Zavrieť

Porady

LEASING AUTO OMEGA

Máme auto na leasing 36 splátok doklad Leasingová zmluva

nadobúdacia cena je 1.200.000,-
Základ zdan.plenie 1.008.403,40
DPH 19% 191.596,60
---------------------------------
poplatok za prevod 100,-
DPH 19% 19,-
-----------------------------------
leasingová cena 1.306.651,20
Základ zdan.plnenia 1.098.026,50
DPH 19% 208.624,70

Doklad zálohová faktúra

záloha za zmluvný poplatok 658.887,50
---------------------------------------
Splátky leasingu

75.687.50
Poprosila by som niekoho ako zaúčtovať tieto platby nemám skúsenosť
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

janaGT Pozri príspevok
ešte k tejto téme:
ak som doteraz resp. ešte doodpisovávam staré leasingy tak, že ÚO boli dlhšie ako DO pri leasingu, môžem pri novom leasingu urobiť, aby sa UO = DO?
Teoreticky môžeš, že si v účtovnom odpisovom pláne stanovíš, že auto účtovne odpíšeš za rovnakú dobu ako bude trvať leasing. (napr. 36 mesiacov).
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

azla Pozri príspevok
Teoreticky môžeš, že si v účtovnom odpisovom pláne stanovíš, že auto účtovne odpíšeš za rovnakú dobu ako bude trvať leasing. (napr. 36 mesiacov).
mne ide o to, že či môžem odpisovať staré autá 48 mesiacov a nové 36 mesiacov ...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Podľa môjho názoru každý novozaradený majetok posudzuješ samostatne.

Pri posúdzovaní sa má zvážiť predpokladané využívanie majetku. Povedzme,že nové auto bude intenzívnejšie využívané, predpokladaš , že bude viacej jazdiť atď......asi takto by som sa na to pozerala.
0 0
Mirenka Mirenka

Mirenka je offline (nepripojený) Mirenka

na dovolenke :) materskej
Priatelia, sice leasujem stroj, ale naco zbytocne otvarat temu, odpovede som nasla tu.

Mam problem: v leasingovej zmluve mam okrem predbeznej obstaravacej ceny (100) aj Kupnu cenu, t.j cenu Vopred dohodnutu ako kupnu (25) a je k nej aj vycislena DPH!
Zistila som, ze celkova suma predpisanych platieb istin je 75, teda akoby tam prave tato vopred dohodnuta kupna suma chybala.
Ako to mam zauctovat?

Dakujem Vam z vsetky rady.
Naposledy upravil Mirenka : 22.10.09 at 20:23 Dôvod: doplnenie informacii
0 0
Mirenka Mirenka

Mirenka je offline (nepripojený) Mirenka

na dovolenke :) materskej
Rozmyslam, blondina, ta cena mi bude, dufam, vyfakturovana na konci leasingu
0 0
agica2 agica2

agica2 je offline (nepripojený) agica2

dobrý večer,
obraciam sa na Vás s prosbou o poradu. Prečítala som si Váš rozpis leasingu,ale chcela som sa ešte opýtať :
- došlu faktúru mám normálne zaúčtovať???
- čo s poplatkom za prevod vlastníctva???
- ostatne robím cez ID? lebo zaradenie mi omega urobila sama IDx

Ďakujem pekne

PS: už som to robila aj podľa knihy Cenigovej aj podľa Omegy, ale neviem sa z toho vysomáriť
0 0
aliiica aliiica

aliiica je offline (nepripojený) aliiica

Ahojte, fin. cast v 12/09 rozdelim na 562 a 381. Aj poistne 568 treba rozlisit na NBO?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

rozdelenie na 381 v 12/2009, resp. v poslednej splatke v danom roku treba rozlisit podla toho, ake obdobie ohranicuje dana splatka...

napr. splatka za 12/2009 moze byt splatna 10.12. ale predstavuje splatku len za 12ty mesiac a vtedy nemas co rozlisit...

ale ta ista splatka moze byt splatna 10.12. a v poznamkach v splatkovom kalendari je napisane ze kazda splatka je za obdobie ohranicujuce dve splatky... takze ta 12ta v roku 2009 by bola za obdobie 10.12.2009 - 09.01.2010 a vtedy uz mas co rozlisovat... a rozslis vsetky 5xx podla poctu dni...
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

pre agica2 (mozno pomoze aj ostatnym) prikladam v prilohe tabulku, kt. si vyhotovim ako podklad k uctovaniu leasingu v omege...

robim ju pre kazdy leasing osobitne a hned na cele obdobie leasingu, zaroven na dany rok hned uctujem vsetky splatky, aby som na nic nezabudla

pre rychlu orientaciu kolko z istiny je uhradene plus ktore splatky konkretne uhradene niesu sa leasing musi nahodit tak, ako uvadzam v tabulke. Zaroven ked uctujete uhradu splatky, tak sa tak robi na dva krat... najskor sa da uhradit vyska istiny na doklade "prijatie majetku" a potom sa da uhradit doklad konkretnej splatky, napr.:

splatka vo vyske 2500,-, kt. je za mesiac 04/2009 a predstavuje vysku istiny 1000,- a zvysok 1500,- je splatka za dany mesiac (dph+poistne+úrok+cv... pozor tato vyska je bez istiny, napriek tomu ze v mesacnej splatke figuruje, ale neuctuje sa o nej v mes.splatke)

1. uhradit doklad "prijatie majetku" (podla VS, resp. vyhladat cez lupu) a zadat sumu 1000,-

2. uhradit doklad danej mesacnej splatky (podla VS, kde program kvoli viacerym VS bude pytat presny doklad, kt. treba vybrat, t.j. vyberie sa doklad za 04/2009) a uhradit ho v plnej sume, t.j. 1500,-.

