Zavrieť

Porady

povinnosť odviezť DPH zo str.lístkov?

DObrý deň,poraďte mi prosím:

účtujem nákup obedov účt.jednotky-platca DPH, od neplatcu DPH:
213/321

keď účtujem náklady na str.lístky-rozúčtovanie medzi zamestnávateľa a zamestnanca, pracujem tu aj s DPH??
to znamená,či musím odviesť DPH pri príjme doplatku za obed od zamestnanca...
/možno som trochu dopletená,doteraz firma nakupovala obedy od platcu DPH a DPH som uvádzala na internom doklade pri výpočte stravného plateného zamestnávateľom aj zamestnancom../

Ďakujem pekne za rady
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Uvediem účtovanie DF za obedy (cena obeda 63,-Sk bez DPH):
príspevok od zamestnávateľa 527/321 48,95Sk
príspevok zo SF 472/321 4,05Sk
pohľadávka voči zamestn. 335/321 10,- Sk
DPH 343/321

Ak zaúčtuješ pohľadávku voči zamestnancom iba 8,40Sk, na ktorý účet zaúčtuješ rozdiel 1,60Sk?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
pohľadávka voči zamestnancovi bude 10 sk predsa

8,40 335/648
1,60 335/343

odvediem dph a zamestnanec mi zaplatí 10 Sk
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aljok Pozri príspevok
Uvediem účtovanie DF za obedy (cena obeda 63,-Sk bez DPH):
príspevok od zamestnávateľa 527/321 48,95Sk
príspevok zo SF 472/321 4,05Sk
pohľadávka voči zamestn. 335/321 10,- Sk
DPH 343/321

Ak zaúčtuješ pohľadávku voči zamestnancom iba 8,40Sk, na ktorý účet zaúčtuješ rozdiel 1,60Sk?
Teraz som pochopila, že ti "nesedia" strany.
Dodávateľ obedov je neplátca dane:

D 321 63,00
MD 527 48,95
MD 472 5,65
MD 335 10,00
D 343 1,60

Ak za 63 korunový obed má zamestnanec platiť len 10,00 Sk, treba viacej pridať zo sociálneho fondu.

Dodávateľ obedov je plátca dane:

D 321 75,00
MD 343 12,00
MD 527 48,95
MD 472 5,65
MD 335 10,00
D 343 1,60
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Rozalka Pozri príspevok
Teraz som pochopila, že ti "nesedia" strany.
Dodávateľ obedov je neplátca dane:

D 321 63,00
MD 527 48,95
MD 472 5,65
MD 335 10,00
D 343 1,60

Ak za 63 korunový obed má zamestnanec platiť len 10,00 Sk, treba viacej pridať zo sociálneho fondu.
Rozalka, to je účtovanie DF za obedy. 10Sk je ZD = pohľadávka voči zamestnancom.
Interným dokladom zaúčtuješ predpis DPH 335/343 (1,90Sk).
Úhrada od zamestnanca 211/335 (11,90 Sk, t.j. ZD 10Sk + 1,90Sk DPH, ktorú odvedieš).
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Z faktúry za obedy zaúčtuješ DPH (nárok na odpočítanie) 343/321.
Interným dokladom zaúčtuješ DPH (ako daňovú povinnosť) 335/343.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
pohľadávka voči zamestnancovi bude 10 sk predsa

8,40 335/648
1,60 335/343

odvediem dph a zamestnanec mi zaplatí 10 Sk
To je úplne zle. Keď zaplatíš obedy pre zamestnancov, tak tá časť, ktorú Ti majú uhradiť nie je Tvojím výnosom z hosp. činnosti, ale je to pohľadávka voči zamestnancom.
0 0
mojto mojto

mojto je offline (nepripojený) mojto

Aljok Pozri príspevok
Rozalka, to je účtovanie DF za obedy. 10Sk je ZD = pohľadávka voči zamestnancom.
Interným dokladom zaúčtuješ predpis DPH 335/343 (1,90Sk).
Úhrada od zamestnanca 211/335 (11,90 Sk, t.j. ZD 10Sk + 1,90Sk DPH, ktorú odvedieš).
K tým 11,90 SK si dovolím nesúhlasiť, keď stravník má platiť 10 Sk, tak má platiť 10 Sk vrátane DPH:

Stanovisko DRSR

Z uvedeného vyplýva, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.

Ešte sa chcem pýtať, či na faktúre za obedy nie je možné účtovať pohľadávku voči zamestnancom?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
nesúhlasím pretože cena je vrátane dane (protihodnota znížená o daň) ak ja mám základ dane 10 + DPH tak potom protihodnota je 11,90 a nie 10 Sk to je môj názor...a od zamestnanca nechcem za stravu 10 Sk ale 11,90.
Dobre, tak od zamestnanca chceš iba 10Sk za obed vrátane DPH.
Poďme počítať:
zamestnávateľ 48,95
SF 4,05
zamestnanec Ti zaplatí 8,40 (lebo DPH 1,60Sk musíš odviesť)
SPOLU: 61,40Sk
Kde máš zaúčtovanú 1,60Sk? Aký je to náklad? Lebo Ty si zaplatil za obed 63 Sk bez DPH.
Naposledy upravil Aljok : 18.12.07 at 10:25
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

mojto Pozri príspevok
K tým 11,90 SK si dovolím nesúhlasiť, keď stravník má platiť 10 Sk, tak má platiť 10 Sk vrátane DPH:

Stanovisko DRSR

Z uvedeného vyplýva, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.

Ešte sa chcem pýtať, či na faktúre za obedy nie je možné účtovať pohľadávku voči zamestnancom?
Ak teda nesúhlasíš, prečo neuvedieš podľa Teba správne účtovanie DF za obedy (cena obeda 63Sk bez DPH)?
Odpoveď na poslednú otázku:
Viď príspevok č. 42.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Z uvedeného vyplýva, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.

Základ dane je raz základ dane, ten predsa neponižujeme o DPH.

Skúsme rovnicu:

stravný lístok = zamestnávateľ+zamestnanec+SF
t.j.
63= 48,95+10+4,05

veď tých 10 posunieme dodávateľovi za obed, k tomu patrí DPH a tú odvedie na DÚ.




a
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Aljok Pozri príspevok
To je úplne zle. Keď zaplatíš obedy pre zamestnancov, tak tá časť, ktorú Ti majú uhradiť nie je Tvojím výnosom z hosp. činnosti, ale je to pohľadávka voči zamestnancom.
no dobre je to spôsob účtovania ano ma to ísť rovno 335 pri zúčtovaní faktúry...takže nepoužijem 648 ale 213 ospravedlňujem sa na druhej strane to na výpočte nič nemení
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Zlata Pozri príspevok
Z uvedeného vyplýva, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.

Základ dane je raz základ dane, ten predsa neponižujeme o DPH.

Skúsme rovnicu:

stravný lístok = zamestnávateľ+zamestnanec+SF
t.j.
63= 48,95+10+4,05

veď tých 10 posunieme dodávateľovi za obed, k tomu patrí DPH a tú odvedie na DÚ.




a
tak ja už neviem ale mam pocit že si protirečíte...v texte uvádzate že základom dane je cena prijatá od zamestnanca znížená o daň a na druhej strane cenu ktorú priraďujete zamestnancovi navyšujete o túto daň...
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Vladimír, odpovieš mi na otázku v príspevku č. 49?
Alebo napíš celé účtovanie faktúry za obedy (obed = 63Sk bez DPH) . Lebo ak so mnou nesúhlasíš mal by si si to vedieť obhájiť.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Aljok Pozri príspevok
Vladimír, odpovieš mi na otázku v príspevku č. 49?
Alebo napíš celé účtovanie faktúry za obedy (obed = 63Sk bez DPH) . Lebo ak so mnou nesúhlasíš mal by si si to vedieť obhájiť.
doteraz som neriešil účtovne ale pojem ceny pre zamestnanca...je pravda ak to rozrátam z 213 zostane mi DPH vysieť v prípade ak to nezúčtujem ako 335/343...ale ja stále hovorím o tom cena za protihodnotu je 11,90 a nie 10 Sk ak je to 10 Sk tak potom je to aj s DPH to znamená ide o to čo platí zamestnanec...ale očividne sme sa nepochopili v jednom že vy to stále posudzujete k faktúre dodávateľa a ja to posudzujem ku vzťahu k zamestnávateľovi...to je celéé...

Ale účtovne by to muselo ísť cez 548 - čo nie je správne moc...to priznávam to Aljok
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
Ale účtovne by to muselo ísť cez 548 - čo nie je správne moc...to priznávam to Aljok
Prepáč, ale zase nesúhlasím. Podľa mňa by rozdiel mal ísť na 528 - nedaňový.
Naposledy upravil Aljok : 18.12.07 at 11:53 Dôvod: oprava preklepu
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
tak ja už neviem ale mam pocit že si protirečíte...v texte uvádzate že základom dane je cena prijatá od zamestnanca znížená o daň a na druhej strane cenu ktorú priraďujete zamestnancovi navyšujete o túto daň...
Vysvetlím,
Ja chcem a hlavne musím chcieť od zamestnanca 10,aby mi sedeli strany.

rovnica:
základ dane = protihodnota mínus DPH
t.j.
10 = 11,90 - 1,90

(citát:... protihodnota znížená o DPH)
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
ale ja stále hovorím o tom cena za protihodnotu je 11,90 a nie 10 Sk ak je to 10 Sk tak potom je to aj s DPH to znamená ide o to čo platí zamestnanec...ale očividne sme sa nepochopili v jednom že vy to stále posudzujete k faktúre dodávateľa a ja to posudzujem ku vzťahu k zamestnávateľovi...to je celéé...
Tak dobre berme to zo strany zamestnávateľa. Ak zamestnávateľ nenavýši cenu obeda, ktorú má uhradiť zamestnanec o DPH, tak odvedie daň zo skutočne prijatej úhrady od zamestnanca, ale o túto DPH sa mu zvýšia náklady, ktoré v tomto prípade, ktorý preberáme budú nedaňové.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Aljok Pozri príspevok
Tak dobre berme to zo strany zamestnávateľa. Ak zamestnávateľ nenavýši cenu obeda, ktorú má uhradiť zamestnanec o DPH, tak odvedie daň zo skutočne prijatej úhrady od zamestnanca, ale o túto DPH sa mu zvýšia náklady, ktoré v tomto prípade, ktorý preberáme budú nedaňové.
Aljok ty ma zničíš

ja som doteraz uvažoval čisto z pohľadu DPH účtovníctvo som do toho nemiešal...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Zlata Pozri príspevok
Vysvetlím,
Ja chcem a hlavne musím chcieť od zamestnanca 10,aby mi sedeli strany.

rovnica:
základ dane = protihodnota mínus DPH
t.j.
10 = 11,90 - 1,90

(citát:... protihodnota znížená o DPH)
veta znie

Z uvedeného vyplýva, že základom dani pri stravovacích službách poskytnutých zamestnávateľom pre svojích zamestnancov je protihodnota skutočne prijatá zamestnávateľom od zamestnancov

takže súhlasím ak zamestnanec zaplatí 11,90 je to cena vrátane DPH ale ak ja chcem od neho 10 Sk za stravné tak potom je to cena z DPH už si rozumieme...buď to navýšim úhradou zo sociálneho fondu alebo to zúčtujem ako výdavok nedaňový na 527 ako napísal aljok
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
Aljok ty ma zničíš

ja som doteraz uvažoval čisto z pohľadu DPH účtovníctvo som do toho nemiešal...
Ty si začal...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať