Zavrieť

Porady

Turkestánsky brest - zivy plot

jks jks

jks je offline (nepripojený) jks

Dobrý večer,
chcela by som sa opýtať, či má niekto už nejaké skúsenosti s turkestánskym brestom /"zázračný živý plot"/. Ponuka na internete je veľmi lákavá, no stále mám pocit, že to nemôže byť až také úžasné, resp. že existujú aj určité nevýhody tejto rastliny.
Naposledy upravil arizona : 02.05.13 at 17:46
Usporiadat
zolle zolle

zolle je offline (nepripojený) zolle

http://www.stromceky-lovasz.sk/ ...viac
inak mne narástli 1,7 metra a netreba to stale trihať, veď sa rozkonáruje v každom uzle a robím len usmernujuci rast.
je to absolutna nenáročná rastlina a zalesnuju sa snou v madarsku extremne suche polohy.
0 0
bupi bupi

bupi je offline (nepripojený) bupi

Navnadili ste ma na tento strom, ale chcem ho podsadit pod tuju, kym by trochu nepodrastol. Tuja je taka obrovska opacha s holym kmenom tak do vyse metra. Myslite, ze by to nevadilo? Potom by sa vyrezala.
0 0
zolle zolle

zolle je offline (nepripojený) zolle

http://www.stromceky-lovasz.sk/ ...viac
pod tujou nebude problem ak tam je dost svetla.. skor je problem ze tuja bude robit daždovy ten , takze trea vela polievat.
brest je inak krásny
Naposledy upravil arizona : 23.09.11 at 22:40 Dôvod: REKLAMA
0 0
peterjana peterjana

peterjana je offline (nepripojený) peterjana

Dobrý deň,má niekto skúsenosti s turkmenskym brestom? Je to naozaj taký zázračný živý plot? Uvažujem nad jeho kúpou,ale vidí sa mi aj tá cena za jednu rastlinku dosť prehnaná. Ďakujem
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

peterjana Pozri príspevok
Dobrý deň,má niekto skúsenosti s turkmenskym brestom? Je to naozaj taký zázračný živý plot? Uvažujem nad jeho kúpou,ale vidí sa mi aj tá cena za jednu rastlinku dosť prehnaná. Ďakujem
Čo takto si prečítať celú túto tému?
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

zolle Pozri príspevok
ale úplne ma zarazilo že detto tá ista stránka... len "slovenské" ceny
nie sú to len slovenské ale aj české ceny /zazracny-plot.cz/ dnešný kurz 0,79 € = 20,54 czk
0 0
peterjana peterjana

peterjana je offline (nepripojený) peterjana

Len tak mimochodom,zakladala som novú tému,neviem prečo mi to presunulo práve tu !!!
0 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

asi preto, že je to téma týkajúca sa tvojho dotazu.

náš vyzeral na začiatku leta takto http://www.nase-fotky.com/start/zivy...brest/IMG_6790
fakt ho treba zalievať, ide po vode ako vrba, mal som kôli natieraniu strechy zhodený odkvap a dočasne ukončený pri časti živého plota, ostalo to tak mesiac a na tom mieste je neskutočne hustý, aj listy sú o dosť väčšie a to ho celý polievam zavlažovacou hadicou takže má vody dosť a aj tak pri tom odkvape ovela viac zhustol. asi najlepšie sadiť rovno do potoka :-)
škoda že na jeseň opadáva, už som si zvykol na to súkromie cez leto ;-) a inak tie listy sa držia pekne dlho na ňom, najdlhšie zo všetkého čo mi rastie na záhrade, vonku už bolo pár krát cez -5C a na ňom ešte stále nejaké zelené listy, tie uschuté opadli až teraz ked zasnežilo a teda celkom slušná kôpka bordelu na zbieranie.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

chcem poprosiť tých čo už majú skúsenosti s týmto brestom, ako je to s koreňmi, nerozrastajú sa korene potom na šírku a nevadí to iným rastlinám okolo, alebo tu platí, ako široko sú konáre, tak široké sú aj korene??? Dajte aj svoju spokojnosť, neoľutovali ste, že ste sa preň rozhodli???, ale čestne.
0 0
zolle zolle

zolle je offline (nepripojený) zolle

http://www.stromceky-lovasz.sk/ ...viac
ahoj
no ja ho mam , aj ako plot aj ako nízky strom, korene ma silne ale nevsimol som si ze by sa rozleteli velmi daleko lebo som riloval vedla plota
takže by malo platiť že ako su konáre tak su aj korene, ale nastastie sa nešíri koreňovími výhonkami.
odporučam
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

ela77 Pozri príspevok
chcem poprosiť tých čo už majú skúsenosti s týmto brestom, ako je to s koreňmi, nerozrastajú sa korene potom na šírku a nevadí to iným rastlinám okolo, alebo tu platí, ako široko sú konáre, tak široké sú aj korene??? Dajte aj svoju spokojnosť, neoľutovali ste, že ste sa preň rozhodli???, ale čestne.
Ja ho mám a je dosť vysoký. Korene sa rozrastajú viac, ako konáre, lebo konáre striháš. Tiež si berú živiny a vodu z vedľajšej pôdy. Takže to čo vedľa posadím musím viac pohnojiť a aj viacej polievať. Inak by som tam nemala úrodu. Ale neľutujem, že ho mám. Je vysoký, hustý. Keďže bývam vedľa cesty, nikto ma na záhrade neočumuje. Nemusia vedieť čo pestujem, kedy čo robím. Lebo "múdri" susedia vždy mudrovali prečo to robím, načo mi je to a ono a pod. Neľutujem. Inak treba ho asi raz za mesiac strihať. Som rada že ho mám, lebo mi vytvoril súkromie, ktoré sa nedá zaplatiť.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Zdenka, ako daleko si sadila mlade stromceky od seba? Myslis, ze nejakych 10-15 cm je moc blizko?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

arizona Pozri príspevok
Zdenka, ako daleko si sadila mlade stromceky od seba? Myslis, ze nejakych 10-15 cm je moc blizko?
Sadila som asi 15 - 20 cm. Ako sa mi podarilo. Keď ho chceš mať hustý, tak to nie je blízko
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Diky. davala som asi 10 cm od seba,lebo tie vyhonky sa mi zdali hrozne krehucke. Len rozmyslam, ci to radsej nepreriedit,lebo vraj sa ma sadit okolo 20-30 cm. Nevidela som ten krik v reale, tak neviem, ci som urobila dobre.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

arizona Pozri príspevok
Diky. davala som asi 10 cm od seba,lebo tie vyhonky sa mi zdali hrozne krehucke. Len rozmyslam, ci to radsej nepreriedit,lebo vraj sa ma sadit okolo 20-30 cm. Nevidela som ten krik v reale, tak neviem, ci som urobila dobre.
Určite to bude dobré. Keď to budeš pravidelne strihať tak to bude aspoň poriadne husté. Nemusíš to preriediť. Ja som musela trochu šetriť so sadenicami, lebo som musela osadiť veľkú plochu. Ale keby som bola mala asi o50 ks viac, tak by bol krajší. Aj keď sa nesťažujem, je pekný.
2 0
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
Ja som s tymto brestom spokojna, mame ho u svokrovcov uz treti rok a je super, teraz som ho nasadila aj okolo bytovky, nech je tam trochu sukromia.
0 0
Tigerz23 Tigerz23

Tigerz23 je offline (nepripojený) Tigerz23

Zdravím všetkých

Tiež mám záujem o tento živý plot.
Mám pár otázok:
1, Keď budem sadiť za sebou cca čo 15cm... aký hrubý dokáže ten živý plot narásť ?
2, Ak budem sadiť v marci tak treba to po týždni ostrihať na tých 15cm ?
3, Koľko krát treba do roka strihať ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
arizona Pozri príspevok
Diky. davala som asi 10 cm od seba,lebo tie vyhonky sa mi zdali hrozne krehucke. Len rozmyslam, ci to radsej nepreriedit,lebo vraj sa ma sadit okolo 20-30 cm. Nevidela som ten krik v reale, tak neviem, ci som urobila dobre.
ja som sadila 20-25 cm, pekne sa ujali, reklamovala som 10 ks, hned mi prišla akceptácia, že mi dodajú na jeseň. Som zvedavá, ale potešilo ma to. Prehnala som s tu reklamáciu, ujali sa až na 2-3 ks zo 60 ks všetky. Akurát, že na niektoré som musela trochu dlhšie počkať, takže sa im ozvem a upresním. Len sa mi vidia seriozni.
Sadila som 12.5., teraz je cca 30 cm vysoký a pekne sa rozvetvuje. Má sa strihať na tretí den - skrátiť na 10-15 cm /ak sadíš na jar/, alebo ak sadíš na jeseň, nechávaš prezimovať a ostriháš v marci.
a varj ak chceš veľmi hustý plot, tak treba sadiť do dvoch radov cikcak.
priložila by som fotku, ale nie je to veľmi dobre vidieť, fotené je to zvrchu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
s odstupom času sa už príspevok nedá upraviť - divné. Chcela som opraviť preklepy a pridať fotky.
Takže teraz 24.6.2012 brest vyzerá - prikladám 2 fotky.

Pred viac ako mesiacom /cca 6-7 týždňov/ vyzeral - prikladám na porovnanie. To je po zasadení, o tri dni som ešte výhonky skracovala podľa návodu.
2012-06-24 brest.jpg  
2012-06-24 brest2.jpg  
08-05-2012 brest.jpg  
1/1
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Záhradkári, majitelia rodinných domov, chát a chalúp!
Apelujem na vás, aby ste sem neťahali cudzokrajné dreviny, kríky a kvety. Za nimi sa sťahujú aj tie jedovaté mravce, chrobáky, cikády, škorpióny, muchy, hadíky a ostatné živočíchy ktoré u nás nikdy nežili. Neuvedomujete si že takto to nerobia nikde na svete, len my? Chorváti, Taliani, Turci sú hrdí na svoje stromy, kríky a vôbec im nevadí to večné cvrlikanie cikád. Prečo si neurobíte živý plot napríklad z bazy? Rýchlo rastie, ako ju tvarujete takú ju máte a taký hustý živý plot budete mať bez roboty, bez polievania, bez neustáleho strachu že mi to vyhynie a o 4-5 rokov z neho nebudem mať nič, lebo tu neprežije. A môžem zasa striehnuť až budú mať v Lidli alebo Baumaxe turkestánsky brest. Baza, černice, šípky nepotrebujú žiadnu chémiu, polievanie. Živý plot sa dá predsa vypestovať zo všetkých tunajších pichľavých kríkov, stromov a ešte budete mať aj tam kde nechodia autá napr. černice, šípky. Cez tieto kríky vám neprejde ani mačka nie to ešte neprispôsobivý s mačetou.
Veď vytláčate tým naše typické rastliny ako agáty, lipy, brezy, gaštany, bazu, čučoriedky, šípky a beriete tak potravu našim včelám, sršňom, osám. Chcela by som vidieť našu lipu v záhrade u nejakého Turka, Chorváta, Dominikána ako ju krhlou polieva, oberá z nej na jar kvety do čaju a teší sa že namiesto neustáleho cvrlikania cikád mu prileteli naše pracovité včeličky, tíško mu bzučia na záhrade a ešte aj med má z nich.

Neviem načo by som si robila živý plot z rastlín ktoré potrebujú neustálu opateru, vodu, dokupovanie - teda ďalšie náklady!
Naposledy upravil hubatá : 24.06.12 at 10:10
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať