Zavrieť

Porady

Môžem žiadať o stavebné povolenie?

Poraďáci, znovu Vás zdravím. Už ste mi raz poradili, preto sa na Vás obraciam a spolieham.
Moja teta je vlastníčka pozemku, kde je ďalších približne 200 podielnikov. Ten pozemok má plochu napr. 200 ha a ona vlastní cca 37 árov. Z notárskych zdrojov som sa dozvedela, že aj na takomto pozemku môžem začať stavat RD, prípadne chatu, ak mi to stavebný úrad povolí. Mňa by zaujímalo, či je pravda taká, že aj keď ten pozemok dáme zamerať (miesto urči vraj stavebný úrad, podľa toho, kde plánuje stavať) a vložiť do katastra a postavíme RD, stále budeme iba spoluvlastníkmi? Vlastníkmi sa stávame iba vtedy, ked získame súhlas všetkých ostatných podielnikov? A je mozné na takýto druh vlastníctva získať stavebné povolenie? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, lebo už sama tomu nerozumiem ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

    lubos.tinak
    Je otázne o aký pozemok ide. Či sa nejedná náhodou o ornú pôdu a či je v intraviláne (t.j. či je to stavebný pozemok). Na to aby ste si mohli vyčleniť vašich 37á potrebujete geometrický plán s novým členením (zaevidovanie novej parcely). Preto ak požiadate ďalších 200 vlastníkov o udelenie súhlasu, tak určite budú aj oni chcieť to isté miesto ako vy :-) no minimálne dvaja J
    Čo sa týka stavebného úradu, na ten by som sa veľmi nespoliehal. Skôr by som oslovil kataster a zistil si, čo potrebuje (aké podklady) aby zapísali novú parcelu (odčlenenú od pôvodnej).
    Vlastníkom sa stávate vtedy, keď budete mať na LV vaše meno. Teda ak chcete mať stavebné povolenie musíte mať pozemok presne definovaný. Inak by stavebný úrad nemal vydať stavebné povolenie, nakoľko každý m2 má 200 vlastníkov a je jedno či je to pri ceste, alebo pri lese.
    Toto je laický pohľad, ale som zvedavý na odborníkov.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Bolo by najlepšie, keby sa všetci podielnicii dohodli(asi ťažko), že pozemok si rozdelia a dajú zamerať a zapísať do KN, pokiaľ to je spoluvlastníctvo, tak bez súhlasu všetkých podielnikov si tam môžeš akurát pískať a nie stavať. Stavebný úrad vôbec neurčuje, kde si má kto dať zamerať svoju výmeru nehnuteľnosti. Zažila som 3 podielnikov a doteraz nie sú dohodnutí a to je už takých najmenej 12 rokov.

    chemicka je offline (nepripojený) chemicka

    pracujem v súkromnom laboratóriu ako manazér kvality ...viac chemicka
    Ďakujem za odpoveď, mám dojem, že to nebude jednoduchá záležitosť, ale pokúsime sa konať:-)

    Môžem žiadať o stavebné povolenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.