcu DPH, my sme tiez platcovia DPH. Cast, ktoru si preplacaju zamestnanci, je 10 Sk na 1 obed. Pri ratani DPH ale brali, ze 10 Sk je cena s DPH.
Pre doplnenie: cena obeda je 63,- bez DPH
Zl plati 48,95,-
zo SF ide 4,05,-
zc platia 10,-

Cize zamestnanci platia za 1 obed 10,- Sk vratane DPH...
Tých 10,- Sk je základ dane pre zamestnanca, takže zamestnanci zaplatia za obed 10 + 19% DPH, ktorú odvedieš.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ja si ale nemyslím pretože zákon hovorí že základom dane je cena ktorú požaduje platiteľ dane znížená o daň. To jest ak zamestnávateľ chce od zamestnanca 10 Sk za travný lístok je to cena s DPH...môj názor. Takže odvíja sa to od toho koľko chce zamestnavateľ od zamestnanca ako cenu za stravný lístok
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
ja si ale nemyslím pretože zákon hovorí že základom dane je cena ktorú požaduje platiteľ dane znížená o daň. To jest ak zamestnávateľ chce od zamestnanca 10 Sk za travný lístok je to cena s DPH...môj názor. Takže odvíja sa to od toho koľko chce zamestnavateľ od zamestnanca ako cenu za stravný lístok
samozejme, že tento názor je správny. čítam tému od začiatku a stále som čakal, kto to uvedie na správnu mieru. konečne
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
ja si ale nemyslím pretože zákon hovorí že základom dane je cena ktorú požaduje platiteľ dane znížená o daň. To jest ak zamestnávateľ chce od zamestnanca 10 Sk za travný lístok je to cena s DPH...môj názor. Takže odvíja sa to od toho koľko chce zamestnavateľ od zamestnanca ako cenu za stravný lístok
Vladimír Ozimý aj dvd nemáte pravdu. Prikladám Vám stanovisko DR SR:
Naposledy upravil Aljok : 18.12.07 at 09:01
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no to som aj ja našiel len beztoho príkladu a mne bolo povedané že vyjadrenie DRSR nie je záväzné len doporučujúce...ak je definované že základom dane je cena ktorú žiadam od zamestnanca zníženú o daň tak potom som z toho asi jeleň ak chcem od zamestnanca 10 sk za stravné prečo by som mu to mal navyšovať ešte o DPH...to akože nechcem sa hádať...len ja z praxe viem že mi sme vychádzali z toho akú cenu chceme od zamestnanca a nie od toho aky mi vyjde nedoplatok za stravné+DPH

a ešte poprosím ... opisovať riadne meno a radšej mi píšte Vlado - nehovorím to z dôvodu že by ma to urážalo ale som si všimol že robím problémy viacerým som problémový hehe...
Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 18.12.07 at 09:08
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aljok Pozri príspevok
Vladimír Ozimný aj dvd nemáte pravdu. Prikladám Vám stanovisko DR SR:
Ale podľa mňa to stanovisko DRSR

Z uvedeného vyplýva, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.

hovorí to isté, čo Vlado, len z opačného konca.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
no to som aj ja našiel len beztoho príkladu a mne bolo povedané že vyjadrenie DRSR nie je záväzné len doporučujúce...ak je definované že základom dane je cena ktorú žiadam od zamestnanca zníženú o daň tak potom som z toho asi jeleň ak chcem od zamestnanca 10 sk za stravné prečo by som mu to mal navyšovať ešte o DPH...to akože nechcem sa hádať...len ja z praxe viem že mi sme vychádzali z toho akú cenu chceme od zamestnanca a nie od toho aky mi vyjde nedoplatok za stravné+DPH

a ešte poprosím ... opisovať riadne meno a radšej mi píšte Vlado
Ospravedlňujem sa za skomolené meno. Už som to opravila.

Tak teda kašlime na vyjadrenie a poďme na to logicky. Ak zaplatím ako zamestnávateľ za obed 63 Sk bez DPH do nákladov si uplatním 48,95, zo SF prispejem 4,05Sk, tak by mi mal zamestnanec zaplatiť 10 Sk. Ak z tejto sumy odvediem DPH, tak vlastne na obedy prispejem o 1,60 Sk viac (DPH odvedená z 10 Sk). Zamestnanec mi vlastne zaplatí za obed 8,40 Sk a 1,60 DPH, ktorú odvediem. Kam potom účtujete ten náklad? Ako nedaňový?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
a aký náklad? A ja sa nehnevám...ja som si zvykol že moje meno robí problémy
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
...len ja z praxe viem že mi sme vychádzali z toho akú cenu chceme od zamestnanca a nie od toho aky mi vyjde nedoplatok za stravné+DPH
Ako platiteľ DPH keď si určím akú cenu chcem od zákazníka, zamestnanca..., tak je to pre mňa ZD a k nemu prirátam 19% DPH, lebo tá nie je moja, tú musím odviesť.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Aljok Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa za skomolené meno. Už som to opravila.

Tak teda kašlime na vyjadrenie a poďme na to logicky. Ak zaplatím ako zamestnávateľ za obed 63 Sk bez DPH do nákladov si uplatním 48,95, zo SF prispejem 4,05Sk, tak by mi mal zamestnanec zaplatiť 10 Sk. Ak z tejto sumy odvediem DPH, tak vlastne na obedy prispejem o 1,60 Sk viac (DPH odvedená z 10 Sk). Zamestnanec mi vlastne zaplatí za obed 8,40 Sk a 1,60 DPH, ktorú odvediem. Kam potom účtujete ten náklad? Ako nedaňový?
Veľmi pekne logicky vysvetlené.
Nie je už o čom polemizovať.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Aljok Pozri príspevok
Ako platiteľ DPH keď si určím akú cenu chcem od zákazníka, zamestnanca..., tak je to pre mňa ZD a k nemu prirátam 19% DPH, lebo tá nie je moja, tú musím odviesť.
nesúhlasím pretože cena je vrátane dane (protihodnota znížená o daň) ak ja mám základ dane 10 + DPH tak potom protihodnota je 11,90 a nie 10 Sk to je môj názor...a od zamestnanca nechcem za stravu 10 Sk ale 11,90.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať