Zavrieť

Porady

Kúpa pozemku - ako ďalej

Prosím o radu, práve som sa stala vlastníkom pozemku - kúpou. Druh pozemku je ovocné sady, ale je tam už povolená výstavba. Chcela by som vedieť čo všetko musím spraviť ďalej. Platí sa nejaká daň ? Aké dokumenty mám požadovať, zatial mám len list vlastníctva, treba niečo ďalšie ? A čo mám s pozemkom spraviť fyzicky ? Je to časť veľkého pozemku, ktorý bol rozparcelovaný na menšie parcely, momentálne sa tam začínajú robiť inžinierske siete.
Ďakujem za akúkoľvek dobrú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    A čo zamyslas s nim robiť? Chces stavat? Pises, ze sa tam robia inzinierske siete a je tam povolene stavat. Mas uz stavebne povolenie? Alebo je iba uzemne rozhodnutie, ze tam vznikne zastavba rodinnych domov?

    Monia je offline (nepripojený) Monia

    Monia
    inžinierske siete tam ešte len začínajú robiť, a ja zatiaľ ešte ani nechcem stavať, možno o rok, dva, takze mi ani netreba stavebné povolenie, viem, že to platí max. 1 rok,
    ale je to tak ako píšeš, je tam zatiaľ len územné rozhodnutie, že sú to parcely určené na výstavbu
    v živote som nevlastnila nejakú nehnuteľnosť a ani som nič také nekupovala, tak neviem ako mám ďalej postupovať,

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Pozri si na mestskom úrade územný plán, či je tam plánovaná výstavba. Do 30 dní od kúpy si povinná na mestský úrad ohlásiť, že si sa stala vlastníčkou a do 31.1.nasledujúceho roka podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Pokiaľ by si chcela stavať, je treba požiadať o zmenu pozemku na stavebný. To robia na pozemkovom úrade. Tam Ti dajú žiadosť a tlačivo, čo k tomu musíš doložiť.

    miroslavbu je offline (nepripojený) miroslavbu

    miroslavbu
    Prosím o radu práve v opačnej súvislosti.
    Pozemok ešte len plánujeme kúpiť, pričom predávajúci inzeroval stavebný pozemok ale v skutočnosti je to orná pôda. Čo požadovať od predávajúceho pred podpisom zmluvy? Ako postupovať ešte pred kúpou pozemku, čo preveriť a u koho aby sme nakoniec naozaj miesto stavby nechodili polievať mrkvu.
    Veľmi pekne ďakujeme všetkým ochotným za radu.
    Miro

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Rozdiel je v cene pozemku. Nemôže Vám predávať stavebný pozemok, keď je to orná pôda. Choď na Obecný úrad a spýtaj sa, či v územnom pláne je tu plánovaná výstavba a kedy. Či tam budú robiť siete a kedy. Všetky tieto informácie dostaneš iba na Obecnom úrade. Ak nemajú územný plán, tak Ti poradia čo ďalej. Okrem toho si zisti tiež ohľadom vyňatia z pôdneho fondu. Či to nie je chránené územie a pod. Toto všetko by mali povedať na Obecnom úrade. Sú to veci verejne prístupné a sú povinní zverejniť údaje. Až potom kupuj pozemok, keď to budeš mať overené

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Prosím súrne o radu, čo mi vyplýva z : v dražbe som kúpila pozemok - pôdu. Aké povinnosti mi z toho vyplývajú: podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti??? alebo niekde oznámiť???? Neviem prosím Vás o radu. Som fyzická osoba a pozemok som získala v dražbe. Už mám aj papier od exekútora, že som vlastníkom, ale neviem čo "nasleduje" ďalej aké povinnosti mi z tohto vyplývajú.
    Prosím znalých o radu. Ďakujem

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Do 30 dní od nadobudnutia vlastníckeho práva oznámiť tútu skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane,t.j. obecný/mestský úrad, v katastri ktorého sa nehnuteľnosť(pôda) nachádza.
    Do 31.1. nasledujúceho roka si povinná podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti tamtiež . Bude to DP na rok 2008, za rok 2007 nebudeš túto daň platiť, pretože sa platí podľa právneho stavu k 1.1., kedy si nehnuteľnosť ešte nevlastnila.

    Kúpa pozemku - ako ďalej

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.