Potom nasledne cez saldokonto sa da pozriet konkretne pre 474 AE, neuhradene, kolko ostava uhradit z istiny a ktore splatky nie su uhradene.

Blizsi pokec je v samotnej tabulke, snazila som sa to napisat co najzrozumitelnejsie, ak by predsa vznikli dotazy, sem s nimi
0 0
agica2 agica2

agica2 je offline (nepripojený) agica2

Dakujem ti pekne, mas to urobene ukazkovo , ale ja by som ta este chcela poprosit, ak by si mi mohla tak " polopatisticky napisat ty tam mas ERP a ja mam fakturu a prvu zvysenu platbu cez pokladnu a nikde nevidim DPH z tej prvej splatky?
0 0
agica2 agica2

agica2 je offline (nepripojený) agica2

a este by som sa chcela opytat:
1. uhradit doklad "prijatie majetku" (podla VS, resp. vyhladat cez lupu) a zadat sumu 1000,-

2. uhradit doklad danej mesacnej splatky (podla VS, kde program kvoli viacerym VS bude pytat presny doklad, kt. treba vybrat, t.j. vyberie sa doklad za 04/2009) a uhradit ho v plnej sume, t.j. 1500,-.
splatky si zadavam cez ID a tam rozpisem všetko aj istinu aj urok aj DPH, a platbu ktoru urobime cez banku tak tam cez lupku davam uhradu, alebo nejak tomu nerozumiem?
0 0
agica2 agica2

agica2 je offline (nepripojený) agica2

a este tam nevidim poplatok spracovatelsky ?
0 0
agica2 agica2

agica2 je offline (nepripojený) agica2

joj, budem ta trocha otravovat
este sa chcem opytat ked nemam pri leasingu poistne, ale platime ho extra, tak ho mam tak zauctovat, alebo ho zauctujem naraz ked ho zaplatim?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

agica2 Pozri príspevok
Dakujem ti pekne, mas to urobene ukazkovo , ale ja by som ta este chcela poprosit, ak by si mi mohla tak " polopatisticky napisat ty tam mas ERP a ja mam fakturu a prvu zvysenu platbu cez pokladnu a nikde nevidim DPH z tej prvej splatky?
Moj klient platil zalohu (bola to zaloha na samotne objednanie auta, ale zaroven to pouzili na zapocitanie s prvou zvysenou splatkou) oproti dokladu z ERP, preto uz v prvych dvoch krokoch uctujem rovno o dph-cke.

V tvojom pripade:
1. ostra fa na prvu zvysenu platbu:
zaklad 1000,- 474/x
dph 190,- 343-019/x
spolu 1190 x/321

2. uhrada tejto prvej zvysenej splatky 1190,- 321/211

3. spracovatelsky poplatok
zaklad 500,- 042/x
dph 95,- 343-019/x
spolu x/321

4. úhrada spracovatelskeho poplatku
500,- 321/211 (resp.221)

5. prijatie majetku 10.500,- 042/474 (nezbudnut zadat externe cislo, t.j. VS), suma = istina + spracovatelsky poplatok

6. prevzatie a zaradenie do pouzivania 10.000,- 022/042

7. nahodenie jednotlivych splatok po mesiacoch podla tabulky, nezabudnut opat zadat aj externe cislo, t.j. VS


agica2 Pozri príspevok
a este by som sa chcela opytat:
1. uhradit doklad "prijatie majetku" (podla VS, resp. vyhladat cez lupu) a zadat sumu 1000,-

2. uhradit doklad danej mesacnej splatky (podla VS, kde program kvoli viacerym VS bude pytat presny doklad, kt. treba vybrat, t.j. vyberie sa doklad za 04/2009) a uhradit ho v plnej sume, t.j. 1500,-.
splatky si zadavam cez ID a tam rozpisem všetko aj istinu aj urok aj DPH, a platbu ktoru urobime cez banku tak tam cez lupku davam uhradu, alebo nejak tomu nerozumiem?
Na BU budes mat splatku za leasing napr. 500,- eur... tak nebudes uhradzat na jeden krat ale na dva krat. Prvy krat uhradis vysku istiny z danej splatky a uhradzas doklad "prijatie majetku" a druhy krat uhradis ID, kt. si nahodila dph, urok, poistne... Napis mi presne daku tvoju jednu splatku (vysku splatky, vysku istiny z tej konkretnej splatky) a napisem ti postup.

agica2 Pozri príspevok
a este tam nevidim poplatok spracovatelsky ?
vid vyssie

agica2 Pozri príspevok
joj, budem ta trocha otravovat
este sa chcem opytat ked nemam pri leasingu poistne, ale platime ho extra, tak ho mam tak zauctovat, alebo ho zauctujem naraz ked ho zaplatim?
ak nemas poistne v leasingovych splatkach, tak o nom nemozes uctovat. Nesedeli by ti tieto splatky. O poistnom uctujes potom osobitne, na zaklade predpisu z poistovne nahodis zavazok (ak treba, tak rozlisit casovo, t.j. ak sa tyka dalsieho roka) a uhradu poistneho opat uhradzas osobitne mimo splatok.

pozn: v tabulke som si nasla chybu - v prvej splatke je pri poistnom ucet 326, ma byt 568
0 0
agica2 agica2

agica2 je offline (nepripojený) agica2

ahoj
no ja mam fa na celu sumu aj s DPH .. 22.171,55€, na ktorej mam hned odpocitane- akontacia, 1. splatka a spracovatelsky poplatok tz. - 6.287 €- toto sme uhradili z pokladne. Teraz neviem ci mam zauctovat ako DF a na celu sumu, alebo iba na tu cast ktoru sme uhradili?
a splatky:
istina 201,39
úrok 201,19
základ: 403,58
DPH 76,69
spolu 480,27 €
a úhradu kazdej mesacnej splatky z banky budem odpocitavat od ID - kde mam zaradeny majetok a z ID-. mesacnej splatky ?


Este som sa ta chcela opytat ci si sa nestretla s takym leasingom co je iba 3 splatky, to znamena kazdy rok sa dava 1/3 hodnoty auta? este toto by som potrebovala, ci to bude ako pozicka, alebo co?

PS. este by som potrebovala pomoct aj pri tom DPH ak by si mohla a bola ochotna

Dakujem zatial
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

to mas istinu na kazdej splatke v rovnakej vyske? rovnako aj urok je rovnaky v kazdej jednej splatke?

priznam sa, ze ak je to tak, tak s tym som sa este nestretla... vzdy je to tak, ze istina je v kazdej splatke vyssia a urok nizsi...
0 0
agica2 agica2

agica2 je offline (nepripojený) agica2

nie
to som ti napisala iba jednu splatku, samozzrejme ze je to tak ako pises?
ja som sa uz na to pozrela "zblizka" a zistila som, ze uz by som to mohla mat dobre,len si chcem este overit, ci to mam spravne
- ID zaradenie DM - z toho odpocitavam istinu
-ID prijatie majetku- z toho odpocitavam uroky
a kazdy mesiac robim ID na splatky, tak ako si mi to poslala a odpocitavam od platby z banky ( na dva krat )????
len som dala ako DF iba tu sumu, ktoru sme hned uhradili( navyšenu splatku, akontaciu a poplatok) tak mi to sedi.
idem si urobit ten leasing tak pekne ako ho mas ty

-ale este som sa ta pytala, ci nevies ako mam spravne zauctovat auto ,ktore je na tri splatky ???
Dakujem zatial si perfektna doteraz som sa z toho nevedela vymotat.( vies uz je to vela rokov co som ja chodila do skoly a nerobila som to doteraz, takze.....)

dakujem zatial veeeeeeeeelmi pekne
0 0
agica2 agica2

agica2 je offline (nepripojený) agica2

Adi, ja som taka stara otravam ale este by som potrebovala poradi t bankovym uverom ak mi mozes?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

z ID "prijatie majetku", kde mas uctovane 474/042 - tento doklad davas uhradzat vo vyske istiny

a jednotlive splatky (nahodene cez ID) davas uhradzat vo vyske toho ID... spolu ti to musi za dany mesiac sediet vo vyske celkovej splatky...

takze ked pojdes uhradzat tu tvoju splatku, dajme tomu, ze to bude za januar 2009 vo vyske 480,27 tak uhradu urobis na dva krat:
1. úhrada istiny vo vyske 201,39 (uhradzas doklad "prijatie majetku")
2. uhrada zvysku splatky vo vyske 278,88 (uhradzas doklad konkretnej tejto splatky, t.j. zauctovanie splatky 1/2009, ja si do textu splatok aj pisem za kt. obdobie to je)

----

auto na 3 splatky... zrejme aj na takyto typ mas leasingovu zmluvu, ktora ma ale 3 splatne splatky 1x za rok...

nahodila by som to do karty majetku ako leasing na 36 mesiacov, resp. ono to je skor asi na 24 mesiacov (pozri si presne obdobie od prvej splatky po poslednu, tentokrat prepocitaj na mesiace) a splatky by som nahodila rocne podla splatkoveho kalendara... je to jednoduchsie v tom, ze splatky mozes nahodit 1x namiesto 12x
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

agica2 Pozri príspevok
Adi, ja som taka stara otravam ale este by som potrebovala poradi t bankovym uverom ak mi mozes?
no pokusim sa, ale az neskor a otazku nasmeruj do temy, kt. sa tyka, aby sme v teme leasingu neriesili nieco ine
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať